• Menu
  • Menu

Niagarské vodopády – na kolik vyjdou a jak se k nim dostat

Návštěva Niagarských vodopádů je pro mnoho lidí veliký sen. Pro nás to nikdy nebylo něco, co bychom museli navštívit, ale když už jsme byli v Kanadě, byl by hřích sem nezajet.

Tenhle přírodní úkaz má největší průtok ze všech vodopádů na světě. Niagarské vodopády se skládají ze 3 vodopádů, dva z nich jsou na americké straně, jeden z nich (ten největší) na kanadské. Kromě samotné podívané na vodopády zde můžete navštívit spoustu jiných atrakcí. Podívaná na vodopády je sice zdarma, ale připravte se na to, že na takto turisticky frekventovaném místě zaplatíte dvojnásob za všechno ostatní.

niagarské vodopády
Na lodi u Niagarských vodopádů

Niagarské vodopády: Kanadská vs. americká strana

Vodopády od sebe dělí Kanadu a Ameriku a můžeme se na ně jet podívat ze dvou různých stran. My jsme se vzhledem k času, k tipům na internetu a k faktu, že jsme si nechali pasy na ubytku v Torontu rozhodli, že se podíváme pouze na kanadskou část. Navíc je z kanadské strany hezčí výhled.

Ta je více obestavěná různými atrakcemi, hotely, a proto na ní z druhé strany není moc hezký pohled. Ale zároveň večer, když byste tu zůstávali a chtěli se trochu pobavit, přijde vám tahle část víc vhod. Jako bonus je i to, že z kanadské strany máte dva menší vodopády přímo před sebou, kdežto z té americké strany stojíte přímo nad nimi.

Mezi stranami je možné přecházet (či přejíždět uberem) přes Rainbow Bridge. Stačí vám k tomu pas, není potřeba mít eTA (pro vstup do Kanady) či eSTA (pro vstup do USA). Na hranicích pouze odpovíte na pár dotazů celníka a zaplatíte správní poplatek, který je jeden dolar.

Jak se sem dostanete?

Pokud jedete k Niagarám z Kanady, nejspíše sem zamíříte z Toronta. Odtud sem míří vlak s přestupem na autobus (někdy jezdí i přímý). Celá cesta je poskytována dopravcem GOtransit, trvá 2,5 hodiny a za zpáteční jízdenku dáte 25 CAD (při třech a více lidech kupte skupinovou).

Dopravce GOtransit poskytuje slevy na víkendy a svátky. Pokud si koupíte jízdenku na jeden takový den, přijde vás na 10 CAD, na celý víkend pak 15 CAD.

Vlak vyráží ze svého nástupiště na Union station v Torontu (pozor, mají spešl nástupiště a spešl automaty na lístky, které si můžete koupit před nástupem do vlaku). Jednou denně sem jezdí i národní dopravce VIA Rail, ale pozor zaplatíte více než dvojnásob, to samé platí u autobusů Megabus.

Z vlakové stanice je to ještě 3 km. Pokud nechcete jít pěšky, jezdí tu autobus 104 za 3 CAD. Jsou tu také autobusy společnosti WEGO. Zde si ale můžete koupit pouze celodenní a to za 10 CAD.

Pokud sem vyrazíte z Ameriky, nejspíše sem pojedete z okolí New Yorku. Nejvíce se vám vyplatí cesta do Buffala (nejlevněji vychází Flixbus, 8 hodin a 33 USD) a dále hodinu autobusem č. 40 či 77 za 2 USD (nebo 5 USD celodenní). Jízdenku lze koupit přes aplikaci.

Co tu můžete navštívit za atrakce

Pokud si přejete zažít trochu nevšední zážitek, na obou stranách (jak americké tak kanadské) nabízí plavbu lodí pod vodopád Horseshoe (ten největší). Dostanete pláštěnky (které jsou ale z nejlevnějšího igelitu a moc nečekejte, že vás před vodou nějak ochrání, doporučujeme si vzít oblečení na převlečení, boty co rychle schnou a pláštěnku na batoh) a můžete se vydat na 20 minutovou plavbu.

Ceny lodí na Niagarské vodopády

Zážitek je to veliký, ale také to není nic levného. Na americké straně zaplatíte 28.25 USD, na kanadské 33.50 CAD (+daně 4,25 CAD). Lístky můžete pořídit online, ale i na místě (fronty tu téměř nebyly). Lodičky jezdí od května až do začátku listopadu. Přes zimu jsou totiž vodopády i s řekou zamrzlé.

niagarské vodopády

Pěšky k vodopádům

Další možností je se vydat pouze o trochu blíže k vodopádům, ale po svých. Kromě pláštěnek tu dostanete i protiskluzové boty a můžete vyrazit. Na americké straně zaplatíte 14-21 USD (dle toho, zda je sezóna) a vydáte se na dřevěné schody, které jsou hned vedle jednoho z menších vodopádů. Můžete odtud vidět třeba i létat ryby (zajímavostí je, že 90% z nich pád do řeky přežije).

Na kanadské straně zaplatíte od 19 CAD (+ 2.47 CAD daně). Podíváte se ale i za největší vodopád. Můžete tu strávit okolo hodiny a výhodou je, že tahle atrakce je otevřená celoročně.

niagarské vodopády

Vyhlídky na Niagarské vodopády

Na americké straně jsou vodopády trochu špatně vidět, proto tu stojí vyhlídková věž, kam je poplatek pouhých 1,25 USD. Kromě vodopádů zde můžete vidět i různé druhy ptactva – např. sokoly stěhovavé, orly bělohlavé a mnoho různých druhů racků.

Pěkný výhled na největší vodopád budete mít z americké strany z Goat Island, konkrétně z Terrapin Point. Sem se dostanete bez poplatku.

Na kanadské straně budete mít jeden z nejlepších výhledů z Skylone Tower. Což je 143m vysoká vyhlídková věž. Uvnitř najdete i otáčející se restauraci. Pokud sem půjdete na večeři, nemusíte se tedy bát, že byste měli špatný výhled. Vstupné vás bude stát 20 CAD, pokud tu budete jíst, udělejte si rezervaci stolu (jde online) a nemusíte platit žádné vstupné. Musíte tu ale utratit alespoň 45 CAD za jednoho. Nejlepší čas, kdy sem zajít je západ slunce a poté u skleničky počkat na to, než se vodopády rozsvítí.

Zipline

Pro adrenalinové nadšence je na kanadské straně i zipline. Za jednu jízdu ale zaplatíte od 70 CAD (lodička je stopro lepší!).

Clfton Hill – nekončící zábava

Mnoho lidí také láka Clifton Hill, což je hlavní turistická promenáda centrem města. Najdete tu strašidelné domy, horské dráhy, , závodní dráhu, muzea voskových figurín, arkádové hry, ruské kolo, bary, restaurace, casina. Za 39 CAD si tu můžete koupit Clifton Hill FunPass, se kterým máte vstupy asi na 6 atrakcí zdarma. My jsme nevyužili, bohužel online to vypadá, že se dá koupit jen, pokud jste americký nebo kanadský občan a bude tedy potřeba jej koupit na místě.

niagarské vodopády
Zábavní centrum u Niagarských vodopádů

Náš TIP na restauraci

Jestli vám při koukání na Niagarské vodopády vyhládnete a hlavně vyprahne, máme pro vás pár tipů. V Niagara Falls najdete dva minipivovary. K tomu ještě pár barů, ve kterých čepují pivo z okolních minipivovarů. My jsme navštívili pouze pivovar Taps, ale dávám sem doporučení i na další, kam se vyplatí podívat.

TAPS Brewery

  • Pivovar kousek od vlakového nádraží. Od vodopádů se sem projdete tak půl hodinku, ale rozhodně stojí za návštěvu! Pivo tu seženete za 6,19 CAD s tím, že tu mají celkem velký výběr na čepu. Já mohu doporučit Sweater Weather ALE (perníčkový), Marek doporučuje Lost Flip Flop DIPA. Kromě toho tu mají koktejly za podobnou cenu jako pivo a hlavně super štědré porce jídla, takže se z jedné větší porce najíte ve dvou. My si dávali nachos za 16 CAD a skoro jsme to nemohli dojíst.

Niagara Brewing Company

  • Pivovar přímo na hlavní promenádě. Pivo průměrné, ale prý tu dělají výborné burgery. Pokud se chcete někde najíst a nechce se vám chodit moc daleko, ideální tip. Kromě toho tu dělají vlastní broskvový radler, to jen tak někde neochutnáte. Cenově počítejte s 13 CAD za pivo a minimálně s 20 CAD za jídlo. Mívají tu ale Happy Hours, kdy seženete pivo i za polovic.

Local.

  • Bar, který si nevaří svoje vlastní piva, ale seženete tu piva s okolních minipivovarů. Jedno pivo stojí okolo 8 CAD, ale přes Happy Hours tu můžete sehnat za 4-6 CAD. Mají tu zajímavé i cidery, koktejly nebo hard teas (což je v Kanadě celkem populární).

The Craft Kitchen & Bar

  • Jediný bar z našeho výběru, který je na americké straně. 12 piv na čepu za průměrně 6-7 USD a k tomu si můžete dopřát burger, pizzu, smažený křidýlka, prostě Amerika jak má být.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 komentářů