• Menu
  • Menu

Cisk a pivo na Maltě

U jižních zemí Evropy nemáme o jejich pivu valné mínění. Často nám chutná jako ochucená voda a nemá žádný říz. Malta navíc jako malý stát nebudí velká očekávání. Může nás tedy něco příjemně překvapit? Pojďme se podívat.

Co najdete v obchodech?

V obchodech narazíte na relativně dobrý výběr zahraničních piv (Carlsberg, Heineken a občas i ta česká). Maltská piva jsou zastoupeny značkami Cisk a Farsons. S těmi se potkáte téměř na každém rohu. A i když se původně jednalo o rivaly, tak vás možná překvapí, že oba patří od roku 1948 pod jednu firmu Simonds Farsons Cisk Ltd a vaří se na stejném místě.

Maltská piva

Cisk se zaměřuje na piva plzeňského typu. Nejvíc se setkáte s Cisk Lager, který je téměř všude a jedná se v podstatě o nejslavnější maltské pivo. Mě bohužel i přes mnohá ocenění neuspokojilo. Je to takové lehčí pivo, které se určitě hodí do místního horkého počasí, ale na mě prostě málo hořké. Doporučuji zkusit Cisk Pilsner, ale ten už je těžší najít.

cisk pivo
Cisk

Díky velkým britským vlivům se na ostrově potkáme s hodně pivy typu ALE a to především od místní značky Farsons. Jestli máte rádi ALE, tak určitě vyzkoušejte. Tady je to hodně o vaší chuti a každému sedne něco jiného. Za mě to byla Green HOP IPA.

Ceny obou zmíněných značek se pohybují od 1 € do 3 € v závislosti na místě nákupu.

Minipivovary

Na Maltě najdeme možná trošku překvapivě i několik minipivovarů. Jedná se především o díla nadšenců a podnikavců (turistický ruch). Osobně jsem ochutnal piva čtyř minipivovarů a vždy se jednalo o kvalitní práci. Chuť už je věc osobních preferencí stejně jako u našich minipivovarů, ale myslím, že stojí za zkoušku.

The Brew Bar & Grill se nachází v Sliemě hned vedle Gzíri, kde jsme bydleli, takže to byla jasná volba pro jeden večer včetně jídla. Pivovar je na hlavní třídě s dalšími bary a restauracemi, takže tam bývá celkem dost plno. Měli jsme štěstí, že jsme chytili stůl pro dva. Že se jedná o pivovar se pozná na první pohled, protože vzadu jsou vidět varny a chodíme kolem nich i na WC. Příjemné prostředí s dobrým výběrem pivo. Jednotná cena 5 € za půllitr veškerého piva. Na výběr především ležáky a IPA. Můj favorit je NEIPA. Kromě piva tu mají i vlastní cider, který rozhodně stojí za vyzkoušení. Dostanete ho s ledem a sušenými jablky. A jako bonus se tu i skvěle najíte. Rozhodně stojí za návštěvu.

Salumeria Gardens Malta
Salumeria Gardens
Malta pivovar
The Brew Bar & Grill

Stretta a Huskie jsou dva minipivovary, které nemají vlastní výčep a narazit na ně můžete v restauracích a barech po celé Maltě. Pokud chcete zabít dvě rány jednou ranou, tak se stavte v Salumeria Gardens, kde mají na čepu piva z obou pivovarů. Navíc tam v lednici mají ještě speciály z celého světa.

Pokud se vydáte i na Gozo, tak se můžete zastavit v Lord Chambray Brewery. Sídlí na půli cesty mezi přístavem pro trajekt a městem Victorií. Při naší návštěvě procházeli rekonstrukcí baru, ale naštěstí hned naproti v obchodě měli jejich pivo v lahvi. Na stránkách se nyní pyšní až 12 pivy na čepu. Takže by si každý měl najít to svoje.

Na piva z těchto minipivovarů můžete narazit i ve větších supermarketech a v různých barech. Výše zmíněná místa jsou však zárukou, že tam piva ochutnáte.

A co k pivku na Maltě zakousnout se dozvíte článku o jídle.

Shrnutí

Pokud si na své dovolené rádi dopřejete nějaké to pivo, nebo rádi ochutnáváte, tak na Maltě rozhodně žízní neumřete. Nabídka je na malý ostrov široká a to jak z místní produkce tak i z dovozu. A jestli máte raději třeba cider, tak budete mít o zábavu také postaráno. Druhů a příchutí je tu z dovozu opravdu bezpočet a větší výběr než u nás. Jeden příklad za všechny – Marshmallow Cider.

malta cider

MAPA ZDARMA + PLÁŽE

Stáhněte si do mobilu mapu a objevte ty nejlepší pláže, všechna místa z článků a ještě s další tipy navíc. Mapy jsou určené pro My Maps Google, Google Mapy a Mapy.cz

Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 komentář