Pokud hledáte stále slunečné počasí a průzračně čistou vodu vhodnou k potápění, nemusíte za každou cenu na Maledivy nebo do Karibiku. Můžete se vydat i do nejmenšího státu Evropské unie – na Maltu. Malta je cenově i časově velmi dostupným státem.
Letenky na Maltu
Nejjednodušší možností je 2,5hodinový let z Prahy s AirMalta, který se dá sehnat i okolo 2-3 tisíc. My jsme zvolili let z Vídně s Ryanair, odkud se dá na Maltu dostat na cenu už od cca 1000 Kč. Dá se sem doplout sice i trajektem z Janova nebo ze Sicílie, ale tyto možnosti už budou mnohem dražší.
Ubytování na Maltě
Ubytování se na Maltě dá sehnat taky za velice rozumné ceny. My jsme za pokoj se soukromou koupelnou, kuchyňkou i terasou s bazénem v hotelu Blubay Apartments zaplatili pod 9 000 Kč za 7 nocí. Zpětně bychom ale asi nepotřebovali kuchyňku, protože jsme si většinou koupili jídlo někde po cestě, a tak bychom ještě dokázali ušetřit. Více informací ohledně jídla najdete v našem článku zde.
Pláže na Maltě
Jelikož je Malta v podstatě kus skály vystupující z moře, nenajdete tu příliš mnoho písečných pláží. Většina jich je pak zabrána rodinami s dětmi, které jsou ubytované v blízkých resortech. Díky tomu je tu ale pod vodou krásně vidět podmořský život. Za mě je ideální, vzít si na Maltu kromě šnorchlu i boty do vody, abyste se hned první den nepořezali o ostré útesy.
Malta: Pitná voda
Další věcí, kterou na ostrově nenajdete je zdroj pitné vody v podobě řeky nebo jezera. Jedinou možností je vodu odsolovat. Odsolovaná voda je sice pitná, ale ne moc dobrá. My jsme jí používali na čištění zubů a praní, ale na pití jsme si kupovali balenou nebo jsme si natankovali v automatu litr za 0,15€ (umí i perlivou). Tyhle automaty jsou rozesety po celém ostrově. Další možností je vzít si s sebou filtr.
Kdy vyrazit
Možná by se zdálo, že na Maltu je nejlepší vyrazit v létě. Opalování, sluníčko, teplé moře jsou lákavá představa. Možná vás ale překvapí, že v červenci a srpnu je na Maltě klidně i 40°C kvůli teplému vzduchu z nedaleké Afriky. Pokud dáváte přednost mírnějším teplotám, bude pro vás výhodnější se sem vydat v květnu/červnu nebo pak září/říjnu. Voda je stále dostatečně teplá na koupání, teploty se ale už dostávají lehce pod 30°C a tak je počasí vhodné i k cestování po ostrově. V zimě sice nebudete na Maltě potřebovat zimní bundu, avšak na koupání už to vážně není.
Praktické tipy
Cestovní doklady
Jelikož je Malta v EU, postačí vám občanský průkaz a není potřeba si s sebou brát cestovní pas.
Čím se platí na Maltě?
Na Maltě je kromě počasí příjemné i to, že se na ní platí eurem a ve většině obchodů a restaurací zaplatíte i kartou. I tak je ale dobré přijet s pár drobáky, i když většina veřejných záchodků je tu zdarma!
Jak se dorozumíte na Maltě?
Jelikož Malta bývala britská kolonie, domluvíte se tu anglicky. Angličtina je tu druhým úředním jazykem hned po maltštině, která je podobná arabštině. Vhodná je proto Malta i pro studenty, kteří sem chtějí jet vylepšit své jazykové dovednosti.
Vliv Anglie
Po Británii tu zůstaly i telefonní budky, poštovní schránky a jedna pro řidiče trochu nepříjemná záležitost. Jezdí se tu po levé straně vozovky. Pokud si netroufáte na levostranné řízení s půjčeným autem, po celém ostrově funguje výborně autobusová doprava, jak už jsme zmiňovali ve článku ZDE. Jediné, na co si musíte dávat pozor při dopravování autobusem je, na které straně silnice nastoupíte do správného směru. A i s tím jsme měli občas trochu problém 😀.
Zásuvky na Maltě
Kromě toho všeho tu najdete i anglické zásuvky. V hotelu jsme sice měli jeden adaptér, ale i tak jsme byli rádi, že jsme si přivezli svůj, kam jsme dokázali narvat až 3 zařízení.
[…] A jestli vás zajímá na co si dát na Maltě pozor, tak zaplujte do tohoto článku. […]