• Menu
  • Menu

10+ tipů co dělat ve Varšavě

Varšava není městem, které by vám v Polsku každý doporučil navštívit. Většina lidí vám asi řekne, ať jedete raději do Krakova nebo Gdaňsku. My jsme ji měli po cestě, a tak jsme se jí rozhodli na jeden den podívat na zoubek. Během dne jsme zjistili co dělat ve Varšavě a jsme moc rádi, že jsme jí dali šanci.

Do Varšavy je asi nejpohodlnější cesta vlakem Českých drah. Za soukromé kupé jsme platili 2500 Kč. V ceně je i snídaně a možnost sprchy. Bohužel s sebou tahle cesta nese i jedno negativum. Ve vlacích mířících do Polska se nepodává alkohol, takže pivko na cestu si musíte sehnat už na nádraží a zabalit do batůžku. Samozřejmě se dá zvolit i levnější varianta – kupé pro 6 a nebo sedadlo, popř. autobusem. Pak se dostanete i na cenu okolo 1000 Kč.

Doprava po Varšavě je velice levná. Jízdenku na 24 hodin zakoupíte v přepočtu za 80 Kč. Je také možné si koupit na celý víkend, pak je cena asi 110 Kč. Každopádně se po centru dá i velice pohodlně dojít kamkoli pěšky.

I když Varšava byla za války vybombardovaná a skoro nic z ní nezbylo, má co nabídnout. V našem plánu nesmělo chybět Staré město, Palác kultury a vědy nebo Muzeum varšavského povstání. Ve Varšavě je i spoustu parků a zeleně. Můžete si tak zakoupit něco k snědku v Hale Mirowské nebo Gwardii a sednout si s tím do přilehlého parku.

Památky

Nejoblíbenější památkou Varšavy je bez pochyb Staré město. Jedná se o nejstarší čtvrť Varšavy, která byla za druhé světové války celá zničena. Naštěstí se ale podařilo vše obnovit a dnes je Staré město zapsáno na seznamu UNESCO.

Nejspíše se tu vydáte od Královského hradu okolo Baziliky svatého Jana Křtitele až na Staroměstské náměstí. Tahle hlavní ulice a celé náměstí je ale plné stánků. Doporučuji tedy zabloudit i do méně vytížených uliček, podívat se do zahrad přiléhajících ke Královskému hradu nebo na opevnění, které lemuje celé historické centrum.

Pokud se budete chtít podívat přímo do Královského hradu, zaplatíte za lístek asi 220 Kč. Každou středu je ale vstup zdarma.

Já spíše doporučuji podívat se na Varšavu trochu shora a zaplatit si vstupné na Taras Widokowy, což je vyhlídka na věži hned naproti Královskému hradu. Za vstupné zaplatíte okolo 50 Kč a přes léto mají otevřeno dokonce i do pozdních večerních hodin, takže se můžete podívat na krásný západ slunce nad městem. Nicméně tu neberou karty, na čemž jsme vyhořeli.

Druhou dominantou města je Palác kultury a vědy, který byl ještě před 2 lety nejvyšší budovou v Polsku a umístil se i v TOP 5 v Evropě. Byl postaven v roce 1955 po vzoru výškových budov v Moskvě. Podle internetu se dá opět vyjet až do 30 patra na vyhlídkovou plošinu. Zaplatíte za to 140 Kč a vstup do budovy je z ulice Marszałkowska. Každopádně já jsem žádnou pokladnu nenašla a mohla jsem si koupit akorát lísky do kina. Podle našich známých je ale kasa hne za vstupem a nahoru jezdí výtah, na který se čeká ve špičce max. 15 minut.

Muzea

Vzhledem k času, který jsme strávili ve Varšavě, jsme si museli vybrat pouze jedno muzeum. A tím bylo Muzeum Varšavského povstání. Muzeum je trochu dál od centra, ale rozhodně sem stojí za to dojít, případně dojet. Za pouhých 130 Kč se podíváte do prostor bývalých elektráren, které jsou samy o sobě fascinující. Muzeum je velmi hezky zpracované, spoustu interaktivních prvků, připomnělo mi Muzeum teroru v Budapešti (také doporučuji!)

Mimo jiné ale určitě stojí za návštěvu Muzeum dějin polských Židů, Vědecké centrum Kopernik (něco jako u nás IQ landia), Muzeum Fryderyka Chopina, Muzeum polské vodky nebo pro fanoušky železnice jejich Železniční muzeum, kam je vstupné ani ne 100 Kč.

Parky

Varšava je jedno z nejzelenějších hlavních měst. Najdete tu 82 různých parků, které zabírají asi 8% plochy celé Varšavy. Mnoho z nich najdete v samotném centru a jdou výborné pro oddych, ukrytí před poledním sluníčkem, piknik nebo jen svačinu po cestě.

My jsme prošli několika parky, ale jednoznačně nejlepší byla Saská zahrada, kterou se prochází k tržnici a Krasińského zahrada. Nenavštívili jsme ale Łazienki Park, což je největší park ve Varšavě a podle fotek na internetu vypadá opravdu úchvatně. Jen je trochu z ruky.

Jídlo

Moje oblíbená sekce. Je tu celkem levno, takže určitě doporučujeme vyzkoušet co nejvíce.

My jsme nakouli na místní tržnice Hala Mirowska a Hala Gwardii, které jsou hned u sebe, ale jsou naprosto odlišné. Gwardii je kultivovaným místem, které je více zaměřené na turisty. Hala Mirowska je taková klasická středoevropská tržnice, kde seženete čerstvé ovoce a hned ve vedlejším krámě si koupíte noční košili.

Ve Varšavě jsme také museli vyzkoušet jejich polské pierogi, které jsme sehnali v Przystanek Pierogarnia, který se nachází na nejvíc pařící ulici Nowy Świat a má otevřeno téměř nonstop (což se po pár pivech po půlnoci stopro hodí). Na této ulici vám taky můžeme doporučit bar PINTA, kde mají asi 20 piv na čepu – svá vlastní i z jiných minipivovarů.

Pirožky a mnoho dalšího z místní kuchyně můžete vyzkoušet také ve dne v Bar Mleczny Prasowy, jehož historie sahá až do roku 1954. Bohužel jsme nestihli vyzkoušet, ale jedná se o jednu z nejdoporučovanějsích restaurací, a to i od místních. Mléčné bary jsou zde velmi oblíbené, najdete tu klasická místní jídla, dostanete je na tác jako v jídelně a zaplatíte pár korun. Internet tedy doporučuje ještě Bar Bambino nebo Bar Mleczny Pod Barbakanem. Pokud nějaký vyzkoušíte, napište nám do komentářů, jak jste byli spokojeni 😉

Když se ještě vrátím k nočnímu životu, pokud znáte Joystick bar v Praze, který je plný arkádových her, tak ve Varšavě mají Pinball Station, který se zdá být ještě větší a levnější. Takže o zábavu na večer je postaráno.

Ubytování

Pokud pojedete také pouze na víkend a hledáte ubytko tak akorát na přespání, mohu s klidným srdcem doporučit Kapsula Hostel. Jste ubytováni každý ve své kapsuli, která je ale velmi útulná. Každý má také k dispozici zamykací skříňku na batoh. Koupelny jsou společné pro celý hostel, ale rozdělené na pánské a dámské. Za noc jsme tu zaplatili necelých 800 Kč za oba dva, takže spokojenost 🙂

Pokud vás zajímá celý náš výlet, můžete se podívat na video:

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *