• Menu
 • Menu

Prozkoumejte s námi Lisabon 🚋: 29 tipů na památky a nejlepší místa

Do Portugalska jsme se chystali už docela dlouho. K narozeninám jsem od Máry dostala letenky a bylo jasné, že se sen stane skutečností. Jako první jsme zamířili do hlavního města – Lisabonu. Nechejte se inspirovat našimi zkušenostmi a poznatky. Ukážeme vám nejlepší památky, vyhlídky, jednodenní výlety, jídlo a dáme vám tipy ubytování a místní MHD, abyste na dovolené neutratili majlant.

Letenky do Lisabonu

Do Lisabonu už je to vlakem či autobusem celkem dálka. Nejjednodušší tedy bude letět a případně si na místě půjčit auto (i když v případě Portugalska to podle mě není nutné).

Z Prahy létá celoročně easyJet, u kterého s trochou štěstí seženete zpáteční letenky okolo 2000 Kč. Tyto ceny jsou ale k dostání většinou jen mimo sezónu, tedy třeba na listopad nebo leden až březen.

Další možností je z Prahy letět TAP Portugal, kde zaplatíte od 5000 Kč výš. Důrazně doporučujeme se vyhnout kombinaci easyJetu s Wizz Airem přes Londýn, protože pokud se vám přesune jedna z cest, pokazí se vám celý výlet. Další variantou je Ryanair z Vídně či Krakova. Levnější letenky než z Prahy jsou výjimkou.

My jsme to vyřešili tak, že jsme koupili pouze letenku do Lisabonu přes easyJet, která byla levná a pak si udělali 10denní cestu po Portugalsku a severním Španělsku a odletěli z Barcelony za pár korun.

Přečtěte si náš článek, jak najít ty nejlevnější letenky.

Ubytování v Lisabonu

Lisabon je jako dělaný pro studenty, digitální nomády a batůžkáře. Ve městě je proto spousta hostelů, které nabízí kromě přespání i spoustu společných prostor pro práci nebo různé večerní akce. Ceny se pohybují od 700 do 900 Kč za palandu. Zde jsou naše tipy na hostely:

Pokud jedete v páru a chcete trochu soukromí, počítejte s cenou okolo 1500-2000 Kč. My jsme byli spokojení s Chalet D´Ávila Guest House. Měli jsme samostatný pokoj se společnou sprchou. V ceně byla i snídaně a hlavně šlo o ubytování na metru s nonstop recepcí, což byla pro nás nutnost, protože jsme přiletěli pozdě večer.

Pokud budete chtít něco více k centru, doporučujeme Friendly Hills Bairro Alto, který je za podobnou cenu a také se snídaní, akorát tu neměli nonstop recepci.

Vyplatí se Lisboa Card?

Stejně, jako už každé velké město, i v Lisabonu je možnost si pořídit tzv. Lisboa Card. Máte v ní zahrnutou MHD včetně výletů do Cacilhas na pláž nebo do Sintry za památkami. Samozřejmě je v ceně i spoustu různých vstupů do muzeí či památek, nebo na ně alespoň dostanete slevu. Co je zahrnuto v Lisboa Card zjistíte zde.

Ceny závisí na tom, na jak dlouho kartičku budete chtít:

 • 22 € na 24hodin
 • 37 € na 48 hodin
 • 46 € na 72 hodin

Kartička jde koupit i přes internet a aktivuje se až při prvním použití. Nicméně si jí stejně musíte vyzvednou osobně v některé z kanceláří Ask Me Lisboa. S kartičkou pak sice nemusíte stát frontu na vstupenky, ale stejně stojíte fronty na samotný vstup. Vzhledem k tomu toho nestihnete tolik, kolik si toho možná naplánujete.

Vyplatí se tedy vůbec Lisboa Card? Když chcete do Kláštera Jeronymitů i na Belémskou věž v jeden den a ještě se projet 2x MHD, už jste ušetřili. I přesto, že se u těchto památek stojí velké fronty, za jeden den je vzhledem k tomu, jak jsou blízko, stihnete. A nejspíš stihnete i něco navíc. Kartička se pak dá vyzvednout u obou z památek.

lisboa card

Památky a zajímavá místa co vidět v Lisabonu

Klášter Jeronymitů

Začneme rovnou jednou z nejkrásnějších památek Lisabonu. Klášter Jeronymitů byl postaven v 16. století na počest objevu Indie Vasco da Gamou v tzv. manuelském stylu, který kombinuje gotické, renesanční a maurské prvky. V klášteře jsou pochovány některé z nejvýznamnějších postav portugalské historie, včetně výše zmíněného mořeplavce Vasca da Gamy. Roku 1983 byl společně s nedalekou Belémskou věží zapsán na seznam UNESCO.

Vstup do kláštera vyjde na 12 €. Jde zakoupit i kombinovaná vstupenka na klášter i Belémskou věž, která vás vyjde na 20 €.

Vstupenky doporučujeme zakoupit dopředu, protože se vyhnete alespoň jedné frontě. Samozřejmě jdou lístky koupit i na místě, a to v automatech přes ulici, které ale při naší návštěvě braly pouze fyzické karty (na zasunutí).

Pokud už máte vstupenku, stejně vás čeká fronta u vstupu. V našem případě byla asi 10minutová (mimo sezónu, ve všední den, ráno), ale přes sezónu bývají fronty kolem poledne klidně na 2 hodiny. Fronty budou u vstupu dvě. Vlevo se stojí na vstup do kláštera, vpravo se stojí na vstup do kaple, kam můžete vstoupit zdarma bez vstupenky (o to delší jsou tu fronty). Počítejte s tím, že se stojí na chodníku, kde není ani kousek stínu. Proto doporučujeme být tu buď ráno na otevírací dobu nebo večer před zavíračkou, kdy je nejméně lidí.

klášter jeronymitů lisabon

Klášter je poměrně daleko od centra, takže se sem s největší pravděpodobností budete chtít svézt:

 • Vlakem: Nejrychleji se sem dostanete z nádraží do Cais do Sodré vlakem ve směru Cascais. Stanice Belém je jen 10 minut chůze od kláštera.
 • Tramvají: Z centra sem jezdí i tramvaj č. 15, akorát cesta trvá mnohem déle. Zastávka se jmenuje Mosteiro Jerónimos.
 • Autobusem: Pokud budete ubytovaní dál od centra, jako my, můžete se sem dovézt i autobusem č. 727, 728, 729, 714 a 751.

TIP: Kousek od Kláštera Jeronymitů se nachází pekárna Pastéis de Belém, kde v roce 1837 vznikly oblíbené portugalské koláčky se žloutkovým krémem.

co vidět v lisabonu

Belémská věž

Jen 15 minut od Kláštěry Jeronymitů se nachází další úchvatná památka, která vznikla v raném 16. století – Belémská věž. Tehdy sloužila nejen jako místo, odkud vyplouvali a kam se vraceli mořeplavci, ale také jako obranný bod, který chránil přístup k městu po řece Tejo. Nyní je společně s klášterem zapsaná na seznam UNESCO.

Za poplatek 8 € se můžete podívat na vyhlídkovou terasu, odkud budete mít krásný výhled na řeku a most 25. dubna. Nicméně vás tu čeká opět velmi dlouhá fronta na vstup. Pokud se chcete vyhnout alespoň frontě na vstupenky, zakupte si je předem.

belémská věž lisabon

Památník objevitelů

Pokud půjdete od Belémské věže podél pobřeží směrem k centru, dojdete k Památníku objevitelů. Památník byl původně postaven v roce 1940 pro propagandistickou výstavu Portugalský svět. Protože byl postaven velmi rychle a nekvalitně, musel být o 18 let později rozebrán a o 2 roky později znovu postaven k 500. výročí smrti Jindřicha Mořeplavce.

Pomník má tvar karavelu, tradiční portugalské lodě, na jejíž přídi stojí socha Jindřicha Mořeplavce, obklopeného dalšími významnými portugalskými objeviteli, včetně Vasca da Gamy.

Za vstupné 10 € se můžete podívat dovnitř památníku, kde se nachází expozice věnované portugalským objevitelským cestám a také vystoupat na vyhlídkovou plošinu na vrcholu památníku. Odtud krásně uvidíte mimo jiné i mramorovou mapu světa s různými cestami, které portugalští mořeplavci podnikli a která se nachází přímo před památníkem.

Překvapivě jsme tu ani kolem poledne nezaznamenali nějaké dlouhé fronty, ale to se v sezóně může změnit. Vstupenky si můžete případně zakoupit předem na oficiálních stránkách.

co vidět v lisabonu

MAAT

Ještě dál podél pobřeží se nachází Muzeum umění, architektury a technologie, zkráceně MAAT. Muzeum se dělí na dvě budovy. V budově bývalé elektrárny se dozvíte něco o té technologické části, druhá moderní budova skrývá tu uměleckou.

My jsme uvnitř nebyli, takže nemůžeme hodnotit, ale na internetu si lidi stěžují, že je výstava dost zmatečná. I přesto vám doporučujeme muzeum navštívit, a to zvenčí. Můžete si totiž vylézt zdarma na střechu té moderní části muzea, odkud budete mít krásný výhled na most 25. dubna a řeku, a ještě tu nebývá moc turistů. Dole je pak ještě celkem vychvalovaná kavárna.

LX Factory

Když dojdete po pobřeží až k mostu, určitě musíte navštívit LX Factory. Je to místo plné restaurací, kaváren, obchůdků s ručními výrobky a ateliéry, který se nachází v bývalém průmyslovém areálu. Kromě toho, že si tu můžete dát dobré jídlo, sem můžete zajít i na nějaký kreativní workshop.

Pokud se vám v LX Factory zalíbí, můžete se přímo v areálu i ubytovat v LX hostelu se střešní terasou jako dělanou pro večerní drink a skvělou snídaní.

Socha Ježíše Krista v Almadě

Na druhém břehu řeky Tajo můžete navštívit sochu Ježíše Krista, odkud je mimo jiné i nádherný výhled na Lisabon a most 25. dubna.

Socha byla inspirována sochou Krista Spasitele v Rio de Janeiru a byla postavena jako poděkování za to, že Portugalsko bylo ušetřeno přímých účinků druhé světové války. Samotná socha má 28 metrů a stojí na podstavci, který jí přidává dalších 82, čímž jí dělá jednou z nejvyšších na světě.

co vidět v lisabonu

Do areálu můžete v otvíracích hodinách zdarma. Pokud chcete vyjet výtahem až k nohám Ježíše, bude vás to stát 8€. Mimo otevírací dobu se sem vůbec nedostanete, takže to bohužel není ideální místo na pozorování západu slunce.

Dostat se k ní můžete:

 • MHD autobusem 753 (tzn. platí vám na něj i 24hodinová jízdenka) – odtud je to asi 10 minut pěšky
 • příměstskými autobusy 3701, 3702, 3705, atd., za které ale zaplatíte 2,6 € – odtud je to asi 10 minut pěšky
 • přívozem do přístavu Cacilhas za 1,5 € a dále buď tramvajemi 1 nebo 3 10 minut od sochy za 0,85 € nebo autobusem 3001 až přímo k soše za 1,25 €
co vidět v lisabonu
výhled z parku u sochy Ježíše Krista

Convento do Carmo

Dostávám se k památkám v centru Lisabonu, mezi nimiž je tenhle gotický klášter založený ve 14. století jednou z nejdůležitějších. Dnes už je z kláštera jen ruina bez střechy, protože ho v roce 1755 výrazně poničilo zemětřesení a následný požár. Uvnitř si kromě obvodových zdí můžete prohlédnout i archeologické muzeum. Navíc tím, že stojí na jednom z nejvyšších kopců v Lisabonu budete mít z jeho okolí krásný výhled. Vstupné stojí 7 € a nejde zakoupit předem.

co vidět v lisabonu

Výtah Santa Justa

Ke klášteru se můžete vyvézt výtahem Santa Justa, který v Lisabonu jezdí od roku 1902. Tehdy byl postaven jen proto, aby dopravoval lidi ze spodní čtvrti Baixa do vrchní Largo do Carmo. Dnes už slouží v podstatě jen jako turistická atrakce. Původně byl poháněn parním strojem, ale v roce 1907 byl převeden na elektrický pohon. Kromě toho, že splní dopravní funkci je opravdu vizuálně moc hezký, a navíc na jeho horní stanici budete mít nádherný výhled na město.

Jízdenku na tento výtah můžete pořídit za 6 € pouze v hotovosti v dolní stanici výtahu a je zpáteční (jedna jízda koupit nejde). Výtah lze však také navštívit s celodenní jízdenkou na MHD, což vám doporučujeme, protože cenově to není velký rozdíl, ušetříte frontu na lístky a ještě se můžete celý den vozit po Lisabonu.

Vzhledem k tomu, že výtah obsluhují jen 2 kabiny s kapacitou 24 lidí, se ve spodní stanici stojí opravdu hodinové fronty, doporučujeme vyjít nahoru po schodech (zabere vám to asi 3 minuty) a svézt se směrem dolů, protože to jezdí opravdu jen minimum lidí.

I bez jízdenky se můžete podívat na ochoz k horní stanici výtahu. Pokud nebudete chtít mít výhled přes mříže, můžete si zaplatit také vrchní vyhlídkovou plošinu za 1,5 €.

Pozemní lanovky

Dalším oblíbeným dopravním prostředkem v Lisabonu jsou pozemní lanovky, kterých tu jezdí více. Všechny jsou zpoplatněny 4,1 € za jednu jízdu (je jedno či nahoru nebo dolů) a platí se v hotovosti u řidiče. Stejně jako u výtahu Santa Justa se i jimi ale můžete svézt také v rámci celodenního jízdného.

 • Elevador da Lavra – První lanovka v Lisabonu. Dnes je nejméně oblíbená, takže máte největší šanci se s ní svézt bez hromady lidí.
 • Elevador da Glória – Lanovka jen o rok mladší, a také oblíbenější. Míjí galerii pouličního umění.
 • Elevador da Bica – Nejmladší z lanovek. Z její horní hranice si můžete krásně vyfotit lanovku s řekou Tajo v pozadí.
co vidět v lisabonu
Elevador da Bica

Livraria Bertrand – Chiado

Pokud si rádi na cestách prohlídnete nějaké cestopisy nebo vyrazíte do kavárny, v tomto knihkupectví to můžete zkombinovat.

Livraria Bertrand – Chiado je nejstarším knihkupectvím na světě. Je otevřeno od roku 1732. Kromě spousty knížek v portugalštině tu najdete celkem velkou sekci anglických knih, deskových her nebo suvenýrů. V zadních prostorách je skrytá i malá kavárna, kde si můžete posedět nad právě zakoupenou knihou. Samozřejmostí jsou i toalety.

Praça do Comércio

Hlavní lisabonské náměstí je zároveň největším náměstím v Portugalsku. Původně se jednalo o královský dvůr, po zemětřesení v roce 1755 muselo být celé přestavěno a dostalo název Obchodní náměstí, protože se z něj stalo centrum obchodu.

co vidět v lisabonu

Vítězný oblouk

Nejhezčí výhled na náměstí je prý z Vítězného oblouku, který mu dominuje. My jsme si to sice nevyzkoušeli, ale vy za 3 € můžete. Vstup je hned za obloukem vpravo směrem do nákupní ulice. Kousek vás vyveze výtah, zbytek pokračujete úzkým schodištěm až nahoru.

Pink Street

Nedaleko od náměstí je turistická atrakce zvaná Pink Street. A není to nic jiného, než ulice, jejíž chodník je namalovaný růžovou barvou. Samozřejmě nesmí chybět ani barevné deštníky na skvělé fotky na sociální sítě. V noci je to prý ulice s nejlepšími bary a nočním životem. Ten ovšem zažijete i v přilehlých uličkách v centru.

co vidět v lisabonu

Castelo de S. Jorge

Jednou z nejnavštěvovanějších památek v Lisabonu je hrad sv. Jiří nebo také Castelo de São Jorge. Hrad vznikl nejspíše už někdy v 8. století a postupně ho obsadili Féničané, Římané nebo Maurové, až v 12. století ho dobyli Portugalci. Z hradeb se vám nabídne krásný výhled na město a řeku Tajo. Upřímně je to téměř jediné, co na tomto hradě můžete vidět.

Vstupné vyjde poměrně draho – 15 €. Můžete si ho zakoupit i předem online, každopádně ani v tom případě vás nemine fronta, která tu nebývá zrovna malá. Pokud se na hrad chcete podívat, doporučujeme přijít na otvíračku nebo až večer.

Lisbon Cathedral

Další významnou památkou v Lisabonu je Sé de Lisboa, nebo také Lisabonská katedrála. Postavena byla v roce 1147, krátce po dobytí města křižáky, a jedná se o vůbec nejstarší katedrálu v Lisabonu.

Vstupné do katedrály je 5 € a v rámci toho můžete kromě interiéru katedrály navštívit i malé muzeum církevních oděvů a také balkon s výhledem na náměstí pod kostelem. Katedrála je dobře dostupná z centra pěšky, ale můžete se k ní svézt i oblíbenou historickou tramvají č. 12 nebo 28 – zastávka se jmenuje .

co vidět v lisabonu

Alfama

Pokud chcete co nejautentičtější zážitek, zamiřte do nejstarší čtvrti v Lisabonu – Alfamy. Kromě úchvatných výhledů a úzkých uliček s barevnými domečky tu můžete k večeru také navštívit jeden z Fado barů. Alfama je totiž kolébka portugalského hudebního stylu Fado. Dostanete se sem historickými tramvajemi č. 12 a 28.

Mosteiro de São Vicente de Fora

Z Alfamy budete mít výhled třeba i na klášter São Vicente de Fora. Klášter byl původně postaven v 12. století, ale současná podoba pochází z přestavby v letech 1582 až 1629. Uvnitř se ukrývá několik hrobek slavných portugalských osobností. Klášter je uvnitř krásně zdobený dlaždičkami, tzv. azulejos. Ze střechy kláštera na vás opět čekají úchvatné výhledy.

Vstupné do tohoto kláštera je 8 € a zároveň se tu téměř nestojí žádné fronty.

co vidět v lisabonu

Kostel svaté Engrácie

Další památkou blízko Alfamy je Kostel svaté Engrácie z 17. století, který byl později přeměněn na Národní panteon. Dnes tedy slouží také jako místo posledního odpočinku významných portugalských osobností, včetně prezidentů, spisovatelů a umělců. Z vrchu od kopule je krásný výhled na město i do prostoru kostela. Vstupné vyjde na 8 €, ale můžete si koupit i online vstupenku s 50% slevou.

co vidět v lisabonu

Mercado de Santa Clara

Hned vedle kostela se každé úterý a sobotu nachází bleší trh Mercado de Santa Clara. Na trhu najdete klasicky různé harampádí od nádobí, oblečení, až o sošky a obrazy. Pokud si odtud chcete odnést nějakou zajímavost, kupte si tu malovanou dlaždičku.

National Tile Museum

Pokud vás dlaždičky v Portugalsku zaujaly a máte rádi umělecká muzea, tak Muzeum dlaždiček bude to pravé pro vás. Muzeum se nachází v budově bývalého kláštera, takže tu kromě spousty různých obrazů z malovaných nebo dokonce modelovaných dlaždiček, najdete i krásnou kapli. Ve třetím patře dokonce uvidíte celé panorama města sestavené z ručně malovaných dlaždiček.

Vstupné je 8 € a pokud si ho koupíte předem, budete moci přeskočit frontu na lístky. Muzeum je trochu dál od centra. Můžete se sem dovézt autobusy č. 794, 718 či 742.

Oceanário de Lisboa

Pokud jste v Lisabonu s dětmi, určitě se jim bude líbit Oceanário de Lisboa, které je dokonce jedním z největších akvárií v Evropě. Uvidíte tu tisíce mořských živočichů, od barevných rybiček po majestátní žraloky, od vyder po tučňáky.

Vstupenky rozhodně doporučujeme zakoupit online, protože se tu na ně tvoří poměrně dlouhé fronty. Vstupné za dospělého je 25 €, za dítě do 12 let je to 15 €.

Pokud chcete navštívit i blízkou lanovku, zakupte si kombinovaný lístek za 29,5€, příp. 19 € pro děti do 12let.

K ocenáriu se dostanete vlakem či metrem do stanice Oriente, odkud je to sem asi 15 minut pěšky. Případně sem můžete dojet i autobusem č. 728.

Telecabine Lisbon

Hned u ocenária se nachází stanice lanovky, které je tak trochu zvláštní, protože nepřekonává žádné převýšení ani řeku. Jen se s ní prostě projedete kousek po pobřeží a můžete ho obdivovat z ptačí perspektivy. Za mě celkem zbytečná atrakce, ale dětem se líbí. Jedna okružní jízda je za 9,5 €, příp. 6,5 € pro děti do 12 let. Lístky lze koupit i online.

co vidět v lisabonu

Estufa Fria

Až budete mít davů lidí po krk, zajděte se podívat do botanické zahrady Estufa Fria. Je to opravdu skrytý klenot Lisabonu a budete si tu moci perfektně odpočinout. Vstupné je 3,25 €. Pokud přijdete v neděli do 14:00, máte vstup zdarma. Akorát si dejte pozor na to, že v pondělí je zavřeno.

Vyhlídky

Lisabon je město plné kopců a vyhlídek. Tady jsou nejoblíbenější z nich, které můžete zdarma navštívit.

Miradouro de Santa Luzia

Tato vyhlídka nabízí malebný výhled na střechy Alfamy a řeku Tejo. Je obklopena krásnými azulejos včetně obrovského motivu Lisabonu. K vyhlídce vás vyveze historická tramvaj č. 12 nebo 28.

Miradouro de santa luzia
Miradouro de Santa Luzia

Miradouro da Graça

Z této vyhlídky se vám naskytne výhled na téměř celý Lisabon, včetně hradu sv. Jiří, sochy Ježíše Krista i most 25. dubna. Nachází se tu i malá kavárna, kde si můžete vychutnat kávu s výhledem. I tady zastavují historické tramvaje 12 a 28. Hned vedle vyhlídky můžete za 5 € navštívit také krásný klášter Igreja da Graça.

Miradouro da Senhora do Monte

Ještě o kousek výš, na vyhlídce Miradouro da Senhora do Monte, budete mít opravdu nejkrásnější pohled na Lisabon. Stejně jako na předchozí vyhlídku i sem se můžete dostat ze zastávky tramvají č. 12 a 28 Graça.

Miradouro de São Pedro de Alcântara

Tahle vyhlídka není jedna z těch nejhezčích, avšak je na konci lanovky Elevador da Glória. Pokud se tedy budete chtít svézt, můžete to spojit s výhledem na město.

Miradouro da Ponte Vasco da Gama

Na tuhle vyhlídku se nebudete muset škrábat nikam do kopce, ale budete si muset dojet kousek za město. Jedná se totiž o takovou lávku, která nabízí jedinečný výhled na nejdelší most v Evropě, Ponte Vasco da Gama, a je skvělým místem pro sledování východu nebo západu slunce nad řekou Tejo. Vyhlídka je buď půl hodinky pěšky od stanice metra Oriente nebo 20 minut od stanice vlaků Moscavide.

co vidět v lisabonu

Panorâmico de Monsanto

Poslední vyhlídka je pro ty, co mají rádi urbex. Jedná se totiž o opuštěnou restauraci, která je nyní pokryta graffiti a slouží jako veřejná vyhlídka, která nabízí 360° výhled na celý Lisabon a okolní přírodu. Je asi půl hodinky pěšky od stanice metra Jardim Zoológico. Když jsme v Lisabonu byli my, byla tato vyhlídka zavřená (i když někteří radí přelézt plot). Vypadá to tedy, že se otevírá pouze v letních měsících. Doporučuji si zkontrolovat podle recenzí na Google Maps.

Výlety v okolí Lisabonu

Lisabon je s okolím poměrně dobře propojen vlaky, takže si můžete jednoduše udělat jednodenní výlet na některou z těchto turistických atrakcí.

Palácio Nacional de Queluz

Palácio Nacional de Queluz je často přezdívaný portugalské Versailles, a to jak kvůli krásně zdobeným interiérům, tak zahradám, který ho obklopují. Jde o monumentální barokní a rokokový palác, který sloužil jako královská rezidence.

Nejrychleji se sem dostanete vlakem asi 20 minut z Lisabonu do stanice Queluz, odkud je to už jen 15 minut pěšky. Vstupné do paláce je 13 €. Pokud si pořídíte vstupenky online, alespoň 3 dny předem, dostanete 15% slevu.

jednodenní výlet z lisabonu

Sintra

Sintra je malebné městečko asi 20 km západně od Lisabonu. Je známé svými nádhernými paláci, úchvatnou přírodou a bohatou historií. Jelikož se sem dá dostat pohodlně vlakem, je jako dělaná na jednodenní výlet. Jestli máte čas, doporučujeme tu zůstat o trochu déle, hned se dozvíte proč.

Do Sintry se dostanete vlakem ze stanice Rossio (příp. i vzdálenějšího Oriente) v Lisabonu za pouhých 40 minut. Vlak jezdí každých 15-30 minut. Jízdní řády si můžete zkontrolovat na stránkách dopravce.

Jednosměrná jízdenka vás vyjde na 2,4 € a můžete si jí nabít na kartičku Navegante, která se používá pro cestování po městě (pokud na ní nemáte jiné jízdenky). Další možností je koupit si celodenní jízdenku po Lisabonu, ve které je zároveň i vlak do Sintry. Ta vás vyjde na 10,8 €. Jízdenku máte také zdarma v rámci Lisabon Card.

V Sintře se pak můžete k jednotlivým palácům svézt Uberem nebo autobusem. Uber může být ve více lidech levnější, ale ve vytížených dnech ho nemusí pustit až nahoru k paláci Pena. Proto je asi jistější jet autobusem č. 434 (či 435 k palácům Monserrate a Quinta da Regaleira). Jednotlivá jízdenka stojí 4,55 € a koupit si ji můžete u řidiče, akorát se vás budou snažit vždy přemluvit na celodenní jízdenku za 13,5 €. Ta se stále může vyplatit, pokud plánujete navštívit více paláců. Autobusy občas bývají dost plné, připravte se na stání a občas také na to, že bude tak plný, že vás ani nevezme.

Pokud plánujete navštívit jen některé z paláců, které jsou blízko sebe, dá se to i dojít pěšky. Od nádraží k Pena Palace je to asi hodinka a po cestě můžete vzít i Castelo dos Mouros. K paláci Monserrate je to od nádraží něco přes hodinku a po cestě budete míjet i Quinta da Regaleira. Palace of Sintra je jen 15 minut pěšky od nádraží.

Je možné samozřejmě využít i organizované výlety přímo z Lisabonu, kde se nebudete muset o nic starat.

Powered by GetYourGuide

Vstupenky do všech paláců doporučujeme kupovat předem na konkrétní čas. Nejen, že se vyhnete frontám a budete si jisti, že se dovnitř dostanete, ale pokud si je zakoupíte alespoň 3 dny předem, většinou dostanete ještě slevu 15 %. Vstupenky proto kupujte na oficiálních stránkách.

 • National Palace of Pena – Tento palác je nejnavštěvovanější ze všech a je známý svým mixem architektonických stylů a výraznými barvami. Vstupné je 20 €. Pokud vám stačí se podívat k němu do zahrad a nechcete vidět interiéry, bude to za polovic – tedy 10 €.
 • Castelo dos Mouros – Středověký maurský hrad, dnes už tedy spíš zřícenina, která poskytuje panoramatické výhledy na okolí. Vstupné je 12 €.
 • Palace of Monserrate – Palác známý kombinací gotického, indického a maurského architektonického vlivu, obklopený jednou z nejkrásnějších botanických zahrad v Portugalsku. Vstupné je 12 €.
 • Quinta da Regaleira – Tohle je takový palác plný tajemství. Možná není tak hezký, jako předchozí dva, ale je obklopený zahradou a různými tunely, bludišti a nejoblíbenější atrakcí – obrácenou věží. Vstupné je 12 €.
 • Palace of Sintra – Nejzachovalejší středověká královská rezidence v Portugalsku a taky nejlépe dostupný palác. Vstupné je 13 €.

Cascais

Portugalsko je samozřejmě známé i blízkostí oceánu, ke kterému se dostanete pohodlně i z Lisabonu. Oblíbenou destinací je pobřežní městečko Cascais, kde najdete několik pěkných pláží schovaných v malém zálivu, tedy ideálních na koupání a opalování.

Stejně jako do Sintry, i sem jezdí co 20 minut přímý vlak a za 40 minut jízdy po pobřeží se dostanete až do cíle. Vlaky odjíždějí ze stanice Cais do Sodré.

Jednosměrná jízdenka vás vyjde také na 2,4 €. Na vlak vám platí i celodenní jízdenka po Lisabonu za 10,8 € nebo Lisabon Card.

Cabo da Roca

Ze Sintry i s Cascais můžete ještě nasednout na autobus a dojet k nejzápadnějšímu bodu pevninské Evropy – Cabo da Roca. Čekají vás tu nádherné výhledy z útesů. a ikonický maják.

Ze Sintry se sem dostanete autobusem 1253, z Cascais autobusem 1624. Cesta trvá z obou míst něco málo přes půl hodiny a stojí 2,6 € s tím, že se platí u řidiče v hotovosti.

výlet z lisabonu

Nazaré a Óbidos

Z Lisabonu se dá na jednodenní výlet dostat i do Nazaré, které je známé největšími vlnami v Evropě. Tenhle výlet se dá dobře zkombinovat i s opevněným městečkem Óbidos.

I přesto, že do Óbidos i Nazaré jsou s Lisabonem spojeny přímými autobusovými linkami, se kterými se sem dostanete za hodinu, resp. hodinu a půl a za jízdenku zaplatíte okolo 10 €, je tenhle výlet vhodnější pro ty, co mají půjčené auto nebo chtějí využít organizovaného výletu.

Powered by GetYourGuide

Co a kde ochutnat v Lisabonu

Když jsme jeli do Portugalska, měla jsem jasno, že musím vyzkoušet Pastel de Nata. Koláček z křehkého těsta s vaječným krémem, posypaný skořicí a cukrem. No a kde jinde ho ochutnat, než v místě, kde tento portugalský dezert vznikl – v cukrárně Pastéis de Belém hned vedle Klášteru Jeronymitů. Protože je tohle místo opravdu vyhlášené, tvoří se tu poměrně dlouhé fronty. Mají to ale dobře vymyšlené, protože jedna se stojí na to, abyste si tady mohli posedět a druhá jen na to, abyste si mohli pár koláčků koupit na cestu, a ta se hýbe poměrně rychle. Jedno Pastel de Nata nás vyšlo na 1,4 € a pokud jich koupíte víc, máte to se slevou.

Když se řekne Portugalsko a street food, všem se vybaví bifana. Jde o jednoduchý, ale chutný sendvič s tenkými plátky marinovaného vepřového masa, podávaný v měkké bulce. Dochutit si ho už můžete podle vašich chutí třeba hořčicí či piri piri omáčkou. Nám chutnal i samotný, protože maso bylo tak šťavnaté, že už jsme žádnou omáčku nepotřebovali. Bifanu si dejte ve vyhlášeném The Bifanas of Afonso. Pokud uvidíte frontu, nezalekněte se, i tak se velmi rychle dostanete na řadu. Jeden sendvič nás vyšel na 3 €.

Večer se určitě zajděte podívat na tržnici Time Our Market. Je to takový moderní koncept několika restaurací a vybere si tu opravdu každý. Můžete tu ochutnat třeba čerstvé mořské plody, různé tapas, dezerty i zahraniční kuchyni. A dokonce se tu občas pořádají i kuchařské kurzy.

time out market lisabon

K Portugalsku také neodmyslitelně patří sardinky. My nejsme zrovna milovníci rybiček, takže jsme koupili jen nějaké konzervy jako suvenýr pro rodinu a kolegy. Ty můžete pořídit za 1-2 € i v supermarketech a kvalita bude stále mnohem vyšší, než když si koupíte konzervu v Česku. Pokud si ale chcete odvézt opravdu pěknou plechovku nebo se jen pokochat, doporučujeme najít nějakou z prodejen The Fantastic World Of Portuguese Sardines. Jedna je hned za rohem od Time Out Marketu.

co vidět v lisabonu

Lisabon je kvůli velké komunitě studentů známý svým nočním životem. Pokud si ho budete chtít užít po portugalsku, dejte si koktejl z čerstvých jahod a vodky Morangoska nebo likér z třešní Ginjinha.

Jak se pohybovat po Lisabonu

Lisabon je poměrně rozlehlý a turistické atrakce nejsou soustředěny do jednoho místa. Proto se nejspíše nevyhnete použití MHD. V Lisabonu se můžete svézt metrem, tramvajemi, autobusy, vlaky a dokonce i přívozy. Stejný tarif, jako jinde po městě, platí i pro cestu na letiště a z letiště.

Abyste si mohli koupit jízdenku, budete muset zaplatit navegante kartičku za 0,5 €, na kterou si budete následně moci dobíjet jednotlivé jízdenky.

Pozor na to, že na jedné kartičce můžete mít pouze jednu jízdenku v jeden čas. My jsme si koupili celodenní, pak jsme si dobili jednu jízdu na trajekt a o celodenní jízdné jsme rázem přišli.

Na výběr máte pouze ze dvou možností. Jednotlivé jízdenky či 24hodinová jízdenka. Doba začíná běžet okamžikem prvního označení.

 • 1,8 € jedna jízda (60 minut)
 • 3 € jízda historickou tramvají 12 nebo 28 s platbou u řidiče v hotovosti
 • 6,8 € 24hodinová po Lisabonu
 • 9,8 € 24hodinová po Lisabonu + přívozy
 • 10,8 € 24hodinová po Lisabonu + vlaky do Sintry nebo Cacilhas

V celodenní jízdence máte zahrnuty i tramvaje, lanovky nebo výtah Santa Justa.

Vícedenní jízdenky neexistují. Kartičku si můžete nabít v každé stanici metra. Na kartu se dá také dobít určitý kredit, který se vám odečítá podle jízd, to jsme ale nezkoušeli. Funguje tu i systém, kdy si pouze pípnete svoji platební kartou a jedete, to platí ale pouze pro metro!

Pokud se pojedete podívat na sochu Ježíše Krista do Almady, nemusí vám zde platit celodenní jízdenka, jak jsme již psali výše. Zde jsou tarify pro Almadu:

 • MHD bus 753 – na něj platí celodenní
 • příměstské autobusy „třítisícovky“ – 1,25 € pouze po Almadě nebo 2,6 € za přejezd dvou zón z Lisabonu, platba v hotovosti u řidiče
 • přívoz Lisabon – Cacihlas – 1,5 €, možné nabití na prázdnou Navegante kartu, jinak + 0,5 €
 • tramvaje v Almadě – 0,85 €, možné nabití na prázdnou Navegante kartu, jinak + 0,5 €

Když to shrnu, pokud se chcete projet historickou tramvají, lanovkou, výtahem Santa Justa a ještě navštívit Belém, určitě se vyplatí celodenní jízdenka. Jen až pojedete k soše Ježíše Krista, dejte si pozor na dobíjení, nejlépe jeďte autobusem 753. Pro cesty do Sintry nebo Cacihlas bych si asi koupila jízdenky na vlak samostatně, ne v rámci celodenního jízdného, protože to je opravdu celodenní výlet a v Lisabonu se pak už nejspíš moc neprojedete.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *