• Menu
  • Menu

Nejlepší cesta k Baltu: Vlakem, autem nebo letecky?

Polský Balt se stává stále oblíbenější destinací mezi českými turisty. Důvodů je hned několik – příznivé ceny, nižší teploty než ve Středomoří a především snadná dostupnost. Ať už se rozhodnete pro cestu autem, vlakem nebo letecky, každá z těchto možností má své výhody a specifika. V tomto článku vám ukážeme, který dopravní prostředek bude pro vás nejjednodušší, nejpohodlnější a kolik vás cesta k Baltu vyjde.

Kam se vydat k Baltu?

Nevíte ještě, jaké místo si u Baltského moře vybrat? Polská plážová letoviska jsou známá svými dlouhými, širokými, čistými písečnými plážemi s pozvolným přístupem do moře. Jsou tedy ideální pro rodiny s dětmi a většina z nich i pro pejsky. Pláže často obklopují lesoparky vhodné pro procházky či výlety na kole. I přesto jsou tu určité rozdíly, díky kterým si můžete vybrat tu pravou pláž pro vás.

cesta k baltu dovolená baltské moře leba hel kolobřeh
pláže poloostrova Hel – červencové svátky

Łeba

Jedno z nejikoničtějších míst u polského Baltu je Łeba. Kromě nádherných bělostných pláží se v okolí nachází Słowiński národní park s unikátními pohyblivými písečnými dunami, které jsou v Evropě jedinečným přírodním úkazem. Kromě toho tu můžete navštívit Labirynt Park nebo se projíždět na kole po mnoha cyklostezkách. Super je také nabídka ubytování, protože tu seženete jak dražší resorty se spa, ubytování v soukromí, tak kempy pro ty, co sem přijeli s karavanem.

Hel

Další místo, kam se pohodlně dostanete i vlakem je poloostrov Hel. Ten je známý svým Fokariem, záchrannou stanicí pro tuleně. Dále zde najdete vojenské muzeum a řadu bunkrů a vojenských objektů po celé délce ostrova. Poloostrov je také ideální pro windsurfing, kitesurfing a samozřejmě cyklistiku. Za nás bylo také super to, že pokud vám na jedné straně bude připadat moře studené či moc rozbouřené, snadno dojdete na druhou stranu poloostrova, kde je voda úplně jiná.

Kolobřeh (Kołobrzeg)

Kolobřeh má kromě krásných pláží s molem i pěkné historické centrum. Můžete zde navštívit starou radnici, maják, a pevnost. Město nabízí také řadu lázeňských zařízení a wellness center, ve kterých se můžete klidně rovnou ubytovat.

Další oblíbená letoviska v Polsku

Mezi další oblíbená místa patří Międzyzdroje, známé kromě krásných pláží také svou promenádou hvězd, kde najdete otisky rukou polských filmových a divadelních hvězd a Wolinským národním parkem, který nabízí příležitost vidět volně žijící zubry.

Vyhledávané je také město Ustka s malebným přístavem, majákem a historickým centrem s řadou restaurací a kaváren. Kromě toho je to také blízko k Słowińskému národnímu parku a jeho písečným dunám.

Pokud se posuneme více na východ, mezi Łebou a poloostrovem Hel se nachází dvě letoviska Jastrzębia Góra a Władysławowo. Podívat se tu můžete na maják Rozewie a nejsevernější bod Polska, s dětmi pak můžete navštívit Ocen Park nebo Lunapark Sowiński.

Pro ty, co raději chodí po památkách a pláž je pro ně až prioritou číslo 2, doporučujeme navštívit Trojměstí – tzn. Gdaňsk, Sopoty, Gdynia.

Vlakem k Baltu

Jednou z nejpohodlnějších možností je využití vlakového spojení. Pokud plánujete cestu vlakem, máte několik možností dle toho, do jakého letoviska míříte.

Vlakem na poloostrov Hel

Na poloostrov Hel můžete vyrazit spojem Wydmy, který odjíždí z Bohumína v 17:16 a na místo dorazí v 7:11 následujícího dne. Zpáteční spoj z Helu odjíždí v 17:54 a do Bohumína přijíždí v 8:01 následujícího dne. Tento spoj projíždí městy Katowice, Gdaňsk, Gdynia a Hel. Jde pouze o sezónní spoj, který je v provozu od 21. června do 31. srpna.

Od vlaku neočekávejte nic převratného. V druhé třídě jsou osmimístná kupé, v první třídě šestimístná. Vše bez klimatizace a bez zásuvek. Tím, že se jede přes noc, se to ale dá vydržet. K soupravě jsou navíc připojeny 2 lůžkové vozy s kupé po 3 palandách. Samozřejmě si ale můžete připlatit za soukromí v podobě vlastního kupé. Ani ty nemají klimatizaci, ale aspoň zde většinou najdete jednu zásuvku (schovává se nad umyvadlem za zrcadlem).

A jak je to s cenou? Ceny jízdenek u Českých drah začínají na 635 Kč za osobu ve 2. třídě. První třída vás vyjde skoro na 3000 Kč a vzhledem k tomu, že se stejně budete mačkat v šestimístném kupé, je to za nás nesmysl. Lépe vyjde připlatit si za lůžko, které vás vyjde zhruba na dalších 500 Kč k jízdence v 3místném kupé. Pokud chcete soukromí, za celé kupé zaplatíte navrch k jízdence zhruba 2000 Kč. Jednotlivá místa a lůžka přidáváte k jízdence až v druhém kroku nákupu.

U Českých drah se vyplatí brát zpáteční jízdenku, kterou ale můžete koupit pouze na pokladnách a s koupí příliš neotálet, protože při včasném nákupu na vás čeká lepší cena. Jízdenky můžete kupovat už 60 dní před cestou.

cesta k baltu vlakem
cesta k baltu vlakem

Pokud byste chtěli ušetřit ještě více, zvažte koupi jízdenky ze stanice Chałupki, která je od Bohumína jen kousek přes hranice. Přes polské dráhy intercity.pl budete mít jízdenky (i dokoupení lůžek) o hodně levnější.

Jestliže cestujete ve skupině alespoň 2 lidí, můžete navíc využít 30% slevu „Taniej z bliskimi„, kterou můžete využít při nákupu minimálně 3 dny před jízdou. Můžete také natrefit na „Bilet rodzinny“, který mohou využít pouze držitelé speciální kartičky. Jízdenky u polských drah lze zakoupit 30 dní před cestou.

cesta k baltu polsko
jízdenka pro 2 osoby s příplatkem za soukromé lůžkové kupé kupovaná 28 dní před cestou: u polských drah s nástupem ve stanici Chałupki 2638 Kč, u Českých drah s nástupem ve stanici Bohumín za 3606 Kč = úspora téměř 1000 Kč

Alternativou je také spoj Sobieski, který je sice vybaven novějšími vozy s klimatizací, ale cestou zabijete celý jeden den (nejedná se o noční spoj).

Vlakem do Łeby

Do Łeby jezdí tentýž vlak jako na poloostrov Hel. V Gdyni se totiž rozpojuje a každá polovina míří na jinou stranu. Platí pro něj tedy to samé, jako v předchozím případě.

Příjezd do Łeby je v 7:40. Při zpáteční cestě musíte v Łebě nastoupit už v 17:47.

Vlakem do Kolobrzegu

Do dalšího oblíbeného letoviska, Kolobrzegu, jezdí z českého Bohumína spoj Pirat. Ten z Bohumína vyjíždí v 20:40 a do cíle dorazí v 7:28. Tento spoj jezdí po jiné trati a projíždí např. Katowicemi a Poznaní. Opět jde o spoj pouze sezónní. V roce 2024 jezdí od 21.6. do 30.8.

Ani od tohoto vlaku nečekejte zázraky. Nemá ani klimatizaci, ani zásuvky a dokonce ani lůžková kupé. Na výběr je pouze mezi 2. třídou s 8místnými kupé nebo 1. třídou s 6místnými.

Ceny jsou dost podobné jako u předchozích spojů. Za 2. třídu zaplatíte něco okolo 700 Kč a ceny jsou dost podobné při koupi přes České i Polské dráhy. Kdy se ale už opravdu vyplatí koupit jízdenky přes polského dopravce je, pokud jedete ve skupině 2 a více lidí či si chcete připlatit za 1. třídu. V tom případě lze koupit jízdenky ze stanice Zebrzydowice, která je kousek od Karviné. Jízdenka vás tak vyjde na polovinu i méně, než kdybyste vyráželi z Česka.

Vlakem k Baltu mimo sezónu

K Baltu se můžete dostat z Česka celoročně s jedním přestupem v Katowicích, Krakově či Varšavě, a to jak denními, tak nočními spoji. Pro ty, co míří z Prahy navíc příští rok přibude spoj do Wroclawi, kde lze také přestoupit na noční vlak směrem na sever Polska. Jízdenky pořídíte na první úsek na stránkách ČD, na druhý úsek na stránkách intercity.pl.

Autem či karavanem k Baltu

Pokud preferujete cestu autem či karavanem, počítejte s přibližně 6-8hodinovou jízdou. V Polsku neexistuje dálniční známka, ale na některých úsecích dálnic se platí mýtné.

Placené dálnice Polsko

A1 Rusocin (Gdaňsk) – Nowa Wieś (Toruń): V roce 2024 je průjezd zdarma pro osobní auta, dodávky a karavany do 3,5 tuny. I tak ale budete projíždět mýtnou branou, kde dostanete tzv. nulový lístek, který na při výjezdu odevzdáte. Pokud pojedete s obytným přívěsem za autem, už zaplatíte 71 PLN (cena za celý úsek). Platba je možná kartou nebo hotově v polské měně či eurobankovkami (vrátí vám v polských zlotých) přímo na mýtných branách. Rychlejší průjezd vám zajistí registrace v aplikacích Autopay či AmberOne. Kamera na mýtné bráně vám automaticky rozpozná SPZ a při výjezdu se vám automaticky z karty strhne požadovaná částka.

A2 Świecko – Konin: Tuhle dálnici při cestě k Baltu nejspíš jen protnete. Pokud byste ale na tento úsek potřebovali, platíte opět za počet ujetých kilometrů. Na začátku vyzvednete lístek, na konci zaplatíte. Platba je možná hotově i kartou, případně přes aplikaci Autopay. Jediný rozdíl je, že zde platí i osobní auta či dodávky.

A4 Katowice – Kraków: Po cestě k Baltu se vás tato dálnice také netýká. Platí se tu ale fixní poplatek za vjezd i výjezd, a to 16 PLN za osobní auto či 58 PLN za auto s přívesem (obojí tedy x2). Opět můžete v mýtné bráně zaplatit hotově i kartou, případně přes aplikaci Autopay.

placené dálnice polsko

Letecky k Baltu

Pokud neradi trávíte dlouhou dobu na cestě, máte možnost se k Baltu dostat i letecky. Do Gdaňsku se dostanete z Prahy Ryanairem, s trochou štěstí za cenu okolo 2000 Kč za zpáteční letenky. Pokud se sem chcete dostat z Moravy, můžete využít Ryanair z Krakowa, cena bývá ještě nižší.

Z Gdaňsku to už budete mít jen kousek do Sopot, do Łeby nebo na poloostrov Hel. Využít můžete místní vlakové linky. Jízdní řády najdete na několika polských stránkách, kde si můžete koupit i jízdenky online. Příkladem:

Chcete si po cestě udělat výlet? Koukněte na naše tipy, co dělat v ostatních oblastech Polska 🤩

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 komentář