• Menu
  • Menu

Berchtesgaden, co mohou nabídnout bavorské Alpy

Do Alp byste asi nezamířili hned na první dobrou do Německa. Ovšem i jižní část Bavorska vám má co nabídnout. A díky tomu, že je tato oblast tak trochu opomíjená, je zároveň i cenově přívětivější, než kdybyste se rozhodli pro Rakousko, Švýcarsko nebo Itálii.

Já jsem se vydala na jeden den do oblasti Berchtesgarden, která leží jen kousek od rakouských hranic. Leží zde třetí nejvyšší hora Německa Watzmann nebo jedno z nejhlubších jezer Evropy Königssee.

Dopravu jsem měla zajištěnou od CK Akord (platila jsem benefit body). Pokud ale máte možnost vydat se sem autem nebo vlakem na vlastní pěst, udělejte to. Vyhnete se davům a ještě si budete moci vše lépe zorganizovat. 😉

Orlí hnízdo (Kehlsteinhaus)

Orlí hnízdo bylo postaveno jako dárek k 50. narozeninám Adolfa Hitlera. Stavba trvala něco málo přes rok a stála 30 milionů říšských marek, což je dnes 120 milionů eur! Většina se stavěla v zimě, kdy ještě nebyla zřízena přístupová cesta, proto dělníci nosili materiál na zádech. Hitler se však bál výšek, výtahu a navíc ho neměli rádi zdejší obyvatelé. Moc sem tedy nejezdil, a tak bylo využíváno spíše jeho manželkou Evou Braunovou. Na konci války na tuto oblast bylo svrženo 1200 tun bomb. Orlí hnízdo ale díky své poloze zůstalo neponičeno. Dnes je z letního sídla vybudovaná restaurace.

Kvůli velmi strmým a úzkým uličkám se nedá až nahoru dostat autem. Výchozím bodem pro vás velmi pravděpodobně bude parkoviště v Obersalzberg, odkud na Orlí hnízdo jezdí kyvadlová autobusová doprava. My jsme přijeli okolo 7 ráno, kdy bylo parkoviště ještě prázdné. Okolo 12 bylo již parkoviště dosti plné a na autobus se čekaly fronty. Za parkovné pak dáte příjemných 5 € na den.

Od 8:30 zde začínají jezdit autobusy, které vás vyvezou během 20 minut k výtahu. Lístky seženete pod parkovištěm u okýnka za 28 € za osobu. V ceně je jízda zpáteční jízdenka + výtah až nahoru k restauraci. Pozor, prodávají se na konkrétní čas, takže je potřeba vědět, jak dlouho chcete strávit na vrcholku (my zde byli skoro 3 hodiny, ale pokud neplánujete nějaké túry nebo oběd, klidně si můžete dovolit i méně).

Od vrchního parkoviště jdete dlouhým tunelem z mramoru, který vás zavede až ke zlatému výtahu. Respektive mosaznému. Dolů jsme místo výtahu šli k autobusu pěšky a kochali se výhledy. Cesta to byla na asi 25 minut.

Při cestě zpět se zastavte v muzeu dokumentace v Olbersalzbergu, které ukazuje v několika fotografiích a exponátech všechny hrůzy Třetí říše. Vstupné jsou pouze 3 €.

Königssee

Odpoledne jsme se potom vydali k jezeru Königssee, které leží necelou půlhodinku cesty linkou 838 + 841 (přestupuje se totiž u vlakového nádraží Berchtergaden). Jízdní řády s trochou štěstí seženete ZDE. U jezera je také obří parkoviště, kde zaplatíte za jeden den stání 8 €.

Jedná se o nejhlubší jezero Německa a jedno z nejhlubších v celé Evropě (190 metrů). Toto ledovcové jezero je jedno z těch nejčistších a jsou na něm proto zakázané jiné, než elektricky poháněné lodě. Celé ho obklopují hory, mezi nimiž je i třetí nejvyšší hora Německa Watzmann. Kvůli tomu není možné jej obejít jednoduše pěšky, a tak jsme jeli lodičkou. Průvodce na lodi dokonce troubí na trubku, aby ukázal ozvěnu, která se v horách vytváří.

Lodičky tu jezdí jedna za druhou, určitě tedy nebudete čekat dlouho. Cena za loď je 18,50 €, pokud se vydáte pouze na poloostrov sv. Bartoloměje vzdálený 35 minut jízdy. Od kostela sv. Bartoloměje je možné dojít k Eiskapelle, což je jeskyně vytvořená v ledovci přímo u hory Watzmann. Pokud ale budete mít více času, určitě doporučuji dojet až na Salet a projít si i okolo Obersee až k vodopádu Röthbachfall. Tato jízdenka vás vyjde na 23 € (včetně zastávky u kostela).

TIP: Ve většině případech lze koupit i různé kombinované vstupné a ušetřit pár korun. 😉 Navíc pokud jste v oblasti ubytováni, měli byste dostat Gästekarte, se kterou máte ještě další slevy a zdarma hromadnou dopravu.

Od Königssee lze podniknout spoustu dalších výletů. Okoukli jsme některé do budoucna, tak dávám tipy:

  • Jennerbahn – Lanovkou k maličkému, ale moc hezkému jezírku. Dále se dá pokračovat až na vrchol do výšky 1874 m. Cena je 34 €, ale cesta se dá rozdělit a jít kus pěšky. V zimě to tady pak slouží k lyžování.
  • Soutěska Wimbachklamm – Prý nejhezčí soutěska v Bavorsku dostupná autobusem 846 z Berchtesgaden. Měří asi jen 200 m a vstupné je pouze 2,50 €. Vstup je možný pouze z jedné strany a zpět se pak obchází vrchem. Pro zdatnější je od soutěsky možné dojít až k chatám Wimbachschloss a na Wimbachgrieshütte.
  • Hintersee a údolí Klausbachtal – Další místo, kam se lze dovézt autobusem 846, případně zde lze zaparkovat za 7 €. K visutému mostu, kvůli kterému sem většina turistů míří, je to pouhých 150 výškových metrů a hodinu nenáročné pěší chůze.
  • Jeskyně Schellenberger Eishöle – Jediná přístupná ledová jeskyně v Německu. Vstupné je 9,50 € a prohlídka trvá asi 45 minut. Dostat se sem dá ale o něco obtížněji – z Rakouské strany lanovkou za 26,50 € a dále zhruba 2,5 hodiny cesty pěšky. K lanovce se dostanete z Grödig, kam jezdí autobus 840 spojující Bechtesgaden a Salzburg.
  • Solné doly v Berchtesgaden – Vstupné 20 €. Dostanete speciální kombinézy, svezete se vláčkem a skluzavkou. Od nádraží půl hodinky pěšky.
  • Průmyslový závod na zpracování soli z 19. století s podzemní jeskyní a muzeem soli za 11 €. Dostanete se sem i vlakem do stanice Kirchberg za 5,30 €.

No a na závěr, jde navštívit Solnohradsko bez návštěvy Salzburgu?

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *