• Menu
  • Menu

Food tour: 7 tipů co ochutnat v Krakově

Chystáte se do Krakova a hledáte, kam se dojdete najíst a co ochutnat v Krakově? Tohle město vás překvapí svojí rozmanitostí. I přesto, že polská kuchyně není tak vyhlášená jako jiné, najdete tu spoustu regionálních specialit a můžete ochutnat typická polská jídla jako Zapiekanku, Obwarzanki nebo Pierogi. Na závěr to můžete spláchnout několika druhy vodky, ale to zase příště. Nyní se podívat na tom, kam v Krakově na jídlo.

Snídaně v mléčném baru

Mléčné bary si většina z nás pamatuje pouze z dob komunismu, kde byly doslova všude. V Polsku tenhle fenomén zůstal až do dnešní doby a místní do mléčných barů chodí dodnes rádi hlavně kvůli přívětivým cenám a to jak na snídani, tak na oběd. I když byste od jídelny s tácem a samoobsluhou moc nečekali, v Polsku jsou tyto restaurace dobře hodnocené. Ke snídaní si tak můžete vybrat klasicky párky, míchaná vajíčka, obložené housky nebo i lívance s kakaem. K obědu pak doporučujeme zkusit kluski śląskie, pierogi nebo polévku żurek na maślance.

Vybrali jsme pro vás ty nejnavštěvovanější a nejlépe hodnocené, ale po Krakowě najdete doslova hory mléčných barů, takže pokud se vám nějaký po cestě zalíbí, určitě vyzkoušejte.

  • Milkbar Tomasza
  • Bar mleczny „Pod Temidą“
  • Bar mleczny Targowy
  • Bar mleczny Krakus
  • Bar mleczny Żak
  • Bar Mleczny Flisak

Obwarzanki ke svačině

Adresa: Stare Miasto
Cena: 3 zł (15 Kč)

Obwarzanki najdete v Krakově na každém rohu, protože se jedná o tradiční lokální potravinu spojovanou s Krakovem a okolím. Jsou to takové bagely nebo preclíky posypané sezamem, mákem nebo jen solí. Na svačinu po cestě jako dělané. Typické modré stánky s obwarzanki najdete po celém Krakově. Jen nezapomeňte hotovost, protože většina z nich nepřijímá karty.

co ochutnat v krakově

Pokud vás obwarzanki zaujaly, můžete si za 28 zł zaplatit hodinu v Żywe Muzeum Obwarzanka, na které vám řeknou něco o historii pečiva a pak se jej naučíte i péct. Lístky můžete koupit ZDE.

Pierogi k obědu

Adresa: Pierogarnia Krakowiacy (síť pirožráren v centru města)
Cena: 30-40 zł (150-200 Kč)

Asi těžko vás napadne tradičnější jídlo než polské pirožky. V Krakowě jsou si toho vědomi a tak v centru města mají několik samoobslužných restaurací, ve kterých je seženete. Můžete si dát jak ty tradičnější se sýrem, masem, houbami a zelím, tak ty vyloženě dělané pro turisty s mozzarellou a rajčaty nebo na sladko s višněmi a mascarpone. Atmosféru dotváří interiér restaurací nebo servírky oblečené v krojích. Určitě seženete pirohy ve městě i za lepší cenu, ale tady se nám opravdu líbilo a jídlo nám chutnalo.

Paczki jako dezert

Adresa: Dobra Pączkarnia (síť pekáren všude po městě)
Cena: 7-8 zł (35-40 Kč)

Pokud budete mít po obědě chuť něco sladkého, ochutnejte polské paczki. Budou vám připomínat české koblihy, ale na rozdíl od nich mají na sobě ještě vrstvu sladké polevy! Tradiční paczki jsou plněné růžovou marmeládou, ale najdeme i příchutě jako rafaello, krówka (polská karamelka), mango … cokoli vás napadne. Seženete je všude po městě, ale jistotou je hledat pekárny Dobra Pączkarnia.

krakov jídlo

Maczanka jako odpolední svačina

Adresa: Andrus Maczanka Po Krakowsku , Świętego Wawrzyńca 16
Cena: 25-30 zł (125-150 Kč)

O maczance jsme v životě neslyšeli, ale když jsme si před odjezdem dělali průzkum, všichni jí doporučovali a tak jsme ji museli vyzkoušet. Jde o šťavnaté trhané maso v křupavé houstičce, kterou vám připraví ve food trucku v Kazimierzi. Vybrat si můžete z několika variant, včetně vegetariánských. Je to prostě taková trochu jiná varianta klasického burgeru a mně dokonce chutnala víc, než kdejaký burger.

Kromě tohoto food trucku ale najdete na Judah Food Market ještě spousty dalších stánků s různými jídly. Za zmínku stojí třeba i Mr Kumpir, kde koupíte zapečené brambory se vším možným okolo 120 Kč.

Zapiekanka k večeři

Adresa: Bar Namaxa, Plac Nowy 4B
Cena: 12 zł (60 Kč)

Zapiekanky asi většina z vás zná. Jedná se o půlku bagety, na které jsou zapečené houby, sýr, šunka a další ingredience dle vašich preferencí. Toto slavné polské pouliční jídlo můžete vyzkoušet na náměstí Plac Nowy v židovské čtvrti Kazimierz. Uprostřed náměstí najdete kruhovou budovu Okrąglak, která dříve sloužila jako drůbeží jatka. Nyní v každém okénku po jejím obvodu najdete nějaké rychlé občerstvení právě se zapiekankami. My jsme vyzkoušeli okénko Namaxa Bar, kde jsme si dali za 60 Kč zapiekanku s houbami, sýrem a chilli papričkami a byla to fakt slast! Výhodou je i otevírací doba. Zapiekanki tu seženete až do 2. hodiny ranní.

Klobása po pár vodkách

Adresa: Kiełbaski z Niebieskiej Nyski, Grzegórzecka 4
Cena: 15 zł (75 Kč)

Až se budete vracet nad ránem zpět na hotel, můžete si ještě zajít na Kiełbaski do stánku, který v Krakově stojí už více než 30 let. Otevírá vždy až ve 20 hodin večer a zavírá až ve 3 hodiny ráno. Pro místní už je to kultovní záležitost, takže se vám může stát, že budete čekat nějakou chvíli frontu. Potom na vás ale čeká horká klobása očouzená od ohně z malého modrého food trucku. No co je lepší na spravení žaludku po alkoholu? Na závěr ještě upozornění: platit se dá pouze v hotovosti.

MAPA ZDARMA

Stáhněte si do mobilu mapu se všemi místy v článku a ještě s dalšími tipy navíc. Mapy jsou určené pro My Maps Google, Google Mapy a Mapy.cz

Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

V mapě najdete vše, co je popsáno v článku a k tomu navíc tipy na bary a hospody, památky a mnoho dalšího.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 komentářů