• Menu
  • Menu

Tiché město Mdina

Druhý den naší dovolené jsme se vydali do bývalého hlavního města Malty – Mdiny. Městu se také přezdívá ,,Tiché město“ a to proto, že je v něm až na výjimky zakázaná automobilová doprava.

Díky strategickému místu ve výšce přes 200 metrů nad mořem bylo toto místo osídlené už ve 2. tisíciletí př. n.l. Své jméno dostala po osídlení Araby, kteří město obehnali hradbami a příkopy. Medina znamená arabsky město a přilehlá část Rabat předměstí. Když už se Mdina neměla přes hradby kam rozrůstat, z Rabat se nakonec stalo město mnohem větší.

Díky hradbám si ale město zachovalo tehdejší charakter. Nyní v něm žije jen něco okolo 300 obyvatel a připomíná spíše nějaký skanzen. Z hradeb pak můžete vidět téměř celé území Malty. Ti z vás, kteří mají rádi Hru o trůny rozhodně ocení, že zde najdou mnoho lokací, kde se tento seriál natáčel.

Na okraj Mdiny je možné se nechat dovézt autobusem do zastávky Rabat, což je jen pár metrů od hlavní brány. Vstup je sem samozřejmě zdarma a to i včetně zahrad v příkopu, do kterých je možné se dostat při východu vedlejší branou. Asi největší atrakcí města je nejstarší katedrála na Maltě – katedrála sv. Pavla, do níž je vstup za 10 €. My jsme se ale spíše podívali do volně přístupného karmelitánského kostela, kde doporučujeme koukat nahoru. 😉

Po chvílích klidu jsme se vydali ještě obhlédnout vedlejší město Rabat. Z památek je nejvíce vyhledávaný kostel sv. Pavla, který leží přímo v centru města. Dále pak katakomby sv. Pavla a sv. Agáty (vstup 6 €, otevřeno denně kromě úterý) nebo archeologické muzeum s ruiny římského města objevené v roce 1881 Domvs Romana (vstup 6 €, otevřeno úterý, pátek, sobota a neděle).

Tip: Přímo u kostela sv. Pavla se nachází krámek s maltskými cukrovinkami – Parruccan Confectionery. Můžete tu ochutnat kannoli, imqaret nebo domácí nugát s cenovkami 2-5 € za kus. My jsme zkusili kannoli s něčím, jako je nutella a určitě bych doporučila spíše ochutnat něco méně sladkého.

rabat

Z Rabatu se dá pohodlně dostat i do města Mosta s třetí největší rotundou na světě se vstupným jen 2 €. My jsme už byli líní, ale pokud bychom jeli na Maltu ještě někdy, rozhodně nevynecháme toto místo.

Dopravíte se sem jednoduše autobusy, které jezdí po celé Maltě. Více o dopravě jsme psali přímo v našem článku.

MAPA ZDARMA + PLÁŽE

Stáhněte si do mobilu mapu a objevte ty nejlepší pláže, všechna místa z článků a ještě s další tipy navíc. Mapy jsou určené pro My Maps Google, Google Mapy a Mapy.cz

Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 komentář