• Menu
  • Menu

Riga Co vidět – 11 tipů + mapa zdarma

Lotyšsko je sice rozlohou malé, ale rozhodně má co nabídnout. A jeho hlavní město není výjimkou. My jsme Rigu navštívili už dvakrát. Podruhé to bylo v rámci mistrovství světa v hokeji, což městu dodalo ještě lepší atmosféru. Pojďme se tedy podívat, co Riga nabízí a co se vyplatí vidět.

Jak se dostat do Rigy?

Do Rigy se dostanete celkem jednoduše, protože přímo z Prahy sem létá Ryanair i Air Baltic. Obě společnosti mívají celkem často slevy, a tak se vám může podařit sehnat zpáteční letenky i okolo 1000 Kč.

Při cestě z letiště využijte autobus č. 22, který staví před letištní halou – stačí jen přejít přes celé parkoviště. Lístek si opět můžete koupit v aplikaci, v automatu kartou (bohužel zatím nefunguje bezkontaktní platba) nebo hotově, vyjde vás na 1,5 € nebo můžete rovnou použít celodenní či vícedenní jízdenku. V tomto autobuse se dá ale platit i u řidiče, ale pouze kartou a připlatíte si 0,5 €.

riga
Riga během MS v hokeji 2023

Ubytování v Rize

V Rize se v porovnání s ostatními evropskými městy dá ubytovat za velmi slušné ceny, to znamená i okolo 1000 Kč na noc.

Dobrým příkladem je třeba Rija Domus Hotel, kde soukromý pokoj pro dva seženete za 1200 Kč. Pokud cestujete sami, můžete zvolit Blue Bird Hostel s cenou 500 Kč za palandu nebo 1200 Kč za soukromý pokoj pro dva lidi. Jsou to sice palandy, ale je to krásná historická budova a palandy jsou vyrobeny tak, abyste měli dostatek soukromí.

Za dobrou cenu ale seženete třeba i vlastní podkrovní apartmán s krásným výhledem na historické centrum v 2 level apartment (okolo 1500 Kč pro dva, ale je možné se tu ubytovat i v 5 lidech) nebo dokonce v hotelu řetězce Wellton, kterých je ve městě víc, ale podle mě nejlepší je Wellton Riverside SPA Hotel (od 1900 Kč pro dva).

No a samozřejmě je ve městě spoustu ubytování u soukromníků. My jsme bydleli v Joya Mia, což byl vážně moc krásný a skvěle vybavený byt na kraji historického centra. Pro dva lidi je cena sice vyšší, ale jelikož nás bylo 5, tak se to hezky rozložilo.

Riga Co vidět za památky

Vecriga – staré město

Vecrīga tvoří samotné centrum a jedná se o původní město, které později obklopili novější stavby. Můžete ho také najít pod názvem Staré město a patří do světového dědictví UNESCO. Nabízí ideální mix pro trávení volného času. Projděte se starými uličkami, navštivte nejvýznamnější památky, či se zastavte v útulné cukrárně na dezert, který nese stejné jméno jako toto místo, tedy Vecriga. Vyhlášená je například Martin´s Bakery. Tam se můžete posilnit a jít postupně projít památky.

Dům Černohlavců

Původní dům ze 14. století, který byl postaven pro cech německých kupců, se bohužel nedochoval. Byl zničen během druhé světové války. Znovu postaven byl až v roce 1999 podle původních plánů. Nachází se na Radničním náměstí ve starém městě, tak byste ho určitě neměli minout. Můžete se podívat i dovnitř. Vstup stojí 8 €. Pokud přidáte jedno Euro navrch, tak k tomu máte i kávu.

riga dům černohlavců

Kostel svatého Petra

Minutku od domu Černohlavců se nachází další ze symbolů Rigy. Kostel má nejvyšší věž v Rize a pochází už ze 14. století. Výtahem můžete vyjet do výšky 72 metrů a kochat se výhledem na staré město, či řeku Daugavu s přístavem. Tento zážitek vás vyjde na 9 €. Za Káťu byl tohle nejhezčí zážitek celé Rigy.

riga co vidět

Rižská katedrála

Můžete znát i jako Rīgas Doms. Jste tam za cca pět minut od kostela sv. Petra. Jedná se o jednu z největších katedrál v pobaltských zemích. Slouží mimo jiné také jako místo pro pořádání koncertů. Na ty je vstupné zpravidla 10 euro. Jestliže chcete katedrálu navštívit bez hudby, tak vás to vyjde na 5 €.

riga

Tři bratři

Od katedrály už je to jen tři minutky k původním domům z 15. až 17. století, které jsou krásně zachovalé. Opravována byla jen fasáda. Název je inspirován Třemi sestrami z estonského Tallinu.

riga tři bratři

Rižský zámek

Zámek je co by kamenem dohodil od Tří bratrů. Původně se jednalo o hradby ze 14. století. Aktuálně se jedná o sídlo prezidenta. Dovnitř se aktuálně nepodíváte kvůli renovaci.

riga co vidět

Pomník svobody

Pokud už vám památky stačily, tak se můžete přesunout do nedalekého parku u Rižského kanálu. Jeho dominantou je Pomník svobody, který byl postaven na památku padlých za boje o nezávislost. Aktuálně ho Lotyši vnímají jako symbol státnosti.

riga co vidět

Volný čas

Central market

Tržnice bývá jedno z nejdůležitějších míst města a bývá často architektonicky zajímavé. Zde to platí dvojnásob. Tržnice v Rize sídlí v bývalých hangárech po vzducholodích Zepelin. Může se tak spolehnout, že v ní najdete všechno možné. Čerstvé ryby, sýry, zelenina a ovoce a další místní pochoutky na obrovských plochách. Najdete tu však i stánky s oblečeném, domácími potřebami, či suvenýry. Rozhodně doporučuji navštívit.

Za zmínku stojí i Agenskalns Market, který je však už dál od centra (pohodlně sem dojedete tramvají, či busem). Tento market je cihlový a může vám trošku připomínat například Budapešťskou tržnici.

Rižský kanál

Staré město z jedné strany omývá řeka Daugava a z druhé uměle vytvořený kanál. Jeho okolí je ideální pro procházky. Jedná se v podstatě o takový park, jelikož jsou kolem vysázené stromy a na sezení máte k dispozici mnoho laviček. Rovněž po cestě narazíte i například na sochy. I když park úplně svádí k tomu, si v něm dát pivko, dejte si pozor na to, že pití alkoholu na veřejnosti je v Rize zakázané a parkem neustále prochází policisté.

Powered by GetYourGuide

Lotyšská akademie věd

Pokud máte rádi socialistickou architekturu, tak si můžete udělat čas a jet se podívat na tuto stavbu, která vám připomene například Palác kultury ve Varšavě. Za 8 € se můžete nechat vyvézt na vyhlídkovou plošinu, která nabízí panoramatický výhled na celou Rigu. Jen pozor, vstupenky zaplatíte pouze v hotovosti.

riga co vidět

Victory park

Tento park se nachází na druhé straně řeky a je tak o poznání klidnější. Rovněž tu potkáte více místních. Pokud bydlíte v blízkosti, tak může sloužit jako dobré odpočinkové místo po dni v centru.

Televizní věž

Pokud pro vás předchozí vyhlídky byly příliš nízké, tak vězte, že na ikonické televizní věži můžete vyjet až do 93 metrů. S celkovými 368 metry je to třetí nejvyšší věž v Evropě. Aktuálně je bohužel uzavřená kvůli rekonstrukci, ale to by se mělo během roku 2024 změnit.

Muzea v Rize

Určitě doporučujeme, pokud to čas dovolí, navštívit i některé z mnoha muzeí. Lotyšské etnografické muzeum se nachází na samém kraji Rigy, ale vy se tu budete cítit jako kdybyste vyjeli na venkov. Cena vstupenky je 4 €. Na zastávku Brīvdabas muzejs jezdí trolejbus 31 a busy 28 a 29.

Za návštěvu rozhodně stojí známé Muzeum okupace. Výstava se věnuje období, kdy Lotyšsko patřilo pod Sovětský svaz. Vstupné je 5 €. K tomu se váže i Muzeum KGB v tzv. rohovém domě.

Jestli jste milovníci umění, tak určitě navštivte Lotyšské národní umělecké muzeum. Čeká tam na vás přes 52 tisíc děl.

Jestli jste spíš na techniku, tak se stavte v Riga Motor museum, kde najdete největší sbírku historických vozidel v Pobaltí. Dzelzceļa muzejs si užijí fanoušci do vláčků. Vedle letiště si můžete ještě zkrátit čas čekáním na odlet v Rīgas aviācijas muzejs.

A pokud rádi vyjedete na výlet i za hranice města, můžete se inspirovat naším článkem 7 tipů na jednodenní výlety z Rigy.

Jak se pohybovat v Rize?

Riga má skvělou a levnou městskou dopravu, která zahrnuje autobusy, trolejbusy a tramvaje. MHD je v provozu cca od 5:00 téměř do půlnoci.

Lístek si můžete koupit v automatech, prodejnách Narvesen (něco jako Žabka) i pomocí mobilní aplikace Rīgas satiksmes. Na 90 minut stojí 1,50 €. Využít můžete i 24hodinový lístek za 5 €, 3 denní za 8 € a 5 denní za 10 €.

Ve městě rovněž najdete koloběžky k zapůjčení od 4 různých společností. Celkem levně se svezete i Boltem.

Kam zajít na pivo v Rize

Riga, ač se to nezdá, je město, kde to večer vážně žije. Je tu spousta barů a hudebních klubů. Jelikož jsme v Rize byli s kamarády s mistrovství světa v hokeji, prošli jsme jich celou řadu a stavili se i v pivovaru. Náš top výběr je:

  • Funny Fox – Asi jediný karaoke bar ve městě a opět spoustu koktejlů od 6 do 7 €.
  • Cartel Bar – Mají tady super koktejly a míchané panáky, od 17:00 do 19:00 mají happy hours, takže dostanete 2 za cenu jednoho.
  • pivovar Labietis – Sem opravdu musíte zajít. Dobrá piva, hezká budova, deskovky k zapůjčení, jen trochu mimo centrum. Pokud budete chtít ochutnat jejich pivo, aniž byste jeli přímo do pivovaru, mají ho i na tržnici.

Příště bych do programu zařadila i Aussie Backpackers Pub a Distillers Republic, ale určitě najdete i nějaké své oblíbené. Budeme rádi, když se o ně podělíte v komentářích 🙂.

pivovar Labietis

FAQ – často kladené otázky

Kde se najíst?

Pro menší zasycení vám bude stačit nějaká pekárnička. Zkuste místní zákusky nebo žitný chléb. Levně a dobře se najít v místních samoobslužných restauracích Lido. Co doporučujeme vyzkoušet za speciality najdete tady.

Jaké jsou v Rize ceny?

Platí se Eurem a ceny jsou podobné, či o něco nižší než u nás. Potraviny jsou zpravidla o něco levnější. Trochu dražší mohou být restaurace. A připlatíte si za alkohol. Porovnání naleznete zde.

Co si z Lotyšska odvézt?

Cokoli místního co najdete na Central marketu. Oblíbené jsou ruční výrobky a tradiční textilie. Vyhlášený je Černý balzám, což je bylinný likér. Ten tradiční rižský má například 45 % alkoholu.

MAPA ZDARMA

Stáhněte si do mobilu mapu se všemi místy v článku a ještě s dalšími tipy navíc. Mapy jsou určené pro My Maps Google, Google Mapy a Mapy.cz

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 komentář