• Menu
  • Menu

Königstein a Bastei: Krásy Saského Švýcarska

Jen 20 km od hranic najdete jednu z největších skalních pevností v Evropě – Königstein.

K hradu se dá dostat několika způsoby. Přímo před první branou je velké parkoviště, kde se platí 6 € za 4 hodiny parkování, což na prohlídku je tak akorát. My jsme jeli z Rumburka vlakem do stanice Königstein s tím, že jsme museli absolvovat jeden přestup v Bad Schandau. Cesta nám trvala skoro 2 hodiny, spíše tedy doporučuji svézt se z Děčína, čímž ušetříte přes hodinu času. Jelikož jsme věděli, že chceme z Königsteinu ještě pokračovat dál, koupili jsme si celodenní jízdenku Labe-Elbe za 300 Kč.

Z nádraží půjdete rovnou směrem k největšímu kopci na obzoru. K hradu musíte vystoupat 250 výškových metrů, což vám zabere zhruba 40 minut. Z pevnosti je nádherný výhled na labské meandry a stolové hory, což vám námahu vykompenzuje. Můžete se ale také svézt vyhlídkovým autobusem a vláčkem za 4 € – více zde.

Na hradě jsme platili 12 € (a já studenta za 9 €), za což máte vstupy na všechny expozice v areálu hradu a případně i výtah z parkoviště. Můžete tak obdivovat například druhou nejhlubší studnu v Německu nebo zbrojnici. Vstupné a otevírací dobu najdete zde.

Königstein

Z Königsteinu jsme měli namířeno na další zajímavost Saského Švýcarska – skalní most Bastei.

Pokud půjdete cestu Königstein – Bastei také pěšky, velmi doporučuji si vzít s sebou pití a nespoléhat na to, že po cestě potkáte restauraci.

K němu jsme se prošli zhruba 3 hodinky pěšky přes vesničky podél Labe. Než jsme mohli začít stoupat schody na vrchol, museli jsme se ještě dopravit přívozem na druhou stranu, což nás vyšlo na 2,50 € (zpáteční). Na samotný most se žádné vstupné neplatí, výstup nahoru je po schodech a trvá asi 40 minut. Pokud ale jedete autem, dá se za poplatek zaparkovat na jeho druhé straně na parkovišti a žádné schody vás nečekají.

Za vstupné 2 € se dá podívat i na skalní hrad Neurathen, kam se ale jde po dřevěných lávkách a my jsme na to neměli dostatek odvahy. 😀

Bastei

Jakmile jsme sestoupali zpět k přívozu, už jsme věděli, že vlak zpět do Česka nestíháme. Jeli jsme tedy ještě dál do Pirny. Zde se můžete projít promenádou až na náměstí s výhledem na hrad a konečně se něčím občerstvit. 🙂

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *