• Menu
  • Menu

Co vidět v Krakově – ultimatní průvodce + mapa

Krakov je bezpochyby jedno z nejhezčích a nejstarších měst Polska. 500 let sloužil dokonce jako hlavní město a sídlo polských králů. Dnes může nabídnout krásně zachovalé staré město zapsané na seznamu UNESCO, ale i spoustu novodobé historie v podobě židovské čtvrtí Kazimierz. Pojďme se podívat co v Krakově vidět a navštívit.

Jak se dostat do Krakova

Dostat se do Krakova není nic složitého. Můžete zvolit přímý vlak, autobus i let. Vlakem i autobusem byste se sem měli dostat za cca 7-8 hodin a máte možnost zvolit i několik nočních spojů.

  • autobus: Jedinou možností je Flixbus, který je samozřejmě nejlevnější volbou.
  • vlak: Na výběr máte z Českých drah a Regiojetu, oba provozují i noční spoje. Levněji pořídíte u Regiojetu, ale kvalitněji podle nás u ČD.
  • letadlo: Do Krakova létá přímá linka od Ryanairu. Ceny se dostávají i pod 1000 Kč za zpáteční letenku.

Ubytování v Krakově

Pokud si nepotrpíte na přílišný luxus, tak se v Krakově ubytujete už třeba za 600 Kč na dvě noci pro jednoho v pokoji pro 2. Ale nebudete úplně v centru. To by však s Krakovskou MHD neměl být žádný problém.

Levné ubytování: Dom Studencki Atol je sice dál od centra, ale kousek od tramvaje, která vás tam spolehlivě doveze.

Zlatý střed: Pěkný a čistý Hotel Wyspiański, který je pár minut pěšky od hlavních atrakcí v centru Krakova. Nebo můžete zvolit vlastní apartmán s kuchyňkou i koupelnou hned u centra Rose – Apartamenty Kleparksie.

Ultimatní zážitek: Luxusní ubytování v renesanční budově Hotel Copernius. Dřevěné stropy a dekorace ze 14. století. Mramorová koupelna a v hotelu sauna s bazénem. Terasa s výhledem na hrad Wawel.

My jsme si pro ubytování vybrali Apartamenty Delecta a měli jsme celý apartmán pro sebe i s kuchyní.

Co vidět v Krakově

Středověké náměstí Rynek Główny

Při prohlídce Krakova nemůžete minout hlavní náměstí Rynek Główny. Jedná se o jedno z největších náměstí v Evropě postavené ve 13. století poté, co odjeli Mongolové, kteří město úplně vyplenili. Na jeho prostranství najdeme baziliku Panny Marie, středověkou tržnici nebo radniční věž.

bazilika Panny Marie

Gotické stavbě dominují dvě věže. Vyšší sloužila jako strážní věž (dodnes je to nejvyšší věž v Krakově), kde trubač oznamoval zavření bran, nebezpečí atd. Jednou byl trubač uprostřed melodie zastřelen šípem. Dnes hraje trubač na věži každou hodinu a přesně podle tohoto historického okamžiku melodii nedokončí. Nižší věž slouží jako zvonice. Uvnitř baziliky se nachází oltář z 15. století. Vyřezal jej Veit Stoss a je považován za mistrovské dílo pozdní gotiky.
Prohlídka baziliky: 12-18 (NE 14-18), 15 PLN
Strážní věž: 10-18 (NE 13-18), 20 PLN, v zimě zavřená
Doporučení: mějte s sebou hotovost.

Sukiennica

Na místě dnešní tržnice stálo tržiště už v 14. století. Tehdy se tu prodávaly látky, sukno a od toho je odvozen její název. Původní budova lehla popelem, takže ta dnešní byla postavena znovu až v 16. století. Uvnitř se můžete kochat erby dalších polských měst, které jsou namalované nad stánky. No a samozřejmě tu můžete pořídit spousty suvenýrů. Otevřeno je od úterý do soboty 10-18 (či 10-19 podle toho, který den se sem vydáte). Ale určitě doporučujeme se sem jít podívat i po zavíračce, kdy můžete nahlédnout přes mříže do liduprázdné tržnice (mnohem hezčí pohled).

Krakov Sukiennica

Pro milovníky umění: V horním patře tržnice sídlí i národní galerie, kde uvidíte jednu z největších expozic malířství a sochařství 19.století v Polsku. Vstupné je 35 PLN, ale v úterky sem můžete zcela zdarma. Více se dočtete ZDE.

Rynek Underground

Hned pod budovou tržnice najdeme interaktivní podzemní muzeum, ve kterém uvidíte něco z historie města, včetně základů tehdejších budov, pozůstatky pohřbených, úseky cest atp. Vstup se nachází naproti bazilice Panny Marie, ale vstupné si koupíte na druhé straně tržnice. Ideální je ale kupovat předem na konkrétní hodinu, protože na místě na vás na daný čas už nemusí být místo.
Otevřeno 10-19 (o víkendu až do 20:00, v úterý jen do 14:00). Každé druhé pondělí v měsíci zcela zavřeno. Cena 32 PLN.

Radniční věž

Kousek od tržnice se nachází gotická věž, která se zachovala po radnici stržené v roce 1820. Součástí jsou výstavy archivních fotografií, krojů, pohledy na bývalou radnici nebo starý hodinový stroj. Pozor ale na velmi úzké a příkré schody, vstup se nedoporučuje osobám, které mají strach ze stísněných prostor. Na vyhlídkovou terasu se bohužel nedá vstoupit, výhledy je možné obdivovat pouze z oken. Vstupné je 18 PLN, ale pondělky prý bývají zdarma. To jsme ale nemohli vyzkoušet, protože je věž přes zimu uzavřena.

Krakov co vidět

Jagellonská univerzita

Univerzitu už nenajdete přímo na hlavním náměstí, ale kousek za ním. Její cihlové budovy tu stojí už od 14. století a jedná se o jednu z nejstarších univerzit na světě. Můžete se podívat buď jen na nádvoří (otevřené denně 9-16:30), kde každé 2 hodiny hraje melodie studentské hymny a při tom je možné obdivovat takový maličký „orloj“ s pochodujícími postavami spojenými s univerzitou. Nebo si můžete zaplatit i prohlídku Jagellonského univerzitního muzea a podívat se na knihovnu, nástroje Mikuláše Koperníka, místnosti s nástroji chemiků, fyziků apod. nebo Chopinův klavír. Prohlídka je cca na 30 min, stojí 17 PLN a můžete si vybrat anglicky mluvícího průvodce nebo se na ní vydat uplně sami. Lístky můžete pořídit dopředu ZDE.

Krakov centrum

Hrad Wawel

Dominantou celého města je bezpochyby hrad Wawel zapsaný na seznamu UNESCO. Hrad byl od 13. století do 17. století byl sídlem polského krále. Od roku 1930 slouží jako národním muzeem. Nejdůležitější součástí je Wawelská katedrála, která byla místem korunovace a pohřbu mnoha polských panovníků, národních hrdinů a kulturních osobností. Současná stavba byla dokončena ve 14. století, ale kvůli dostavování mnoha královských pohřebních kaplí získala velikou rozmanitost stylů. Na hradě a v katedrále je několik okruhů, ceny za jednotlivé okruhy se pohybují od 20 do 40 PLN. Lístky do katedrály pořídíte ZDE, lístky do prostor hradu (královské komnaty, pokladnice, zbrojnice aj.) pořídíte ZDE.

Pod hradem se také nachází jeskyně, kde podle legendy žil drak. Král nechal draka zabít bratry Krakem a Lechem, aby neohrožoval město. Bratři draka přelstili a zabili, ale Lech se nechtěl dělit o zásluhy a tak bratra zabil. Následně byl vyhnán a město bylo pojmenováno podle nevinného Kraka. Sochu draka chrlícího každých 5 minut oheň najdete u Wawelu dodnes. Vstupné do jeskyně je 8 PLN, vhodné je to prý hlavně pro děti. My jsme jeskyni nevyzkoušeli, jelikož je přes zimu zavřená.

Židovská čtvrť Kazimierz

Jižně od centra města najdeme jednu z nejvíce autentických čtvrtí v Krakově – Kazimierz. Ve 14. století tu poskytli místo židům, kteří byli jinde pronásledovaní. Za nacistické okupace pak byli přesunuti jižněji přes řeku do židovského ghetta. Dosud ale v této čtvrti zbylo mnohé z židovské historie.

Navštívit zde můžete celou plejádu synagog, do kterých se většinou platí symbolické vstupné 10 PLN. Nezapomeňte si hotovost a pokrývku hlavy 😉

  • Stará synagoga (nejstarší synagoga v Krakově)
  • Synagoga Kupa
  • Synagoga a hřbitov Remuh
  • Tempelská synagoga

Za návštěvu stojí ale i kostel Božího Těla, který jsme našli úplnou náhodou, ale byl moc krásný vstup se neplatí.

Dnes je Kazimierz plná bohémských klubů, barů, restaurací, knihkupectví nebo lokálních obchůdků. Můžete tu tak snadno zajít na koncert s typickou židovskou živou hudbou klezmer nebo ochutnat židovskou kuchyni v restauracích Ariel nebo Hamsa.

Židovské ghetto ve čtvrti Stare Podgórze

Ke Krakovu zároveň patří i hodně té ponuré válečné historie. Najdete tu spousty lokací, kde se natáčel Schindlerův seznam, v ulici Lwowska zbytky zdi, která oddělovala židovské ghetto, ale jsou tu hlavně dvě důležité lokace, kde se dozvíte o této době nejvíce.

Apteka pod Orlem

Za okupace sehrála lékárna velkou roli díky svému neobvyklému umístění. Když Němci založili ghetto v Podgórze, toto zařízení bylo umístěno uvnitř něj. Ženy pracující v lékárně pomáhaly Židům tím, že byly spojnicí mezi židovskou čtvrtí a světem mimo zdi ghetta. Sám majitel lékárny pomáhal obyvatelům výdejem léků zdarma nebo zařizováním padělaných dokladů. Uvnitř uvidíte tehdejší vybavení a nějaké povídání o tehdejší době. Vstupné 18 PLN.

Schindlerova továrna

Oskar Schindler byl pán německé národnosti, který si po okupaci otevřel vedle ghetta továrnu na smaltované výrobky pro armádu. V továrně zaměstnával Židy a tím se mu podařilo asi 1200 z nich zachránit před smrtí v koncentračním táboře. Uvnitř hlavní budovy je fantastická expozice zachycující průběh druhé světové války v Polsku, život v ghettu a osudy Židů. Součástí expozice je spousta dobových věcí, včetně osobních předmětů lidí z továrny, dopisů nebo nacisty ukradených věcí. Atmosféra je tam velmi emotivní, ale myslím, že je to pořád nic oproti výletu do Osvětimi. A tak rozhodně doporučujeme zajít, za nás to byly velmi dobře vynaložené 2 hodinky času. Vstupné stojí 36 PLN a hlavně v letních měsících doporučujeme koupit dopředu ZDE. V pondělky je vstupné zdarma! (Ale i tak doporučujeme rezervaci online 🙂 )

Kdo by chtěl ještě trochu doplnit historické znalosti, může se podívat i do budovy bývalého gestapa na Pomorské ulici. Nyní je tam udělané menší muzeum, kde uvidíte vazební věznice nebo Hitlerovo popraviště. Vstupné stojí 16 PLN, ale ve středu se sem dostanete zadarmo.

Čas na zábavu

Určitě doporučujeme si nechat nějaký čas na Arcade Museum. Více interaktivní muzeum už podle nás nikde nenajdete! Jde o obrovskou halu 20 min. tramvají z centra, kde je přes 150 herních automatů od stříleček, pinballu, tancování, skejtování až po motorky, auta a další. Muzeum otevírá až ve 14:00, takže je to ideální na oddychnutí po dopoledním obcházení památek. Vstupné je 80 PLN na celý den (lze koupit i na 1 nebo 2 hodiny, ale myslíme, že se vám tam bude chtít strávit mnohem více času). Navíc nabízí i různé akce, takže třeba v úterky je vstup o 10 PLN levnější.

Pokud bychom si měli vybrat jedinou věc, za kterou v Krakově zaplatíme vstupné, bylo by to tohle 🙂

Pokud chcete do přírody

Krakov je obklopen 4 pohřebními mohylami navršenými polským národním hrdinům. Jsou z nich pěkné výhledy na město a místní je často využívají k odpočinku nebo pikniku. Pokud vám zbyde tedy ještě nějaký čas, můžete si udělat i zdravotní procházku po těchto kopcích.

  • Kościuszkova mohyla (spojena dohromady s muzeem o tomto vojenském hrdinovi, vstup 24 PLN)
  • Krakova mohyla
  • Wandina mohyla
  • Piłsudského mohyla
krakov mohyla

Kam vyrazit z Krakova?

Solný důl Wieliczka

Jižně od Krakova na vás čeká jeden z nejstarších solných dolů na světě, který je dokonce zapsán na seznamu UNESCO. Dostanete se sem pohodlně MHD autobusem za 15 minut. V dole sestoupáte asi 400 schodů hluboko a projdete část 3-4 kilometry dlouhou (necelá 2% celého dolu). Na závěr vás vyvezou starým hornickým výtahem nahoru. V dole je k vidění plno krásných míst. Sochy, jezírka, obrovské chodby a sály, kapličky vytesané ze soli a zvláště pak kaple svaté Kingy je obdivuhodná. Celá prohlídka trvá přes dvě hodiny a za vstupné zaplatíte 122 PLN (pokud vám stačí polský průvodce, tak 86 PLN). Vstupenky si kupte dopředu ZDE.

Osvětim

Koncentrační tábor Osvětim asi nemusíme představovat. Dojedete sem vlakem nebo autobusem za cca 1,5 hodiny a 15-20 PLN. Návštěva muzea začíná v bývalém táboře Auschwitz I (ul. Leszczyńska 11) a končí v jeho druhé části – bývalém táboře Auschwitz II-Birkenau. Vstup je 110 PLN s průvodcem (dopolední časy) nebo zdarma bez průvodce (odpolední časy). Tak jako tak doporučujeme koupit vstupenky dopředu ZDE.

Zakopané

Nejoblíbenější zimní středisko v polských Tatrách nemusíte využít jen k lyžování. Je odtud možnost vydat se několika lanovkami na přilehlé vrcholy hor. Autobusem jste zde za 2 hodinky a cca 27 PLN. Více o tomhle městečku se dozvíte v našem článku: Polské Tatry: 7 tipů, co dělat v Zakopaném

Případně využijte výlet do lázní z Krakova.

Doprava v Krakově

Nejjednodušší je pohybovat se po Krakově pěšky. Narazíte na plno uliček a skrytých míst, kam byste se třeba jinak vůbec nepodívali. My osobně jsme se projeli tramvají v podstatě jen do Arcade Musem, které je trošku mimo centrum.

Páteřní dopravu Krakova tvoří tramvaje, které doplňují autobusy. Lístky koupíte pohodlně na tramvajích zastávkách, kde se v automatu dá platit kartou.

Krakov má dvě zóny. Ta první zahrnuje v podstatě celé města. Pokud budete potřebovat na letiště či chcete vyrazit do Solného dolu Wieliczka, tak budete potřebovat lístek, který je platný v zóně 2 (Strefa II).

Cena lístků na MHD

Typ lístkuZónyCena
20 minI + II + II4 PLN
60 minuI + II + II6 PLN
90 minI + II + II8 PLN
24 hod.I17 PLN
24 hod.I + II + II22 PLN
48 hod.I + II + II35 PLN
72 hod.I + II + III50 PLN
7 dníI56 PLN
7 dníI + II + II68 PLN
Pokud jedete s rodinou na víkend, tak můžete na všechny zóny koupit za 25 PLN. Mohou na něj například jet 2 dospělí a 5 dětí do 16 let. Všechny ceny najdete zde.

Auto – do některých částí města mají zákaz vjezdu. V ubytování vám jistě rádi pomohou ohledně parkování (často nabízí hotely své vlastní možnosti).

Často kladné otázky

Jak se dostat do Krakova?

Nejrychleji se dostanete do Krakova letecky. Z Prahy to trvá hodinu a letenky se dají najít pod 1 000 Kč. Svézt se můžete i nočním vlakem od Českých drah či Regiojetu.

Jak dlouho pobýt v Krakově?

Jestli chcete vidět především základní památky jako hrad Wawel a historické centrum a Schindlerovo muzeum, tak by vám měl stačit víkend. Jestli si chcete město a jeho okolí pořádně užít, tak si vyhraďte aspoň 4 dny.

Kam v Krakově na jídlo?

Určitě vyzkoušejte Pierogarnia Krakowiacy. Pro levnější zážitek si vyberte některý z mléčných barů. Nevynechejte ani zapiekanku v Okrąglaku. Veškeré naše tipy najdete v našem článku Food tour po Krakově.

Co přivézt s Krakova za suvenýr?

Nejvíce tradiční výrobky koupíte v Sukiennice. Jedná se především o keramiku, sklo a jantar. Dále můžete přivézt tekutý dárek v podobě různých druhů vodek. Ze sladších věcí například med a ti nejmenší nepohrdnou tradičními Krowkami (karamelky).

MAPA ZDARMA

Stáhněte si do mobilu mapu se všemi místy v článku a ještě s dalšími tipy navíc. Mapy jsou určené pro My Maps Google, Google Mapy a Mapy.cz

Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

V mapě najdete vše, co je popsáno v článku a k tomu navíc tipy na jídlo, pití a něco navíc.

Chybí vám tu ještě nějaké zajímavé místo v Krakově? Budeme rádi, když se podělíte a napíšete nám ho do komentářů 🙂

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

6 komentářů