Podíváme se do hlavního města Kanady… že jsem vás teď dostala?! Samozřejmě, že Toronto není hlavní město, ale je to největší město Kanady a čtvrté největší město v celé severní Americe. A navíc se o něm jako o hlavním městě uvažovalo. Už to nám může napovědět, že je tu opravdu nespočet míst, která stojí za to navštívit a pokud byste město chtěli poznat opravdu dobře, měli byste se tu zabydlet na nějakou dobu. Ukážeme vám co vidět v Torontu a co jsme stihli (nebo nestihli, ale chtěli jsme) za 3 dny.
Co vidět v Torontu – praktické tipy
Ještě než se vydáš do ulic na památky, atrakce za další zábavou, určitě se ti bude hodit, jak se po městě pohybovat. V centru to lze celkem jednoduše pěšky. Jak to s MHD je si můžeš přečíst v našem článku: Toronto – vše co potřebujete vědět. Dozvíte se v něm i o TorontoCity Pass, které se může hodit, pokud chcete navštívit více z atrakcích uvedených níže.
Kde se v Torontu ubytovat
Určitě na nic nečekejte a ubytování hledejte, co nejdřív. Ceny jsou celkem vysoko. Vyplatí se bydlet trošku dále od centra a dojet metrem.
Jedna noc v soukromém pokoji vás vyjde od 2500 Kč pro dva lidi. V hostelu to může být i lehce pod 2000 Kč. Zajímavou variantou může být ubytování na universitě, které si můžete přes rezervovat přes Booking. Navíc je relativně blízko centra – University of Toronto.
Jinak utratíte spíše přes 4 tisíce a daleko více za noc pro dva lidi. Ubytování tak můžete zvolit blízko centra v dobrém hotelu, nebo na Bookingu najdete i apartmány se vším vybavením.
CN Tower
Není nic víc symbolické pro Toronto, než právě CN Tower. Telekomunikační věž vysoká 553 metrů se přes 30 let pyšnila statusem nejvyšší věže na světě, dokud jí v roce 2007 nepředběhla Burj Khalifa a v současnosti je na páté pozici.
Kochat se výhledem na město můžete už za $43 (lístky lze koupit na konkrétní den a čas a to max. 10 dní dopředu zde, vstup na CN Tower je taky součástí Toronto CityPass). Nahoře si můžete užít 360° výhled, restauraci a pro fajnšmekry je možnost zaplatit si i procházku zvenčí po budově (za $225).
Náměstí Nathana Phillipse a Torontská radnice
Tohle náměstí není jako takové moc hezké, každopádně je obklopeno starou a novou radniční budovou, které jsou trochu netradiční a zajímavé. Kromě toho se na něm nachází obří nápis TORONTO, takže sem chodí spousta lidí pro selfies. Na náměstí je také malá vodní plocha s vodotrysky, což v létě láká otravné racky, ale v zimě se tohle místo promění v kluziště a musí to být úplně jiný zážitek. Na náměstí se nachází i food truck Mr.Tasty Fries (vřele doporučujeme!).
Hokejová síň slávy
Pokud jste fanoušek hokeje, nesmíte si nechat ujít hokejovou síň slávy. Zavzpomínáte na spoustu skvělých hráčů a okamžiků z hokejové historie. Hlavní atrakcí je ale bezesporu Stanley Cup. Když už máte procházení dost, můžete si třeba zastřílet na brankáře, kterého vám počítač promítne na plátno před vámi nebo si naopak zkusit nějaký ten puk chytit jako brankář. Můžete si ze svého výkonu odnést i video zaslané na email, ale musíte se domluvit přímo s obsluhou přístrojů. Vstupné činí $25.
Toronto Islands
Město se nachází na břehu jezera Ontario, přirozené hranice se Spojenými státy, které vypadá spíše jako vnitrozemské moře než jako jezero. Podle nás úplně nejhezčí výhled na Toronto zažijete právě z těchto ostrůvků na jezeře Ontario. Pokud je pěkné počasí, využijte toho a chvíli zůstaňte: udělejte si piknik, odpočívejte na lavičkách nebo na plážích, projděte se nebo projeďte se na kole a kochejte se výhledem. Trajekt stojí $9.11 (zpáteční) a za necelých 15 minut se můžete dostat na 3 různé ostrovy. My jsme zvolili Centre Island odkud jsme došli na Olympic Island, odkud je nádherný výhled obzvlášť na západ slunce!
Náměstí Yonge Dundas a Yonge Street
Tak, jako má New York své Times Square, tak má Toronto náměstí Yonge Dudas. Na náměstí se nachází spousta pouličních umělců, světelných billboardů a i když se může zdát, že v noci má náměstí největší kouzlo, tak mi tam v noci bylo celkem nepříjemně kvůli tomu, co za lidi se tam vyskytuje (a to i přes den). Náměstí také protíná nejdelší ulice na světě Yonge Street, podél které se nachází spousta restaurací, barů, divadel, kin atd.
Gooderham Building
Další podobností s New Yorkem je Gooderham Building, známá jako torontská verze Flatiron. Je to bezpochyby jedna z nejfotografovanějších budov města. Najdete ji na 49 Wellington St.
St Lawrence Market
O kousek dál najdete i tržnici, ve které můžete najít mix různých restaurací, stánků s jídlem nebo i s jiným zbožím. Nejlepší to tu budete mít v sobotu ráno, protože se jeho součástí stanou i farmářské trhy. Jedním z nejvyhlášenějších stánků je tu St. Urbain Bagels s pravými montrealskými (ano, jsme pořád v Torontu 😀 ) bagely různých příchutí. Těsto je dost hutné, takže ideální ještě něčím namazat a naplnit.
Roundhouse Park
Přímo v centru města se nachází poslední dochovaná točna vlaků, která byla postavena Kanadskou tichomořskou železniční společností a sloužila pro opravy lokomotiv od roku 1929 až do 1986, kdy společnost točnu darovala městu, které z ní udělalo železniční muzeum. V areálu najdete několik lokomotiv venku, některé i uvnitř (poplatek za vstup $10) a součástí areálu je i minipivovar Steam Whistle.
Casa Loma
V krásném moderním Torontu vás Casa Loma zavede zpět do historie. Jedná se o zámek, který si v roce 1911 nechal postavit sir Henry Pellatt jako svoji rezidenci. Dům ho stál 3,5 milionu a stavěl se tři roky. Pak přišla první světová válka a po ní krize, ve které o zámek zase přišel. Chvíli byl pak využíván jako hotel, chvíli mu hrozila i demolice. Nyní je ale krásně opraven a i když jsme se tu nebyli podívat, myslím si, že stojí za návštěvu. Vstupné je $44.49, ale je také součástí Toronto CityPass.
Ripley’s Aquariumr
Akvárium najdete v samotném centru pod CN Tower. Dříve bylo součástí Toronto City Pass, což se však změnilo. Uvidíme, jestli ho tam opět zařadí. Akvárium nabízí nejdelší „podmořský“ vyhlídkový tunel v Severní Americe s více než 5,7 miliony litrů vody a 20 000 vodními živočichy. Vstupné vás vyjde na $44.
A pokud by ti tahle vodní atrakce nestačila, tak z Toronta už je to co by kamenem dohodil k Niagarským vodopádům. Veškeré informace o nich najdeš v našem článku o Niagárách.
Chinatown
Toronto jako největší město Kanady láká mnoho cizinců ze všech koutů světa. Téměř polovina jeho obyvatel jsou přistěhovalci a řadí se tak k nejvíce multikulturním městům na světě. Chcete-li poznat jednu z největších zdejších komunit, udělejte si prohlídku čínské čtvrti. Ochutnat tu můžete nejen pekingskou kachnu, ale i mnoho vietnamských, korejských nebo japonských jídel a u toho se nechat oslňovat neonovými nápisy. Pokud budete mít štěstí a objevíte se v Torontu na čínský nový rok nebo v období, kdy probíhá Chinatown Festival (polovina srpna), budete mít zážitek ještě o něco větší.
No a když už tu budete, tak dávám tipy na nejoblíbenější restaurace:
- Mother’s Dumplings
- Bahn Mi Nguyen Huong
- Pho Hung
- Ajisen Ramen
- Rol San (otevřeno až do noci, ideální sváča po pár pivech)
- The Owl on Bloor (korejská restaurace, nonstop)
Kromě čínské čtvrti stojí za to navštívit i čtvrti jako Little Italy, Little India, Little Portugal nebo Greektown. V polovině srpna se i tady koná jeden z nejvíce vzrušujících food festivalů – Taste of the Danforth.
Kensington Market
Co by kamenem dohodil od čínské čtvrti, je další velmi zajímavá čtvrť – Kensington Market. Je to malá multikulturní čtvrť viktoriánských domů plná vintage obchodů, restaurací a kaváren.
Sportovní akce
V Torontu máte jedinečnou příležitost zajít na nejlepší sportovní ligy. V zimě můžete zvolit hokej (Toronto Maple Leafs) nebo basket (Toronto Raptors), v létě doporučujeme baseball (Toronto Blue Jays).
My zvolili právě ten baseball a i pro mě, které baseball do té doby vůbec nic neříkal, to byl velmi dobře strávený čas. Na stadionu totiž kromě samotné hry máte i spoustu jiného rozptýlení. Můžete si projít fan shopy, občerstvení, samotný stadion byl také fascinující a ta přátelská atmosféra.. Navíc zrovna u baseballu mají při každém utkání nějakou akci, jednou dostanete zdarma dres nebo tričko, podruhé mají hotdogy za 1$ (takže sem opravdu dostanete klidně i svoji přítelkyni, která tomuto sportu neholduje 😀 ).
Pokud budete potřebovat pomoci s koupením lístků, sepsali jsme pro vás naše tipy: Jak koupit lístky na sportovní zápasy v severní Americe.
Graffiti Alley
Jestli máte rádi street art, určitě se vám bude líbit Graffiti Alley, která se nachází jen kousek od centra města. Určitě dobrý alternativní tip na to co vidět v Torontu. Rozkládá se vlastně do několika uliček, které jsou celé pokryté různými malbami a graffiti. Kde jinde si udělat zajímavější fotku na instagram, než právě tady?
The Distillery District
Za návštěvu stojí také unikátní čtvrť The Distillery District, která byla v 19. století průmyslovým srdcem města (nacházela se tu obrovská palírna whisky) a která je dnes přeměněna na oblast plnou umění, galerií, moderních barů a restaurací.
Scarborough Bluffs Park
Pokud si chcete trochu odpočinout od města a lidí, navštivte Scarborough Bluffs Park, který najdete asi 20 km východně od města. Je známý svými strmými útesy na jezeře Ontario a k parku patří i pláž. Bezesporu jedno z nejkrásnějších míst pro výlet a pro milovníky přírody.
Pokud chcete vyzkoušet více parků a pláží ve městě, doporučujeme se zajet podívat na Toronto Islands, které jsme zmínili už dříve v článku nebo můžete vyzkoušet Sunnyside Beach hned vedle High Parku.
Evergreen Brick Works
Evergreen Brick Works je bývalý lom a průmyslová lokalita nacházející se v údolí řeky Don. Nacházela se tu továrna na cihly, která téměř 100 let vyráběla cihly, ze kterých je postaveno mnoho budov v Torontu. Po jejím uzavření byl lom přeměněn na městský park, který zahrnuje řadu přírodních rybníků, zatímco z továrny se stalo komunitní a kulturní centrum Evergreen, které se zabývá obnovou přírody v městském prostředí.
PATH
Jako poslední zmíním PATH, síť podzemních chodeb, kterou ale jistě neminete. Tohle podzemní městečko se rozprostírá pod asi 70 budovami v centru a chodby dosahují celkem délky okolo 30 km. Podle Guinessovy knihy rekordů se jedná o nejdelší podzemní nákupní komplex na světě.
První chodba vznikla v roce 1900, ale rozšiřovat se začala až v 60.-70. letech, kdy na povrchu města začaly růst kancelářské budovy a nebylo moc místa na nákupní centra. Proto se přesunula do podzemí. Nyní jsou ale chodby hojně využívány hlavně v zimě, kdy na povrchu může být třeba -20°C a vy jste pořád v teple.
[…] Toronto (10 věcí, které nesmíš minout v Torontu) […]
[…] vás ale tyto atrakce nezaujaly, máme pro vás stále 10 věcí, co nesmíš minout v Torontu a k tomu ještě 8 tipů jak poznat Toronto jako […]
[…] pláží ve městě, doporučujeme se zajet podívat na Toronto Islands, které jsme zmínili už v předchozím článku nebo můžete vyzkoušet Sunnyside Beach hned vedle High […]
[…] Toronto (Co vidět v Torontu: 20+ věcí, které nesmíš vynechat) […]
[…] my jsme byli v Kanadě přes léto a tak hokej a basket bohužel nepřicházel v úvahu. V Torontu se však zrovna hrál baseball. Sportovní zápasy jsou tu zábava a věřím, že se nebudete […]