• Menu
  • Menu

5 věcí, které můžeš navštívit s Oslo Pass

V hlavním městě Norska můžeme nalézt přes 50 různých muzeí. Některá jsou naprosto odlišná od těch, které uvidíte ve zbytku Evropy, takže když už tu budete, rozhodně stojí za návštěvu. Navíc se tak můžete skvěle ukrýt před norským rychle se měnícím počasím a využít tak i chvíle, kdy venku není moc hezky. Jaké muzea si vybrat, aby nám úplně nevykrvácela peněženka? Odpovědí je Oslo Pass.

Stejně jako ostatní skandinávská města je Oslo dražší destinace. Hlavní město Norska lze ale navštívit i s omezeným rozpočtem, jen to vyžaduje trochu plánování a předvídavosti. Pokud víte, že chcete navštívit více než 2 muzea a k tomu se ještě svézt MHD, určitě se vám vyplatí koupit si Oslo Pass.

Nejjednodušším způsobem je kartu zakoupit rovnou v aplikaci Oslo Pass. Další možností je předobjednat si jí na internetu a vyzvednout si fyzickou kartu v několika místech po městě. Virtuální kartu si lze aktivovat až ve chvíli, kdy se bude hodit. Karta platná 24 hodin od aktivace stojí 445 NOK (1140 Kč), dá se ale koupit i na 48 nebo 72 hodin.

Součástí je doprava po Oslu, volné vstupy do 30 muzeí a památek a slevy do restaurací, dalších muzeí nebo třeba na plavbu lodí po fjordu.

propagační letáček stažený z www.visitoslo.com

Fram museum

Zajímá vás, jaké to bylo, vydat se na polární expedici? V tomhle muzeu jí totiž v podstatě zažijete na vlastní kůži. Navíc to je místo, kde zažijete polární záři i v létě.

Muzeum se zaměřuje na průzkumníky Otto Sverdrupa, Roalda Amundsena a Fridtjofa Nansena, kteří v letech 1893 až 1912 podnikali polární výpravy do Arktidy i Antarktidy. Dominantou celého muzea je pak jejich obrovská loď Fram.

Návštěvníci mohou vstoupit přímo na palubu lodi a nahlédnout tak do salónku, kuchyně i soukromých kajut, ve kterých tito velcí objevitelé žili často několik let. V několika patrech okolo lodi jsou pak další exponáty, časové osy s vyprávěním celého příběhu průzkumníků, který vás opravdu vtáhne do děje. Mezi tím na vás čeká i jedno mrazivé překvapení.

Vstup do muzea stojí 140 NOK, ale s Oslo Pass je zdarma. My jsme šli hned na otevírací dobu, kdy muzeum bylo skoro prázdné a strávili jsme v něm přes hodinu a půl. Pokud bych si měla vybrat jen jedno jediné muzeum v celém Oslu, vyberu si rozhodně toto.

Muzeum Kon-Tiki

Muzeum sousedící s Fram ukrývá další plavidla. Kon-Tiki, na kterém se dobrodruh Thor Heyerdahl vydal na expedici napříč Tichým oceánem z Peru až do Polynesie v roce 1947 a a Ra II, se kterou se Heyerdahlova expedice plavila ze severní Afriky do Karibiku v roce 1970.

Muzeum je menší, méně interaktivní, ale také moc zajímavé. Rozhodně budete překvapení, na čem se dá vydat na takovou dlouho cestu. Vstupné je také 140 NOK, s Oslo Pass ho máte zdarma.

Poslední muzeum s loděmi, tentokrát vikingskými, jsme navštívili také. Muzeum je ale nyní v rekonstrukci až do roku 2026.

Norsk Folkemuseum

Norské muzeum kulturní historie je nejstarším skanzenem na světě. Součástí je více než 160 původních budov od středověku až po současnost ze všech různých regionů země. Muzeum tak ukazuje, jak si žili lidé různých tříd, jaké byly jejich zvyky a tradice napříč všemi regiony – od členitého pobřeží s fjordy na jihu po hory a hluboké lesy na východě a zamrzlý sever.

Asi nejzajímavější je zde dřevěný roubený kostel Gol Stave z doby kolem roku 1200. V létě pak muzeum nabízí i živé ukázky řemesel.

Za mě by to bylo druhé muzeum, které bych musela v Oslu navštívit. Příjemné je i to, že je to venkovní areál, kde se dokáží dostatečně zabavit i děti.

Nachází se na poloostrově Bygdøy, jen kousek od výše zmíněných muzeí. Vstupné je bez Oslo Pass je 180 NOK. S Oslo Pass zdarma (v tuto chvíli už jste ušetřili 😉 ).

skokanský můstek Holmenkollen

Norsko je národem zimních sportů, tedy k návštěvě Osla určitě patří i návštěva skokanského můstku Holmenkollen, ze kterého je zároveň krásný výhled na město.

Pod skokanským můstkem se nachází muzeum, které je nejstarší svého druhu. Můžete tu vidět historii samotného lyžování a dalších zimních sportů, nebo také historii skokanského můstku jako takového.

První skoky na lyžích se na tomto kopci konaly už v roce 1882, to zde ale ještě nestál žádný můstek a sjíždělo se pouze z kopce. Od roku 1900 zde ale začal růst dřevěný skokanský můstek. Můstek se stavěl vyšší a vyšší, v roce 1952 zde vyrostla i věž s výtahem pro závodníky na zimní olympiádě, až v roce 2011 vyrostl skokanský můstek, jaký zde stojí dodnes.

Součástí vstupného za 160 NOK je muzeum, ve kterém strávíte okolo půl hodiny a také výtah na vyhlídkovou plošinu. S Oslo Pass opět zdarma. Bohužel se tu ale témě vždy dočkáte fronty na výtah. My byli na místo asi hodinu před zavíračkou a minimálně 30 minut jsme si postáli (resp. já, Marek nahoru nechtěl). Možná by bylo fajn tu být na otvíračku a nejdříve navštívit můstek, poté až muzeum.

Přes léto se tu navíc dá zaplatit jízda na zipline za 690 NOK, v zimě je tu 2000m dlouhá sáňkařská dráha s celodenním půjčovným saní 100–150 NOK s tím, že do horní stanice se můžete svézt metrem.

Dostanete se sem linkou metra č. 1 – zastávka Holmenkollen a poté cca 15 minut do kopce.

Munchmuseet

The Scream - Munchmuseet
obrázek použit z www.munchmuseet.no/en/The-Scream/

Tak, jako se do Louvre chodí na Mona Lisu, v Oslu se chodí na Křik od Edvarda Muncha. V muzeu se nachází přes 26 000 děl tohoto umělce ve 13 patrech budovy. Kromě toho zde také uvidíte jeho štětce, palety a dokonce i dýchací zařízení, které používal ke zmírnění svých celoživotních plicních problémů.

Pro někoho, kdo má rád umění a architekturu je to super místo, nám ale už bohužel nezbyl čas a tak jsme ho vynechali.

Vstupné stojí 160 NOK a ideální je si koupit lístek dopředu na internetu na konkrétní časové okno. S Oslo Pass je zdarma, ale nedá se rezervovat čas dopředu, takže je možné, že si chvíli na vstup počkáte. Od středy až do neděle jsou ale otevřeni až do 21 hodin, můžete tam tedy zaskočit, až všechna ostatní muzea zavřou.

S Oslo Pass jsme tedy za jediný den ušetřili 452 NOK (cca 926 Kč).

V Oslu je ale mnoho dalších muzeí, která by stála za návštěvu. Např. muzeum MHD, přírodopisné muzeum, technické muzeum a další. Vše, co se dá s Oslo Pass navštívit zdarma naleznete zde.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

5 komentářů