• Menu
  • Menu

Vánoční trhy Polsko 2023 – 5 tipů, které navštívit

Vánoční trhy Polsko – skvělé sváteční spojení. V Polsku jsou trhy velmi oblíbené a poznáte to hned, jak na nějaký přijedete. Samozřejmě bývají hlavně večer velmi plné, ale hlavně nádherné. Často jsou v historické části města na rozlehlých náměstích. Ozdobené dřevěné domečky s vůni čerstvě udělaného svařáku. Pro nás se navíc jedná o cenově dostupnou alternativu k těm německým a rakouským. Podívejte se co polské vánoční trhy nabízejí a kam se vyplatí vyjet.

Vánoční trhy Wroclaw

Jedny z nejhezčích trhů najdeme kousek od našich severních hranic. Díky historickému centru získávají skvělou atmosféru. Do Wroclawi tak přitahují tím tak plno návštěvníků nejen ze samotného Polska, ale i z Německa, Česka, či Ukrajiny.

Kromě hlavního náměstí Rynek si užijete trhy i na Plac Solny, Swidnicka ulica a Olawska ulica. Všechny části jsou propojené v jeden velký vánoční trh. Na hlavní trhu si poslechnete i muzikální doprovodný program.

Pokud jede na víkend, mrkněte na náš článek co stihnout ve Wroclawi za 1 den.

vánoční trhy polsko

S dětmi můžete zkusit také park Garden of Lights, který najdete kousek od zoologické zahrady. Vstupenka vás vyjde na 37 nebo 42 PLN podle toho, zda ho navštívíte v týdnu nebo o víkendu. Děti to mají o maličko levnější.

Kdy se vánoční trhy ve Wroclawi konají?

od 24. listopadu 2023 do 7. ledna 2024

Otevřeno je každý den od 10 do 21. Pozor, 24. a 25. prosince jsou trhy zavřené a na Silvestra jen do 17.

Jak se dostat do Wroclawi

Spojení nejsou žádný zázrak, pokud nejedete autem. Z Prahy bude přímý vlak jezdit až od konce roku 2024 (4 spoje denně). Do té doby vás čeká buď 4hodinová cesta Flixbusem nebo cesta vlakem s přestupem v Ústí nad Orlicí a Lichkově.

Pro ty z vás, co bydlí na severu (okolí Liberce a Jablonce) to bude trochu jednodušší, vlakem vás čeká totiž jen jeden přestup v Szklarske Porebě. Pokud jste naopak z východu, může se vám hodit vlak s přestupem v Katowicích. Obecně to ale nejjednodušší budou mít ti z vás, kteří mají s dispozici auto. Z Prahy cesta trvá přibližně 4 hodiny.

Kde se ve Wroclawi ubytovat

Během adventních víkendů se pořád dají sehnat přiměřeně drahé a slušné ubytování. Například tento kolem 1 700 Kč na noc pro dva. Každopádně ve městě je slušná městská doprava s tramvajemi, tudíž můžete zvážit i bydlení trošku dále z centram.

Vánoční trhy Krakov

Trhy v Krakově patří k těm nejvíce oblíbeným mezi Čechy a Slováky. Je to blízko a město toho má mnoho co nabídnou. Schválně mrkněte na náš článek. Pokud nechcete jíst jen na trzích, tak můžete mrknout na naše tipy na jídlo. A na večerní zábavu se vám bude hodit náš průvodce po barech.

Hlavní vánoční trh v Krakově se nachází hned vedle Sukenice na Rynek Glowny. Očekávejte rozmanitý trh, ale také nabitý lidmi a to i přes všední dny. Z naší zkušenosti můžeme říct, že přes den tolik přeplněný není, ale osvětlený noční trh má svoje kouzlo. Zkuste se tedy na trzích stavit v oba časy. K tomu navíc na trzích bývá často doprovodný program jako zpívání koled apod.

Pokud se chcete nadlábnout a zkusit něco jiného, doporučujeme stánky s obrovskými chleby. Dát si ho můžete se slaninou, česnekovým chlebem a posypané grilovanou klobáskou, či mletým masem ozdobené smaženou cibulkou, či okurkami.

Samozřejmostí tu jsou ruční výrobky, takže si můžete odvézt nějaké suvenýry. Potkáte tu třeba i kováře, který zrovna nějakou drobnost kutá.

Pokud chcete zabavit děti, můžete navštívit park plný světýlek Garden of Lights, které najdete v obchodním centru M1 asi 20 minut z centra tramvají. Vstupné vás vyjde na 36 nebo 44 PLN dle toho, zda jdete v týdnu nebo o víkendu. Děti jsou opět o maličko levnější.

Pokud jste autem, od 25.22.2023 je zimní program také v Enerylandia. Nezdá se to, ale i koupaliště bude mít co nabídnout. Kluziště, světýlková zahrada, Santa nebo dílny s pečením perníčků zabaví každého. Dospělý za vstup zaplatí 99 PLN, dítě 79 PLN.

Náš poslední osobní tip na zabavení dětí je Arcade museum jen kousek z centra Krakowa tramvají.

Kdy se vánoční trhy v Krakowě konají?

od 24. listopadu 2023 do 1. ledna 2024

Otevřeno je každý den od 10 do 20. Často bývají stánky otevřené ještě kolem desáté.

Jak se dostat do Krakova

Nejrychlejší cestou pro obyvatele Prahy a širšího okolí bude letecká doprava. Let zabere hodinu a když se poštěstí může vyjít na cca 1 000 Kč.

Dobrou možností může být noční vlak od ČD. Večer vyjedete a ráno se probudíte v Krakově. Z Prahy vyjíždí před osmou večer a přistoupit můžete v Kolíně, Pardubicích, České Třebové, Olomouci, Ostravě a Bohumíně. Obdobnou trasu jezdí i RegioJet.

Kde se v Krakově ubytovat

My jsme během vánočních trhů bydleli trošku dále od centra na druhém břehu. I tak to bylo v pohodové docházkové vzdálenosti. Můžete touto polohou trošku ušetřit.

Pokud však chcete být blíže centru, tak zkuste tento hotel.

Vánoční trhy Katowice

Ještě blíž než do Krakowa to máme do Katowic. Teoreticky se dají stihnout oba během jednoho víkendu. A pokud máte trošku času navíc, tak můžete navštívit i zasněžené Zakopané. Ale o tom až dále v článku.

Katowice nabízejí obdobné vánoční trhy jako předchozí města, ale mají i něco navíc. Tím hlavním twistem je kluziště. Ledová plocha dodává trhům pěknou atmosféru.

Hned vedle stojí ruské kolo, ze kterého můžete obdivovat trhy i z výšky.

Pokud máte rádi světýlka, můžete v okolí Katowic doporučit dva parky. Prvním z nich je Ogrod Swiatel Chorzow, který je z centra jen 10 minut tramvají č. 6 nebo 0. Cena za vstup je 40 PLN přes týden a 47 PLN o víkendu, děti jsou o maličko levnější.

Další možností je vzdálenější Park Miliona Świateł v Zabrze, ke kterému se dostanete autem z Katowic za 20 minut, případně se sem můžete svézt i vlakem a poté tramvají. Zaparkovat můžete v kilometr vzdáleném obchodním centru M1 zdarma nebo přímo v areálu za 5 PLN. Vstupné za dospělého vyjde 31 PLN v týdnu, 41 PLN o víkendu. Děti jsou o něco málo levnější a mají i rodinné vstupné.

vánoční trhy katowice

Kdy se vánoční trhy v Katowicích konají?

od 17. listopadu 2023 do 7. ledna 2024

Jak se dostat do Katowic

Dostanete se tam pohodlně vlakem podobně jako do Krakova, akorát vystoupíte o trošku dříve.

Další možností jsou autobusy, či autem.

Kde se v Katowicích ubytovat

Ubytováními dál od centra až tolik neušetříte, zkuste se tedy zaměřit na jeho nejbližší okolí. Nám se třeba líbí tento hotel přímo ve středu města.

Vánoční trhy Varšava

Ve Varšavě vánoční trhy nejsou tak profláknuté jako ve v ostatních polských městech. Patří i k těm menším. Pořád však stojí za návštěvu, protože je můžete spojit s prohlídkou města.

Hlavní trh najdete na Staroměstském náměstí. Dominuje mu kluziště postavené kolem fontány. I přes to, že je můžeme řadit k těm menším, tak tu najdete přibližně 60 dřevěných stánků s občerstvením a tradičními výrobky. Do horké čokolády vám rádi přilejí nějakou ochucenou vodku.

O pár minut dál najdete ještě trh podél hradeb Piotr Biegański Zwinger.

I ve Varšavě mají park Garden of Lights, a to v areálu botanické zahrady. Z Varšavy sem jezdí třeba MHD bus 519, který jede 45 minut. Autem zde budete už za půl hodinky. Vstupné je 36-44 PLN dle toho, zda plánujete návštěvu v týdnu nebo o víkendu. Děti jsou o maličko levnější.

vánoční trhy varšava
BONUS – 68

Kdy se konají vánoční trhy ve Varšavě?

od 25. listopadu 2023 do 6. ledna 2024

Otevřeno bude od 10 do 20.

Jak se dostat do Varšavy

Vzhledem ke své poloze už se vám mohou vyplatit letecké spoje. A to buď z Prahy nebo Ostravy. Zpáteční letenky se dají sehnat okolo 1 000 Kč.

Další možností je opět noční vlak. Právě ten noční od Českých Drah končí svoji jízdu na Varšavském hlavním nádraží přibližně kolem deváté hodiny.

Autem to z Prahy vyjde na 7 hodin. Za zvážení tak stojí přenocování ve Wroclawi. Z Ostravy je to příjemnějších 3,5 hodiny.

Kde se ve Varšavě ubytovat

Ve Varšavě počítejte s tím, že pokud chcete něco lepšího a blíž centru, trošku si připlatíte. I tak se dá nají třeba tento super hotel i se snídaní za 2 tisíce korun na noc pro dva.

Náš tip zimní Zakopané

Vánoční Zakopané obklopené zasněženými horami přináší jedinečnou atmosféru. Pokud budete v Krakově, doporučujeme se vydat do 100 km vzdáleného zimního střediska aspoň na skok. Strávit v něm můžete i více dní. Co v Zakopaném dělat najdete zde.

Přes den doporučujeme vyjet lanovkou na Gubalowku. Užijete si krásné výhledy a projdete se mezi místními stánky se zábavou i jídlem.

Cestou ke Gubalowce potkáte stánkaře, kde si můžete nakoupit suvenýry a dát skvělý grilovaný oštiepok, který vás vyjde levněji než v Krakově.

Když se setmí, tak se projděte po hlavní třídě, která je ozdobená světélky. Po cestě se můžete stavit každou chvíli někde na občerstvení (případně v místní dobové restauraci, které též stojí za to), svařák, či svařené pivo. A dojdete až k vánočnímu stromečku. Oficiální trhy jsou na plac Niepodległości.

Kdy se konají vánoční trhy v Zakopaném?

od 7. prosince 2023 do 8. ledna 2024

Otevřeno mají mít od 10 do 20 hodin.

Jak se dostat do Zakopeného

Za nás je nejlepší se do Zakopaného projet z Krakova. Je to cca hodina cesty busem i autem.

Přímá cesta autem z Prahy vyjde opět kolem 7 hodin. Z Moravy to budete mít cca 3 až 4 hodinky.

Kde se v Zakopaném ubytovat

Jak jsem psal výše, do Zakopaného stačí jet na jeden den na otočku, pokud se tedy nechystáte na lyžovačku. Jestli tu sháníte nějaké ubytování, rozhodně nebudete zklamaní. Krásných apartmánů tu mají nespočet. Jen doporučujeme bookovat trošku dříve.

Vánoční trhy Polsko 2023: co si dát?

Oštiepok

Oblíbený polský sýr najdete na všech trzích v různých variantách. Zachutná vám klasický i uzený. Za nás je však nejlepší ten grilovaný a když se to spojí s brusinkovou omáčkou, máte dokonalou kombinaci.

Bigoš

Toto jídlo v tuhé zimě příjemně zahřeje a k tomu i skvěle zasytí. Jedná se o polské národní jídlo. Příprava se liší region od regionu, ale základem bývají aspoň 3 druhy masa s klobáskou navrchu. Vše promíchané s kysaným zelím.

Pirohy

Klasická polská pochoutka. Objevují se na všech trzích. Plněné jsou vším možným, nejčastěji sýrem, masem a zelím.

Polévky

Polévek najdete na trzích také velké množství. Mezi nejtradičnější patří boršč (někdy i ve své bílé verzi). Dále se mohou objevit různé varianty žurku (s houbami, vejci, klobásou apod.). Můžete narazit i na zelňačku, houbovku nebo různé krémové polévky.

Polsko vánoční trhy

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 komentářů