• Menu
  • Menu

13 tipů co vidět v Hamburku zdarma + mapa

Hamburg, druhé největší město v Německu a třetí největší přístav v Evropě, je často opomíjenou destinací. Je ale velmi dobře dostupný z Prahy, a tak se dá využít i třeba jen na víkendový výlet. Město je často označováno jako „Benátky severu„, protože je protkáno hustou sítí kanálů a ramen řeky Labe. Najdete tu proto spoustu mostů, konkrétně je to necelých 2500, což nemá žádné jiné Evropské město (ani ty Benátky 🙂). Na své si tu přijde každý. Milovníci architektury a umění, jídla, ale i nočního života. Tak se pojďme podívat na to, co vidět v Hamburku.

Ubytování v Hamburku

Pokud bych měla doporučit jedno ubytování, byl by to určitě CAB20. Jde o moderní kapsulový hostel, kde máte ale pro sebe spíš celou buňku, než jen kapsuli. Je vhodný jak pro jednotlivce, tak pro dvojice, protože mají buňky pro jednoho i pro dva. K dispozici je 24hodinová recepce i bar a spoustu místa na práci. Do centra je to asi půl hodinky pěšky, ale vždy se můžete svézt k hlavnímu nádraží, odkud je to asi jen 5 minut.

Jestli máte raději pokoj se soukromou koupelnou, ve stejné části města najdete Superbude Hamburg St Georg. Stejně jako v předchozím případě je tu i 24hodinová recepce, bar a moc hezké společné prostory.

Co vidět v Hamburku?

Co tedy v Hamburku stojí za vaší pozornost?

Speicherstadt

V Hamburku asi není nic více ikonického než tato čtvrť plná obrovských budov z červených cihel, které vznikly na začátku 20. století jako skladovací prostory pro kávu, čaj, obilí a další suroviny, které se přivážely do přístavu. Vznikla tak největší skladištní čtvrť na světe, která byl v roce 2015 zapsána na seznam UNESCO.

co vidět v hamburku

Nejoblíbenější pohled na Speicherstadt je z mostu Poggenmühlenbrücke. Velmi krásné výhledy jsou také z jiných mostů – jako Wandrahmsteg, Brooksbrückea Sandbrücke.

Dnes budovy slouží jako volnočasová centra plná kaváren a restaurací a především jako muzea. Můžete se tu podívat na největší model železnice na světe nebo se dozvědět trochu více o historii tohoto přístavního města. Muzea, která stojí za zmínku najdete v tomto článku: Miniatur Wunderland a dalších 12 muzeí v Hamburku.

Kontorhausviertel

Ve stejné době v Hamburku vznikla i čtvrť Kontorhausviertel, která sloužila jako kancelářské prostory pro obchodní firmy. Spolu s Speicherstadt je dnes zapsána na seznam UNESCO. Asi nejvýznamnější budovou této čtvrti je Chilehaus (zde sídlil obchodník s chilským ledkem), která svým tvarem připomíná příď lodi.

chilehaus hamburk

HafenCity

Jestliže vás ještě neomrzely toulky uličkami, vydejte se do této nejmodernější čtvrti, která vyrostla hned vedle Speicherstadt. Součástí je i jedna z nejzajímavějších budov v Hamburku – Labská filharmonie.

Labská filharmonie

Stavba Elbphilharmonie byla dokončena v roce 2016 a okamžitě se stala jednou z nejpopulárnějších turistických atrakcí. Jde o moderní prosklenou koncertní budovu, která byla postavena na masivním cihlovém skladišti z 60. let 20. století. Architektura budovy má připomínat vlny řeky.

Uvnitř se nachází dva koncertní sály, které mají nejmodernější akustické řešení, takže pokud jste fanouškem symfonické hudby, nikde si jí neužijete tak dobře, jako tady.

Po obvodu budovy je také veřejně přístupná vyhlídková plošina, odkud máte krásný výhled na město i přístav. Cestou na vyhlídkovou plošinu se svezete eskalátory, které jednou prosklenou kapsulí, což je už samo o sobě celkem pěkný zážitek 🙂. Vstup na plošinu je zdarma (u okýnka se vstupenkami dostanete lísteček, až potom můžete projít turniketem), ale pokud chcete mít jistotu, že se sem dostanete, je možnost si zakoupit předem rezervaci za 3€ ZDE (doporučujeme hlavně o prázdninové víkendy).

Vyhlídková plošina je otevřena každý den 10:00 – 24:00.

labská filharmonie

Starý labský tunel

Další atrakcí, kterou můžete navštívit zdarma, je tahle technická památka. Tunel vznikl v roce 1911, je dlouhý 426 metrů a jeho stavba byla původně zahájena kvůli nedostatku lodních přepravních kapacit, které by mohly přepravit dělníky z města do přístavu a naopak.

Dnes slouží tunel jako turistická atrakce a alternativní dopravní spojení pro pěší, cyklisty a skútry. Tunel je navíc atraktivní svou historickou atmosférou a architektonickými detaily. V tunelu se nacházejí informační tabule, které přibližují historii a technické detaily tunelu.

Na obou stranách tunelu jsou 3 obrovské kabiny výtahu, kterým se můžete svézt dolů a nahoru (slouží ale hlavně pro kola a motorky). Pro ty, kteří se bojí, je možnost si to vyjít i po schodech, což nám ale nepřišlo vůbec bezpečnější 😁.

Pro chodce je tunel otevřen 24/7, bez poplatku.

tunel hamburk

Staré město

Centrem města stoprocentně projdete, pokud přijedete vlakem na hlavní nádraží. Jako vstupní brána do města slouží krásně. Uvidíte tu kus jezera Alster s fontánkou, od něj už teče voda kanály, podél kterých uvidíte pěkné arkády a vše to završí jejich krásná budova radnice.

Radnice

Neorenesanční budova z konce 19. století je určitě dominantou města. Radnice za války nebyla poškozena (což se nedá říct o zbytku Hamburku), takže můžete obdivovat její krásy dodnes. Mně připomínala radnici v Mnichově, ale také trochu větší verzi radnice v Liberci.

Do budovy můžete volně vstoupit a obdivovat nádherné interiéry prvního patra. Určitě se podívejte na nádvoří radnice, kde na vás čeká překvapení v podobě fontány. Pokud byste si chtěli prohlédnout více interiérů radnice, můžete si zaplatit hodinovou prohlídku za 7 € (děti do 14 let zdarma). V angličtině by měla být možná bez předchozí rezervace v 11:15, 13:15 a 15:15 v prohlídkové dny (většinou víkendy, seznam najdete ZDE).

Otevírací hodiny: 8:00 až 18:00

V zimě se před radnicí nachází vánoční trhy, které jsou podle internetu také moc hezké.

radnice hamburk

Alster Arkády

Na promenádě Jungfernstieg (hlavní ulice vedoucí od nádraží do centra) najdeme i bílé, lesklé arkády po vzoru Benátek. Vznikly tady v roce 1843 jako nákupní třída pro privilegované. Dodnes je tu spoustu luxusních obchodů se šperky, starožitnostmi a značkovým oblečením. Určitě doporučujeme projít se až k Mellin Passage, kde najdete barevné secesní fresky na stropě pasáže, které byly odkryty na konci 20. století při restaurování.

co vidět v hamburku

Kostel sv. Michaela

Další dominantou města je určitě kostel sv. Michaela, který je zároveň nejdůležitějším barokním kostelem v severním Německu. Zdarma se můžete podívat dovnitř kostela, za poplatek do krypty nebo na panoramatickou plošinu ve výšce 83 metrů (dá se vyjet i výtahem), ze které se vám naskytne krásný pohled na město a přístav. Pokud budete mít zájem, můžete si stáhnout audioprůvodce ZDE.

Otevírací doba:

  • květen – září 9:00 – 19:30
  • říjen a duben 9:00 – 18:30
  • listopad – březen 10:00 – 17:30

Vstupné:

  • věž: 8 € dospělý, 6 € student, 5 € dítě do 15 let
  • krypta: 6 € dospělý, 5 € student, 4 € dítě do 15 let
  • obojí: 10 € dospělý, 8 € student, 6 € dítě do 15 let
kostel hamburk

Kostel sv. Mikuláše

Tento kostel jsme v žádném průvodci nenašli, ale můžeme ho určitě doporučit. Dnes už je to tedy spíš torzo původního kostela, protože ten byl zničen při bombardování v roce 1943. Dnes na tomto místě stojí památník obětem nacistického režimu, který je přístupný zdarma.

Máte ale možnosti vyjet i na věž (výtahem) nebo se podívat do podzemního muzea. Vstupné stojí 6 € dospělý, 5 € student, 4 € dítě a můžete s ním jak na věž, tak do muzea.

Otevřeno je každý den kromě úterý 10:00 – 18:00.

Dockland

Tato šestipatrová skleněná kancelářská budova ve tvaru lodi na břehu Labe je oblíbenou turistickou atrakcí hned od jejího otevření v roce 2006. Pokud zvládnete vylézt všech 136 schodů na její střechu, odvděčí se vám krásným výhledem na přístav a to zcela zdarma. Nejlepší je prý na západ slunce 😉.

dockland

Rybí market

Kde jinde ochutnat ryby, než přímo v přístavním městě s rybářskou tradicí. Tento rybí trh je tu už od roku 1703 a koupíte tu všechny druhy ryb a pokrmů z nich připravených, tak i ovoce, zeleninu, uzeniny a mnoho dalšího. Nachází se na konci promenády, blíž to budete mít rozhodně z nádraží Hamburg Altona. Hned vedle otevřeného trhu se nachází stará rybí aukční síň, kde si můžete dát první ranní pivko a u toho si užít živou hudbu. Kromě toho je to dost pěkná budova 😉. Stánky zde najdete pouze v neděli od 5. hodiny ranní (přes zimu až od 7) do půl desáté dopoledne.

rybí market hamburk

Reeperbahn

Pokud by se vám takto brzy na trh špatně vstávalo, spousta lidí to řeší tak, že ani nejde spát. Jen kousek od rybího trhu se nachází tahle slavná čtvrť červených luceren, která je proslulá svým nočním životem. Nejzajímavější jsou tu dvě místa:

Herbertstraße

Jde o nejznámější ulici v hamburské čtvrti červených luceren. Stejně jako v Amsterdamu, i tady najdete ve výlohách spoře oděné ženy, které nabízejí služby všeho druhu. Ulice je uzavřená velkými vraty, přes které nemohou projít děti a ženy. Takže ideální zašívárna pro muže 😁. Počítejte ale s tím, že za všechny služby si tu pořádně zaplatíte.

Beatles-Platz

Jestliže jste fanouškem Beatles, tohle místo nesmíte vynechat. Náměstí se nachází v bezprostřední blízkosti bývalého klubu Kaiserkeller, kde The Beatles v roce 1960 poprvé vystupovali. Náměstí má připomínat gramofonovou desku, na které jsou siluety jednotlivých členů skupiny.

Planten un Blomen

Pokud si chcete odpočinout v přírodě, je k tomu skvěle stvořená tato botanická zahrada. Všude je k dispozici spousta laviček a lehátek, k tomu můžete poslouchat tekoucí vodu a užívat si vůni rozkvetlých kytiček. Těch je tu nepřeberně a jsou rozděleny do sekcí – tedy se tu můžete podívat na růžovou zahradu, bylinkovou zahradu nebo japonskou zahradu, která je největší svého druhu v Evropě. Pokud chcete zabavit děti, je zde i velké dětské hřiště. Od května do konce srpna se zde každý večer koná Wasserlichtspiele (show s osvětlenými fontánkami).

Hamburger DOM festival

Pokud hledáte zábavu pro celou rodinu, vydejte se do Hamburku v době, kdy se tu koná DOM festival. Není to tak těžké, jelikož se pořádá třikrát ročně, vždy na jeden měsíc na jaře, v létě a v zimě. Vstup je zdarma, zaplatíte jen za atrakce. Pokud chcete ušetřit, zajděte sem ve středu, kdy je rodinný den plný slev.

Jeho kořeny sahají až do 14. století, kdy se tu poprvé konaly trhy, koncem 19. století už byly součástí i první zábavní atrakce a dnes se jedná o největší oper-air festival v severním Německu. Najdete tu nespočet atrakcí, jídla ale i živé koncerty.

Umění a muzea

V Hamburku se nachází více než 50 muzeí všeho druhu, takže si tu najde každý to své oblíbené. Mezi ty nejdoporučovanější patří Kunsthalle, muzeum miniatur nebo námořní muzeum. Všechny informace o těch nejlepších najdete v našem článku: Miniatur Wunderland a dalších 12 muzeí v Hamburku. Tenhle tip už zdarma není, ale můžete alespoň ušetřit s Hamburg Card.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 komentář