• Menu
  • Menu

Porto 🍷: Kompletní průvodce pro každého cestovatele

Porto, město na severu Portugalska patří k nejhezčím městům, které jsme kdy navštívili. Jeho malebné uličky s barevnými domy zdobenými tradičními dlaždicemi azulejos, nádherné vyhlídky, které pohladí na duši, a slavné portské víno tvoří neodolatelnou kombinaci, kvůli které je Porto destinací, kterou byste měli navštívit alespoň jednou v životě. Tento průvodce, nabitý našimi oblíbenými místy a aktivitami, vám ukáže, co v Portu musíte vidět.

porto

Letenky do Porta

Do Porta se dostanete z Prahy easyJetem nebo z Vídně Ryanairem. Pokud budete mít torchu štěstí, natrefíte na i na letenky pod 2000 Kč.

Z letiště je nejjednodušší cesta metrem linky E (fialová), kterým budete v centru do 40 minut. Interval metra je 30 minut a jezdí od 6:00 do půl jedné do rána. Za jízdenku zaplatíte 2,25 €, protože potřebujete koupit jízdenku na 4 zóny. Pokud si chcete koupit denní lístek, upřímně bych to nechala až do centra, protože za ní zaplatíte méně.

Alternativně se sem také můžete dopravit za 3 hodinky rychlovlakem z Lisabonu a udělat si pěkný výlet Portugalskem tak, jako my.

Ubytování v Portu

My byli ubytovaní v Being Porto Hostel v úplném centru Porta a můžeme ho jedině doporučit. Zarezervovali jsme si vlastní pokoj se sdílenou koupelnou za 1400 Kč na noc. Můžete si ale zvolit i levnější variantu – palandy. Pokoj jsme měli ve třetím patře bez výtahu, což bylo trochu náročnější, ale výhledy z pokoje za to stály. K dispozici jsme měli i kuchyňku a možnost dokoupit si za 4 € snídani.

porto ubytování
výhled z našeho pokoje v Being Porto Hostel

Pokud hledáte něco pro jednotlivce, můžete zvolit i Urban Garden Porto Central Hostel, který má palandy trochu lépe řešené a budete tu mít více soukromí. Zároveň je ale na samotném kraji centra Porta, takže to budete mít k památkám trošičku dál, než my.

Jestli hledáte svůj vlastní apartmán s kuchyňkou i koupelnou, mrkněte na Downtown Porto Mouzinho Studio Apts nebo Oporto Chic&Cozy – Ribeira. Obě ubytování jsou v úplném centru a mají balkón nebo terasu. Za noc zaplatíte okolo 2 – 2,5 tisíce Kč.

Vyplatí se Porto Card?

Jako snad každé turisticky známé město, i Porto má svojí kartičku – Porto Card. Zahrnutou v ní máte veřejnou dopravu (a to i na pláže jižně od Porta vlakem či metro z letiště) a dále pak slevy na různé vstupy a atrakce. Ano, jedná se pouze o slevy, zdarma je v ceně pouze 7 muzeí, která nejsou tak známá – samozřejmě je navštívit můžete, ale nejspíš nebudou vaší prioritou číslo jedna.

Upřímně si ale nemyslíme, že by se nějak extra vyplatila. Pokud budete v centru Porta, není potřeba si kupovat celodenní jízdné, protože vše projdete pěšky. A v tu chvíli se vám už nákup této karty nevyplatí.

Pokud byste ale přece jen chtěli, kartičku si musíte vyzvednout osobně buď na letišti v turistické kanceláři od 8:00 do 18:30, či v turistické kanceláři u katedrály Sé od 9:00 do 18:00.

Památky a zajímavá místa co vidět v Portu

Porto je doslova natřískané krásnými místy a někdy vám bude jen tak stačit se procházet uličkami. Zde jsou však místa, která byste měli při své návštěvě Porta zvážit.

Most Ludvíka I.

Most Ludvíka I., nebo také Ponte Luís I, je jednou z nejikoničtějších staveb, kterou Porto nabízí. Tento dvoupatrový most spojuje města Porto a Vila Nova de Gaia, která rozdělenými řekou Douro.

Jeho design připomíná dílo Gustava Eiffela, avšak skutečným autorem je Eiffelův žák Théophile Seyrig. Eiffelův původní jednopatrový návrh nebyl přijat, protože se předpokládalo, že nebude schopen dostatečně zvládat rostoucí množství dopravy, a tak byl v roce 1886 realizován Seyrigův dvoupatrový design.

Dnes se nahoře můžete svézt metrem, spodní patro je pak pro automobilovou dopravu. Obě úrovně mostu můžete projít i pěšky, přičemž se vám naskytne jedinečný výhled na město i řeku Douro.

porto
výhled z Miradouro da Serra do Pilar

Pokud chcete mít na most nejlepší výhled, zamiřte do protějšího města Vila Nova de Gaia na vyhlídku Miradouro da Serra do Pilar nebo Pedra dos Gatinhos. Pěkný výhled budete mít i z obou náplavek Ribeira de Porto a Ribeira de Gaia.

Pro ještě hezčí výhledy a zážitek doporučujeme plavbu lodí po řece Douro, během které projedete nejen pod mostem Ponte Luís I, ale i pod dalšími pěti mosty, které spojují obě břehy této řeky.

Powered by GetYourGuide

Katedrála Sé do Porto

Katedrála Sé do Porto je jednou z nejstarších a nejdůležitějších památek Porta, jejíž základy sahají až do poloviny 12. století. Tato majestátní stavba je významným bodem pro poutníky, neboť odtud mnozí zahajují svou cestu na poutní stezku do Santiaga de Compostela.

Při návštěvě katedrály můžete obdivovat její malebné nádvoří, jehož zdi jsou zdobeny tradičními modrobílými azulejos, a vydáte-li se nahoru do věže, naskytne se vám dechberoucí panorama města Porto a řeky Douro. Jen pozor, schody jsou dost strmé.

Pro ty, kteří chtějí prozkoumat katedrálu i přilehlý biskupský palác, je k dispozici kombinovaná vstupenka za 6 €. Samotný vstup do katedrály stojí 3 €. Pokud toužíte po autentickém zážitku, můžete se každý den zúčastnit mše v 11:00. Pokud si chcete katedrálu jen projít a udělat si pár fotek, doporučujeme se tomuto času vyhnout.

Episkopální palác

Hned vedle katedrály Sé do Porto najdete další důležitou náboženskou budovu – Episkopální palác. Budova vznikla už ve 12. století, ale v 18. století byla celá přestavěna a dnes je jedním z nejvýznamnějších příkladů pozdně barokní architektury v Portugalsku. Palác je dodnes sídlem biskupa z Porta a sídlem diecéze. Vstupné do interiérů je 4 €, v kombinaci s katedrálou 6 €.

Igreja de Santa Clara

Pokud jste fanoušci náboženských budov, kousek od katedrály najdete ještě kostel Santa Clara. Vstup je dost skrytý a zvenčí vypadá kostel dost jednoduše, proto uvnitř nebývá moc lidí. Uvnitř na vás ale čeká asi nejhezčí kaple v Portu zdobená pozlaceným vyřezávaným dřevem a dlaždičkami. Vstupné je 4 €.

porto

Igreja de São Francisco

Kostel São Francisco má podobně jako předchozí zmíněný kapli pokrytou zlacenými řezbami, ve kterých se předpokládá, že bylo použito více než 300 kilogramů zlatého prachu. Kvůli tomu byl dokonce nějaký čas uzavřený pro bohoslužby, protože byl příliš okázalý. Uvnitř kostela můžete navštívit i katakomby, kde je pohřbeno mnoho bratří františkánského řádu a najdete tu i kostnici s více než 1000 lidskými kostmi. Vstupné je 7,5 €.

Palácio da Bolsa

Hned vedle Igreja de São Francisco můžete navštívit Burzovní palác. Budova postavená v roce 1842 v neoklasicistním stylu zvenčí nepůsobí až tak zajímavě, ale uvnitř si můžete projít několik zajímavých místností, kterým dominuje Arabský sál, inspirovaný maurskou architekturou.

Vstupenka vás vyjde na 12 € za půlhodinovou prohlídku s průvodcem. Je možné si ji koupit až na místě a prohlídky v angličtině se vyprodávají nejrychleji, takž pokud Burzovní palác chcete navštívit, raději si ho naplánujte hned na ráno.

porto

Igreja dos Clérigos

Kostel Igreja dos Clérigos sice není tak bohatě zdobený, ale zato má nejvyšší věž v celém Portugalsku. Kostel je výjimečný také svým oválným půdorysem, který byl realizován mezi lety 1732 a 1749. Pro dosažení jeho vrcholu, musíte zdolat 240 schodů, avšak odměnou vám bude nezapomenutelný výhled na Porto.

Vstup do kostela je pro návštěvníky zdarma, výstup do věže je za 8 €. Pro ty, kteří by si chtěli užít večerní pohled na město, nabízí věž zvýhodněný vstup za 5 € v čase od 19:00 do 23:00. Vstupenky doporučujeme pořídit online předem, abyste se vyhnuli frontám. Večer lze v kostele navštívit také světelnou show.

Powered by GetYourGuide

Igreja do Carmo

Za nás ale byly stejně nejvíc zajímavé kostely obložené malovanými dlaždičkami azulejos. Jedním z nich je třeba Kostel Panny Marie Karmelské, nebo také Igreja do Carmo, který je od předchozího kostela jen pár minut pěšky. Nám stačilo pokochat se zvenčí, uvnitř je prý ale klasický kostel s malými katakombami v podzemí. Vstupné je 5 €.

Igreja de Santo Ildefonso

Dalším kostelem, který jsme viděli jen zvenčí, ale moc se nám líbil, byl Igreja de Santo Ildefonso. Kostel vznikl již v roce 1730, ale dlaždičky ho zdobí až od roku 1932. Uvnitř kostela můžete za 1 € navštívit maličké muzeum a jednoduchou kapli. Pokud se chcete podívat i dovnitř, ověřte si předem otevírací dobu, která je dost nepravidelná.

Capela das Almas

Posledním a asi nejnavštěvovanějším kostelem obloženým azulejos je Kaple duší, nebo také Capela das Almas. Do skromného interiéru kaple můžete nakouknout zdarma a pak se jít třeba občerstvit na nedalekou tržnici Bolhão.

porto
Igreja do Carmo
porto
Igreja de Santo Ildefonso
porto
Capela das Almas

Livraria Lello

V portu můžete navštívit i jedno z nejkrásnějších a nejstarších knihkupectví na světě. Livraria Lello si získalo celosvětovou proslulost díky svému jedinečnému interiéru, který charakterizuje majestátní točité schodiště a nádherné vitráže, vytvářející magickou atmosféru, která inspirovala mnoho spisovatelů a umělců, včetně J.K. Rowlingové.

Knihkupectví se ale stalo tak slavným, že museli vstup zpoplatnit. Počítejte tedy s tím, že zaplatíte 8 €, které ale můžete uplatit při nákupu knih. Vstupenky je nutné zakoupit si předem online. Počítejte ale s tím, že před knihkupectvím se tvoří poměrně dlouhé fronty (a to jsme tu byli mimo sezónu). Pokud chcete přednostní vstup, je možné si zakoupit vstupenku za 15,90 €, se kterou se dovnitř dostanete v podstatě hned.

porto

Nádraží São Bento

Možná si říkáte, proč vás posíláme na nádraží. São Bento ale není jen důležitý dopravní uzel, ale zároveň moc pěkná památka. Bylo postaveno na počátku 20. století na místě bývalého benediktinského kláštera a jeho slavná vstupní hala je pokryta přibližně 20 000 azulejos, které vypráví příběhy z portugalské historie.

porto

Ribeira do Porto

Historická čtvrť Ribeira je jedním z nejfotogeničtějších a nejživějších míst ve městě. Leží na břehu řeky Douro a je známá svými barevnými domy, úzkými uličkami a živým nábřežím, kde si můžete posedět u drinku a pozorovat ruch kolem sebe.

Jak to tak už bývá, je to zároveň i jedna z nejdražších lokalit v Portu a obchůdky se suvenýry a restaurace na nábřeží jsou cenově dost přepálené. Navíc je tu fakt dost lidí. Doporučujeme proto zabrousit i do okolních uliček, které jsou trochu klidnější. Jedním z nejhezčích míst je náměstíčko Largo da Pena Ventosa. Pokud si budete chtít koupit nějaké suvenýry nebo si dojít na oběd, doporučujeme spíš využít náplavku na druhé straně řeky ve čtvrti Ribeira de Gaia.

porto

Ribeira de Gaia

Čtvrť Ribeira de Gaia se nachází na protější straně řeky. Dojít se sem dá přes most Pont Luis I za pár minut a nám se tato čtvrť líbila ještě o něco více. Na barevné domečky Porta je přes řeku hezčí výhled, navíc se nemusíte tlačit mezi davy turistů. Stánky se suvenýry mají klidně o polovinu nižší ceny, než na druhé straně řeky a i tady najdete spoustu hezkých uliček.

Na této straně řeky se navíc můžete svézt lanovkou pro ještě hezčí výhledy na Porto. Jedna cesta vás vyjde na 7 €, zpáteční pak na 10 €. Lístky si můžete koupit tady. Můžete tu navštívit tržnici Mercado Beira-Rio a ochutnat portugalské pochoutky. (Tady teda bylo lidí dost.)

Na této straně řeky najdete i naprosto úchvatné obchody The Fantastic World of Portuguese Sardine a Casa Portuguesa do Pastel de Bacalhau – Gaia, kde se prodávají konzervy se sardinkami a codfish cake s portským vínem. Určitě doporučujeme sem nahlédnout, protože mají opravdu zajímavý koncept a interiér. Cenově ale vychází dost draho, a tak doporučujeme spíš pořídit jinde.

porto
The Fantastic World of Portuguese Sardine
porto
Casa Portuguesa do Pastel de Bacalhau – Gaia

Vinné sklepy ve Vila Nova de Gaia

Můžete tu také zajít do vinných sklepů, protože Vila Nova de Gaia je tím místem, odkud pochází to pravé Portské víno. Má to hned několik důvodů – tato strana řeky je chladnější, a tak se víno lépe uchovávalo, lépe se tu přistavěly lodě a taky se nemusely platit daně biskupovi v Portu.

Prohlídky sklepů vám zaberou cca hodinu, ale už je na vás, jak dlouho si pak u vínka posedíte. Jen si dejte pozor na to, že portské víno je mnohem silnější, než ostatní vína. 🙂

Powered by GetYourGuide

Kulturní čtvrť WOW

WOW, což je zkratka pro „World of Wine„, je komplex spojující různá muzea, výstavní prostory, restaurace a zážitkové obchody. V komplexu najdete 7 různých muzeí, které vás provedou výrobou vína (jedno je zaměřené výhradně jen na růžové víno), čokolády, korků a nebo se dozvíte něco o historii regionu.

Vstupenka do každého stojí 20 €, ale můžete si koupit kombinovanou vstupenku do dvou, tří nebo pěti muzeí, se kterou je to o něco levnější. Navíc ve vstupence většinou máte několik ochutnávek. Muzea s kombinovanou vstupenkou nemusíte navštívit všechny v jeden den, vstupenka je platná po dobu 1-3 měsíců.

Klášter Serra do Pilar

Dominantou Vila Nove de Gaia je klášter Serra do Pilar, před kterým je ta nejhezčí vyhlídka na Porto – Miradouro da Serra do Pilar. I přesto, že byl klášter postaven pro náboženské účely, většinu své existence, díky jeho strategické poloze, sloužil jako vojenská kasárna. Za pouhá 3 € se můžete podívat do interiéru věže, které je vstupní branou do kláštera a vylézt i na její střechu, odkud budete mít ještě lepší výhled než z vyhlídky.

⛔ Klášter je v současné době v rekonstrukci a uzavřen pro návštěvy. Vyhlídka před ním je ale stále dostupná.

co vidět v portu

Stadio Dragão

Máme tu opět i něco pro fotbalové fanoušky. Stadio Dragão je domovem fotbalového klubu FC Porto. Byl otevřený v roce 2003, má kapacitu přes 50 000 diváků a je známý svou atmosférou během zápasů. Nejenže slouží jako místo pro fotbalové utkání, ale hostí i koncerty a jiné kulturní události.

Stadion nabízí také prohlídky, během kterých můžete prozkoumat zákulisí a seznámit se s historií klubu. Za vstup do muzea a prohlídku stadionu zaplatíte 20 €. Pokud se chcete podívat pouze do muzea, budete to mít za 17 €. Lístky na zápas ale pořídíte za podobné ceny.

Casa da Música

Milovníci architektury pak mohou navštívit ikonickou koncertní budovu Casa da Música, navrženou architektem Remem Koolhaasem. Navštívit ji můžete v rámci koncertu, kterých tu najdete opravdu nepřeberné množství od vážné hudby, přes jazz až po elektroniku. Nebo také v rámci komentované prohlídky za 12 €. Případně si můžete jen skočit do kavárny v přízemí na kávu a obdivovat alespoň kousek této fascinující budovy.

K budově se dostanete všemi linky metra, kromě D. Vystoupíte na stejnojmenné zastávce.

porto

Parque de Serralves

Kousek od Casa da Música můžete navštívit také Parque de Serralves. Součástí parku je i krásná art deco vila nebo muzeum moderního umění. Za vstup do parku zaplatíte 15 €, i se vstupem do muzea pak 24 €.

Jardins do Palácio de Cristal

Pokud se vám za vstup do parku platit nechce, zajděte do parku Jardins do Palácio de Cristal. Park je rozdělen do několika tematických zahrad, které jsou zdarma přístupné. Můžete tu natrefit i na pávy a ještě odtud budete mít krásný výhled na řeku Douro.

porto

Pláže v Portu

Porto není příliš známé jako plážová destinace. K pláži to máte z města ale jen pár minut autobusem, takže by byla chyba si neudělat alespoň půldenní výlet a dopřát si trochu relaxu a sluníčka. Mimo sezónu to ale není na nějaké velké koupání kvůli větru, velkým vlnám a studené vodě oceánu.

Nejoblíbenější pláží dobře dostupnou z Porta je Praia de Matosinhos. Velká písčitá pláž láká tím, že je v okolí spousta různých podniků a ještě je krytá přístavem, takže tu nejsou tak velké vlny. Nicméně díky okolní zástavbě je pře sezónu poměrně plná a není tak pěkná. K Praia de Matosinhos vás sveze autobus č. 500, na který platí stejná jízdenka jako na Porto (2 zóny).

porto pláž
Praia do Carneiro

Pokud pojedete ještě trochu na sever, narazíte na Piscina das Marés. Jde o přírodní koupaliště, které je napojené přímo na vodu z oceánu (tedy je tu i stejná teplota vody). Vstup na celý den stojí 8 € přes týden nebo 10 € o víkendu. Pokud přijdete jen na půlden, budete to mít o něco levnější. Otevřeno je pouze od června do září a vstupenky doporučujeme koupit předem online. Praia de Leça, která na nej navazuje je pak oblíbenou destinací pro surfaře.

Jestli hledáte klidnější pláže, které nejsou hned ve městě, dojeďte vlakem do půl hodiny vzdáleného městečka Miramar či Aguda (jsou od sebe jen 2 kilometry) a zajděte se podívat na pláže Praia de Miramar či Praia da Aguda. Okolo sebe budete mít krásně široké písčité pláže obklopené malými rybářskými městečky a na Praia de Miramar vám bude navíc společnost dělat Capela do Senhora Pedra, kaple ze 17. století, která se nachází na skalnatém kopci vyčnívajícím z pláže.

Praia de Miramar
Praia de Miramar

Co a kde ochutnat v Portu

Jednou z prvních zastávek pro milovníky jídla by měl být bezesporu Mercado do Bolhão, což je obrovksá tržnice, kde seženete od všeho něco. Můžete tu ochutnat čerstvě vymačkanou ovocnou šťávu, klasickou skleničku portského, nebo pastel de nata, vše za celkem fajn ceny.

Pokud chcete dovézt domů nějaké suvenýry, nenechte si ujít Conservas Minerva hned vedle tržnice, kde seženete konzervy se sardinkami za mnohem lepší ceny než v turistických obchodech.

portské víno, tržnice mercado do bolhao, porto
portské víno v Mercado do Bolhão
pivovar porto
bifana v A Cervejaria by Caçula Group

Ve Vila Nova de Gaia zamiřte do Mercado Beira-Rio, což je další tržnice, tentokrát o něco menší. Čeká vás tu živá atmosféra a široký výběr jídel, včetně místní speciality francesinha.

Pro milovníky piva je nezbytnou zastávkou A Cervejaria by Caçula Group, minipivovar s excelentním výběrem vlastních piv a skvělou atmosférou. Navíc jsou tu více než příznivé ceny a k pivu si můžete dát třeba i bifanu, což je takový sendvič s kousky šťavnatého vepřového masa.

Pokud máte rádi sladké, navštivte Manteigaria v centru Porta, kde si můžete pochutnat na pastel de nata. Ve městě najdete i spoustu škol vaření (nebo spíš pečení), kde si můžete pastel de nata sami ukuchtit.

Powered by GetYourGuide

A pro ty, kteří hledají autentickou místní atmosféru, jsou skvělou volbou Cafe Douro a Tapas Bar 24. V Cafe Douro si můžete vychutnat tradiční portugalskou francesinhu (sendvič s několika druhy masa, zalitý sýrem a omáčkou – ano, je to celkem bizár), zatímco Tapas Bar 24 nabízí skvělou sangrii, originální panáky a vynikající tapas, to vše v malém baru plném místních.

sardinky porto
sardinky
francesinha porto
francesinha
pastel de nata porto
pastel de nata

Porto: MHD

Centrum Porta se dá v pohodě prochodit pěšky. Pokud byste ale mířili k oceánu nebo se chtěli svézt do Vila Nova de Gaia (i když i tam jde dobře dojít pěšky), stačí vám koupit si jízdenku na 2 zóny. S tou pak můžete cestovat autobusy či metrem v zóně, ve které jste si ji označili a ve všech sousedních zónách.

Jízdenku lze zakoupit ve stanicích metra v automatech. Jednotlivé jízdenky lze zakoupit i v hotovosti v autobusech u řidiče, budete to mít ale dražší.

Jednotlivá jízdenka na 1 hodinu vás vyjde na 1,4 €. Můžete si zakoupit i 24hodinovou, která stojí 5,15 €. K první zakoupené jízdence si ještě připočtěte cenu za dobíjecí kartičku 0,6 €.

Pokud byste se chtěli svézt historickou tramvají, na tu bohužel tarify MHD neplatí. Za každou jízdu zaplatíte 6 €, případně 8 € za zpáteční či 12 € za dvoudenní jízdenku. Zároveň je potřeba říci, že není žádné místo, kam byste se nesvezli jiným dopravním prostředkem, takže pokud opravdu netoužíte po tom se s ní projet, je nákup této jízdenky zbytečný.

porto MHD
kartička na MHD
porto tramvaje
tedy kromě historických tramvají

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *