• Menu
  • Menu

Tipy před cestou do Kanady

Kanada je druhá největší země na světě a může tak nabídnout vše, co vaše dobrodružné srdce hledá. Od přírody, národní parky, hory a jezera na západní části, po mrakodrapy a rušné ulice měst na východní části. Na své si přijdou i sportovci. Kanada je kolébkou ledního hokeje, který je nyní jejím národním sportem. Kromě hokeje tu v zimě frčí i basketbal a v létě baseball, lakros nebo kanadský fotbal. Psali jsme i tom, kde si lístky na sportovní utkání koupit.

Pokud už plánujete výlet do této jedinečné destinace, jsme tu, abychom vám pomohli s plánováním. Tady je pár tipů, jak vycestovat do Kanady (a nepokazit to).

Kdy je nejlepší čas na cestu do Kanady

Kanada je rozlehlá země a počasí může být na východě a na západě zcela odlišné. Obecně ale platí, že nejlepší doba, kterou můžete zvolit pro návštěvu Kanady, je léto. Od června do září tu budete mít příjemné teploty okolo 20-30°C a téměř jistě vám nebude sněžit. Největší pravděpodobnost, že zažijete pravou kanadskou zimu je v prosinci.

Můžete porovnat na grafech, kde vidíte teploty i úroveň sněhu v Torontu (východ) a Vancouveru (západ).

Letenky

I když se může zdát cesta přes oceán daleká, do Kanady můžete z Evropy doletět už za 8 hodin.

Nejlevnější letenky seženete na východní část Kanady, konkrétně do Montrealu. My jsme letěli z Paříže do Montrealu se společností Corsiar v červnu 2022 za 7500 Kč. Nabízejí ale letenky už od 6000 Kč. Tahle společnost létá pouze v letní sezóně, ale letenky za přívětivou cenu seženete i týden před odletem.

Dalšími možnostmi jak se dostat na východní část, je let s Air Canada z Vídně nebo Mnichova, kde se dokážete dostat na cca 10 tis. za letenku při letu do Toronta. To samé se společností LOT z Varšavy.

Pokud chcete letět za přírodou, bude pro vás nejlevnější zvolit letiště v Calgary nebo Vancouveru, kam se při troše štěstí dá také dostat za 10 tis. Možností je i let do Seattle (pozor, zde potřebujete ESTA), ze kterého se do Vancouveru dostanete pohodlně za 4 hodinky vlakem.

Vízum nebo eTA

To, že na cestu do Kanady potřebujete cestovní pas asi nikoho nepřekvapí. K němu už není potřeba vízum (pokud letíte jen jako turista), ale přesto si budete muset zařídit elektronickou cestovní registraci eTA, kterou budete ukazovat už před odletem. Vyřizujte jí na ofiko stránkách tady.

Registrace vás vyjde na 7 CAD, její vyřízení je otázka 15 minut, přijde vám na email do 72 hodin a poté vám platí 5 let (nebo do té doby, než budete měnit pas). Po dobu její platnosti můžete do Kanady letět kolikrát chcete a na jednu návštěvu zůstat až 6 měsíců.

Na letišti po vás budou kromě toho chtít také doložit, že se máte jak dostat z Kanady (zpáteční letenka nebo jízdenka do USA). Samozřejmě budete muset odpovědět na několik otázek v angličtině – na jak dlouho v Kanadě budete, co máte v plánu, kde jste ubytovaní (alespoň první noci) a jak letíte zpět (nebo kam pokračujete z Kanady). Pokud do Kanady přijedete z USA autobusem, autem nebo třeba vlakem, eTA nepotřebujete.

Před odletem doporučujeme ještě zkontrolovat zde 😉

Co v Kanadě navštívit?

My máme zatím procestované pouze východní pobřeží, které se skládá hlavně z měst

I v této části můžete najít přírodu a klid, ale bude to trochu složitější. V tomto případě pro vás bude asi nejhezčí oblastí Nové Skotsko, konkrétně Cape Breton Highlands. Čekat tu na vás budou útesy, lesy, losi a dřevěné chatičky jako v Norsku. Pokud chcete úplné Norsko a fjordy, vypravte se do národního parku Gros Morne, kam se z Nového Skotska dostanete trajektem.

Pokud ale máte raději větší hory, vyražte na západní pobřeží. Výchozím bodem pro vás bude nejspíše Vancouver nebo Calgary. Odtud to je jen kousek do národních parků Jasper, Banff a Yoho.

Vstupy a vjezdy do kanadských národních parků jsou zpoplatněny. Jednorázový vstup na člověka se pohybuje okolo 10 CAD. Můžete si ale pořídit Discover Pass za 151 CAD, se kterým máte neomezené vstupy na rok do všech parků pro 7 osob i s vozidlem.

Doprava po Kanadě

Jak je vám asi jasné z filmů, Kanada je obří země a pokud neplánujete výlet pouze po městech, bude potřeba si půjčit auto.

Mezi městy se dostanete i:

  • autobusem (nejlevnější) – společnosti Ebus (BC & Alberta), Megabus (Ontario) a Orléans Express (Quebec), nyní už někde jezdí i Flixbus
  • vlakem (nejpohodlnější, ale dost drahé a dlouhé) – společnost Via Rail. V okolí největších měst najdeme i menší vlakové dopravce AMT (Montreal), GO (Toronto) a West Coast Express (Vancouver).

Pro zajímavost z Vancouveru do Toronta se vlakem dostanete za 3 dny a 20 hodin čistého času a bude vás to stát okolo 500 CAD (10 000 Kč), pokud chcete jen sedačku a skoro 1500 CAD (25 000 Kč), pokud chcete lehátko v kupé. Zážitek to určitě bude, ale pokud chcete ušetřit jak čas, tak peníze, leťte 😉

A pokud chcete ten nejhezčí zážitek z jízdy vlakem, podívejte se na Rocky Mountaineer. Společnost, která dělá několikadenní vlakové výlety do národních parků a zpět. Je to samozřejmě ohromně drahý, ale je to fakt pecka! Některé vozy mají dokonce skleněné střechy, abyste viděli tu krásu hor pořádně 🙂

Rocky Mountaineer

Ubytování

Ubytování v Kanadě je obecně docela drahé a obvykle nenajdete okouzlující možnosti pro batůžkářský rozpočet. Pro dvě osoby se nám tu už vyplatilo koukat na Airbnb místo Bookingu. Moc hostelů tu nenajdete a když už ano, levnější je stejně ubytovat se u někoho doma. Alespoň ale poznáte místní.

Pokud je vaším nápadem kempovat, doporučujeme použít aplikaci WikiCamps CA nebo rezervaci přes oficiální web National Parks reservation.pc.gc.ca. Kempování na divoko je dovolené, ale pouze mimo města a národní parky a ještě nesmíte přespávat na soukromém pozemku, což v Kanadě, kde má každý pozemek klidně i několik kilometrů je celkem složité vychytat.

Měna – Kanadské dolary

Měnou v Kanadě je kanadský dolar (CAD), který má nižší směnný kurz než americký dolar (1 CAD vás vyjde letos na cca 18 Kč).

I přesto, že se tu ve většině obchodů a restaurací dá platit kartou, občas budete hotovost potřebovat. V MHD totiž většinou zaplatíte pouze hotovostí a některé restaurace a menší ochody přijímají platby pouze kanadskými debitními kartami. Kreditky ani evropské debit karty neberou. Doporučujeme si tedy nějaké dolary přivézt a nebo si vybrat v Kanadě.

tipy před cestou do kanady

My jsme zvolili druhou možnost (protože jsme si původně mysleli, že se bez nich úplně obejdeme jako ve většině Evropy). Výběry jsme prováděli Revolut kartou, kam jsme si vždy přes týden směnili koruny na dolary. I přesto, že samotná banka si za výběry nic neúčtuje, v Kanadě vám strhne peníze za výběr skoro každý bankomat. Před konečným vydáním peněz se vás ale zeptá, abyste se mohli rozhodnout, zda budete částku akceptovat. V klasických kanadským bankách to bylo okolo 3,0-3,5 CAD za jeden výběr (nezáleželo na tom, zda si vyberete 10 nebo 50 dolarů). Nejhorší poplatek měla TD bank, nejlepší třeba Bank of Montreal, ale stejně jsme se pod 3 dolary nedostali.

Dobrou zkušenost naopak máme s Interac ATM (přesně takový ten, jak v Praze okrádá turisty), který byl součástí jednoho menšího baru. Tím, že jsme na kartě měli dolary a ne koruny, nemohli nás ošidit na směně a poplatek za výběr činil pouze 1,5 CAD. Nejlevněji nás vyšel výběr v Montrelském casinu, kde byl zcela zdarma.

Naše doporučení je, si dolary přivézt nebo si ozkoušet pár bankomatů a vzít nejlepší poplatek s tím, že si vybrete pouze jednou větší sumu peněz. Pro jednoho člověka alespoň 50 CAD na dva týdny.

Taxy a dýška

Kromě poplatků za výběry je také počítat s dalšími poplatky při nákupech. Daň z obratu totiž není zahrnuta v zobrazené ceně zboží. V každé provincii mají obecně 5% na vše kromě základních potravin (tedy když si koupíte ovoce nebo těstoviny, ne když si koupíte oběd s sebou v restauraci). Dále má každá provincie svojí daň. Celkově tedy můžete počítat s procenty v tabulce:

Samozřejmě za některé zboží zaplatíte ještě více (alkohol). Pokud půjdete do restaurace, je potřeba počítat i s dýškem v hodnotě 15%. Někde mají dýško rovnou připočteno k ceně, někde si můžete vybrat (na výběr je většinou 15-20% nebo si namačkat svoje procenta na terminálu).

Další tipy, které se vám mohou hodit

Jelikož jste mimo EU, nebude vám stačit standardní datový tarif, který máte v Česku. My jsme vyzkoušeli AirAlo, se kterým jsme měli 10 GB za 35$. Více se dozvíte tady.

To samé platí i pro zdravotní pojištění. Kartička pojištěnce vám stačit nebude a doporučujeme si tedy zřídit cestovní pojištění.

Zástrčky v Kanadě jsou typu A (dva ploché jazýčky) a napětí je 120V. Vezměte si adaptér s sebou!

Pokud byste si chtěli v Kanadě půjčit auto a řídit, měl by vám stačit český řidičský průkaz, doporučuje se však používat mezinárodní řidičský průkaz (info z mzv).

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 komentářů