• Menu
  • Menu
opera oslo

Co dělat v Oslu zdarma – 8+ aktivit

Norsko může být pro mnoho lidí synonymem pro drahou dovolenou, a tak ho mohou ti, co jezdí pouze na budget trips, vynechávat. Opak je ale pravdou. Pokud nepotřebujete každý den do restaurace na oběd a do kavárny na kávu, může vás vyjít celkem dost levně. Je to i tím, že se tu dá spoustu aktivit dělat úplně zdarma. No a my se dnes spolu koukneme, co dělat v Oslu za aktivity zdarma.

Opera

Těžko byste si představili něco víc ikonického pro Oslo, než je právě Opera. Architektonický kousek, který se otevřel teprve v roce 2008, můžete navštívit zcela zdarma. Jeho návštěvě hraje do karet i to, že stojí hned naproti hlavnímu nádraží, takže se vyplatí jí navštívit i při delším přestupu!

Náš TIP: V budově Opery mají zároveň zdarma záchodky (jedny z nejhezčích, co jsem zažila), čímž ušetříte 20 NOK oproti těm na nádraží.

Můžete zvolit procházku po jeho střeše, odkud uvidíte přístav i jednu z nejmodernějších částí města (doporučujeme hlavně na západ slunce!), ale můžete se také podívat dovnitř. Otevřeno je každý den od 11 do 22, kromě neděle, kdy se otevírá až ve 12.

Můžete si tu samozřejmě zaplatit i tour, která vyjde na 130 NOK (cca 250 Kč) a rezervaci můžete provést ZDE. Pokud byste si chtěli zajít na nějaké představení, počítejte už s cenou okolo 650 – 800 NOK.

Akershus

Pokud jste milovník historických památek, určitě oceníte tuto pevnost z 13. století. Stojí v samotném centru Osla a je z ní nádherný výhled na moře. Areál pevnosti je otevřený každý den od 6 do 21 (hlavní brána).

Pokud by vás procházka po nádvořích uchvátila natolik, že byste se chtěli podívat dovnitř hradu, jde to pouze od dubna do září za 100 NOK, což je poměrně hezká cena. Pokud vlastníte Oslo Pass, pak je vstup úplně zdarma. V areálu se nachází také třeba Muzeum obrany, kde je vstup opět zdarma s Oslo Pass.

A i tady jsou zdarma přístupné záchodky pro všechny 😁.

Vigeland Park

Máme tu i tip pro milovníky umění. V tomto parku najdete přes 200 poněkud absurdních soch nahých postav nadživotních velikostí z bronzu, žuly a železa. Jde o největší park v celém Norsku, je hezky udržovaný a kromě obdivování soch je ideální i na procházky nebo grilovačky.

Park je od hlavního nádraží vzdálený zhruba 3 km. Nejlepší přístup do něj je hlavní branou, kterou najdete hned na zastávce tramvaje č. 12 Vigelandsparken.

Královský palác

Po cestě do Vigeland Parku se můžete zastavit u Královského paláce. Budova to sice není tak obrovská a impozantní jako třeba Schönbrunn ve Vídni, ale i tak stojí za návštěvu. K paláci přiléhá volně přístupná zahrada, kde si můžete odpočinout a pokochat se jezírky s různým vodním ptactvem. Každý den ve 13:30 tu také můžete sledovat střídání stráží.

Během léta (polovina června – polovina srpna) jsou tu k dispozici také prohlídky 12 nejdůležitějších místností v paláci, která trvá asi 45 minut a zaplatíte za ní 175 NOK. Vstupenky doporučujeme, zvláště pokud nechcete prohlídku v norštině, rezervovat dopředu ZDE.

Rådhuset

Monumentální radnice postavená podle plánů Arnsteina Arnegerga a Magnuse Poulssona je dalších architektonickým kouskem v centru Osla. Jde o pálenými cihlami obloženou stavbu se dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi (v jedné z nich je umístěna zvonkohra), které patří k největším v Evropě. Každým rokem v prosinci se na radnici uděluje Nobelova cena míru.

To nejlepší ale přichází, pokud přijdete dovnitř. Ve vstupní hale uvidíte krásné nástěnné malby od renomovaných norských umělců, jejichž díla zobrazují historii země. Tuhle obrovskou galerii můžete navštívit jak jinak, než zdarma. Jen si dejte pozor na otevírací dobu, která je každý den 9-16 hodin.

Damstredet a Telthusbakken

I v centru metropole se můžete podívat na pro Norsko typické dřevěné domečky. V těchto dvou ulicích najdete budovy z přelomu 18. – 19. století a jako bonus středověký kostel Gamle Aker kirke, což je nejstarší budova v Oslu vůbec.

Akerselva

Pokud v Oslu hledáte trochu přírody a klidu, můžete se projít okolo řeky Akerselva. Řeka protéká jednou z nejvyhledávanějších rekreačních čtvrtí a je na ní spousta vodopádů. Ten nejhezčí z nich najdete u mostu Beierbrua. Hned vedle mostu se nachází Café Månefisken, kdysi prádelna na vojenské uniformy (a nejspíš také místo pro nelegální prodej lihovin), která je mnohými považována za symbol průmyslové minulosti Osla. Podél řeky ale najdete mnohem více starých cihlových průmyslových staveb.

Je to ale poměrně dost daleko od centra, takže doporučujeme spíše až pokud budete ve městě déle a nebudete už vědět co by.

Procházka po pobřeží

Oslo se nachází na konci fjordu, kde dříve sídlil přístav kontejnerových lodí. Dnes je ale pobřeží cílem těch, co si chtějí trochu odpočinout a pobavit se. Kolem vody vede asi 10 km dlouhá cesta, během které uvidíte architektonické kousky, půjčovny kajaků, plovací sauny a mnoho dalšího.

Pokud vám nebude stačit procházka, je možnost si:

  • zaplatit jízdu lodí (390 NOK za 2 hodiny, rezervaci můžete provést zde)
  • zaplatit tour na kajaku (790 NOK na 2 hodiny, rezervaci můžete provést třeba zde)
  • užít vodu z pohodlí sauny (195 NOK na hodinu a půl, rezervaci můžete provést zde, je možnost rezervovat i celou sauničku ve skupince)

A pokud vám nevadí si maličko připlatit, určitě doporučujeme zakoupit Oslo Pass a navštívit některá muzea. Naše tipy najdete tady.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 komentář