• Menu
 • Menu

35 věcí, co navštívit v Miláně + mapa zdarma

Do Milána jsme netradičně vyjeli s bráchou a vzali jsme s sebou mamku na její první let letadlem. Podařilo se nám ulovit letenky za 500 Kč, a tak nebylo co řešit – Milán dostal zelenou. Když jsme hledali, co navštívit v Miláně, narazili jsme na dost smíšené recenze.

Město nás ale mile překvapilo. Duomo nás ohromilo svou majestátností, zamilovali jsme si živou čtvrť Navigli a samozřejmě také italskou kuchyni. Milán se cenově řadí na špičku měst, která jsem kdy navštívila, ale s levnými letenkami a a ubytkem jen na jednu noc to bylo úplně v pohodě. Navíc je Milán skvělým výchozím bodem pro cesty do okolí – ať už je to Lago di Garda, Švýcarsko nebo sousední italská města jako Turín a Janov.

co navštívit v miláně

Jak se dostat do Milána?

Jedním z důvodů, proč je Miláno tak oblíbené je, že se sem dostanete velmi levně a velmi snadno. Z Prahy sem lítá Ryanair, WizzAir i Easyjet, a to za ceny už od 500 Kč za zpáteční letenku. Z Vídně se sem dostanete s Ryanairem a ceny jsou většinou jen o maličko vyšší. Počítejte ale s tím, že zaplatíte ještě za jízdenky z letiště.

S WizzAirem a Easyjetem doletíte na letiště Malpensa. To je s centrem spojené autobusy a vlaky.

Cesta autobusem na hlavní nádraží by měla trvat zhruba hodinu, ale záleží na situaci na silnicích. Za jízdenku zaplatíte 10 € a můžete si ji koupit u řidiče hotově či kartou, nebo na webu Milan Airport Shuttle. Jízdenky nejsou na konkrétní čas, což se může zdát jako super, ale zároveň vás to tedy neopravňuje k přednostnímu nástupu. Problém to může být hlavně na terminálu T2, kam přilétá Easyjet, a kam bus většinou přijede už dost plný. Autobusy jezdí z letiště od 5:20 do 1:20 a na letiště od 3:40 do 23:40. Na autobus nebudete čekat moc dlouho, protože mi přišlo, že jezdí hned, jak se naplní autobus.

Vlakem se můžete svézt z obou terminálů, a to na Milan Central nebo Milan Cadorna, což je blíže k centru. Cesta trvá 37 minut z Cadorny a 55 minut z hlavního nádraží. Jízdenka stojí okolo 13 €. Lístky si můžete koupit v automatech či na přepážkách na nádražích nebo jednoduše přes web či v aplikaci Trenitalia. Vlaky jezdí cca od 5. hodiny ranní do půlnoci každých 15 minut.

S Ryanairem přiletíte na letiště Bergamo.

Z Bergama se dostanete do centra přímo pouze autobusem. Cesta trvá zhruba hodinu. Za jízdenku zaplatíte 10-12€ a koupit ji můžete u řidiče jak v hotovosti, tak kartou, nebo online. Opět vás to ale neopravňuje k přednostnímu nástupu, takže doporučujeme přijít dostatečně dopředu, aby vám neřekli, že se nevejdete a ať si počkáte na další autobus. Další možností je si koupit jízdenu přímo přes Flixbus, která občas stojí i méně a měla by být na konkrétní čas, ale nemáme vyzkoušeno. Autobusy jezdí zhruba od půl 4 do půlnoci skoro každých 10 minut.

Autobusem se dostanete i přímo do Bergama či k jezeru Lago di Garda. Tímto způsobem můžete lehce ušetřit, protože za autobus do Bergama dáte 3 € a za vlak z Bergama do Milána zaplatíte 5-6 €. Takže se do centra Milána dokážete dostat i za nějakých 8 € a ještě se podíváte do Bergama, které za to opravdu stojí.

Do Milána jezdí i přímé autobusy od Regiojetu a Flixbusu, ale připravte se na 14 hodin jízdy a cenu okolo 2500 Kč za zpáteční jízdenky.

Ubytování v Miláně

Milán není nejlevnější město. Je tedy potřeba počítat s tím, že za ubytko si připlatíte. Jedna noc v hostelu pro jednoho vás vyjde minimálně na cenu okolo tisícovky, ubytování v soukromém pokoji pro dva seženete většinou od 2000 Kč výš. Ušetřit se dá hotelem na metru dál od centra. Doporučujeme také rezervaci provést přes aplikaci, kde máte často lepší ceny.

Nám se také podařilo ušetřit tím, že jsme rezervovali na poslední chvíli – tzn. v den ubytování odpoledne. Nejspíš proto dali pokoj, který normálně stojí přes 8000 Kč za cenu 3600 Kč (trojlůžkový se snídaní), aby ho vůbec měli obsazený. Nicméně to je jen pro ty nejodvážnější, protože neslibuji, že to bude platit vždy 🙂.

Hotely

 • GARDEN – Jedna z nejlevnějších, ale stále kvalitních variant. Budete mít vlastní kuchyň a snídani v ceně. Cenově se pohybuje okolo 2000 – 2500 Kč. Do centra je to asi 6 km, ale hned u ubytka je metro.
 • Boutique Hotel Calais Milano – Pokoje se soukromou koupelnou poměrně blízko centra. Cenově většinou okolo 2,5 tisíce.
 • Hotel H21 – Pěkný, nový, moderní hotel hned u metra. I se snídaní se dostanete na cenu po 4000 Kč za noc.

Hostely

 • Babila Hostel & Bistrot – Hostel jen 10 minut pěšky od Duoma. Možnost poměrně levné snídaně. Jsou to ale klasické palandy bez závěsů.
 • Grand Hostel Coconut – Hostel hned i hlavního nádraží. Tady už máte patrové postele se závěsy a větším soukromím.
 • YellowSquare Milan – Kousek od čtvrti Navigli. Hostel ideální pro sólo cestovatele, kteří se rádi baví. Hostel pořádá i různé akce, kde se můžete seznámit s dalšími takovými lidmi.
 • Ostelzzz Milano – Moderní koncept hostelu, kde si můžete vybrat buď svojí buňku nebo jen kapsuli. V ceně je vždy i snídaně. Cenově je ale trochu dražší, než předchozí varianty.

Co navštívit v Miláně?

Město toho má hodně co nabídnout, tak se pojďme podívat na přehled nejzajímavějších památek, co vidět v Miláně.

Duomo di Milano 

Katedrála Narození Panny Marie, kterou asi znáte spíš pod názvem Duomo di Milano, je určitě tou nejvýznamější památkou v Miláně, za kterou jezdí všichni turisté. Její interiér, ale hlavně exteriér, je opravdu úchvatný. Katedrálu zdobí celkem 3400 soch a 135 věží a věžiček. Není tedy divu, že její stavba chvíli zabrala, konkrétně to bylo téměř 600 let, od roku 1386 až do 1965. A dnes se jedná o třetí největší katolický kostel na světě, což předčily pouze bazilika svatého Petra ve Vatikánu a katedrála v Seville.

Do Duoma si můžete koupit několik variant vstupenek. Doporučuji je kupovat dopředu online, abyste nemuseli stát frontu. Se vstupenkami můžete navštívit:

 • Střechu a terasy, ze kterých jsou za jasného počasí vidět až Alpy a taky tu uvidíte zlatou sochu Marie – Madonninu, která stojí na vrcholku největší věže. Možnost je vyjít po schodech (13 €) nebo se svézt nahoru výtahem a dolu to sejít (15 €). Upřímně bych zvolila druhou variantu, schodů je fakt hodně a jsou dost úzké.
 • Interiér katedrály, kde si prohlédnete krásné vitráže, sochu sv. Bartoloměje staženého z kůže a nad oltářem můžete spatřit jeden z hřebů, kterými byl ukřižován Ježíš. Ceny se odvíjí dle kombinace s dalšími místy, které navštívíte, ale pohybují se od 8 po 22 €.
 • Kryptu, kde je uloženo tělo arcibiskupa Karla Boromejského, který za scůj život hodně pomohl církvi v tomto regionu.
 • Archeologické vykopávky pod Duomem, kde uvidíte zbytky staveb, které tu stály před ním.
 • Muzeum, ve kterém se dozvíte vše o historii Duoma. Muzeum je tedy v Královském paláci hned vedle katedrály.

Katedrála je otevřena každý den, akorát v neděli od 9:30 do 12:30 probíhá bohoslužba a v tento čas se lze podívat pouze na střechu nebo do muzea. Muzeum je otevřené každý den kromě středy. Dovnitř vás nepustí se zavazadly, ani zde není úschovna. My jsme si nechávali batohy zde. Pamatujte i na to, že dovnitř katedrály je nutné mít zakrytá kolena i ramena.

Královský palác

Hned vedle Duoma můžete navštívit Palazzo Reale, tedy Královský palác, který byl po dlouhá staletí rezidencí pro různé vládnoucí dynastie, včetně Habsburků. Dnes palác slouží především jako významné kulturní centrum, kde se konají výstavy, umělecké a kulturní akce.

Kromě Muzea Duomo, tu najdete i spoustu dočasných výstav. Vstupenky na dočasné výstavy si kupujte dopředu online, stojí se tu dost fronty. Jedna stojí 15 € a je na přesný čas vstupu, případně můžete koupit i flexibilní za 17 €.

Galleria Vittorio Emanuele II.

Co se na vašem Instagramu bude rozhodně vyjímat, je určitě pasáž Galleria Vittorio Emanuele II., která spojuje náměstí před Duomem s náměstím před operním domem La Scala.

Nejstarší nákupní pasáž v Itálii nese své jméno po prvním králi sjednocené Itálie. To má svoji symboliku i v pasáži, konkrétně na podlaze, kde najdete mozaiky zobrazující znaky Milána, Turína, Florencie nebo Říma. Turisty nejvíce vždy upoutá znak Turína, který má ve znaku býka a lidí se rádi otáčí na podpatku na jeho… koulích 😁. Prý to má přinést štěstí.

Pasáž je domovem nejluxusnějších obchodů, restaurací a kaváren na světě. Také tu najdete muzeum World of Leonardo da Vinci, ze kterého si můžete užít pohled na pasáž svrchu. Pokud chcete tuhle krásu zvěčnit a pochlubit se na sociálních sítích, doporučuji sem přijít brzy ráno. Jakmile se začnou otevírat kavárny a hlavně Duomo, je to tu hlava na hlavě.

milán

La Scala

Na druhé straně pasáže vyjdete přímo před La Scala, známém také jako Teatro alla Scala. Jde o jeden z nejprestižnějších operních domů na světě, který od svého otevření v roce 1778 hostil největší operní hvězdy, včetně Giuseppe Verdiho či Pavarottiho. Kromě možnosti zakoupit si vstupenky na operní představení, můžete navštívit i muzeum La Scala, které se nachází uvnitř. V muzeu uvidíte kostýmy, hudební nástroje a portréty slavných umělců, kteří zde vystupovali. A pokud to rozvrh představení dovoluje, můžete se dokonce pokochat i nádherným interiérem samotného koncertního sálu (zda bude tato možnost v čase vaší návštěvy si můžete zkontrolovat zde). Vstupenka stojí 15 € a opět je lepší ji zakoupit předem.

Santa Maria delle Grazie

Ať už jste fanda do umění, nebo jen běžný turista, určitě znáte malbu Poslední večeře od Leonarda da Vinciho. Tenhle obraz se ukrývá v Miláně. Konkrétně v kostele Santa Maria delle Grazie, resp. v refektáři u něj.

Pokud budete chtít malbu vidět, budete si muset koupit vstupenky několik měsíců dopředu. Do prodeje jdou vždy jednou za 3 měsíce. Vstupné stojí 15 €. První neděle v měsíci je vždy volný vstup a vstupenky se prodávají předchozí středu ve 12:00, ale určitě bych na to nespoléhala a spíš to brala jen jako možnost, pokud jsem už žádné lístky nesehnala. Na prohlídku budete mít pouze 15 minut, protože je regulovaný počet osob v místnosti.

Pokud nebudete mít štěstí, za návštěvu stojí i samotný kostel z roku 1492 zapsaný na seznamu UNESCO. Vstup sem je zdarma.

Sforzesco

Hrad Sforzesco byl postaven ve 15. století jako a během své historie sloužil k mnoha účelům od královské rezidence, po pevnost nebo kasárny. Na jeho výstavbě a pozdějších rekonstrukcích se podíleli někteří z nejvýznamnějších umělců, včetně Leonarda da Vinci.

Nádvoří je volně přístupné bez poplatku. V interiérech jsou různá muzea, která jsou otevřena každý den kromě pondělí a vstup do nich je symbolických 5 €. Každé první a třetí úterý od 14:00 a každou první neděli v měsíci je vstup dokonce zdarma.

sforzesco milán

Sempione Park

Hned za hradbami Sforzesca se nachází rozlehlý Sempione park, který původně sloužil jako lovecký revír. Dnes si tu můžete odpočinout pod korunami stromů, podívat se na želvy, které žijí v místním jezírku nebo navštívit jedno z nejstarších akvárií v Evropě.

Uvnitř parku se také nachází rozhledna Torre Branca, která pochází ze 30. let a byla postavená za pouhé 2 měsíce. Když k tomu připočteme její výšku přes 100 metrů, tak to pro nás znamenalo jediné. Výhled z tohoto místa jsme si nechali ujít 😁. Pokud jste ale větší hrdinové, než my, vstup sem je 6 € a nahoru se vyvezete pohodlně výtahem. Vstupenky můžete koupit i online zde. Otevřeno je pouze ve středu, pátek a o víkendu.

Arco della Pace

Na konci parku se nachází Arco della Pace, neboli Oblouk míru. Původně byl navržen v roce 1807 na počest Napoleonových vítězství, podobně jako Vítězný oblouk v Paříži. Po Napoleonově pádu byl však projekt přepracován a dokončen v roce 1838 za vlády rakouského císaře Ferdinanda I. jako symbol míru po období napoleonských válek.

Na rozdíl od Vítězného oblouku v Paříži zde ale nemůžete vylézt nahoru, protože se tu nenachází žádná vyhlídková plošina. Budete si tak muset vystačit s výhledem z Torre Brance.

Cimitero Monumentale

Asi byste nečekali, že jedním z nejhezčích míst v Miláně bude právě hřbitov, ale je tomu tak. Hrobky zde jsou doslova umělecká díla. A jako bonus je návštěva zdarma a ještě tu není moc turistů. Pokud si chcete prohlídku vychutnat naplno, je možnost si u vstupu vzít mapku s vyznačenými nejpůsobivějšími hrobkami nebo si dokonce zaplatit vlastního průvodce.

Kostnice v San Bernardino alle Ossa

Další trochu netradičním turistickým cílem je kostel San Bernardino alle Ossa, který ukrývá velmi zvláštní kapli, zdobenou výhradně lidskými ostatky. Kaple totiž byla postavena místo hřbitova, a tak využili kosti k obložení stěn. I když je to trochu zvrácené, kaple je fakt pěkná. Vstup je zdarma.

Bazilika svatého Ambrože

Dalším neméně důležitým kostelem pro město je Bazilika sv. Ambrože. Jedná se o vůbec nejstarší církevní stavbu v Miláně založenou již v roce 379 svatým Ambrožem, biskupem Milána. Ten je nyní uložen v bazilice v sarkofágu, který je hlavním cílem poutníků, kteří baziliku navštíví. Co na ní ale bude nejspíš zajímavé pro vás je fakt, že tu byl korunován Karel IV. za lombardského krále. Vstup do baziliky je zdarma a můžete si zde prohlédnout jak nádvoří a zahradu, tak vnitřek kostela s freskami na zdech, které pochází právě ze 4. století.

San Maurizio al Monastero Maggiore

Další milánský kostel, který můžete kvůli jeho decentní fasádě na ulici snadno minout, je San Maurizio al Monastero Maggiore. Byla by to ale škoda, protože uvnitř je opravdu moc hezký. A to až tak, že se mu přezdívá „Sixtinská kaple Milána“. Na zdech je spousta fresek , které jsou namalovány da Vinciho žáky. Najdete tu tedy jak Poslední večeři v podání jednoho z nich, tak obraz ženy, která vás sleduje, ať se pohnete kamkoli, stejně jako Mona Lisa. Vstup je zdarma!

Santa Maria presso San Satiro

Takovým trochu skrytým klenotem, i přesto, že se nachází kousek od Duoma, je kostel Santa Maria presso San Satiro. Skrytý je nejen kvůli svému nenápadnému vzezření zvenku, ale i proto, že mnoho turistů nenajde vstup (z ulice Via Torino), a tak nejspíš budete uvnitř úplně sami. Vstup je zdarma a až sem přijdete, všimněte si trojrozměrné malby za oltářem. Tu vytvořil renesanční architekt Donato Bramante, který chtěl za oltářem vytvořit ještě velký prostor, na který už nebylo místo. Proto na plochou stěnu vytvořil takovou malbu, aby to vypadalo, že kostel ještě pokračuje dál. Geniální! Pokud si tohle mistrovské dílo budete chtít patřičně užít, za 1 € si ho můžete nechat osvítit.

Chiesa di San Sepolcro

Jestli ještě nemáte dost kostelů, zajděte se podívat do Chiesa di San Sepolcro. Kostel z roku 1030 ukrývá v podzemí kryptu s pár dochovanými freskami. Krypta je poměrně malá a málo frekventovaná, takže si celý prostor můžete užívat ponořeni do ticha. Během léta je zde velmi chladno, což je další pozitivní věc. Vstupné je 8 €. Dá se zakoupit i kombinovaná vstupenka za 20 €, se kterou můžete navštívit i obrazárnu v nedaleké Ambrosiánské knihovně.

Muzea

Milán patří ke kulturním centrům nejen Itálie, ale celého světa. Určitě zajděte do některého z následujících muzeí.

Ambrosiánská knihovna

V kombinaci se vstupenkou do krypty si můžete pořídit i vstup do Ambrosiánské knihovny, která sídlí hned ve stejném komplexu budov. Ambrosiánská knihovna, založená v roce 1609, je druhou nejstarší veřejnou knihovnu v Evropě. Najdete v ní cenné rukopisy, například Codex Atlanticus, sbírku kreseb Leonarda da Vinciho, ale také Ambrosiánskou pinakotéku (obrazárnu), kde můžete obdivovat díla významných umělců jako je Caravaggio, Raphael, a Leonardo da Vinci. Pro umělecké duše je to prostě to pravé místo.

Vstupenka do samotné obrazárny vyjde na 15 €. Spolu s kryptou na 20 €. Co se ale podle mě vyplatí nejvíce je kombinovaná vstupenka se vstupem do Duoma i krypty za 30 €.

Pinacoteca di Brera

Ještě o něco známější galerií umění je Pinacoteca di Brera. Galerie byla založena v roce 1809 na příkaz Napoleona Bonaparte a od té doby slouží jako výstavní prostor pro nejlepší umělecká díla Itálie od umělců jako Caravaggio, Raphael, a Tizian. Jedním z nejvýznamnějších děl je „Večeře v Emauzích“ od Caravaggia a „Madonna v zeleni“ od Raphaela.

Vstupenka vyjde na 15 € a doporučujeme jí zakoupit předem online, abyste se vyhnuli frontám u vstupu. První neděli v měsíci je vstupné zdarma. I tak si ale zarezervujte místo online.

Palazzo Morando

Dalším, ne už tolik známým muzeem, je Palazzo Morando. Až do roku 1945 se jednalo o sídlo šlechtických rodin. Pak byl ale palác darován městu, které v něm vytvořilo muzeum zaměřené na historii Milána od 17. do 20. století. Nyní je navštěvované hlavně kvůli velké sbírce oděvů a módy z téže doby. Nicméně i samotné interiéry, včetně freskových sálů a elegantních nádvoří, jsou sama o sobě důvodem k návštěvě.

Nejlepší na tom celém je, že vstup do tohoto muzea je zdarma.

Boschi Di Stefano

Vstupné nebudete muset platit ani v Boschi Di Stefano. Muzeum otevřené teprve v roce 2003 je uměleckou sbírkou manželů Antonia Boschi a Marieda Di Stefano. Uvidíte tu okolo tří set uměleckých děl 20. století, a to v jejich jedenáctipokojovém bytě. Opět tedy platí, že zajímavé jsou nejen umělecká díla, ale i samotné prostředí.

Museo del Novecento

Dalším muzeem, které stojí za návštěvu, je Museo del Novecento, které se nachází hned vedle Duoma. Muzeum hostí více než 400 děl italského umění 20. století od futurismu přes abstrakci až po pop art a najdete tu i několik děl zahraničních autorů jako Picassa a Warhola. Jako bonus nabízí muzeum úžasný výhled na katedrálu.

Vstupné je pouhých 5 €, do 25 let dokonce pouze 3 € a do 18 let zcela zdarma. První a třetí úterý v měsíci od 14:00 a první neděli v měsíci po celý den, je vstup zdarma pro všechny.

World of Leonardo da Vinci

Na konci pasáže směrem k opeře La Scala se nachází maličké, ale moc pěkné muzeum World of Leonardo da Vinci. Uvidíte tu spoustu da Vinciho vynálezů a jejich fungování v praxi. U každého máte interaktivní obrazovku, kde je jejich fungování vysvětleno. Některé vynálezy jsou tu dokonce fyzicky ve zmenšené formě a můžete si je zkusit třeba i sami sestavit. Za vstupné zaplatíte 15 € a doporučujeme zakoupit vstupenky předem.

Leonardo da Vinci Museum of Science and Technology

Pokud budete v Miláně s dětmi, určitě se jim bude líbit jedno z největších vědeckých a technologických muzeí v Evropě. Kromě modelů, vytvořených na základě da Vinciho kreseb a návrhů tu najdete i spousty dalších exponátů z oblasti vědy a techniky, včetně astronomie, fyziky, biologie, chemie, a informačních technologií. Muzeum je opravdu pro všechny věkové kategorie. Navíc vstupné je pouze 10 €, a do 26 let ho máte dokonce pouze za 7,5 €. Vstupenky můžete zakoupit zde.

Jediným negativním aspektem je nedostatek možností občerstvení. Je tu sice pár automatů, ale prohlídka vám zabere několik hodin, takže doporučujeme vzít si s sebou sváču.

Alfa Romeo Museum

Další muzea si asi užijí hlavně děti a jejich tatínkové. Jedním z takových muzeí je Alfa Romeo Museum, kde je vystaveno asi 100 aut vyrobených od roku 1913 až do konce 90. let, včetně závodních monopostů které závodily v Le Mans nebo F1 a všech prototypů.

Vstup vás vyjde na 15 €, děti a studenti to mají levnější. Muzeum je otevřené každý den kromě úterý. Muzeum je vzdálené asi 15 km od centra Milána. Dostanete se sem buď kombinací metra M1 a autobusu 561 (přestup ve stanici Rho-Fiera) nebo schuttle busem od hlavního nádraží. Jízdenky si můžete koupit zde.

Museo Mondo Milan

Dalším muzeem, které potěší mužskou populaci je Museo Mondo Milan. Obzvlášť, pokud fandíte AC Milán. Muzeum vás provede historií týmu, uvidíte tu významné okamžiky, dresy, trofeje a na konci si můžete odnést svůj vlastní dres nebo jiné upomínkové předměty ve fan shopu. Vstupné je 20 €, ale pokud vstupenku koupíte přes tento odkaz, máte to za 15 €.

Další místa, co vidět v Miláně

Skrývá se tu však i mnoho dalších zajímavostí i moderních míst.

Piazza Mercanti

I přesto, že nejznámějším náměstím je to před Duomem, doporučujeme navštívit i náměstí Piazza Mercanti. To dřív bývalo centrem města a svým vzhledem vás úplně přenese do středověku. Na náměstí se často konají různé oslavy, festivaly nebo tu můžete natrefit na trhy.

Palazzo Lombardia

Pokud máte rádi výhledy, pak se vám bude líbit mrakodrap Palazzo Lombardia, ze kterého si užijete pěkný výhled na město a při dobré viditelnosti i na Alpy. Do 39. patra, kde se nachází prosklená terasa, vás vyveze výtah za čtvrt minuty. Vstup je možný pouze v předem stanovené dny, která najdete na oficiálním webu. Vstup je zdarma a bohužel není možné si ho rezervovat dopředu, a tak musíte počítat s klidně až hodinovými frontami. Pokud se jim chcete vyhnout, doporučujeme přijít půl hodinky před otevírací dobou nebo později večer.

Piazza Gae Aulenti

Stejně jako v Paříži mají La Defense, v Miláně najdete moderní čtvrť plnou mrakodrapů Piazza Gae Aulenti. Nachází se tu dokonce nejvyšší mrakodrap v celé Itálii, 231 metrů vysoká věž Unicredit Tower. Zajímavá je i budova The Vertical Forest porostlá rostlinami.

Navigli

Další čtvrtí, tentokrát více historickou než moderní, je čtvrť Navigli. Ulice kolem bývalého splatného kanálu pro přepravu zboží láká přes den na trhy všeho druhu a večer na svůj rušný noční život. Akorát si nezapomeňte repelent, v létě je tu totiž hrozně moc komárů.

navigli milán

Naše osobní tipy, kam zajít v okolí Navigli na jídlo nebo na drink:

 • restaurace Testone – Italská restaurace, kde dělají Torte al Testo (což bych přirovnala k plněnému pita chleba), ale dáte si tu klidně i těstoviny. Ceny jsou od 5 do 9 €.
 • Pasta Fresca Da Giovanni – Maličká restaurace, která se specializuje výhradně na čerstvé domácí těstoviny. Ceny jsou od 10 do 18 €, ale přes obědy mají meníčka, kde jsou ceny o trochu nižší.
 • Navigli Craft Beer – Je vám asi jasné, že doporučíme i jeden pivovar. Mají tu občas až 20 píp s různými pivy z italských minipivovarů. Za 0,4l zaplatíte okolo 6-7 €.
 • Vetra REcicli – Bar, kam si můžete zajít na brunch, ale i večer na koktejl či jejich vlastní pivko. K tomu tu mají i videohry nebo fotbálek a o víkendech živou hudbu či DJ.
 • DERBY bar – Hodnocení na webu mají sice jen 3,3 a je to opravdu putika pro místní, ale nám se tu moc líbilo. Drinky mají opravdu říz a taky k nim dostanete vždy něco na zub. A ceny jsou více než příznivé.

Stadion San Siro

Pokud máte rádi fotbal, bude pro vás zážitkem i prohlídka stadionu San Siro, kde hrají jak AC Milán, tak Inter Milán. Ceny za vstupenky na zápas začínají cca na 30 €. Na stadion se můžete podívat i v rámci komentované prohlídky, která sice stojí také 30 €, ale podíváte se v rámci ní do muzea s trofejemi nebo dresy, na stadion nebo třeba do šaten.

Kde se najíst v Miláně

Co by to bylo za Itálii bez jídla. Každý region má svá populární jídla. Co byste v Miláně měli rozhodně ochutnat zjistíte na následujících řádcích.

Mercato Centrale

Naší úplně první zastávkou byla tržnice Mercato Centrale přímo v budově hlavního nádraží, která je skvělá, pokud v Miláně přestupujete a chcete si tu sehnat něco rychlého k snědku. Tržnice nabízí rozmanitý výběr stánků s jídlem, které vám připraví jídlo à la minute v otevřených kuchyních. Na výběr je samozřejmě od italských těstovin, pizzy, foccacias, až po zahraniční pokrmy jako burgery nebo sushi. Kromě toho tu mají i zákusky, ryby nebo květiny. Cenově není tržnice zrovna nejlevnější variantou, ale najíte se tu opravdu kvalitně.

Pokud hledáte spíše tržnice s čerstvými potravinami, zajděte se podívat třeba na Wagner Municipal Market nebo Ticinese Municipal Market.

All’antico vinaio milano

Naši oblíbenou zastávkou bylo i All’antico vinaio milano. Ochutnáte tu schiacciatu (varianta oblíbeného italského chleba focaccia) plněnou sýry, salámy a saláty dle vašeho výběru. V Miláně najdete 3 různé pobočky. My byli v té, co je nejblíže k Duomu, takže jsme si chvíli postáli ve frontě, ale nebylo to nic hrozného. Restaurace nemá místa na sezení. My jsme si sváču nakone snědli na schodech přímo před kostelem naproti. Ceny jsou okolo 7-10 €, ale porce jsou opravdu velké a jedna vystačí pro dva lidi.

Miscusi

Dalším tipem na oběd je restaurace Miscusi, kde dělají těstoviny na všechny možné způsoby. Mně se celkem líbil koncept, kdy si sami sestavíte jídlo – vyberete si druh těstovin, omáčku a další věci, co do jídla budete chtít, jako houby, olivy, rajčata, slaninu nebo třeba pistácie. Oběd jsme tu ještě završili tiramisu a kávou. Po centru je opět několik poboček, takže budete mít pokaždé nějakou poblíž. Ceny jsou okolo 10 €, ale dost záleží, co si na to vše nandáte 😁.

Rivareno

Co by to bylo za návštěvu Itálie, kdybyste si nedali alespoň jedno gelato? Nám se osvědčila gelaterie Rivareno, která má v Miláně zase dvě pobočky. Obě jsme navštívili a zmrzlina byla v obou perfektní. „Malá“ porce se dvěma příchutěmi stála 3 €, ale bohatě stačila.

V okolí Navigli jsme ještě zjistili, že je velmi populární Gelateria La Romana. My jsme jí ale nevyzkoušeli protože jsme byli zrovna po jedné zmrzlině a ještě se tu stála docela fronta.

Starbucks Reserve Roastery

Hodně turistů láká také Starbucks. V Miláně to ale není jen ta klasická výdejna kafe, ale opravdový zážitek. Uvnitř totiž uvidíte pražící stroje, které jsou z části prosklené, a tak můžete vidět proces zpracování kávy v přímém přenosu. Ke kávě si tu můžete dát i spoustu krásných zákusků. Nevýhodou ale je, že se sem stojí obří fronty. Sice to docela odsýpá, ale i tak se nám tedy na kafe ze Starbucks takhle dlouho čekat nechtělo.

MAPA ZDARMA

Stáhněte si do mobilu mapu se všemi místy v článku. Mapa je vytvořená v Google My Maps.

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

FAQs

Kolik dní strávit v Miláně?

Upřímně si myslím, že pro prohlídku centra města bohatě stačí 2 dny. Pokud máte více dní, doporučujeme se podívat do okolí – k jezeru Lago di Garda, do Turína nebo do Janova.

Kdy vyrazit do Milána?

Kdykoli mimo turistickou sezónu. Nejen, že je tu přes letní prázdniny dost lidí, ale také je tu hrozně drahé ubytování. Za nás je ideální čas na prozkoumání města na přelomu března a dubna nebo října a listopadu.

Jak cestovat po Miláně?

Milán má poměrně velkou síť metra. K tomu můžete využít i krásné historické tramvaje nebo autobusy. Jeden lístek na 90 minut stojí 2,2 €. K dostání jsou i jízdenky na 24 hodin za 7,6 € nebo na 72 hodin za 15,5 €.

Na co si dát pozor v Miláně?

Stejně jako v ostatních velkých městech Evropy si dejte pozor na kapsářství a krádeže. Nikomu nepůjčujte telefon ani peníze. Před Duomem je také velmi oblíbený scam, kdy vám fotograf chce vyfotit fotku za 3 €, ale pak udělá 10 fotek a chce 30 €.

Vyplatí se Milano Card?

Upřímně si myslím, že ne. S kartou nemáte nic zdarma, máte jen slevy. To by se vám vyplatilo jen, kdybyste celý den chodili po muzeích. Ale jelikož si musíte vždy vystát frontu na lístky, tak to ani nestihnete. Navíc kartu je potřeba si vyzvednou osobně na jednom jediném místě v Miláně.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *