• Menu
  • Menu
budva

Shrnutí roku 2023

Menší hodnocení uplynulého roku jsme často dělali na sociální sítě. Každopádně podrobnější ohlédnutí určitě není na škodu. Třeba vám poslouží jako inspirace a užijete si následující rok ještě více 🙂.

Tento rok se rozjížděl zlehka, ale postupně nabíral na obrátkách. V práci jsme se ještě sžívali s našimi novými pozicemi v rámci korporátu. Cestování jsme začali nezvykle v rámci České republiky. V průběhu roku nás čekala řada zásadních rozhodnutí, která nás posouvala v osobním i kariérním životě dál. Pojďme však popořadě.

Co jsme procestovali

Ostrava

Začátek roku jsme začali zlehka víkendem v Ostravě. Letos to byl nakonec náš jediný výlet po České Republice. Pobyt jsme dostali od mého bráchy k Vánocům a šlo o jedno z měst, ve kterém jsem ještě nebyla a moc jsem se do něj chtěla podívat. Vážně jsme si jí užili a Ostravu rozhodně doporučuji navštívit. Pro mě byla velikým překvapením a o hodně předčila má očekávání. Pokud vás Ostrava zajímá více, mrkněte na náš článek Co dělat v Ostravě nebo naše youtube video.

Thajsko

V březnu jsme vyjeli na letos nejexotičtější dovolenou do Thajska. Pro mě to byla zároveň první návštěva Asie. Letenky jsme měli koupené už přes půl roku, a proto jsem se už vážně nemohla dočkat. Bohužel jsme měli dovolenou pouze 2 týdny, a tak jsme projeli pouze Chiang Mai, Bangkok a na otočku ještě ostrůvek Koh Samet.

Aktivit ale bylo celkem dost. Stihli jsme se podívat na slony, zajít na školu vaření, navštívit nejvyšší horu Thajska, projeli jsme se nočním vlakem, vykoupali se v moři, navštívili nespočet chrámů, snědli spoustu pouličního jídla a vypili spoustu míchaných drinků a do toho jsme zvládli i jednu návštěvu nemocnice (asi toho bylo na dva týdny na mé tělo až moc 😁). Thajsko mě ale nakonec také dost překvapilo a poprvé jsem připustila možnost žít nějakou dobu v jihovýchodní Asii, na což se mě Mára už snaží léta překecat.

O Thajsku jsme pak napsali několik článků (a ještě několik máme v plánu) a sestříhali celou sérii videí na youtube.

Francie a Švýcarsko

Necelý týden po příletu z Thajska jsme se vydali na prodloužený víkend o Velikonoční svátky vlakem do Štrasburku, odtud do Colmaru a do Basileje. Tenhle výlet byl poměrně spontánní. Věděli jsme, že na Velikonoce nechceme být doma, protože nám to přišlo jako promrhané 4 dny, které se dají využít na cestu bez toho, aniž bychom si museli brát dovolenou. Zároveň ale na poslední chvíli nebylo moc možností, a tak jsme vyjeli vlakem na hranice Německa a Francie a pak se postupně posouvali až do Švýcarska celkem bez nějakých větších plánů.

Tahle dovča byla vyloženě odpočinková, protože mi po Thajsku ještě nebylo úplně dobře a také jsme cestu tam i zpět byli schopní zaplatit pouze v kupé na sezení, takže jsme byli po příjezdu celkem hotoví😁. Pokud vás zajímá něco o této dovolené, máme v plánu dát do kupy několik článků i videí, ale zatím jsme se k tomu nějak nedostali.

Lotyšsko

V květnu jsme odletěli na 4 dny s kamarády do Lotyška na MS v hokeji, což je taková tradice. Kromě hokeje jsme ale stihli si projít historické centrum Rigy, zajet se podívat do Jürmaly k moři a podívat se do krásného skanzenu na okraji hlavního města. Lotyško bych asi jinak nijak nevyhledávala, ale opět mě příjemně překvapilo a tenhle prodloužený víkend jsme měli celkem nabitý a užili jsme si ho. Video sestříhané zatím nemáme, ale můžete si zatím přečíst pár článků o Lotyšsku.

Polsko

Na začátku prázdnin jsme využili dva svátky a vyrazili jsme na 5 dní do Polska (padl na to jen jeden den dovolené). Navštívili jsme Wroclaw, nočním vlakem dojeli k Baltskému moři a poté jsme se vraceli přes Gdaňsk a Poznaň domů. V Polsku už jsme byli za poslední roky několikrát a nikdy nás nezklamalo. Nebylo tomu jinak ani letos a za slušné peníze jsme měli moc pěknou dovolenou. Polsko opět obhájilo první místo za mojí oblíbenou destinaci, a to kvůli malebným historickým centrům ve všech výše zmíněných městech, velmi dostupným cenám i jídlu a vodka barům. Opět se můžete podívat na články i videa z tohoto tripu.

Itálie

V červenci jsem stihla ještě jednu cestu, a to 4 dny v Miláně a v Janově. Tentokrát jsme nejeli společně s Márou, ale vyvezla jsem mého bráchu a mamku, která po letech nedostala dovolenou spolu s taťkou a byla smutná z toho, že by měla jet na dovolenou sama. Zároveň jsem naplánovala dovču tak, aby si zkusila poprvé letět (taťka se lítat bojí) a aby viděla, že taková dovolená nemusí vyjít na moc peněz.

Bylo to přiznávám o trochu složitější, než když jedeme s Márou, ale nakonec jsme si to všichni užili. Při cestě zpět nám posunuli let na další den, takže jsem si navíc vyzkoušela, jaké to je žádat o kompenzace. Od pojišťovny jsme zatím dostali zaplacenou celou dovolenou, navíc to vypadá, že dostanu kompenzaci i z aerolinky, takže tato dovolená byla opravdu velmi levná 😁.

Německo

V září jsme se opět rozdělili. Mára jel s kamarády do Krkonoš a já se vydala s bráchou na prodloužený víkend. Do posledního dne jsme nevěděli, kam pojedeme. Nakonec to vyhrálo podhůří Zugspitze a Neuschwanstein. Protože jsme v tu dobu neměli ani jeden moc peněz, rozhodli jsme se spát v autě, a tak jsme zaplatili pouze za naftu a lanovku na Zugspitze. Z tohoto výletu mám pořád v plánu napsat nějaké poznatky a tipy pro ty z vás, kteří se rozhodnou přespat pár nocí v běžném osobním autě a ještě s tím nemají žádné zkušenosti (a jsou také tak pohodlní jako já). Ale jelikož jsem až příliš pohodlná, tak jsem se k tomu ještě nedostala 😁.

Balkán

Poslední cestu jsme chtěli absolvovat v listopadu, a to do předvánočního New Yorku. Nicméně v práci jsme toho začínali mít čím dál víc a věděli jsme, že není možnost to odkládat. Zároveň jsme byli těsně po stěhování a neměli jsme na New York tolik peněz, jako by si zasloužil. A tak jsme plány přehodnotili a už v říjnu jsme vyrazili do Niše! Skoro jako New York, ne 😁?

Tohle byla zároveň naše nejvíc punk dovolená. Věděli jsme, že chceme dojet domů po zemi nějakou hromadnou dopravou, ale vše jsme plánovali z hodiny na hodinu. Nakonec jsme toho viděli vážně hodně – Skopji, jezero Ohrid, Tiranu, jezero Shkoder, Budvu a Kotor v Černé Hoře, Mostar a Sarajevo v Bosně, už dlouho vysněný Dubrovník i překvapivě ne tak špatný Záhřeb. Články jsou in progress a v roce 2024 si určitě něco z této cesty přečtete.

Vánoční trhy Norimberk a Drážďany

Celý listopad jsme pracovali jako diví. V prosinci jsme ale vyrazili hned na dva vánoční trhy. S rodinou do Norimberku a jen s Márou do Drážďan. To zároveň byla poslední zahraniční cesta v tomto roce 🙂.

Renovace bytu a stěhování mimo Prahu

Nejčastější cestování letošní léto ale bylo do Ikei. V dubnu jsme totiž začali renovovat náš malý byteček, kam jsme se museli přestěhovat do konce prázdnin, protože nám končila nájemní smlouva v Praze.

Loučení bylo poměrně těžké, zvykli jsme si na tu blízkost všeho, na noční spoje i na skvělé okolí plné přírody (a pivovaru Prokopák). Nicméně dnes jsme velmi mile překvapeni, jak jsme si dokázali rychle zvyknout. Velmi blízko máme pekárny, řeznictví, nakonec i jiný, ale stále dobrý pivovar. Co maličko chybí je příroda, ale na jaře hodláme zkouknout nedalekou cyklostezku. A také jsme zjistili, že pokud bydlíme spolu, je nám v podstatě jedno, kde to je.

Zasnoubení

V březnu přišel největší zvrat v našich životech! Mára se mě i přesto, že mi 3 roky tvrdil, že se nikdy nechce ženit, rozhodl požádat o ruku. A to by nebyl on, aby nevymyslel nějaký zajímavější způsob, než kleknutí na koleno a ukázka prstýnku s obřím kamenem. Byli jsme v baru na pláži v Thajsku, kde půjčovali barvičky na tělo. Museli jsme tam jít dva dny po sobě, tehdy jsem myslela, že se mu tam tolik líbilo. Realita ale byla to, že si to tam musel první den omrknout 😁. No a tady je výsledek:

A jestli vás zajímá, jak to dopadlo… řekla jsem ANO! Nicméně na plánování svatby ještě nebyl čas, a tak se zatím úspěšně odkládá na 2024.

Jak se dařilo blogu

Co si budeme povídat. Jestli píšete blog, tak vás rozhodně potěší, když si ho přečte co nejvíce lidí a třeba i někomu pomůže. Na začátku roku jsme měli kolem 150 návštěv měsíčně. Bylo s tím potřeba něco dělat. Kvalitou článků jsme pozadu nebyli (i když i v tomto ohledu je vždy co zlepšovat).

Problém tkvěl v tom, že nejsme vidět. Začali jsme objevovat krásy SEO, tedy hlavně Mára. Přečetli jsme nespočet článků a výsledkem bylo nainstalování SEO pluginů a optimalizace článků. V tu dobu navíc spustil svůj Patreon blog Loudavým krokem. Na něm ukazují, jak se dá blogováním vydělávat. I díky jejich článkům a radám jsme dostali na cca 1 300 návštěv měsíčně. A to aktuálně není cestovatelská sezóna. Graf z Google Search ukazuje, že jsme na dobré cestě, ale ještě nás čeká hodně práce.

Založení eSIM monster

Jakmile jsme pochopili sílu SEO, začali jsme přemýšlet o dalších projektech. Při našem cestování často využíváme eSIM. Chtěli jsme se o tyto zkušenosti podělit a ukázat, že existuje daleko víc možností než pouze Airalo. Registrovali jsme si doménu eSIM.monster, ale dlouho jsme se nemohli dokopat, abychom udělali více, než jen nainstalování WordPress šablony. Opět nás vysvobodil Patreon Loudavým krokem, kde spustili svoji Blogovou výzvu. Přihlásili jsme se do VIP skupiny a rozhodně nelitujeme. Motivovalo nás to k tomu, abychom se do toho pořádně obuli.

Naše sociální sítě

Jestli chcete být na sociálních sítích úspěšných, chce to konzistenci, pravidelnost a kvalitní obsah. Náš Instagram se vždy zaplní stories při našich cestách. Bohužel na příspěvky a reels už nezbývá tolik času. Každopádně jsme se jednou hecli a asi 14 dní v kuse přidávali reels, fotky a stories. Odměnou nám bylo 300 nových sledujících. Ale potom to zase upadlo. Nápady sice jsou, ale to provedení zabírá pořád tolik času, že se nám do toho nikdy moc nechce.

Relativně pravidelně však přidáváme na Youtube. Bereme to především tak, že se uchováváme vzpomínky a ukazujeme našim příbuzným, co jsme prožili. Ke konci listopadu se začalo něco dít. Tušili jsme, že loňské video z vánočního Krakova by mohlo mít nějakou návštěvnost. Že však vystřelí i další videa už tolik ne. Nad 1000 zhlédnutí se dostalo 7 nových videí. Možná to nezní nijak zázračně, ale nás to hodně potěšilo. Největší úspěch měla cesta vlakem k Baltu (přes 4 tisíce zhlédnutí).

Plány na rok 2024

V únoru nás čeká cesta do Portugalska a Španělska. A pak? Vzít se a odjet do zahraničí. To už jsou možná spíš ozvěny budoucnosti roku 2025.

Návštěvnost blogu i eSIM monster přes 10 000 návštěv za měsíc (vsadila jsem se s bráchou o pivo, takže musíme máknout).

Užívat si život. Trávit ho spolu, s rodinama, s kamarády. Alespoň trochu cestovat. Trochu méně se nechat ovlivňovat prací ve volném čase. Dělat to, co nás baví.

Rok 2023 ostatních blogů a zajímavých lidí a projektů

Loudavým krokem

Štefan Janoušek

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 komentářů