• Menu
  • Menu
Riga výlety

7 tipů kam na jednodenní výlety z Rigy

V Rize jsme strávili několik dní objevováním jejího krásného historického centra. Pak nás ale napadlo, že bychom mohli prozkoumat i její okolí. Riga se ukázala jako perfektní základna pro jednodenní výlety po okolí. S hustou železniční sítí se rychle, levně a snadno dostanete na místa jako jsou hrady, zámky, přírodní rezervace a krásné pláže. Pojďte se s námi podívat, jak si Lotyšsko můžete zamilovat ještě více s výlety z Rigy.

Lotyšské etnografické muzeum

První tip na výlet není až tak „z Rigy“, protože je vlastně součástí města. Dostanete se sem za pouhou půlhodinu trolejbusem č. 31 nebo autobusy 28 a 29 (platí na ně klasický MHD tarif jako ve městě), vystoupíte na zastávce Brīvdabas muzejs. Za vstup zaplatíte jen 4 € (a mimo letní sezónu dokonce jen polovinu).

Jedná se o jedno z nejstarších a největších evropských skanzenů, který je zasazen do borového lesa na břehu jezera Jugla. Muzeum bylo založeno už v roce 1924 a od té doby tu bylo shromážděno 118 historických budov z celé země od kostelů, mlýnů až po celé rybářské či farmářské vesničky. Do většiny budov můžete nakouknout a porozhlédnout se, jak se v Lotyšsku žilo před pár sty lety.

V letní sezóně ve skanzenu pracují lidoví řemeslníci jako hrnčíři, tkalci, kováři, dřevaři v tradičních krojích. Ve skanzenu se navíc každoročně koná přes 20 různých sezónních akcí jako Masopust, Velikonoce, Dožínky a Vánoční jarmarky. 

Součástí areálu jsou i dvě restaurace. Jedna při vstupu a jedno je spíš takový stánek zhruba uprostřed muzea. Doporučujeme ochutnat tradiční polévku Soļanka nebo jelítka či bramboráky.

Jūrmala 

Jedna z nejoblíbenějších víkendových destinací pro Lotyše je určitě tohle lázeňské městečko, které leží na pobřeží Baltského moře. Během sovětské éry sem jezdila rekreovat sovětská elita. Během té doby tu začaly vznikat hotely a rekreační střediska. Jedním z nich je dnes už zrenovovaný luxusní Baltic Beach Hotel SPA. Nejdůležitější jsou tu ale písečné pláže, které se rozprostírají na více než 30 kilometrech, jsou čisté a dobře vybavené. Ideální jsou i pro děti, jelikož jsou velmi pozvolné. Díky tomu jsme měli dostatečně vyhřátou vodu i v květnu. Podél celé pláže jsou převlíkárny, toitoiky, plážové bary, odpadkové koše…

Nejjednodušeji se do Jürmaly dostanete vlakem. Vlaky do Jurmaly odjíždějí z hlavního nádraží v Rize zhruba každých třicet minut a cesta vlakem zabere jen asi půl hodiny. Jízdenky si můžete koupit na nádraží a cesta stojí 1,50 €. Vystoupíte ve stanici Dubulti nebo podle nás lépe Majori.

A když už tu budete, doporučujeme restauraci Alus Krodziņš, kde mají skvělý sobí burger a klobásy. Děti určitě ocení také nedaleký Dzintari Forest Park, kde je rozhledna, inline dráha, několik dětských hřišť i lanová dráha.

Ķemeri

O něco dále na západ od Jurmaly leží národní park Kemeri a stejnojmenné město, které je známé svými sirnými vodami a je domovem (dnes již zaniklého) sanatoria, které mimochodem také doporučujeme vidět. Národní park tvoří rašeliniště, mokřady a jezera. Je tu krásně, jen si nezapomeňte doma repelent.

Na zastávku Kemeri se dostanete vlakem z Rigy za 2,10 € a hodinu času. Začátek stezky je asi čtyři kilometry od vlakového nádraží Kemeri. Tam si můžete vybrat kratší (1,5 km) nebo delší (3,5 km) okruh. Po cestě můžete pozorovat ptáky, přečíst si něco o místní fauně a flóře na informačních tabulích nebo vylézt na vyhlídku, odkud budete mít perfektní výhled na celé rašeliniště.

Turistická mapa národního parku zde.

výlety z rigy

Sigulda

Sigulda je malebné město, ležící asi 50 kilometrů severovýchodně od Rigy. Dostanete se sem vlakem z hlavního nádraží v Rize zhruba za hodinku a 2.10 €.

V okolí se nachází také několik přírodních rezervací a národních parků, jako je největší národní park v Lotyšsku Gauja National Park, kterému se přezdívá „lotyšské Švýcarsko“ kvůli své překrásné přírodě a skalním útvarům.

výlety z Rigy

Hlavní atrakcí v Siguldě je středověký hrad (nebo spíš už jen jeho trosky), odkud budete mít pěkný pohled na řeku Gauja. Vstupné do něj stojí 2,5 €, ale v současné době je uzavřen z důvodu rekonstrukce. Hned naproti němu pak stojí Nový hrad, kam se můžete podívat za 3,5 €. Stojí za to ale i bezplatný vstup do zahrad v okolí hradů.

Další známou památkou je cihlový hrad Turaida, který se nachází nedaleko Siguldy. Vstup stojí přes zimu 3.5 €, přes léto 6 €. Mezi další zajímavosti patří Gutmana ala, největší jeskyně v Lotyšsku, nebo bobová dráha, na které se každoročně konají soutěže bobů, sáňkařů a skeletonů. Po bobové dráze se můžete za 3 € projít a pokochat se výhledem nebo si dokonce můžete zkusit po sráze sjet dolů ve speciálně upraveném bobu z molitanu (v zimě, 25 €) nebo v bobu s koly (v létě, 30 €). Tahle možnost je pouze o víkendech od 12 do 17, jinak zde probíhají tréninky. Platba za návštěvu dráhy je možná pouze v hotovosti!

Cēsis

Ještě o kousek dál se nachází středověké městečko Cësis, známé opět zbytky středověkého hradu, na proti kterému stojí hrad nový. Vstupné do celého komplexu je za 10 € (v zimě za 6 €). Hrady jsou otevřené celý týden kromě pondělí! Za návštěvu stojí i samotná zámecká zahrada, která je volně přístupná.

Vlakem přímo do města Cësis dojedete z Rigy za hodinku a půl a 3.70 €.

Rundāle

Pokud už jste všechno ostatní vyzkoušeli a hledáte další výlet, zkuste barokní zámek vybudovaný jako letní sídlo rodu Bironů podle předlohy francouzského Versailles. Doprava sem vám zabere skoro 2 hodiny, nejjednodušší je svézt se autobusem, který stojí okolo 4 € a čeká vás jeden přestup v Bauska.

Za zámek i zahrady zaplatíte 12 € (samostatné zahrady jsou za 6 €). Vstupenky můžete koupit i online ZDE, čímž maličko ušetříte.

výlety z Rigy

Kuldīga 

Hledáte-li už jen nějaký klidnější výlet, můžete zkusit malebné historické městečko Kuldīga. Je to jedno z nejkrásnějších a nejlépe zachovalých měst v Lotyšsku a nabízí návštěvníkům autentický pohled do minulosti.

Hlavní atrakcí Kuldīgy je Ventas rumba, nejširší vodopád v Evropě (ale moc vysoký teda není 🙂). Kousek od vodopádu najdete také starý most Kuldīgas ķieģeļu tilts, který je jedním z nejstarších kamenných mostů v Lotyšsku a třetí nejdelší zděný most v Evropě. Obzvlášť hezký je na něj výhled večer, když je nasvícený.

Kromě toho se tu můžete projít malebnými uličkami a užít si romantickou atmosféru.

Cesta z Rigy do Kuldīgy trvá přibližně 3 hodiny autobusem a stojí okolo 6.50 € za jeden směr. Časy odjezdů si můžete zkontrolovat zde. Vaše konečná stanice by měla být Kuldīgas AO.

výlety z Rigy

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 komentář