• Menu
  • Menu

Co navštívit v Ottawě

Když už jsme jeli z Toronta do Montrealu, rozhodli jsme se podívat na zoubek i hlavnímu městu Kanady – Ottawě. Není to město, které by nás tak lákalo, jako předchozí dvě zmíněná, ale čas jsme na něj měli, tak proč nevyzkoušet. Pojďme se podívat, co navštívit v Ottawě.

I přesto, že se jedná o hlavní město, žije v něm jen zhruba třetina lidí, co v Torontu. Můžete tedy čekat město, kde hlavní roli hrajou památky a muzea, nikoli mrakodrapy. V podstatě jsme si připadali, jako bychom z Ameriky utekli někam do Británie.

Nejdůležitějším místem, které najdete v hlavním městě Kanady, je nepřekvapivě Parliament Hill. Komplex novogotických budov, které se nachází na skále nad řekou Ottawou, zahrnuje Dolní sněmovnu (House of Common) a Senátu (Senate). Do obou budov je možné se podívat zdarma v rámci prohlídky s průvodcem, kterou je ale potřeba si zarezervovat dostatečně dopředu! Rezervaci můžete provést ZDE. Lze si vybrat ze dvou jazyků – angličtiny a francouzštiny. Na prohlídku se dostavte s dostatečným předstihem, před vstupem vás čeká bezpečnostní kontrola, která zabere nějaký ten čas.

Parliament Hill

Od roku 2018 zde probíhá renovace hlavní budovy, proto sněmovnu najdete v západním bloku budov, senát uvnitř vládního konferenčního centra přes ulici od Fairmont Chateau Laurier. V rámci návštěvy parlamentních budov šlo navštívit i Peace Tower, odkud byl krásný výhled na okolí. Ta je ní kvůli rekonstrukci zcela zavřená.

Kromě budov jako takových lze navštívit střídání Kanadské královské jízdní policie, v sezóně vždy v 10:00, které je podobné tomu v Londýně u Buckinghamského paláce. Přes letní prázdniny tu také můžete pozorovat světelnou show (od čtvrtka do neděle), která ukazuje celou historii Kanady. Doporučení: vezměte si s sebou židličku a nebo deku, na kterou se posadíte. Více se můžete dočíst ZDE.

co navštívit v ottawě
Northern Lights Sound and Light Show, zdroj: Canva

Na Parlament Hill je také krásný výhled od sousedního parku Major’s Hill Park, který je skvělým místem i na odpočinek nebo piknik. Najdete tu pítka, pobíhají tu čipmankové a v květnu tu najdete záhony s tisíce tulipány díky Kanadskému festivalu tulipánů.

výhled z Major’s Hill Park

Od parku se dá dojít k budově Notre Dame, nejstaršímu kostelů v hlavním městě. Je tu otevřeno každý den, vstup se neplatí, takže určitě doporučujeme nakouknout dovnitř. Pokud byste se chtěli přímo podívat na otevírací dobu, najdete ji ZDE.

katedrála Notre Dame, zdroj: Canva

Hned naproti katedrály najdete impozantní skleněnou budovu Kanadské národní galerie. Nás galerie moc nelákají, proto nemůžeme ocenit vnitřek, ale vnějšek je vážně pěkný. Otevřeno každý den kromě pondělí. Vstupné činí $20, ale ve čtvrtek od 17 do 20 sem můžete zajít zdarma! Doporučujeme si ale sehnat vstupenku dopředu.

Z parku se ale můžete vydat i na jinou stranu a to okolo obřího nápisu Ottawa k tržnici ByWard Market. Najdete tu pekárny, cukrárny, stánky se suvenýry nebo třeba javorovým sirupem. Zrodilo se tu i pečivo s názvem BeaverTail (bobří ocas), což je takový kanadský sladký langoš (akorát teda cena se pohybuje od 7 do 10 dolarů).

Ottawa je také městem mnoha skvělých muzeí. Můžete navštívit:

a některá další. Hlavně přes léto a čtvrtky odpoledne doporučujeme rezervaci online!

No a až vás centrum Ottawy omrzí, můžete se vydat podél kanálu Rideau ven. Jde o nejstarší plavební kanál v Kanadě a zároveň jedinou památku v Ontariu, která je zapsána na seznamu UNESCO. V létě na kanálu jezdí lidé v kánoích a okolo na kolech, přes zimu ale kanál zamrzá a tvoří nejdelší kluziště na světe, které měří skoro 8 km.

kanál Rideau

Tipy kam zajít na pivko

I v Ottawě narazíte na minipivovary, které stojí za to navštívit. My jsme vybrali Flora Hall Brewing, který měl na webu nejvíce recenzí a mile mě překvapil tím, že na čepu měli i Sour Ale (což teda v Kanadě uplně běžné nebylo). Pivko vás tu vyjde na nějakých 8-9 dolarů za 0,4l, což byla v Kanadě běžná cena. Na čepu mají na výběr cca 10 piv různých druhů, hlavně IPA a stouty.

Flora Hall Brewing

Za návštěvu určitě stojí i Beyond the Pale (výběr stejně široký ale bez kyseláče, pivko za 8 dolarů) a Spark Beer (kteří mají naopak velký výběr kyseláčů, ale za pivo zaplatíte okolo 10 dolarů), které jsme sice navštívit nestihli, ale pokud tu nějaký čas strávíte, udělejte to za nás a napište do komentářů, jak chutnalo. Věříme, že bude 🙂

Po cestě zpět do centra jsme ještě narazili na hospodu Pour Boy, kde sice nemají vlastní piva, ale přesto si tu pochutnáte na spoustě piv z okolních minipivovarů, které mají jak na čepu tak v plechovkách. Restaurace zvenčí trochu klame tělem, ale nebojte se zajít dovnitř. Pivo tu mají bezkonkurenčně nejlevnější (6,5 dolaru) a tak je dosti oblíbená i mezi místními. Jen upozornění, nedá se tu platit českými kartami, pouze cash. Nicméně tu mají bankomat, kde jsme měli (kromě casina) nejmenší poplatek za výběr! (Doteď litujeme, že jsme si tu nevybrali víc.)

Pour Boy

Kde se ubytovat

Ottawa je co se týče ubytování celkem drahé město (možná i proto, že tu není moc výškových budov), takže zpětně bychom možná volili zůstat tu jen od rána do večera. Ubytování vás vyjde tak okolo 2-4 tisíc za noc za takový běžný standard. Levněji vyjdou ubytování mimo centrum. Nejlepší budete mít, když seženete něco na linkách O-Train.

My jsme nakonec sehnali za 1500 Kč na noc takový apartmán se společnou kuchyní, ale soukromou koupelnou, a to v Gatineau, ve městě hned přes řeku. Do centra se dalo pohodlně dostat autobusem a dalším plusem bylo i to, že se nachází už v provincii Quebec, nikoli Ontario a tak tu seženete alkohol v každém malém krámku 😀

Naopak pokud máte přebytečných 10 000 Kč za noc pro pár, zkuste Fairmont Chateau Laurier. Jedna z nejhezčích budov v Ottawě v úplném centru, to musí být zážitek.

MHD

Po centru Ottawy se dostanete všude pěšky a není potřeba kupovat jízdenky. Nicméně jestli budete bydlet mimo centrum nebo třeba pojedete na letiště, budete muset MHD využít.

I přesto, jak je Ottawa „malá“, má takové metro (spíš vlak, ale v centru jezdí pod zemí). Ve stanicích metra mají automaty na jízdenky, kde se dá platit kartou.

Kromě toho tu jezdí dostatek autobusů. Jediné mínus je to, že platba v autobusech je možná pouze v hotovosti, a to přesné hotovosti! Navíc v autobusech neseženete denní a vícedenní lístek. Lístek koupený v autobusech jde normálně použít i na O-Train a naopak.

Můžete si koupit:

  • single-ride ticket
    Lístek zakoupíte u řidiče autobusu nebo v automatu v metru. Lístek zakoupený kartou stojí $3.70, lístek zakoupený v hotovosti (třeba právě v autobuse) $3.75. Je přestupní a platí určitou dobu, která je 90-105 min podle doby nákupu jízdenky.
platnost jízdenky podle času zakoupení
  • day pass
    Lístek zakoupíte ve stanicích metra v automatech (a občas lze i u řidiče). Není možné si jej koupit dopředu, protože začíná platit ve chvíli zakoupení a platí do 3:00 druhého dne. Pokud si jej zakoupíte o víkendu, platí jeden pro celou rodinu (2 dospělý a až 4 děti do 12 let).
  • multi-day pass
    Tenhle lístek už seženete pouze v automatech v metru. Také platí od chvíli nákupu do 3:00 čtvrtého dne po koupi. Nelze použít jako rodinnou jízdenku.
ceny vícedenních jízdných

Pokud byste si potřebovali něco ujasnit, ZDE najdete ofiko stránky dopravce.

Hodit se vám mohou i naše tipy, jak se připravit do Kanady.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 komentář