• Menu
  • Menu

Kolik stojí dovolená vlakem do Norska? 15denní itinerář

Psal se rok 2021 a kvůli COVIDu bylo uzavřeno ještě spoustu hranic po světě i po Evropě. My jsme se ale nehodlali smířit s tím, že nikam nepojedeme a napadlo nás si koupit Interrail jízdenku, se kterou můžeme cestovat po celé Evropě, takže kdyby nás někam nepustili, mohli jsme změnit plány ze dne na den.

Proč vlakem do Norska?

Možnosti zahrnuté do našeho plánu byly 3. Sever, jihozápad a jihovýchod. Tedy Skandinávie, Francie + Španělsko a cesta na Balkán.

Po důkladném průzkumu vlakových linek a cen jízdenek jsme usoudili, že nejvíce se nám vyplatí jet do Skandinávie, a to proto, že ceny jízdenek na Balkánu jsou tak levné, že by se nám stěží vyplatilo ho projet s Interrailem a ve Francii, Španělsku a Itálii jsou povinné rezervace, které by nás stály víc, než pořízení Interrail jízdenky.

A tak jsme jeli za polární kruh do Norska.

Naší cílovou destinací měly být Lofoty a nejseverněji položená vlaková stanice v Evropě, která je z Prahy vzdálená více než 2000 km vzdušnou čarou. Cestou jsme ale chtěli zastavit v Hamburku, Kodani, Bergenu i Stockholmu alespoň na jednodenní prohlídku města.

1. den: Praha – Hamburk – Kodaň

První etapu jsme zahájili v pondělí v 8:25 v Praze. Vyjížděli jsme do Hamburku, kde jsme chtěli strávit alespoň jedno odpoledne. Příjezd do Hamburku byl v 15:11.

Celý Hamburk nás stál jen peníze za pivo a currywurst. Prošli jsme se radničním náměstím a lodními kanály ke Kostelu sv. Mikuláše, do jehož prostor se můžete podívat zdarma. Dále jsme pokračovali na vyhlídkovou plošinu Labské filharmonie, kde se opět neplatilo žádné vstupné a po promenádě jsme se prošli až k tunelu z počátku 20. let vedoucím pod Labem.

Hamburk jsme opouštěli v 23:56 a pokračovali jsme dál vlakem do Kodaně.

Mimo letní měsíce tento vlak nejezdí a jezdí pouze jeden mířící do Stockholmu (který bývá dosti plný, tedy neotálejte s rezervací). Navíc již nejezdí přímo přes Kodaň, takže vás čeká jeden přestup na okraji Kodaně.

Interrailem do Norska
ve většině vlaků nás čekaly noci vsedě

2. den: Kodaň

Do Kodaně jsme dorazili před 7 ranní a tak jsme měli čas na to, si jí projít bez turistů.

Podívali jsme se na pevnost Kastellet, přístav Nyhavn, areál královského paláce, čtvrť Christiania i malou mořskou vílu. Všechno tohle nás nestálo ani korunu.

Přespali jsme v nejlevnějším hostelu přímo u Nyhavn, který nedávno prošel rekontrukcí a místo paland už mají kapsule. Doporučujeme však jen těm, kteří jsou ochotni kvůli ceně hodně slevit z nároků. A raději bychom vybrali tento hostel, který má i lepší hodnocení.

Pro dobrodruhy je ještě levnější možnost vyspat se v kajutě na trajektu směrem do Osla, který vyjíždí z Kodaně v 15:00 🙂.

3. den: Kodaň – Göteborg – Oslo

Třetí den byl pro nás trochu hektický, protože jsme potřebovali projet dost velkou vzdálenost a kvůli COVIDu nejezdily vlaky přes švédsko-norské hranice.

V 06:27 jsme vyrazili z Kodaně, v 10:20 jsme byli v Göteborgu. V Göteborgu jsme chtěli mít více času, ale bohužel jsme museli jet už ve 12:35 Flixbusem do Osla. (Na tuto cestu neplatila Interrail a tak jsme za ní zaplatili navíc.)

Dnes už můžete projet celou trasu vlakem. Jako nejvýhodnější se mi jeví spoj s krátkým přestupem v Göteborgu, který vyráží v 5:27 z Kodaně a v Oslu je ve 13:42. Pokud si chcete projít i Göteborg (do kterého přijedete v 9:20), můžete do Osla vyrazit až v 18:10.

V Oslu jsme byli v 16:15 a měli jsme krásných 7 hodin na procházku po městě. Hrálo nám do karet to, že sluníčko téměř nezapadalo a tak jsme ještě v 10 večer mohli courat po městě za světla. Nejprve jsme si však museli koupit místenky na vlak do Bergenu, které se nedaly koupit online, ale pouze u přepážky na nádraží.

Z Osla jsme vyráželi ve 23:25.

4. den: Bergen

Brzký ranní příjezd v 6:48 nám opět zajistil ulice bez turistů. Stihli jsme se podívat na pevnost Bergenhus, historické centrum Bryggen. Protože jsme měli spoustu času, vyšlápli jsme si pěšky na Mount Fløyn a večer jsme zakončili v přístavu.

Oslo - Bergen (Bergensbanen)
výhled po cestě z Bergenu stál za to

5. den: Bergen – Oslo

Zpět do Osla jsme chtěli jet přes den. Což nás sice stálo jedno noc v hotelu místo ve vlaku a ztrátu 7 hodin, ale tahle trasa je jedna z nejhezčích na světě a přes noc si jí nevychutnáte.

Na nádraží nás čekalo nemilé překvapení, protože byly vyprodané místenky. Naštěstí nás vzal průvodčí i bez nich a tam jsme trochu ušetřili. Vám ale doporučujeme rezervaci předem, jak zjistíte dále.

Z Bergenu jsme vyráželi v 08:14 a do Osla jsme dorazili chvíli po 15:00. Prošli jsme si tedy další část města a jeli se ubytovat.

6. den: Oslo

Na Oslo jsme si vyhradili jeden celý den, protože jsou tu fakt krásná muzea. Koupili jsme Oslo Pass a prošli jich 5. O téhle kartě máme samostatný článek: 5 věcí, které můžeš navštívit s Oslo Pass

7. den: Oslo – Trondheim – Bodø

Další den byl v plánu brzký ranní odjezd do Trondheimu. To se ale nepovedlo, protože byly vyprodané místenky a nekompromisní průvodčí. První volná místa byla na 16:02, a tak jsme měli neplánovaný den v Oslu. Naštěstí je tu spousta věcí, co se dají dělat zdarma.

V Trondheimu jsme pak stihli jen rychlý desetiminutový přestup na vlak do Bodø (kupováno naráz s místenkou do Trondheimu už v Oslu).

Rezervace nyní ve vlacích po Norsku nejsou nutné. Ve vlaku můžete jet i na stání. Pokud chcete mít jistotu místa, místenky si můžete koupit pouze ve stánku dopravce a doporučujeme to udělat co nejdříve. Je možné provést rezervaci i několik dní dopředu.

8. den: Bodø – Lofoty

Tento den byl opět trochu zbytečně strávený v Bodø, kam jsme přijeli v 9:05, ale trajekt na Lofoty (přístav Moskenes) odjížděl až v 16:45.

Tady si můžete pomoci pouze tak, že se vydáte na cestu v době, kdy platí letní jízdní řády na trajekt a ten tak jezdí častěji. Tohle období je cca od půlky června do půlky srpna (my jsme ho minuli o pouhý jeden den 😁).

trajekt Lofoty
výhled na Lofoty z trajektu

Palubní lístek jsme si kupovali dopředu ZDE. Jízdní řády pak najdete ZDE. Trajekt jede něco málo přes 3 hodiny. Navazuje na něj autobus směrem do Svolværu (tedy pokud chcete jet třeba rovnou na sever, třeba do Reine).

My jsme se tuhle noc ještě vyspali v levném hostelu v Å, kam jsme došli za hodinku pěšky.

9. den: Reine

První den na Lofotech nám celý propršel, z Å jsme tedy vyráželi až v 9. V plánu bylo se podívat na horu Reinebringen s ikonickým výhledem na ostrovy. To nakonec neklaplo a my jsme se zastavili v Reine jen na tři hodiny (což bylo na samotné městečko dost, ale na hike bychom zase zvolili delší čas, tedy odjezd z Å klidně v 6:30 nebo 7:05).

Pokračovali jsme do Kabelvågu, kde jsme měli další levné přespání v typické červené chatičce s nejkrásnějším výhledem 😍. Autobus z Reine odjíždí ve 12:05 nebo pak až ve 20:20.

Pokud se rozhodnete na Lofotách strávit více dní a jezdit každý den autobusem, vyplatí se vám koupit si sedmidenní jízdenku za 1290 NOK.
Jízdenky se snažte vždy kupovat přes aplikaci Nordland, je to levnější než u řidiče.
A co je nejdůležitější: autobusy jsou na znamení, musíte mávnout, aby zastavil!

autobusy Lofoty
autobusy na Lofotech

10. den: Henningsvær

Další den vysvitlo sluníčko a my po krátké procházce po okolí chatičky v 8:25 vyrazili do Henningsværu (dá se vyrazit i o 2 hodiny dříve nebo později).

Po procházce městečkem jsme v 11:21 vyjeli už nazpátek do Kabelvågu, odkud jsme se prošli do Svolværu, odkud nám v 15:15 jel poslední autobus do Narviku, kde jsme sehnali ubytování za pár korun, bohužel ale po sezóně skončilo.

Tady jsme byli bohužel dost limitováni časem odjezdu do Narviku, kde musíte přespat, pokud chcete další den pokračovat vlakem do Stockholmu. Jinak bychom zvolili delší čas strávený v Henningsværu a vyšli bychom se podívat na vyhlídku Festvågtind nebo si odpočali na pláži Rørvikstranda.

11. den: Narvik – Stockholm

Tohle byl pro nás dosud nejnáročnější přesun. Přes hranice opět nejezdily vlaky, ale ani autobusy. Dojeli jsme tedy co nejdál z Narviku autobusem a stopovali. V Norsku už bylo po sezóně a zastavil nám až taxík, kterým jsme se svezli přes hranice (naštěstí bral i karty).

V Riksgränsenu jsme sehnali supermarket, koupili si svačinu do vlaku a ještě jsme se stihli podívat na pozůstatky vlakového depa z dob, kdy železnice sloužila pro převoz železné rudy.

Odjížděli jsme v 15:58 vlakem do Stockholmu. Cesta měla trvat 18 hodin a tak jsme poprvé zvolili lůžkové kupé a ve vlaku se i vysprchovali! Místenky jsme kupovali na stránkách švédského dopravce. Rezervace byla trochu složitější a tak doporučujeme kouknout na náš návod.

Tady to pro vás bude mnohem jednodušší, protože vlaky už jezdí zase přímo z Narviku 🙂, ale stále jen jednou denně.

12. den: Stockholm

Hned po příjezdu do Stockholmu jsme si chtěli pořídit místenky na další lůžkový vlak, který jezdí až do Berlína a ze Stockholmu vyjíždí v 17:13. Nakonec jsme museli trochu zaimprovizovat (byl vyprodaný) a koupili alespoň místenky na 23:17 do Malmö.

Ve Stockholmu nám celý den pršelo a už jsme byli utahaní. Stihli jsme se tedy podívat na radnici, náměstí Gamla stan a zalezli jsme do metra, které je považováno za největší výtvarnou galerii na světě (za 75 minut ježdění jsme zaplatili jen 45 SEK, což je necelá stovka).

13. den: Cesta do Berlína

Do Malmö jsme dorazili brzy ráno a chytili jsme vlak do Kodaně, který jezdí každých 20 minut. V Kodani jsme našli automaty na místenky, které byly dokonce zadarmo! Ale dalo se rezervaci provést pouze na vlaky po Dánsku, ne dál. A tak jsme si koupili místenky do vlaků na hranice Německa (s jedním přestupem) a po Německu jsme už valili bez místenek (tam už byly nepovinné).

V 16:20 jsme přijeli do Berlína a ubytovali se v nejlevnějším hotelu, který jsme v ten den sehnali (dnes už stojí dvojnásob).

14. den: Berlín

Předposlední den jsme si vyhradili na Berlín, který jsem do té doby ještě neviděla. Večer jsme se už přesunuli k mým rodičům, kde jsme taky přespali.

15. den: Drážďany

Poslední den jsme si prohlédli Drážďany a navečer jsme už přijížděli do Prahy.

Co bychom udělali jinak?

1. Cestu bychom si mnohem více naplánovali dopředu. Tak nějak jsme věděli, jak se chceme dostat na sever, ale odtamtud zpět už jsme plánovali ze dne na den.

2. Povinné místenky bychom kupovali několik dní s předstihem. Tohle rozhodnutí nám zrušilo prohlídku Trondheimu a způsobilo jedno nervové zhroucení ve Stockholmu, když jsme se dozvěděli, že místo nočního vlaku nás čekají lokálky s X přestupy.

3. Vydali bychom se na cestu v době, kdy v Norsku platí letní jízdní řády. Tohle nám způsobilo jeden zbytečný den v Bodø, kde jsme čekali na jediný trajekt za den.

4. Na severu Norska bychom si naplánovali více dnů. Berlín i Drážďany, které jsme vzali po cestě bychom z cesty vyloučili.

5. Pokud bychom chtěli ještě více ušetřit, vzali bychom si spacáky a stan a na Lofotách spali na divoko.

6. Pokud by nám to práce dovolila, rozhodně bychom jeli na dýl a vzali Interrail na 15 dní během 2 měsíců.

Tipy, které se vyplatily

1. Dost jsme ušetřili za ubytování, když jsme spoustu nocí spali ve vlaku.

2. Jako velmi cenný se osvědčil nápad vzít si opravdu dobré nepromokavé oblečení 😁.

3. S Interrail si můžete dovolit bydlet i kousek za centrem, pokud tam jezdí pravidelně vlak.

4. Vzali jsme si s sebou z ČR polévky a kaše v pytlíku a vždy, když to šlo, jsme si vařili.

5. Na ubytkách jsme si pak také dělali obědy na další dny (různé zapečené pečivo s něčím). Na jídle jsme byli jednou a to jsme si dali napůl klobásu v rohlíku 😁.

vlakem do Norska
v aplikaci máte i zajímavé statistiky

Na kolik nás cesta vyšla

ceny 2021ceny 2023
Interrail pass
(mládež/dospělý – *byly slevy)
7 650 Kč/10 200 Kč
(299/399€)
8 200 Kč/10 900 Kč
(349/465€)
místenka Praha – Hamburk
(kupováno u ČD – *nepovinné)
78 Kč0 – 72 Kč
místenka Hamburk – Kodaň
(kupováno u Interrail)
205 Kč0 – 238 Kč (záleží na volbě vlaku)
1 noc v Kodani504 Kč600 – 1000 Kč
místenka Kodaň – Göteborg
(kupováno u Interrail)
123 Kč0 – 210 Kč (není potřeba místenka)
jízdenka Göteborg – Oslo538 Kč0 Kč (vlak bez místenky)
místenka Oslo – Bergen122 Kč0-120 Kč (již není potřeba místenka)
1 noc v Bergenu1207 Kč1500 – 2000 Kč
místenka Bergen – Oslo0 Kč0-120 Kč (již není potřeba místenka)
2 noci v Oslu1925 Kč1500 – 2500 Kč
místenka Oslo – Trondheim122 Kč0-120 Kč (již není potřeba místenka)
místenka Trondheim – Bodø122 Kč0-120 Kč (již není potřeba místenka)
trajekt Bodø – Moskenes363 Kč455 Kč
1 noc v Å870 Kč520 – 1050 Kč
autobus do Reine93 Kč89 Kč
autobus do Kabelvågu522 Kč495 Kč
1 noc v Kabelvågu589 Kčcca 900 – 1000 Kč
autobus do Henningsvær138 Kč134 Kč
autobus do Kabelvågu138 Kč134 Kč
autobus do Narviku811 Kč766 Kč
1 noc v Narviku993 Kč800 – 1500 Kč
autobus ke kempu138 Kčnení potřeba, jede vlak z Narviku
taxík494 Kčnení potřeba, jede vlak z Narviku
místenka Riksgransen – Stockholm (kupováno u SJ)290 Kč238 Kč
místenka Stockholm – Malmö175 Kč238/798 Kč pokud byste chtěli
jet přímo do Berlína (ceny za sezení a lůžko)
místenky přes Dánsko
(kupováno v automatu v Dánsku)
0 Kč
místenky přes Německo0 Kč
1 noc v Berlíně900 Kč600 – 1000 Kč
1 noc mezi Berlínem a Drážďanami0 Kč500 – 900 Kč
celkem19 110 Kč/21 660 Kč
(mládež/dospělý)
17 669 – 23 259 Kč (mládež)
20 369 – 25 959 Kč (dospělý)

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 komentářů