Do Kanady jsme se vždy chtěli podívat. Sice tedy na její západní část do hor, ale když jsme našli letenky za 7,5 tisíce, rozhodli jsme se i východní části dát šanci. A tak jsme se ocitli v Montrealu. A já poprvé viděla mrakodrapy.
Montreal je druhé největší francouzsky mluvící město na světe. A vliv Francie je tady znát na každém kroku. Můžete tu narazit například na PRK (Poulet frit Kentucky ) místo KFC, mají tu i svůj Notre Dame. Naštěstí jsou ale Kanaďani v této provincii trochu milejší, než Francouzi a většina s vámi v klidu mluví anglicky.
Jak se do Montrealu dostat
Do Montrealu se díky francouskému vlivu dá dostat z Paříže za celkem slušný peníz. Letěli jsme s leteckou společností Corsair a let byl velmi pohodlný. Když jsme začali na letenky koukat, byly dokonce za 6600 Kč. Dva týdny před odletem (červen) jsme je ale nakonec sehnali za 7500 Kč.
Časté jsou také letenky z Evropy do Toronta, ze kterého se do Montrealu dostanete za 6 hodin autobusem.
Z letiště se do centra dostanete za půl hodinky autobusem 747. Jízdenku si můžete koupit rovnou v letištní hale v automatech (pozor, kartou platit lze, ale nikoli bezkontaktně!). Nedá se koupit jízdenka pouze na tuto cestu, budete si tak muset koupit jednodenní ($11), třídenní ($21.25), víkendovou ($14.75 od pátečních 16:00 do pondělních 5:00) nebo týdenní ($29.00 – do nedělní půlnoci). Pozor, jednodenní a třídenní jízdenky nejsou na 24 hodin, ale jen do půlnoci. Jízdenky seženete také v každé stanici metra a dá se za ně platit kartou (opět nejde bezkontaktně). Nenašli jsme žádnou aplikaci a v autobusech brali jen přesnou hotovost.
Velmi pravděpodobně ale najdete ubytování blízko metra, protože metro vede do opravdu velké vzdálenosti od centra. Nám se vyplatilo hledat přes Airbnb (bydleli jsme tu a tu a obojí můžeme doporučit).
No a jdeme na to, co ve městě můžete navštívit.
Pro milovníky přírody a výhledů
Naším favoritem č. 1, místo které stoprocentně nesmíte vynechat, je park Mont Royal. Jedná se o nejvyšší místo ve městě, takže jsou odsud úchvatné pohledy na město (dokonce za dobré viditelnosti je vidět až do USA).
Nejznámější vyhlídkou je tu Kondiaronk Belvedere, ke kterému se dá dostat z města buď po spoustě schodech nebo autobusem 11 a 711 na nedalekou zastávku Remembrance. Ze zastávky je to také kousek k jezírku, okolo kterého je spousta laviček, lehátek, míst na grilování, je tu i kavárna se záchodkama. Můžete si tu půjčit lodičku… No prostě oáza klidu a strávili jsme tu několik hodin, když už jsme nechtěli chodit po městě.
Pokud se vydáte kousek mimo centrum, můžete navštívit bývalý olympijský park, který je nyní z velké části přebudovaný na obrovskou botanickou zahradu (vstup $20.50) a z velodromu vybudovali Biodome, což je obrovské přírodovědné „muzeum“, které umožňuje návštěvníkům pocítit všechny ekosystémy, které se v Americe nachází. Je to taková zoologická a botanická v jednom. Najdete tu 200 druhů různých zvířat a více než 800 druhů rostlin. Vstup: $18.75.
Pro milovníky historie
Zůstaneme ještě chvíli u vrcholu Mont Royal. Pod ním se totiž nachází i 3. největší kostel v Kanadě St. Joseph Oratory. Vstup je zdarma, takže proč se nezajít podívat dovnitř?
Z církevních památek ještě určitě stojí za to jejich Notre Dame, jeden z nejstarších kostelů v Montrelu. Za poplatek $14 se můžete podívat i dovnitř, kde uvidíte třeba modrý strop, který vypadá jako hvězdná obloha. My jsme uvnitř nebyli, ale na internetu si to všichni chválí a pokud vás zajímají církevní stavby, myslím, že tohle je jedna z těch, kterou neopomenout.
V centru najdete spoustu dalších zajímavých budov, např. radnici, baziliku Queen Mary of the World, která je kopií Svatého Petra ve Vatikánu v měřítku 1:3.
Pro milovníky městského ruchu
Jak se dá asi očekávat od druhého největšího města Kanady, najdete tu naprosto vše. Kousek od centra se nachází Chinatown. Na promenádě okolo řeky sv. Vavřice pak najdete i ruské kolo nebo maják. Mě odtud bavilo pozorovat, jak široká a mocná ta řeka je.
V noci je pak moc hezká ulice Boulevard René-Lévesque plná mrakodrapů (poslední večer před odjezdem domů jsem se tu ještě musela nutně znovu projít, až takový zážitek to ve mně zanechalo).
Kvůli tuhým zimám je zde, tak jako v několika dalších městech Kanady, vybudované malé podzemní město. Chodby spojují několik budov a v centru tak téměř nemusíte vylézt na povrch. Přes zimu ideální, v létě přijdete o zážitek zvenčí.
Přelom června a července ve městě každoročně patří proslulému jazzovému festivalu. Na několika místech ve městě tak narazíte i na začínající umělce, na jejichž koncert se můžete podívat pod širým nebem zdarma. Na ty známější je pak potřeba koupit vstupenku.
No a na závěr, celé město je protkané více než tisícem nástěnných maleb, graffiti a různým dalším typem streetartu. Nejvíce jich je soustředěno v uličkách okolo Saint Laurent Boulevard, ale můžete na ně narazit po celém městě. Tady najdete přímo mapu jednotlivých děl.
Pro milovníky sportu a zábavy
Za návštěvu stojí i ostrovy Sv. Heleny a Notre Dame uprostřed řeky Svatého Vavřince. Najdete na nich okruh F1, na kterém se jezdí Velká cena Kanady a když se zrovna nevyužívá k těmto účelům, tak na ní trénují cyklisti. A taky největší casino v severní Americe, které jsme v létě využili k ochlazení (klimatizované prostory) a občerstvení (nealko zdarma) a to vše za protočených $20 a dvě hodiny zábavy. Za vstup neplatíte nic, ale když už budete mít k dispozici 5 pater plných automatů, rulet a dalších živých her, tak vám to prostě nedá. Navíc jsou tu bankomaty bez poplatku! Na větší z ostrovů jezdí metro, na menší z nich se dá pak pohodlně dojít. Hlavně ale nedojeďte až na konečnou, která už je v jiném cenovém pásmu.
Pokud jste alespoň trochu fanoušek hokeje, určitě nemůžete vynechat návštěvu největšího hokejového stadionu na světě – Centre Bell. Jedná se o domácí stadion NHL týmu Montreal Canadiens. My jsme byli v Montrealu bohužel v době, kdy se žádný zápas nehrál (každopádně stadion byl využívaný k různým koncertům), ale měli jsme to štěstí a byli jsme zde v době draftu. Je vidět, že hokej je jejich srdcovka a proto $35-$45 za lístky na NHL zápas směle obětujte. Případně se můžete stavit ve fan shopu a potěšit nějakého hokejového fanouška z řad blízkých.
Pro milovníky jídla
Jestli nás už trochu znáte, tak jistě víte, že návštěva žádného města se neobejde bez toho, aniž bychom navštívili místní tržnici. I v Montrealu jednu najdete, jmenuje se Jean-Talon Market a je trochu dál z centra, ale pořád dost blízko stanice metra. Najdete tu převážně čerstvé ovoce, zeleninu, květiny a maso. Je tu i pár obchůdků s pečivem nebo přírodní kosmetikou, ale určitě nečekejte, že se tu třeba naobědváte. Pokud si ale chcete udělat dobrou večeři, směle do nákupu!
Pokud hledáte spíše něco na oběd, rozhodně vyzkoušejte (asi jediné celosvětově známé) kanadské jídlo poutine. Jde o hranolky polité omáčkou a na vrchu kousky sýru. Samozřejmě existuje mnoho různých variant s tímto základem. Jelikož jde spíš o takové fastfoodové jídlo, nezaplatíte za něj ani nějak extrémně hodně peněz (my jsme měli okolo $8 poutine i s hamburgerem nebo dvěma hotdogy). Najznámější restaurací, kde dělají poutine je La Banquise. Každopádně když jsme přišli, byli lidi všude na ulici a čekali i na to, aby si mohli odnést poutine s sebou domů. My jsme se chtěli v klidu najíst na místě a proto jsme se rozhodli pro restauraci č. 2 Chez Claudette. A upřímně bych neměnila 🙂
Na večer máme pro vás ještě jeden tip – minipivovar Brutopia, který najdete v samotném centru města. Mají na čepu kolem 10 svých piv, já si dávala malinový kyseláč a byl výborný. Cenově vás jedno pivo vyjde na $6-$8 za pintu, což je na centrum velmi dobrá cena. Jako bonus se tu skoro každý večer pořádají různé koncerty s živou hudbou.
Montréal, Québec H3H 1X2, Kanada
Mount Royal, QC, Kanada
Montréal, Québec, Kanada
Montréal, Québec, Kanada
Montréal, Québec, Kanada
Montréal, Québec, Kanada
Montréal, Québec, Kanada
Montréal, Québec, Kanada
Montréal, Québec, Kanada
Jean-Talon E St, Montreal, QC, Kanada
Montréal, Québec, Kanada
Montréal, Québec, Kanada
Montréal, Québec, Kanada
[…] Montreal (Montreal na pět způsobů) […]
[…] Toronta je také možnost udělat si výlet do dalších měst jako Ottawa, Montreal, Quebec nebo měst na americké straně – New York, Boston, Detroit. Pokud si uděláte plán […]