• Menu
  • Menu

Co byste měli vědět, než vyrazíte na Maltu?

Pokud hledáte stále slunečné počasí a průzračně čistou vodu vhodnou k potápění, nemusíte za každou cenu na Maledivy nebo do Karibiku. Můžete se vydat i do nejmenšího státu Evropské unie – na Maltu. Malta je cenově i časově velmi dostupným státem.

Letenky na Maltu

Nejjednodušší možností je 2,5hodinový let z Prahy s AirMalta, který se dá sehnat i okolo 2-3 tisíc. My jsme zvolili let z Vídně s Ryanair, odkud se dá na Maltu dostat na cenu už od cca 1000 Kč. Dá se sem doplout sice i trajektem z Janova nebo ze Sicílie, ale tyto možnosti už budou mnohem dražší.

Ubytování na Maltě

Ubytování se na Maltě dá sehnat taky za velice rozumné ceny. My jsme za pokoj se soukromou koupelnou, kuchyňkou i terasou s bazénem v hotelu Blubay Apartments zaplatili pod 9 000 Kč za 7 nocí. Zpětně bychom ale asi nepotřebovali kuchyňku, protože jsme si většinou koupili jídlo někde po cestě, a tak bychom ještě dokázali ušetřit. Více informací ohledně jídla najdete v našem článku zde.

malta na co si dát pozor
západ slunce u hotelového bazénku

Pláže na Maltě

Jelikož je Malta v podstatě kus skály vystupující z moře, nenajdete tu příliš mnoho písečných pláží. Většina jich je pak zabrána rodinami s dětmi, které jsou ubytované v blízkých resortech. Díky tomu je tu ale pod vodou krásně vidět podmořský život. Za mě je ideální, vzít si na Maltu kromě šnorchlu i boty do vody, abyste se hned první den nepořezali o ostré útesy.

Malta: Pitná voda

Další věcí, kterou na ostrově nenajdete je zdroj pitné vody v podobě řeky nebo jezera. Jedinou možností je vodu odsolovat. Odsolovaná voda je sice pitná, ale ne moc dobrá. My jsme jí používali na čištění zubů a praní, ale na pití jsme si kupovali balenou nebo jsme si natankovali v automatu litr za 0,15€ (umí i perlivou). Tyhle automaty jsou rozesety po celém ostrově. Další možností je vzít si s sebou filtr.

Kdy vyrazit

Možná by se zdálo, že na Maltu je nejlepší vyrazit v létě. Opalování, sluníčko, teplé moře jsou lákavá představa. Možná vás ale překvapí, že v červenci a srpnu je na Maltě klidně i 40°C kvůli teplému vzduchu z nedaleké Afriky. Pokud dáváte přednost mírnějším teplotám, bude pro vás výhodnější se sem vydat v květnu/červnu nebo pak září/říjnu. Voda je stále dostatečně teplá na koupání, teploty se ale už dostávají lehce pod 30°C a tak je počasí vhodné i k cestování po ostrově. V zimě sice nebudete na Maltě potřebovat zimní bundu, avšak na koupání už to vážně není.

Praktické tipy

Cestovní doklady

Jelikož je Malta v EU, postačí vám občanský průkaz a není potřeba si s sebou brát cestovní pas.

Čím se platí na Maltě?

Na Maltě je kromě počasí příjemné i to, že se na ní platí eurem a ve většině obchodů a restaurací zaplatíte i kartou. I tak je ale dobré přijet s pár drobáky, i když většina veřejných záchodků je tu zdarma!

Jak se dorozumíte na Maltě?

Jelikož Malta bývala britská kolonie, domluvíte se tu anglicky. Angličtina je tu druhým úředním jazykem hned po maltštině, která je podobná arabštině. Vhodná je proto Malta i pro studenty, kteří sem chtějí jet vylepšit své jazykové dovednosti.

Vliv Anglie

Po Británii tu zůstaly i telefonní budky, poštovní schránky a jedna pro řidiče trochu nepříjemná záležitost. Jezdí se tu po levé straně vozovky. Pokud si netroufáte na levostranné řízení s půjčeným autem, po celém ostrově funguje výborně autobusová doprava, jak už jsme zmiňovali ve článku ZDE. Jediné, na co si musíte dávat pozor při dopravování autobusem je, na které straně silnice nastoupíte do správného směru. A i s tím jsme měli občas trochu problém 😀.

Zásuvky na Maltě

Kromě toho všeho tu najdete i anglické zásuvky. V hotelu jsme sice měli jeden adaptér, ale i tak jsme byli rádi, že jsme si přivezli svůj, kam jsme dokázali narvat až 3 zařízení.

malta na co si dát pozor
patrný vliv Británie

MAPA ZDARMA + PLÁŽE

Stáhněte si do mobilu mapu a objevte ty nejlepší pláže, všechna místa z článků a ještě s další tipy navíc. Mapy jsou určené pro My Maps Google, Google Mapy a Mapy.cz

Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 komentář