• Menu
  • Menu

Malta jedině autobusem

Vždy, když vybíráme destinaci pro dovolenou, vybíráme i podle toho, jak se dá po dané zemi pohybovat MHD. Malta je v tomhle ohledu ideální destinace. Nejsme zrovna velcí řidiči a na Maltě by nám určitě nepřispělo to, že se řídí po levé straně silnice. Navíc na dosti místech jsou uličky tak úzké, že pokud potkáte autobus, musíte několik desítek metrů couvat.

Jízdenka na více dní

Na Maltu jsme tedy jeli připraveni s tím, že si hned na letišti koupíme 7denní jízdenku na místní autobusy. Ta nás vyšla každého na 21 €. Koupit se dá hned před letištní halou v automatu, akorát zde není možné platit v hotovosti, ale pouze platební kartou. S kartou pak jen pípnete při každém nástupu u řidiče a máte po starostech.

S touto jízdenkou si pak můžete jezdit ve dne, v noci, jak se vám zachce. Platí dokonce i na ostrově Gozo. Navíc máte ještě 30 min půjčení elektrokola zdarma, jízdy dodávkami Tallinja Direct na objednávku a např. i slevu do akvária. V podstatě jsme kromě této karty platili už jen 2 přívozy.

malta tallinja card

Jednorázová jízdenka

Pokud si nechcete kupovat jízdenku na celý týden, stačí vám přestupní jízdenka na 2 hodiny, která stojí v létě 2 € (v noci 3 €). Jízdenky se kupují u řidiče. Tady ale doporučuji mít nachystáno přesně nebo platit kartou, protože řidiči nevrací.

Na co si dát pozor

Je potřeba počítat s tím, že kvůli husté dopravě mohou mít autobusy až několik minut zpoždění. Další úskalí představuje to, že všechny zastávky jsou na znamení – tedy venku je potřeba na autobus mávnout, uvnitř stisknout tlačítko STOP. Pokud jsou autobusy již plné, zastávkou pouze projíždí a nenabírají další cestující. My naštěstí cestovali v době, kdy autobusy nebyly příliš vytížené a většinou ještě z konečné na konečnou.

Kam všude se dostanu

Velkým plusem je, že autobusy jsou relativně nové a všechny mají klimatizaci (a většina jí měla i zapnutou 😀 ). Malta je malinká, autobusem se tedy dostanete téměř všude maximálně do hodinky a půl. Navíc autobusy jezdí celkem často a většinou jsme tak ani nehledali, kdy jede další spoj, ale prostě jsme si počkali na zastávce. V noci jsou pak v provozu 3 hlavní linky a intervaly max. 1 hodina, což je také dostačující. Do všech destinací, kam jsme chtěli jsme se pak dostali přímo autobusem. Nikde jsme nemuseli jít příliš daleko, takže nás rozhodně absence auta nijak neomezovala.

Spoje jsme hledali v aplikaci Tallinja, která funguje podobně jako Lítačka nebo Idos. Veškeré informace mají na svých webových stránkách, které jsou super přehledné. 🙂

Malta a přívozy

Kromě autobusu jsme využili ještě přívoz

  • Valleta – Sliema
    Místo tohoto přívozu se dá využít samozřejmě i autobus. My jsme ale chtěli vyzkoušet něco jiného a také je tato cesta rychlejší. Lístek jsme koupili u kapitána v hotovosti přímo na lodi, 1,50 € za jeden směr. Na druhé straně je přívoz do 10 minut. Přívoz jezdí od 6:45 do 23:59 s tím, že noční lístek je o 0,25 € dražší. Přesné jízdní řády najdete zde.
  • Malta – Gozo
    Této cestě se nevyhnete, pokud se chcete podívat i na ostrov Gozo. Ty z vás, kteří jsou pojízdní potěší, že trajektem s dají přepravit i auta. Za lístek zaplatíte 4,65 € (v případě, že chcete jet i s autem 15,70 €). Lístek je zpáteční a pípá se až při cestě z Gozo zpět. Avšak koupit se dá již při cestě tam, což jsme zvolili pro jistotu my. Přívoz jezdí 24 hodin denně v intervalech cca 30 minut, na druhé straně jste pak cca za 20 minut. Přesné jízdní řády najdete zde.
    U této cesty se obrňte trpělivostí, jelikož na obou stranách jsou přístavy doslova obklopené lidmi, kteří vám nabízí vyhlídkové autobusy a průvodce. Na Gozo se ale můžete svézt tím samým MHD co na Maltě, takže není třeba si kupovat nic navíc.

Velmi využívaný je i přívoz Malta – Comino, který vás zaveze k Blue Lagoon. Sem jsme se nesvezli, jelikož na ostrově se nedá dělat nic kromě opalování a plavání. Zpáteční jízdenka vás vyjde na 13 € a přívoz jezdí pouze přes den 9:30 – 18:00. Více si případně můžete zjistit zde.

A co vy, upřednostnili byste MHD nebo si radši půjčíte auto? 😉

Pokud vás zajímá, co za tajemství skrývá Gozo, tak si přečtěte náš článek.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4 komentářů