• Menu
  • Menu

Polské Tatry: 7 tipů co dělat v Zakopaném

Jestliže jste někdy přemýšleli, jak vypadá „winter wonderland“, tak my jsme jedno takové místo našli a jmenuje se Zakopené. Město na polské straně Tater, do kterého se dá pohodlně dostat z Krakova (okolo 140 Kč autobusem společnosti Majerbus), jsme navštívili před Vánoci a opravdu nás uchvátilo. Ukážeme vám tedy, jak si to tu pořádně užít a co dělat v Zakopaném.

Gubałowka 

Pokud nejste zdatný turista, ale i přesto chcete obdivovat panoramatické výhledy Tater, bude tenhle tip pro vás. Na vrch Gubałowka (1126 m) se dostanete pohodlně pozemní lanovkou za 29 PLN a jakmile vystoupíte, čeká vás opravdu neuvěřitelná podívaná na polské Tatry. Jízdenky koupíte ZDE nebo i kartou na místě, ale připravte se na frontu. Alternativou pro ty, co si chtějí zasportovat je turistická stezka, kterou se po překonání 300 výškových metrů nahoru dostanete za cca hodinu (každopádně jsem se dočetla, že se prochází soukromým pozemkem a majitel chce za každý průchod zaplatit 4 PLN, tak buďte připraveni, že ani tato možnost není zadarmo).

co dělat v zakopaném

Na vrcholu najdete řadu restaurací, bister, barů, stánků s občerstvením ale i suvenýry. Kromě toho vás tu čeká spousta zábavy od snowtubingu, sněžných skútrů, lamí farmy nebo menších sjezdovek či běžeckých tras. V létě pak můžete využít i lanový park, bobovou dráhu nebo bourací autíčka.

Po rovince se dá dojít i na vedlejší Butorowsky Wierch, odkud v létě jede také lanovka dolů (nevyzkoušeli jsme).

Cestou od zastávky lanovky směrem do centra města ještě potkáte tržiště, kde si můžete koupit samozřejmě hodně blbostí, kožichy, koberce, kšiltovky… ale také pěkné řezbářské výrobky nebo oscypki (ovčí sýry), které si tu můžete dát i grilované s brusinkami. Nebojte se tedy názvu oscypek z żurawiną. 😀

zakopané

Pokud vás tahle pochoutka zaujme, můžete navštívit Muzeum Oscypka a udělat si svůj vlastní sýr! V muzeu dostanete výklad i s praktickou ukázkou a na konci si můžete sýr sami vyrobit. Vstupné stojí 30 PLN a doporučuje se rezervovat si místa předem ZDE. Bohužel výklad je pouze v polštině, ale i tak věříme, že mnoho pochytíte.

ulice Krupówki

Každé turistické středisko musí mít vlastní promenádu a nejinak je tomu i v případě Zakopaného. Na ulici Krupówki najdete vše od restaurací, barů až po různé obchod s oblečením a obuví. Pěší zónu lemují dřevěné chatičky s tradičními lidovými motivy a štíty s dřevořezbou.

Podél ulice můžete navštívit například Tatranské muzeum (20 PLN) nebo dům vzhůru nohama (19 PLN).

Najdete tu samozřejmě i spoustu míst, kde se najíst. I když je zde i McDonald, vřele doporučujeme si najít nějakou dřevěnou krčmu s pěknou atmosférou. My jsme zapadli do Karczma u Fiakra, ale v podobném duchu je jich na této ulici více. Velmi dobře hodnocené jsou např. Bąkowo Zohylina Niźnio nebo Gazdowo Kuźnia. Připravte se však na vysokohorskou přirážku. Za polévku jsme platili necelých 20 PLN (i když byla teda velká), za pierogi zaplatíte okolo 30-40 PLN.

Pokud chcete ušetřit, najezte se v mléčném baru, kterých je po městě více, takže si určitě vyberete. Jedná se o samoobslužné jídelny, ale nebojte se, jídlo je v nich chutné a atmosféra té pravé horalské krčmy v nich také nechybí. My jsme ale bohužel natrefili jen na ty, které brali pouze hotovost a nám se nechtělo vybírat.

žurek na maslance

Z jídel doporučujeme vyzkoušet:

  • Kwaśnica – tradiční zelná polévka přímo z polských Tater, navíc je v ní uzené žebro a brambory
  • Żurek na maślance – polská polévka z žitného kvasu s klobásou a vařeným vejcem
  • Pierogi – pirohy asi netřeba představovat, najdete tu plněné brynzou, mletým masem, zelím nebo bramborami

Park Rówień Krupowa

Pokud si budete chtít odpočinout od této rušné ulice, můžete si udělat procházku obrovským parkem Rówień Krupowa. V zimě jsou tu běžkařské trasy, v létě sem můžete jen tak na piknik. Co tu ale asi zaujme většinu lidí je obří vyřezávaný nápis Zakopane, který je dosti populární na fotkách na sociálních sítích. 🙂

co dělat v zakopaném

Kousek od parku je i Lodowisko „TEFLA“, kde si v zimě můžete půjčit brusle a trochu se pobavit na ledě. Vstup na neomezeně dlouho je za 25 PLN, půjčovné bruslí za 20 PLN.

bruslení v zakopaném

Skokanský můstek a sněžné bludiště

V Zakopaném se každoročně pořádají závody světového poháru. Mimo skokanskou sezónu se ale můžete na skokanský můstek Wielka Krokiew podívat. Za 15 PLN vás sveze lanovka až nahoru odkud můžete obdivovat doskočiště i okolí.

V zimě se sice nahoru nepodíváte, ale hned vedle areálu se nachází každý rok sněžné bludiště Snowlandia Śnieżny Labirynt. Po cestě z něj narazíte na různé tunely, jeskyně s vyřezávané sochy ze sněhu. Vedle labyrintu je také iglů, sněžný hrad nebo minizoo, kde můžete nakrmit srnky a další zvířátka. Za každé z toho zaplatíte cca 30 PLN, doporučujeme zkontrolovat ceny ZDE.

labirynt v zakopaném

Tatranský národní park

Pokud chcete vyrazit na některé stezky vedoucí Tatranským národním parkem, připravte se na to, že jsou placené. Objednat si můžete vše (včetně parkování) online ZDE. Velmi doporučujeme!

Jedna z nejlepších túr, na kterou se můžete vydat ze Zakopaného je k jezeru Morskie Oko. K jezeru vede asi 9 km dlouhá cesta od entry pointu Palenica Białczańska (kde po vás budou chtít zaplatit 8 PLN, jestliže jste tak neučinili online předem). Pokud si netroufáte na výšlap k jezeru a zpět, můžete se svézt koňskými povozy, které u vstupu parkují. Počítejte ale s 70 PLN na osobu a jeden směr.

Pokud už budete u jezera, doporučuje se ho obejít a navštívit i vodopády. Místem, které se vyplatí navštívit je Czarny Staw pod Rysami. Jezero jen o něco dál než Morskie Oko, ale s mnohem méně turisty. Zdatní turisté mohou navštívit všech 5 jezer v okolí spolu s vodopády Siklawa. V tomto případě se ale už jedná o celodenní trasu.

K entry pointu (zastávka Palenica Bialczanska) jezdí ze Zakopaného autobusy. Časy si můžete vyhledat zde, cenu se mi bohužel najít nepodařilo.

Pro neturisty je vhodná cesta na Kasprowy wierch. Nahoru se dostanete za 15 minut lanovkou ze zastávky
Zakopane Kuźnice, na kterou se dá svézt autobusem (cena 7 PLN, časy si můžete vyhledat zde). Za zpáteční jízdu zaplatíte 129 PLN a opět doporučujeme rezervovat předem.

Odpočinek v termálech

Po vyčerpávajícím chození po horách je čas na to uklidnit bolavé končetiny. Naštěstí je v Zakopaném (nebo v jeho blízkosti) několik termálních lázní.

První možností je navštívit Aqua Park Zakopane. Jak název napovídá, tyto lázně jsou přímo v Zakopaném, takže nemusíte hledat, jak se do nich dostanete. Děti se mohou vyblbnout na několika tobogánech nebo divoké řece, dospělí mohou využít sauny nebo venkovních geotermálních bazénky a vířivky. Za celodenní vstupné zaplatíte 90 PLN, pokud chcete i do sauny tak 105 PLN. Více se dozvíte ZDE.

Pokud si ale chcete užít ty pravé termální lázně, vyjeďte kousek za město. V okolí se nachází tři, které se vyplatí navštívit.

Chochołowskie Termy

Termální lázně Chochołowskie jsou největší termální lázně v Polsku a nabízejí celkem 30 termálních bazénů s různými vlastnostmi. Najdete tu různé gejzíry, umělé vlny, vířivky, ale i tobogány. Celodenní vstupenka se vším všudy stojí 169 PLN, ale jsou i vstupenky hodinové nebo rozdělené na bazény a saunu. Všechny cenové možnosti najdete ZDE. Do lázní jezdí ze Zakopaného autobus, kterým jste zde do půl hodiny. Vystupovat budete na zastávce Witów Dolny.

termální lázně zakopané

Terma Bania

Tyhle lázně toho nabízí možná nejvíce. Neomezené celodenní vstupné je za 189 PLN, ale dá se snížit podle toho, jaké zóny (zábavní, relaxační, saunová) chcete navštívit. Kompletní ceník najdete ZDE. Autobusem jste tu za 40 minut, nejbližší zastávka se jmenuje Białka Tatrzańska Termy.

Terma Bukovina

Poslední možností jsou termální lázně Bukovina, které jsou po cestě do výše zmíněných. Podle recenzí je o něco méně vyžití pro malé děti, ale i tak stojí za zvážení. Celodenní vstup je za 125 PLN a vstupenky si můžete koupit na místě nebo online ZDE. I sem se dostanete ze Zakopaného autobusem a to za cca 30 min. na zastávku Bukowina Tatrzańska.

Všechny časy odjezdů autobusů lze zkontrolovat zde.

Kde se v Zakopaném ubytovat

Zakopané nabízí široku škálu ubytovacích možností. Najdete i levnější ubytování kolem 500 Kč pro jednoho. Mrknout můžete třeba na toto skromnější, ale pořád krásné ubytko.

Rodiny s dětmi zase určitě ocení, že si mohou vybrat třeba celý apartmán i se snídaní.

Pokud budete rezervovat dostatečně dopředu, tak ceny budou určitě lepší.

Za zvážení rozhodně stojí na jak dlouho chcete do Zakopaného jet a co tam chcete dělat. V zimě mohou přijít vhod ubytování přímo u lanovek na lyžování.

Pokud si chcete spíš užít atmosféru města a projet se na Gubalowku, doporučujeme něco blíže centru.

Pomoci vám s výběrem může třeba tato mapa.

 

A pokud bydlíte v Krakově a chcete si udělat pohodový jednodenní výlet, tak můžete zkusit následující možnosti.

Tak co? Zpříjemníte si dlouhou zimu právě v Zakopaném?

Ze Zakopeného je to kousek do Krakova. Přečtěte si našeho ultimátního průvodce.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 komentářů