Norsko může být pro mnoho lidí synonymem pro drahou dovolenou, a tak ho mohou ti, co jezdí pouze na budget trips, vynechávat. Opak je ale pravdou. Pokud nepotřebujete každý den do restaurace na oběd a do kavárny na kávu, může vás vyjít celkem dost levně. Je to i tím, že se tu dá spoustu aktivit dělat úplně zdarma. No a my se dnes spolu koukneme, co dělat v Oslu za aktivity zdarma.

Kde se ubytovat v Oslu
Ubytování v hlavním městě Norska není uplně levná záležitost. Pokud jedete lowcost, doporučujeme se podívat i do širšího okolí centra a případně se spokojit s palandami.
Jedna z nejlevnějších možností je HI Oslo Haraldsheim, kde jsme byli ubytovaní my. Je to sice asi 4 km od centra, ale hned u ubytka je tramvajová zastávka a do centra je to s ní 20 minut. Navíc máte v ceně i snídani. Jedna noc pro dvě osoby vyjde lehce pod 2000 Kč (případně pokud jedete sami, mají i palandy).
Pokud chcete bydlet v centru, ještě si pár stovek připlatíte a musíte se spokojit s palandami. Nejlevněji v K7 Hotel Oslo.
Jestli vám nevadí si maličko připlatit a jedete ve dvou, doporučili bychom Citybox Oslo. V Cityboxu jsme bydleli v Bergenu a byli jsme moc spokojení. Tenhle je navíc v úplném centru Osla.
Doprava po Oslu
Další položka, se kterou byste měli počítat, zvláště pokud bydlíte dál od centra, jsou lístky na MHD. Tady je to jednoduché. Jedna (max. hodinová) jízda vás vyjde na 44 NOK a 24hodinová jízdenka na 132 NOK. Jízdenky si kupujte přes appku Ruter (jinak si za každou jízdenku ještě pár desítek NOKů připlatíte).
Centrum se dá celkem projít pěšky, ale pokud jste tu jeden či dva dny a chcete stihnout co nejvíce, nejspíš vás aspoň občasné svezené nemine.
MHD je případně zahrnuta v ceně Oslo Pass. Takže pokud si pořídíte tu, už nemusíte kupovat jízdenky.
Před cestou nezapomeňte:
Tento článek obsahuje affiliate odkazy. Pokud přes ně provedete nákup, získáme malou provizi, aniž by vás to stálo cokoli navíc. Děkujeme za vaši podporu!
Co dělat v Oslu zdarma
Oslo je perfektní město na procházky a objevování města zcela zdarma. Pokud vám ale nevadí si maličko připlatit, kupte si Oslo Pass, se kterou máte zdarma MHD i vstupy do spousty muzeí (a některá za to opravdu stojí). Naše tipy na ta nejlepší najdete tady. No ale teď se jdeme podívat na to, co můžete vidět, aniž byste museli cokoli platit.
Opera v Oslu
Těžko byste si představili něco víc ikonického pro Oslo, než je právě Opera. Architektonický kousek, který se otevřel teprve v roce 2008, můžete navštívit zcela zdarma. Jeho návštěvě hraje do karet i to, že stojí hned naproti hlavnímu nádraží, takže se vyplatí jí navštívit i při delším přestupu!
Náš TIP: V budově Opery mají zároveň zdarma záchodky (jedny z nejhezčích, co jsem zažila), čímž ušetříte 20 NOK oproti těm na nádraží.
Můžete zvolit procházku po jeho střeše, odkud uvidíte přístav i jednu z nejmodernějších částí města (doporučujeme hlavně na západ slunce!), ale můžete se také podívat dovnitř. Otevřeno je každý den od 11 do 22, kromě neděle, kdy se otevírá až ve 12.
Můžete si tu samozřejmě zaplatit i tour, která vyjde na 150 NOK (cca 320 Kč) a rezervaci můžete provést ZDE. Pokud byste si chtěli zajít na nějaké představení, počítejte už s cenou okolo 650 – 800 NOK.



Akershus
Pokud jste milovník historických památek, určitě oceníte tuto pevnost z 13. století. Stojí v samotném centru Osla a je z ní nádherný výhled na moře. Areál pevnosti je otevřený každý den od 6 do 21 (hlavní brána).
Pokud by vás procházka po nádvořích uchvátila natolik, že byste se chtěli podívat dovnitř hradu, jde to pouze od dubna do září za 100 NOK, což je poměrně hezká cena. Pokud vlastníte Oslo Pass, pak je vstup úplně zdarma. V areálu se nachází také třeba Muzeum obrany, kde je vstup opět zdarma s Oslo Pass.
A i tady jsou zdarma přístupné záchodky pro všechny 😁.


Vigeland Park
Máme tu i tip pro milovníky umění. V tomto parku najdete přes 200 poněkud absurdních soch nahých postav nadživotních velikostí z bronzu, žuly a železa. Jde o největší park v celém Norsku, je hezky udržovaný a kromě obdivování soch je ideální i na procházky nebo grilovačky.
Park je od hlavního nádraží vzdálený zhruba 3 km. Nejlepší přístup do něj je hlavní branou, kterou najdete hned na zastávce tramvaje č. 12 Vigelandsparken.



Královský palác
Po cestě do Vigeland Parku se můžete zastavit u Královského paláce. Budova to sice není tak obrovská a impozantní jako třeba Schönbrunn ve Vídni, ale i tak stojí za návštěvu. K paláci přiléhá volně přístupná zahrada, kde si můžete odpočinout a pokochat se jezírky s různým vodním ptactvem. Každý den ve 13:30 tu také můžete sledovat střídání stráží.
Během léta (polovina června – polovina srpna) jsou tu k dispozici také prohlídky 12 nejdůležitějších místností v paláci, která trvá asi 45 minut a zaplatíte za ní 230 NOK. Vstupenky doporučujeme, zvláště pokud nechcete prohlídku v norštině, rezervovat dopředu ZDE.

Rådhuset
Monumentální radnice postavená podle plánů Arnsteina Arnegerga a Magnuse Poulssona je dalších architektonickým kouskem v centru Osla. Jde o pálenými cihlami obloženou stavbu se dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi (v jedné z nich je umístěna zvonkohra), které patří k největším v Evropě. Každým rokem v prosinci se na radnici uděluje Nobelova cena míru.
To nejlepší ale přichází, pokud přijdete dovnitř. Ve vstupní hale uvidíte krásné nástěnné malby od renomovaných norských umělců, jejichž díla zobrazují historii země. Tuhle obrovskou galerii můžete navštívit jak jinak, než zdarma. Jen si dejte pozor na otevírací dobu, která je každý den 9-16 hodin.


Damstredet a Telthusbakken
I v centru metropole se můžete podívat na pro Norsko typické dřevěné domečky. V těchto dvou ulicích najdete budovy z přelomu 18. – 19. století a jako bonus středověký kostel Gamle Aker kirke, což je nejstarší budova v Oslu vůbec.

Akerselva
Pokud v Oslu hledáte trochu přírody a klidu, můžete se projít okolo řeky Akerselva. Řeka protéká jednou z nejvyhledávanějších rekreačních čtvrtí a je na ní spousta vodopádů. Ten nejhezčí z nich najdete u mostu Beierbrua. Hned vedle mostu se nachází Café Månefisken, kdysi prádelna na vojenské uniformy (a nejspíš také místo pro nelegální prodej lihovin), která je mnohými považována za symbol průmyslové minulosti Osla. Podél řeky ale najdete mnohem více starých cihlových průmyslových staveb.
Je to ale poměrně dost daleko od centra, takže doporučujeme spíše až pokud budete ve městě déle a nebudete už vědět co by.
Procházka po pobřeží
Oslo se nachází na konci fjordu, kde dříve sídlil přístav kontejnerových lodí. Dnes je ale pobřeží cílem těch, co si chtějí trochu odpočinout a pobavit se. Kolem vody vede asi 10 km dlouhá cesta, během které uvidíte architektonické kousky, půjčovny kajaků, plovací sauny a mnoho dalšího.

Pokud vám nebude stačit procházka, je možnost si:
Zanechte komentář