• Menu
  • Menu

Gozo za dva dny

Jestliže už vás omrzel průzkum hlavního ostrova Malta, pak je na čase objevit jeho klidnějšího a zelenějšího sourozence – ostrov Gozo. Největším lákadlem bylo Azurové okno, které se ale v roce 2017 zřítilo do moře. Gozo nabízí ale mnoho dalších aktivit, které stojí za to.

Doprava

Ostrovy jsou vzdálené pouhých 5 km a funguje mezi nimi nepřetržitá lodní doprava. Z přístavu Cirkewwa na Maltě se dostanete do přístavu Mgarr na Gozo za asi 20 minut. Zpáteční lístky za 4,65 € si můžete koupit na obou stranách, avšak pípají se vždy až po cestě zpět na Maltu. Přesné jízdní řády najdete zde.

Na obou stranách vám budou nabízet vyhlídkové autobusy a průvodce, jelikož tvrdí, že se na Gozo špatně pohybuje MHD. To však není pravda, na Gozo jezdí stejně jako na Maltě autobusy každou chvíli a platí na ně stejný tarif, jako na Maltě (pokud jste si tedy již tam koupili týdenní jízdenku, platí vám i zde).

Více informací o autobusové dopravě na Maltě i s mapou spojů ZDE.

Na Gozo doporučujeme vyhradit si alespoň 2 dny a nejlépe zde přespat. Za jeden den se vůbec nedalo stihnout vše, co tento překrásný ostrov nabízí.

Co vidět na Gozo

My jsme na Gozo měli jeden den a tak jsme se rozhodli pro 3 místa, která chceme navštívit:

Nejprve jsme nasedli na autobus 322 do zastávky Xaghra. První naší zastávkou byl neolitický chrám Ggantija, který byl postaven asi 3.500 let př.n.l. a je jedním z nejstarších na světě (o 1500 let starší než Stonehenge a asi o 1000 let starší než pyramidy). Kromě pozůstatku kamenné pevnosti zde najdete ještě i muzeum, kde se dozvíte něco o životě v neolitu. Vstupné činí 10 € a je v něm zahrnuto i vstupné do blízkého větrného mlýna Ta‘ Kola Windmill.

Autobusem 307 se dá pohodlně dostat do hlavního města ostrova – Victoria nebo také Ir-Rabat. Dominantou města je pevnost Cittadella. Pokud se sem jdete pouze podívat a pokochat uličkami a výhledy z hradeb, nebudete platit žádné vstupné. Pokud se chcete dozvědět i něco o historii tohoto místa, je pro vás zde nachystané interaktivní návštěvnické centrum a mnoho dalších mini muzeí – vstupné na vše dohromady 5 €.

Další naší zastávkou byla konečná autobusu 311 – Dwejra. Kousek odtud naleznete Inland sea, což je průzračně azurová laguna obklopená skalními útvary a s mořem je spojená pouze 60 metrů dlouhou jeskyní. Našlo se tu pár lidí, kteří se zde opalovali a koupali, mně tohle místo ale úplně pro opalovačku vhodné nepřišlo. Dá se tu ale potápět nebo si koupit projížďku jeskyní na lodičce za 4 €.
Pokud se rozhodnete útesy obejít, čeká vás o trochu větší zábava. Kromě pohledu na zbytky azurového okna zde najdete Blue Hole – 10 metrů široký a asi 20 hluboký přírodní bazének, ve kterém se lze potápět. My jsme se jen šli mrknout k němu, ale už tam jsme v okolí viděli nespočet rybiček a hvězdic! Určitě doporučuji si vzít boty do vody, kusy skal zde byly opravdu ostré a turisti bordeláři, takže bůh ví, na co cestou můžete šlápnout 🙁 .
O kousek dál se pak nachází Dwejra Bay. Do zátoky se lze dostat pouze na lodi, můžete se ale kochat svrchu.

Každopádně pokud bychom měli času více, určitě je tu i spoustu dalších míst, které určitě stojí za to.

Na Gozo je i spoustu letovisek a pláží. Nejvíce nám bylo doporučováno:

  • Xlendi – malá písečná pláž, obzvlášť vhodná pro šnorchlování
  • Ramla Bay – nejoblíbenější písečná pláž s oranžovým pískem, vhodné spojit s jeskyní Tal Mixta 😉
  • Marsalforn – jeden z nejoblíbenějších resortů s písečnou pláží, může tu být tedy přeplněno

No a na závěr, na Gozo seženete i minipivovar Lord Chambray. Nachází se kousek od Victoria a hlavně kousek od dómu sv. Jana v Xewkija v takovém průmyslovém areálu. V době naší návštěvy zrovna přestavovali, tak jsme si mohli dát jen lahvové, tak snad budete mít více štěstí 🙂 .

Triq John Otto Bayer, Ix-Xagħra, Malta

Victoria, Malta

Triq Il Gebla Tal General, San Lawarenz, Malta

Blue Hole, San Lawrenz, Malta

36HW+VCV, Żebbuġ, Malta

27J6+MCQ, Xewkija, Malta

377Q+8RP, Nadur, Malta

Ta‘ Pinu, Gharb, Malta

Unnamed Road,, Munxar, Malta

Mgarr Road, Xewkija XWK 9014, Malta

26J8+5RV, Munxar, Malta

Ramla Beach, Malta

Marsalforn Beach, Żebbuġ, Malta

MAPA ZDARMA + PLÁŽE

Stáhněte si do mobilu mapu a objevte ty nejlepší pláže, všechna místa z článků a ještě s další tipy navíc. Mapy jsou určené pro My Maps Google, Google Mapy a Mapy.cz

Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 komentářů