• Menu
  • Menu

Valletta a 2 nejhezčí pohledy na ní

Valletta vznikla v rukách Johanitů v 16. století po vítězství nad osmanskými vojsky jako obranná pevnost a sídlo maltézských rytířů. Hlavním městem se však stala až v roce 1964, kdy Malta získala nezávislost od britského impéria. Ve městě můžeme pozorovat prvky mnoha různých kultur. Například barevné dřevěné balkony mají původ v nedalekém Maroku. Ale i Britové tu ponechali svoji část alespoň v podobě telefonních budek nebo poštovních schránek.

Co mě na Vallettě bavilo, byly úzké uličky do pravých úhlů, které díky stínu zajistily, že i v tom největším horku (pokud tu nejste v pravé poledne) je zde celkem příjemně. Navíc jimi skvěle profukuje i vánek od moře.

Valletta je jedním z nejmenších hlavních měst Evropy, i proto tu většina turistů pouze zavítá přes den, ale ubytuje se někde jinde. Do Valletty se dá dostat autobusy z celého okolí. Hned před vstupem do města je obrovský autobusový terminál, kam zajíždějí snad všechny linky na Maltě. Další možností jsou přívozy. My jsme využili ten od Sliemy, jezdí ale i na druhou stranu do přístavu Cospicua. Samotná Valletta je skoro celá jen pěší zóna, po obvodu jezdí i mikrobusy, ale s autem to tu bude docela potíž.

Co navštívit v hlavním městě Valletta

Jakmile vstoupíte hlavní branou do města, ocitnete se na Republic street – hlavní ulici, na které naleznete vše, co je potřeba. Obchůdky se suvenýry, restaurace, malé supermarkety. Hned u vstupu se pak můžete rozhodnout mezi dvěma zahradami. Hasting Gardens jsou po levé straně vstupu do města a nabízí pohled na záliv a ostrov Manoel Island. Jsou větší, méně honosné a tak tam také nebude moc plno. Upper Barrakka Gardens na druhé straně jsou plné fontánek, kaváren a výhledů na Tři města – bývalé hlavní město Vittoriosa, Senglea a Cospicua. Ve 12:00 a 16:00 tu můžete vidět střelbu z kanonu. Vstupy do obou zahrad jsou zdarma!

Město je také na svoji velikost doslova plné kostelů. Ikonickou kopuli Baziliky Panny Marie Karmelské, která při pohledu na Vallettu nelze přehlédnout, ve městě není jednoduché najít, protože bazilika navazuje na okolní budovy a z uličky tedy uvidíte pouze ne příliš lákající vchod. Pokud ji ale najdete, vstupné je zdarma.

Největší dominantou města je pak Katedrála sv. Jana (na mapách také jako La Valletta), která je místem odpočinku více než 400 johanitů. Zvenku vypadá prostě, uvnitř na vás ale čeká bohatě zdobený interiér doplněný právě mramorovými náhrobními deskami v podlaze. Vstupné tomu ale odpovídá a tak za prohlídku zaplatíte 15 € (na internetu jsem se ale dočetla, že pokud přijdete na mši, je vstup zdarma).

Hned u vstupu do města na vás také bude čekat venkovní divadlo Manoel, které je součástí ruin Královské opery zničené za 2. světové války. Přes letní měsíce se tu konají představení a koncerty.

Mezi další zajímavosti patří Velmistrovký palác, který byl sídlem hlavy johanitského řádu a nyní v něm sídlí parlament a úřad prezidenta (již několikátým rokem se přestavuje a je tak možné, že budou mít zavřeno.) Pevnost Fort St. Elmo, kde se ukrývá asi nejzajímavější muzeum připomínající úlohu Malty ve 2. světové válce (vstup 10 €). Palác Casa Rocca Piccola, který vám ukáže, jak si tu žila šlechtická rodina (vstup 9 €). nebo Národní archeologické muzeum, kde najdete artefakty od neolitu až do doby, kdy zde žili féničané.

Náš tip je pak Památník Siege Bell, který byl postaven na počest více než 7 000 maltských obětí během druhé světové války. Uvnitř je největší bronzový zvon na Maltě, který zvoní každý den v poledne. Je odtud také nádherný výhled na přístav a Fort St. Elmo.

Nejlepší výhledy na Vallettu

Ve Vallettě se po chvíli už v úzkých uličkách začnete ztrácet a tak nezbývá nic jiného, než se přesunout kousek dál a obdivovat ji zpovzdálí.

Většina turistů se nejspíše usídlí v okolí Gziry (tam jsme bydleli my), Sliemy, San Giljan. Z těchto míst se dá jednoduše dojít k Tigné Point. Nachází se tu maličká pláž, spousty kaváren, restaurací a barů. Nejlepší výhled pak máte asi z mostu Tigne‘ Pedestrian Bridge. Před západem slunce tu ale může být poněkud přelidněno.

Pro další tip je naprosto odlišný – opuštěný Manoel Island. Ostrov byl využíván pro karanténu nemocných při morových epidemiích či choleře. Později spadla pevnost do rukou britského námořnictva. Od 70. let ale chátrá, všude u vstupu jsou cedule, že vstup je pouze na vlastní nebezpečí, nejsou tu pouliční lampy. Lidé sem chodí venčit psy nebo běhat. Dá se tu docela dobře i vykoupat, pokud zrovna nejsou velké vlny. Bylo to asi moje nejoblíbenější místo na Maltě, protože tu byl božskej klid! Každopádně na ostrově chtějí vybudovat rezidence, obchodní centra a bůh ví co ještě, takže doporučuji to tu okouknout dřív, než bude pozdě.

Pěkný výhled, i když tentokrát bez té ikonické kopule, se vám naskytne z pevnosti Fort St. Angelo ve Vittoriose.

Když vás Valleta omrzí

Když už vás Valletta omrzí, je možnost se podívat i na druhou stranu na Tři města – Vittoriosa, Cospicua a Senglea. Dostanete se sem přívozem z Valletty za 10 minut a 1,5 €. Přívoz odjíždí z přístavu pod Upper Barrakka Gardens (v mapách najdete jako Valletta – 3 Cities Ferry). Nejzajímavější z nich bude Vittoriosa, což je jedno z nejstarších měst na Maltě vůbec. Největší památkou je zde Fort St. Angelo, což je pevnost založená v 16. století rytíři a je z ní nejhezčí pohled na Vallettu a moře. Vstupné je 10 €. Dalším, co zde stojí za zmínku, je Maltské námořní muzeum se vstupem za 14 €. V Senglea je pak další pevnost Fort Rinella, kde vás dokonce provedou zaměstnanci v dobových kostýmech, vstup je také 14 €.

Pokud jde o noční život, určitě se zajděte podívat do San Giljan. Jde o oblast plnou hotelů, barů a diskoték. Kromě toho je přímo uprostřed písčitá pláž Balluta Bay Beach. Nutno ale říct, že čím více lidí, tím více špíny. Kousek od pláže je i parčík plný koček Ġnien Indipendenza, nebo se můžete projít na opačnou stranu a vychutnat si výhled na kostel, který pochází z konce 16. století a je zasvěcen právě Sv. Juliánovi.

San Giljan

No a dál už to necháme na vás. Pro inspiraci se můžete podívat třeba na vesnici Pepka námořníka, kde jsou také super výhledy😉. A za historií se určitě vydejte do tichého města Mdina.

MAPA ZDARMA + PLÁŽE

Stáhněte si do mobilu mapu a objevte ty nejlepší pláže, všechna místa z článků a ještě s další tipy navíc. Mapy jsou určené pro My Maps Google, Google Mapy a Mapy.cz

Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 komentář