• Menu
  • Menu

Riga: 11 tipů co vidět, praktické tipy + mapa zdarma

Lotyšsko je sice rozlohou malé, ale rozhodně má co nabídnout. A jeho hlavní město není výjimkou. Tento rok už podruhé bude hostit Mistrovství světa v hokeji. Pojďme se tedy podívat, co Riga nabízí a co se vyplatí vidět.

Památky v Rize

Vecriga – staré město

Vecrīga tvoří samotné centrum a jedná se o původní město, které později obklopili novější stavby. Můžete ho také najít pod názvem Staré město a patří do světového dědictví UNESCO. Nabízí ideální mix pro trávení volného času. Projděte se starými uličkami, navštivte nejvýznamnější památky, či se zastavte v útulné cukrárně na dezert, který nese stejné jméno jako toto místo, tedy Vecriga. Vyhlášená je například Martin´s Bakery. Tam se můžete posilnit a jít postupně projít památky.

1. Dům Černohlavců

Původní dům ze 14. století, který byl postaven pro cech německých kupců, se bohužel nedochoval. Byl zničen během druhé světové války. Znovu postaven byl až v roce 1999 podle původních plánů. Nachází se na Radničním náměstí ve starém městě, tak byste ho určitě neměli minout. Můžete se podívat i dovnitř. Vstup stojí 7 €. Pokud přidáte jedno Euro navrch, tak k tomu máte i kávu.

riga dům černohlavců

2. Kostel svatého Petra

Minutku od domu Černohlavců se nachází další ze symbolů Rigy. Kostel má nejvyšší věž v Rize a pochází už ze 14. století. Výtahem můžete vyjet do výšky 72 metrů a kochat se výhledem na staré město, či řeku Daugavu s přístavem. Tento zážitek vás vyjde na 9 €. Za Káťu byl tohle nejhezčí zážitek celé Rigy.

3. Rižská katedrála

Můžete znát i jako Rīgas Doms. Jste tam za cca pět minut od kostela sv. Petra. Jedná se o jednu z největších katedrál v pobaltských zemích. Slouží mimo jiné také jako místo pro pořádání koncertů. Na ty je vstupné zpravidla 10 euro. Jestliže chcete katedrálu navštívit bez hudby, tak vás to vyjde na 5 €.

4. Tři bratři

Od katedrály už je to jen tři minutky k původním domům z 15. až 17. století, které jsou krásně zachovalé. Opravována byla jen fasáda. Název je inspirován Třemi sestrami z estonského Tallinu.

riga tři bratři

5. Rižský zámek

Zámek je co by kamenem dohodil od Tří bratrů. Původně se jednalo o hradby ze 14. století. Aktuálně se jedná o sídlo prezidenta. Dovnitř se aktuálně nepodíváte kvůli renovaci.

6. Pomník svobody

Pokud už vám památky stačily, tak se můžete přesunout do nedalekého parku u Rižského kanálu. Jeho dominantou je Pomník svobody, který byl postaven na památku padlých za boje o nezávislost. Aktuálně ho Lotyši vnímají jako symbol státnosti.

Volný čas

7. Central market

Tržnice bývá jedno z nejdůležitějších míst města a bývá často architektonicky zajímavé. Zde to platí dvojnásob. Tržnice v Rize sídlí v bývalých hangárech po vzducholodích Zepelin. Může se tak spolehnout, že v ní najdete všechno možné. Čerstvé ryby, sýry, zelenina a ovoce a další místní pochoutky na obrovských plochách. Najdete tu však i stánky s oblečeném, domácími potřebami, či suvenýry. Rozhodně doporučuji navštívit.

Za zmínku stojí i Agenskalns Market, který je však už dál od centra (pohodlně sem dojedete tramvají, či busem). Tento market je cihlový a může vám trošku připomínat například Budapešťskou tržnici.

8. Rižský kanál

Staré město z jedné strany omývá řeka Daugava a z druhé uměle vytvořený kanál. Jeho okolí je ideální pro procházky. Jedná se v podstatě o takový park, jelikož jsou kolem vysázené stromy a na sezení máte k dispozici mnoho laviček. Rovněž po cestě narazíte i například na sochy. I když park úplně svádí k tomu, si v něm dát pivko, dejte si pozor na to, že pití alkoholu na veřejnosti je v Rize zakázané a parkem neustále prochází policisté.

9. Lotyšská akademie věd

Pokud máte rádi socialistickou architekturu, tak si můžete udělat čas a jet se podívat na tuto stavbu, která vám připomene například Palác kultury ve Varšavě. Za 6 € se můžete nechat vyvézt na vyhlídkovou plošinu, která nabízí panoramatický výhled na celou Rigu. Jen pozor, vstupenky zaplatíte pouze v hotovosti.

riga co vidět

10. Victory park

Tento park se nachází na druhé straně řeky a je tak o poznání klidnější. Rovněž tu potkáte více místních. Pokud bydlíte v blízkosti, tak může sloužit jako dobré odpočinkové místo po dni v centru.

11. Televizní věž

Pokud pro vás předchozí vyhlídky byly příliš nízké, tak vězte, že na ikonické televizní věži můžete vyjet až do 93 metrů. S celkovými 368 metry je to třetí nejvyšší věž v Evropě. Aktuálně je bohužel uzavřená kvůli rekonstrukci, ale to by se mělo během roku 2023 změnit.

Muzea v Rize

Určitě doporučujeme, pokud to čas dovolí, navštívit i některé z mnoha muzeí. Lotyšské etnografické muzeum se nachází na samém kraji Rigy, ale vy se tu budete cítit jako kdybyste vyjeli na venkov. Cena vstupenky je 4 €. Na zastávku Brīvdabas muzejs jezdí trolejbus 31 a busy 28 a 29.

Za návštěvu rozhodně stojí známé Muzeum okupace. Výstava se věnuje období, kdy Lotyšsko patřilo pod Sovětský svaz. Vstupné je 5 €. K tomu se váže i Muzeum KGB v tzv. rohovém domě.

Jestli jste milovníci umění, tak určitě navštivte Lotyšské národní umělecké muzeum. Čeká tam na vás přes 52 tisíc děl.

Jestli jste spíš na techniku, tak se stavte v Riga Motor museum, kde najdete největší sbírku historických vozidel v Pobaltí. Dzelzceļa muzejs si užijí fanoušci do vláčků. Vedle letiště si můžete ještě zkrátit čas čekáním na odlet v Rīgas aviācijas muzejs.

FAQ – často kladené otázky

Jak se pohybovat?

Riga má skvělou a levnou městskou dopravu. Lístek na 90 minut stojí 1.50 Euro (z letiště si připlatíte 0,5 Euro) a koupit lze i pomocí mobilní aplikace Rīgas satiksmes. Využít můžete i 24hodinový lístek za 5 Euro, 3 denní za 8 Euro a 5 denní za 10 Euro. Ve městě rovněž najdete koloběžky k zapůjčení od 4 různých společností. Celkem levně se svezete i Boltem.

Kde se najíst?

Pro menší zasycení vám bude stačit nějaká pekárnička. Zkuste místní zákusky nebo žitný chléb. Levně a dobře se najít v místních samoobslužných restauracích Lido.

Jaké jsou v Rize ceny?

Platí se Eurem a ceny jsou podobné, či o něco nižší než u nás. Potraviny jsou zpravidla o něco levnější. Trochu dražší mohou být restaurace. A připlatíte si za alkohol. Porovnání naleznete zde.

Co si z Lotyšska odvézt?

Cokoli místního co najdete na Central marketu. Oblíbené jsou ruční výrobky a tradiční textilie. Vyhlášený je Černý balzám, což je bylinný likér. Ten tradiční rižský má například 45 % alkoholu.

MAPA ZDARMA

Stáhněte si do mobilu mapu se všemi místy v článku a ještě s dalšími tipy navíc. Mapy jsou určené pro My Maps Google, Google Mapy a Mapy.cz

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 komentář