• Menu
  • Menu

Miniatur Wunderland a dalších 12 muzeí v Hamburku

Ač to není pro Hamburk úplně vyhlášené, najdeme tu vážně nepřeberné množství muzeí, které stojí za to navštívit. Od nejdůležitějších uměleckých muzeí Evropy až po vyhlášené Miniatur Wunderland, muzeum s největší železnicí na světě, to vše najdete právě tady, v Hamburku.

Pokud chcete využívat i veřejnou dopravu nebo jste skupina o více lidech, určitě se vám vyplatí pořídit si Hamburg CARD. Můžete s ní celý den jezdit MHD zdarma a k tomu máte slevy na některá muzea (většinou ale jen v řádu 1-2€). Skupinovou kartu lze ale využít až pro 5 osob (klidně i 5 dospělých) a v tom případě už bude úspora značná.

Muzea umění

Kunsthalle Hamburg

Kunsthalle Hamburg je jedno z nejvýznamnějších uměleckých muzeí v Německu a nachází se v samotném centru Hamburku hned vedle vlakového nádraží. Muzeum se specializuje na evropské malířství od středověku po současnost a obsahuje rozsáhlou sbírku děl, včetně prací takových mistrů jako jsou Rembrandt, Rubens, Dürer a Monet.

Sbírka je rozdělena do tří budov, z nichž každá se zaměřuje na určité období umění. V první jsou vystaveny díla od středověku po barokní období, v druhé jsou umístěny práce z 19. století a třetí se zaměřuje na současné umění.

V Kunsthalle se nachází jak trvalé expozice, tak dočasné výstavy. Muzeum je pro návštěvníky otevřeno od úterý do neděle (10:00 – 18:00, ve čtvrtek do 21:00) a vstupné je 16 € dospělý, 8 € student, do 18 let zdarma. Každý den po 17. hodině jsou vstupenky levnější. Lístky si můžete pořídit na místě i dopředu online.

kunsthalle hamburk

Deichtorhallen

Deichtorhallen je umělecké centrum, které se nachází v historické budově bývalé tržnice (opět poblíž hlavního nádraží ale na opačnou stranu). Toto centrum se zaměřuje na moderní a současné umění, je sídlem největší sbírky fotografií v Německu a také se zde nacházejí díla dalších umělců, jako jsou například Andy Warhol nebo Roy Lichtenstein.

Muzeum je pro návštěvníky otevřeno od úterý do neděle (11:00 – 18:00, ve čtvrtek do 21:00) a vstupné je 12€ dospělý, 7 € student, do 18 let zdarma. V úterý od 16 hodin je vstupné pouze 6 €. Lístky si můžete pořídit na místě i dopředu online.

Uměleckoprůmyslové muzeum

Do třetice si dáme muzeum, které leží přímo za hlavním nádražím a najdeme tu vše od sbírky starožitností z Egypta, Řecka, Říma i po Etruscích, artefakty z asijských zemí – Japonsko, Čína, Írán. Mezi exponáty jsou staré hudební nástroje, obrazy, porcelánové nádobí, no prostě vše co vás napadne.

Muzeum je pro návštěvníky otevřeno od úterý do neděle (10:00 – 18:00, ve čtvrtek do 21:00) a vstupné je 14€ dospělý, 8 € student, do 18 let zdarma. První čtvrtek v měsíci od 17 hodin je vstupné zdarma. Lístky si můžete pořídit na místě i dopředu online.

Pokud jste nadšenec do umění a chcete navštívit alespoň 2 z těchto muzeí, vyplatí se vám pořídit 3 denní permanentku ZDE za 25 € (19 € student).

Muzea ve čtvrti Speicherstadt

Muzeum miniatur

Největším tahákem je samozřejmě muzeum Miniatur Wunderland, které v sobě ukrývá největší model železnice na světě. Kromě 15 kilometrů železnice tu samozřejmě najdete zcela funkční zmenšeniny vláčků, aut, letadel ale i různých budov z celého světa. Na prohlídku si ideálně vyhraďte alespoň 2 hodiny.

Vstupenky doporučujeme koupit dopředu ZDE na konkrétní čas.

  • Dospělý 20€
  • Student 17€
  • Dítě do 15 let 12.50€
  • Dítě do 100 cm ZDARMA

Brzy ráno a pozdě večer ale bývají slevy 10-30%.

Otevírací hodiny se liší každý den. Obecně je otvíračka mezi 7-8 ranní a zavírá se po 7 večer. Někdy mají ale otevřeno až do 1 do rána. Pokud si chcete ověřit konkrétní den, můžete tak učinit ZDE.

miniatur wunderland

Námořní muzeum

Námořní muzeum (International Maritime Museum) se nachází v nejstarší dochované skladištní budově v Hamburku. 9 tématicky oddělených pater, celkem více než 38 000 modelů lodí a k tomu nespočet dalších artefaktů. Vše od počátku lodní dopravy až po moderní dobu. V muzeu si můžete také vyzkoušet, jaké je to být kapitánem kontejnerové lodi na simulátoru.

Otevřeno je každý den 10:00 – 18:00 a vstupné stojí 15€ za dospělého a 11€ za dítě/studenta, do 6 let je vstup zdarma. Online se vstupenky dají koupit pouze přes prostředníka, např. Klook nebo Tiqets.

Speicherstadtmuseum

Tohle maličké muzeum ukazuje historii celé čtvrti. Jak se skladoval čaj, káva a koření, ukazuje jaká byla práce skladníků. Muzeum je poměrně interaktivní, takže se zabaví i děti.

Otevírací doba:

  • od března do října: Po – Pá 10:00 – 17:00, So / Ne a svátky 10:00 – 18:00
  • od listopadu do února: Po – Ne 10:00 – 17:00

Vstupné je 5 € dospělí/ 3.5€ studenti/ 2.5€ děti/ do 6 let zdarma. Je zde možnost i komentovaných prohlídek, které jsou dražší cca o 10€ na osobu a jsou většinou možné pouze po předchozí rezervaci na info@speicherstadtmuseum.de (v angličtině nebo němčině).

Součástí je kavárna, kde si můžete ochutnat čaje, kávy, nebo odvézt něco jako suvenýr.

Muzeum celní historie 

Muzeum seznamující s historií celního úřadu od dob římských až po současnost. Uvidíte, jaká je práce celníka nebo jak se pašovali cigarety, drogy nebo alkohol. Vstupné je spíše symbolické, platí se 2 € za osobu starší 17 let, mladší mají muzeum úplně zdarma. Otevřeno úterý – neděle 10:00 – 17:00.

Spicy’s Gewürzmuseum

Jelikož se přes přístav jako jedna ze surovin převáželo i koření z různých koutů světa do celé Evropy, najdeme tu i muzeum, které se zajímá jen a pouze o koření. Podrobně je zde vysvětlena výroba daného koření, na co se používalo, můžete si přivonět i ochutnat. Jako vstupenku dostanete balíček pepře či papriky (děti gumídků) a k němu si můžete po prohlídce dokoupit mnoho dalších druhů koření.

Otevřeno pondělí – neděle 10:00 – 17:00. Vstupné je 6 € dospělí/ 5€ studenti/ 3€ děti/ do 6 let zdarma. Audioprůvodce si můžete zdarma pustit v mobilu.

Kaffeemuseum Burg

Další komoditou, která se v přístavu skladovala, byla káva. A i ta tu má své muzeum. Na konci prohlídky si můžete dát ručně praženou kávu na stroji z 30. let minulého století a také si odvézt kávu, čaj, čokoládu nebo třeba gin jako suvenýr.

Otevřeno úterý – neděle 10:00 – 18:00. Vstupné je 8 € dospělí/ 6.5€ studenti a děti. Audioprůvodce si můžete zdarma pustit v mobilu. Je možnost ale vybrat i prohlídku s živým průvodcem, ochutnávkou kávy apod. Možnosti najdete ZDE.

Harry’s Hamburg Harbour Bazaar & Museum

V tomto miniaturním muzeu můžete vidět vše, co si mořeplavci přivezli s sebou z cest – sochy, masky a další sběratelské předměty z celého světa. Otevřeno mají pouze o víkendech a státních svátcích 10:00 – 15:00. Vstupné je 5 € dospělí/ 3€ děti do 12 let/do 6 let zdarma.

Ušetřit můžete také se vstupenkou na muzejní noc (Lange Nacht der Museen), která se koná jednou ročně na jaře. Pokud jste tu v tomto období, můžete si koupit lístek online za cenu jednoho dražšího muzea a obejít je všechny. Čas na to máte od 18:00 do 1:00 🙂.

U-Boot Museum

Trochu netradičním muzeem je U-Boot. Jde totiž o muzeum přímo v ponorce! Tato ponorka byla v minulosti používána pro špionáž sovětským námořnictvem, ale v roce 2002 byla vyřazena, odvezena do Hamburku a zpřístupněna pro veřejnost jako muzeum. Dnes už není schopna provozu, je zakotvena v mělkém místě u rybího trhu a během odlivu lze dokonce vidět původní vrtule. Uvnitř vás čekají pokojíčky a obývací část pro posádku, ale také strojovna.

Otevřeno je každý den 9:00 – 20:00 (v neděli otevřeno až od 11:00). Vstupné vás vyjde na 9 € dospělý, 6 € student/dítě, do 5 let zdarma.

u-boot muzeum hamburk

Muzejní loď Rickmer Rickmers

No a od ponorky už to není tak daleko na palubu lodi. Opět se můžete podívat do celých útrob lodi a nahlédnout tak, jaké to bylo být námořníkem od konce 90. let 19. století do 50. let 20. století.

Otevřeno je každý den 10:00 – 18:00. Vstupné je 6 € dospělý, 5 € student, 4 € dítě, do 3 let zdarma.

BallinStadt emigrační muzeum

Jelikož Hamburk je přezdíván „Brána do Evropy“, samozřejmě to funguje i na opačnou stranu a proto byl kdysi velmi důležitým centrem emigrantů, kteří se chtěli dostat do zámoří. V muzeu uvidíte autentické předměty jako jsou pasy, zavazadla, dopisy a další osobní věci a dovedete si tak představit, jaké to bylo býti emigrantem.

Muzeum je interaktivní, můžete si tedy vyzkoušet náročné podmínky na palubě lodi nebo udělat si průzkum v seznamech jmen, zda i někdo z vaší rodiny kdysi emigroval.

Muzeum je kousek dál od centra, proto využijte linku vlaku S3 a vysupte na zastávce Veddel (BallinStadt). Muzeum je pro návštěvníky otevřeno od úterý do neděle 10:00 – 18:00 a vstupné je 13 € dospělý, 11.5 € student, 7 € dítě do 12 let, do 5 let zdarma. ZDE najdete audioprůvodce zdarma do vašeho telefonu.

A pokud by vás zajímalo, co se dá v Hamburku dělat zdarma, přečtěte si náš další článek 13 tipů co vidět v Hamburku zdarma.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 komentář