• Menu
  • Menu

Pastizzi, nejlepší způsob jak zahnat hlad na Maltě

Jelikož v době oběda jsme většinou na cestách, nepřipadá pro nás v úvahu oběd v hotelu a někdy ani v restauraci. Na Maltě jsme většinu času jedli v lokálních „fastfoodech“. Na každém kroku totiž narazíte na pastizzerii – obchůdkem, kde za pár centů seženete něco na svačinu, ale i plnohodnotný oběd.

Ke svačině jsme si nejvíce oblíbili Pastizzi a Qassatat, což jsou taštičky z listového těsta plněné ricottou nebo hráškovou pastou. Občas narazíte ale i na náplně masové, ančovičkové nebo čokoládové. Taštičky se liší v podstatě jen tvarem a dají se sehnat dle velikosti od 0,40 € do 0,60 €.

pastizzi
Pastizzi z pastizzerie Sphinx

Pokud jsme chtěli něco většího, ale rychlého, volili jsme Timpana nebo Ross il-Forn. Timpana jsou zapečené penne těstoviny, něco na způsob lasagní a Ross il-Forn je zapečená rýže také s rajčatovo-masovou směsí a ricottou. Dávají opravdu velké porce, někde by se z jedné najedli dva lidi. Přesto jsme se cenově většinou vešli do 3 €.

Další pochoutka, která mě na pohled hodně lákala bylo Arancini, u kterého jsem nedokázala vůbec odhadnout, z čeho je a proto jsem nakonec neochutnala. Jedná se spíše o sicilské jídlo a je to smažená koule plněná uvařenou rýží, masovým ragú, hráškem a sýrem. K vidění bylo o trochu méně, než předchozí zmíněné a cenově se pohybovalo okolo 2 €.

Do restaurace si můžete zajít na nejtradičnější maltské jídlo Stuffat tal-Fenek, což je králík na víně. Králíka mají na Maltě hodně oblíbeného, takže ho lze sehnat na více způsobů. Přímo ve Vallettě jsme narazili např. na králičí ravioli do 15 €. Pravý králík na víně pak byl k sehnání okolo 20 €. V podzimních měsících lze sehnat i rybu Lampuki a to nejlépe přímo v některém z rybářských městeček. Z této ryby se dělá také koláč Lampuki Pie.

Za rybami určitě vyrazte na nedělení trh do rybářského městečka Marsaxlokk. I přes týden však návštěva stojí za to (můžete narazit na ranní/dopolední trh – nemáme ověřeno prakticky), jelikož tu najdete mnoho restaurací a bister, kde o ryby není nouze.

Ke snídani určitě doporučujeme ochutnat maltský chléb ħobż nebo ftira (liší se tvarem). Kůrka je hezky křupavá, ale uvnitř je nadýchaný a vůbec ne tak hutný, jako chleby, na které jsme zvyklí v Čechách. My jsme pro chleba vyrazili hned ráno do místní pekárny a stál nás 1,5 €. Na chléb se skvěle hodí místní sýr gbejna, který je nejčastěji připravovaný z ovčího nebo kozího mléka. My jsme srabácky zvolili kravskou variantu. Sýr se dá sehnat v každém supermarketu za cca 2 €. Chuťově mi připomínal nejvíce balkánský sýr.

malta chleba
chléb z pekárny Carmelo Micallef ve Sliema

A nyní konečně přichází místo na sladkou tečku. Pasta Rosa je piškot namočený v jahodovém sirupu a obalený v kokosu. K sehnání téměř v každém supermarketu nebo cukrárně. Za 1,5 € to byla pro mě asi největší pochoutka celé Malty.

Ochutnali jsme také Kannoli, což jsou vlastně takové křupavé smažené trubičky, správně plněné ricottou. My jsme narazili na krámek, kde měli spoustu různých příchutí. Já ochutnala nutellovou náplň a vanilkové krém a ina mě to bylo strašně přeslazené. V dalších dnech jsem zkusila v cukrárně přímo s ricottovou náplní a oříšky, což chutnalo úplně jako naše česká kremrole. Ceny se pohybují okolo 2 €.

kannoli pasta rosa malta
Pasta Rosa a Kannoli z cukrárny a pekárny Maypole

Cukrovinky, které mě neuchvátily jsou Qaghaq tal-Ghasel, což je takové tvrdé těsto bez chuti plněné melasou a Imqaret – pečivo plněné fíky a datlemi.

No a pokud budete chtít tohle vše zapít něčím místním, určitě doporučuji alespoň jednou ochutnat Kinnie, což je jejich limonáda, která chutná podobně jako nealkoholický Jägermeister s colou, nebo pivo Ċisk. Více o pivu na Maltě se dozvíte v tomto článku.

kinnie malta

MAPA ZDARMA + PLÁŽE

Stáhněte si do mobilu mapu a objevte ty nejlepší pláže, všechna místa z článků a ještě s další tipy navíc. Mapy jsou určené pro My Maps Google, Google Mapy a Mapy.cz

Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 komentářů