• Menu
  • Menu

Miniatur Wunderland a dalších 12 muzeí v Hamburku

Ač je Hamburk známý především svým přístavem, najdeme tu i nepřeberné množství muzeí, které stojí za to navštívit. Od nejdůležitějších uměleckých muzeí Evropy až po vyhlášené Miniatur Wunderland, muzeum s největší železnicí na světě. To vše najdete právě tady, v Hamburku.

Hamburk ubytování

Pokud chcete vidět co nejvíce muzeí, určitě to bude chtít v Hamburku pár nocí přespat.

My vřele doporučujeme kapsulový hostel CAB20 vhodný jak pro jednotlivce, tak pro dvojice, protože mají buňky pro jednoho i pro dva. K muzeu umění Kunsthalle to budete mít asi 10 minut pěšky.

Pokud máte raději soukromou koupelnu, můžete zvolit hotel Superbude Hamburg St Georg, které se nachází ve stejné části Hamburku.

Pokud chcete využívat i veřejnou dopravu nebo jste skupina o více lidech, určitě se vám vyplatí pořídit si Hamburg CARD. Můžete s ní celý den jezdit MHD zdarma a k tomu máte slevy na některá muzea (většinou ale jen v řádu 1-2€). Skupinovou kartu lze ale využít až pro 5 osob (klidně i 5 dospělých) a v tom případě už bude úspora značná.

Muzea umění

Kunsthalle Hamburg

Kunsthalle Hamburg je jedno z nejvýznamnějších uměleckých muzeí v Německu a nachází se v samotném centru Hamburku hned vedle vlakového nádraží. Muzeum se specializuje na evropské malířství od středověku po současnost a obsahuje rozsáhlou sbírku děl, včetně prací takových mistrů jako jsou Rembrandt, Rubens, Dürer a Monet.

Sbírka je rozdělena do tří budov, z nichž každá se zaměřuje na určité období umění. V první jsou vystaveny díla od středověku po barokní období, v druhé jsou umístěny práce z 19. století a třetí se zaměřuje na současné umění.

V Kunsthalle se nachází jak trvalé expozice, tak dočasné výstavy. Muzeum je pro návštěvníky otevřeno od úterý do neděle (10:00 – 18:00, ve čtvrtek do 21:00) a vstupné je 16 € dospělý, 8 € student, do 18 let zdarma. Každý den po 17. hodině jsou vstupenky levnější. Lístky si můžete pořídit na místě i dopředu online.

kunsthalle hamburk

Deichtorhallen

Deichtorhallen je umělecké centrum, které se nachází v historické budově bývalé tržnice (opět poblíž hlavního nádraží ale na opačnou stranu). Toto centrum se zaměřuje na moderní a současné umění, je sídlem největší sbírky fotografií v Německu a také se zde nacházejí díla dalších umělců, jako jsou například Andy Warhol nebo Roy Lichtenstein.

Muzeum je pro návštěvníky otevřeno od úterý do neděle (11:00 – 18:00, ve čtvrtek do 21:00) a vstupné je 13€ dospělý, 8 € student, do 18 let zdarma. V úterý od 16 hodin je vstupné pouze 7 €. Lístky si můžete pořídit na místě i dopředu online.

Uměleckoprůmyslové muzeum

Do třetice si dáme muzeum, které leží přímo za hlavním nádražím a najdeme tu vše od sbírky starožitností z Egypta, Řecka, Říma i po Etruscích, artefakty z asijských zemí – Japonsko, Čína, Írán. Mezi exponáty jsou staré hudební nástroje, obrazy, porcelánové nádobí, no prostě vše co vás napadne.

Muzeum je pro návštěvníky otevřeno od úterý do neděle (10:00 – 18:00, ve čtvrtek do 21:00) a vstupné je 14€ dospělý, 8 € student, do 18 let zdarma. První čtvrtek v měsíci od 17 hodin je vstupné zdarma. Lístky si můžete pořídit na místě i dopředu online.

Pokud jste nadšenec do umění a chcete navštívit alespoň 2 z těchto muzeí, vyplatí se vám pořídit 3 denní permanentku ZDE za 25 € (19 € student).

Muzea ve čtvrti Speicherstadt

Miniatur Wunderland

Největším tahákem je samozřejmě muzeum Miniatur Wunderland, neboli Muzeum miniatur, které v sobě ukrývá největší model železnice na světě. Kromě 15 kilometrů železnice tu samozřejmě najdete zcela funkční zmenšeniny vláčků, aut, letadel ale i různých budov z celého světa. Na prohlídku si ideálně vyhraďte alespoň 2 hodiny.

Vstupenky doporučujeme koupit dopředu ZDE na konkrétní čas.

  • Dospělý 20 €
  • Student 17 €
  • Dítě do 15 let 12.50 €
  • Dítě do 100 cm ZDARMA

Brzy ráno a pozdě večer ale bývají slevy 10-30%.

Otevírací hodiny se liší každý den. Obecně je otvíračka mezi 7-8 ranní a zavírá se po 7 večer. Někdy mají ale otevřeno až do 1 do rána. Pokud si chcete ověřit konkrétní den, můžete tak učinit ZDE.

miniatur wunderland

Námořní muzeum

Námořní muzeum (International Maritime Museum) se nachází v nejstarší dochované skladištní budově v Hamburku. 9 tématicky oddělených pater, celkem více než 38 000 modelů lodí a k tomu nespočet dalších artefaktů. Vše od počátku lodní dopravy až po moderní dobu. V muzeu si můžete také vyzkoušet, jaké je to být kapitánem kontejnerové lodi na simulátoru.

Otevřeno je každý den 10:00 – 18:00 a vstupné stojí 17 € za dospělého a 12 € za dítě/studenta, do 6 let je vstup zdarma. Online se vstupenky dají koupit zde.

Speicherstadtmuseum

Tohle maličké muzeum ukazuje historii celé čtvrti. Jak se skladoval čaj, káva a koření, ukazuje jaká byla práce skladníků. Muzeum je poměrně interaktivní, takže se zabaví i děti.

Otevírací doba:

  • od března do října: Po – Pá 10:00 – 17:00, So / Ne a svátky 10:00 – 18:00
  • od listopadu do února: Po – Ne 10:00 – 17:00

Vstupné je 5 € dospělí, 3,5 € studenti, 2,5 € děti, do 6 let zdarma. Je zde možnost i komentovaných prohlídek, které jsou dražší cca o 10 € na osobu a jsou většinou možné pouze po předchozí rezervaci na info@speicherstadtmuseum.de (v angličtině nebo němčině).

Součástí je kavárna, kde si můžete ochutnat čaje, kávy, nebo odvézt něco jako suvenýr.

Deutsches Zollmuseum

Muzeum seznamující s historií celního úřadu od dob římských až po současnost. Uvidíte, jaká je práce celníka nebo jak se pašovali cigarety, drogy nebo alkohol. Vstupné je spíše symbolické, platí se 2 € za osobu starší 17 let, mladší mají muzeum úplně zdarma. Otevřeno úterý – neděle 10:00 – 17:00.

Spicy’s Gewürzmuseum

Jelikož se přes přístav jako jedna ze surovin převáželo i koření z různých koutů světa do celé Evropy, najdeme tu i muzeum, které se zajímá jen a pouze o koření. Podrobně je zde vysvětlena výroba daného koření, na co se používalo, můžete si přivonět i ochutnat. Jako vstupenku dostanete balíček pepře či papriky (děti gumídků) a k němu si můžete po prohlídce dokoupit mnoho dalších druhů koření.

Otevřeno pondělí – neděle 10:00 – 17:00. Vstupné je 6 € dospělí, 5 € studenti, 3 € děti, do 6 let zdarma. Vstupenky pořídíte i online. Audioprůvodce si můžete zdarma pustit v mobilu.

Powered by GetYourGuide

Kaffeemuseum Burg

Další komoditou, která se v přístavu skladovala, byla káva. A i ta tu má své muzeum. Na konci prohlídky si můžete dát ručně praženou kávu na stroji z 30. let minulého století a také si odvézt kávu, čaj, čokoládu nebo třeba gin jako suvenýr.

Otevřeno úterý – neděle 10:00 – 18:00. Vstupné je 8 € dospělí, 6.5€ studenti a děti. Audioprůvodce si můžete zdarma pustit v mobilu. Je možnost ale vybrat i prohlídku s živým průvodcem, ochutnávkou kávy apod. Možnosti najdete ZDE.

Harry’s Hamburg Harbour Bazaar & Museum

V tomto miniaturním muzeu můžete vidět vše, co si mořeplavci přivezli s sebou z cest – sochy, masky a další sběratelské předměty z celého světa. Otevřeno mívají o víkendech a státních svátcích 10:00 – 15:00, doporučujeme ale zkontrolovat zde. Vstupné je 5 € dospělí, 3€ děti do 12 let, do 6 let zdarma.

Ušetřit můžete také se vstupenkou na muzejní noc (Lange Nacht der Museen), která se koná jednou ročně na jaře. Pokud jste tu v tomto období, můžete si koupit lístek online za cenu jednoho dražšího muzea a obejít je všechny. Čas na to máte od 18:00 do 1:00 🙂.

U-Boot Museum

Trochu netradičním muzeem je U-Boot. Jde totiž o muzeum přímo v ponorce! Tato ponorka byla v minulosti používána pro špionáž sovětským námořnictvem, ale v roce 2002 byla vyřazena, odvezena do Hamburku a zpřístupněna pro veřejnost jako muzeum. Dnes už není schopna provozu, je zakotvena v mělkém místě u rybího trhu a během odlivu lze dokonce vidět původní vrtule. Uvnitř vás čekají pokojíčky a obývací část pro posádku, ale také strojovna.

Otevřeno je každý den 9:00 – 20:00 (v neděli otevřeno až od 11:00). Vstupné vás vyjde na 9 € dospělý, 6 € student/dítě, do 5 let zdarma.

u-boot muzeum hamburk

Muzejní loď Rickmer Rickmers

No a od ponorky už to není tak daleko na palubu lodi. Opět se můžete podívat do celých útrob lodi a nahlédnout tak, jaké to bylo být námořníkem od konce 90. let 19. století do 50. let 20. století.

Otevřeno je každý den 10:00 – 18:00. Vstupné je 7 € dospělý, 6 € student, 5 € dítě, do 3 let zdarma. Vstupenky můžete zakoupit předem online.

BallinStadt emigrační muzeum

Jelikož Hamburk je přezdíván „Brána do Evropy“, samozřejmě to funguje i na opačnou stranu a proto byl kdysi velmi důležitým centrem emigrantů, kteří se chtěli dostat do zámoří. V muzeu uvidíte autentické předměty jako jsou pasy, zavazadla, dopisy a další osobní věci a dovedete si tak představit, jaké to bylo býti emigrantem.

Muzeum je interaktivní, můžete si tedy vyzkoušet náročné podmínky na palubě lodi nebo udělat si průzkum v seznamech jmen, zda i někdo z vaší rodiny kdysi emigroval.

Muzeum je kousek dál od centra, proto využijte linku vlaku S3 a vysupte na zastávce Veddel (BallinStadt). Muzeum je pro návštěvníky otevřeno od úterý do neděle 10:00 – 18:00 a vstupné je 13,9 € dospělý, 12 € student, 7,5 € dítě do 12 let, do 5 let zdarma. Vstupenky pořídíte tady a až budete v muzeu, ZDE najdete audioprůvodce zdarma do vašeho telefonu.

A pokud by vás zajímalo, co se dá v Hamburku dělat zdarma, přečtěte si náš další článek 13 tipů co vidět v Hamburku zdarma.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 komentář