• Menu
  • Menu
co ochutnat v lotyšsku

Co ochutnat v Lotyšsku?

Lotyšská kuchyně je díky své geografické poloze a historickým okolnostem hodně podobná polské nebo ruské kuchyni. Velký vliv má na ní také to, že se Lotyšsko nachází u Baltského moře, a tak tu najdete podobnost se severskými zeměmi jako Finskem nebo Švédskem.

Vaří se tu hlavně z lokálních surovin. Očekávat můžete mléčné výrobky (kefír, zakysanou smetanu, tvaroh), různé obiloviny, zelí, houby, brambory nebo třeba okurky.

Tak jako třeba v sousedním Polsku, je tu oblíbeným formátem samoobslužná jídelna, kde si vezmete tác a naberete si, co vám zrovna padne do oka. V okolí Rigy doporučujeme restaurace Lido, kde seženete spoustu typicky lotyšských jídel za slušné ceny.

No a co byste tu neměli vynechat?

Ryby – hlavně ty uzené

Když se podíváte na dlouhé lotyšské pobřeží, asi vás nepřekvapí, že Lotyši rádi jedí ryby. Zpočátku místní obyvatelé ryby udili, aby je uchovali na horší časy. Dnes je udí, protože jim tak chutnají. Nejoblíbenější jsou uzení sledi, štiky, platýsi nebo tresky. Uzené ryby najdete ve většině rybářských vesnic podél pobřeží. Pokud nemáte čas je navštívit, zamiřte na centrální trh v Rize.

Aukstā zupa

Tahle polévka vám bude vzdáleně připomínat boršč, což není náhoda, jen se podává STUDENÁ! Seženete jí pouze v letních měsících (kdo by chtěl v zimě jíst studenou polévku, že) a základem je červená řepa, která jí dodává také její krásně růžovou barvu. Do polévky také patří okurky, kopr, vařené vejce, kefír, klobása a další ingredience už dle chuti kuchaře.

co ochutnat v lotyšsku

Solyanka

Naopak výbornou polévkou na zahřátí (a jak jsme zjistili i na kocovinu) je Solanka. Nejlépe bych jí přirovnala k naší bramboračce, ale je to spíš taková polévka „co dům dal“. Základem je kořenová zelenina, maso, klobása, kyselé okurky, brambory, mohou se přidat i třeba kroupy nebo černé olivy. Když je hotovo, polévka se dozdobí kysanou smetanou.

Maizes Zupa

Maizes Zupa je v překladu chlebová polévka. Nejedná se ale o polévku, ale dezert. Nejlépe se dá přirovnat k nějaké ovesné kaši nebo pudinku. Dělá se tam, že se vezme jejich tradiční lotyšský žitný chlebík, o kterém se ještě dozvíte, ten se uvaří spolu se sušeným ovocem a cukrem, a pak se na tohle veledílo dá šlehačka. My jsme tenhle skvost neochutnali, ale všude na netu píšou, že je to fakt dobré.

Pelmeně

Pelmeně sem přišly z východu. Jsou velmi podobné polským pierogům. Jedná se o těsto plněné nejčastěji masem uvařené ve vodě. Navrch dostanete zakysanou smetanu. Za nás to byl výborný nenáročný oběd, protože je prodávají všude mražené, tak je stačí jen na 5 minut strčit do vroucí vody.

lotyšsko jídlo pelměně

Asinsdesa

V Lotyšsku opravdu nepřijde nic nazbyt. Z prasečí krve tu dělají jelítka, podobně jako u nás. Oblíbený je k nim brusinkový džem.

Rupjmaize

Asi nejvíce tradiční jídlo v Lotyšsku je jejich žitný chlebík. Jedl se tu ve velkém za války, kdy lidi potřebovali i z mála dostat do těla hodně živin a zůstal oblíbený doposud. Je hodně tmavý, hutný, trochu nasládlý a dobře se hodí k místním polévkám nebo uzeným rybám.

Kartupeļu Pankūkas

Brambory jsou v Lotyšsku velmi oblíbené, a tak tu velmi často narazíte na tyhle bramboráky. Skoro jediný rozdíl od těch českých je, že je velmi rádi podávají, s čím jiným, než zakysanou smetanou.

Nápoje

Z této sekce je také dosti na výběr. Samozřejmě tu seženete hodně piva (doporučujeme například Centrální tržinici, kde má stánek minipivovar Labietis a hned vedle je stánek rovněž s místním pivem a velkým výběrem lotyšských piv a to včetně oblíbeného medového). Potěšilo mě ale, že mají často i čepovaný cider pro ty, co pivo zrovna nemusí.

Může vás také překvapit, pokud se rozhodnete pro láhev něčeho alkoholického po 22. hodině, že vám ji už neprodají až do 8:00 Uhasit žízeň můžete pak jedině v restauraci.

Kvas

Tak, jako my máme v Čechách Kofolu, tady mají Kvas. Jedná se o tmavou limonádu, která se vyrábí dost podobně jako pivo, akorát bez chmele. Názvu i té barvy jsem se zpočátku dost bála, ale nakonec jsem si ji oblíbila.

Březová voda

Na jaře je tu velmi oblíbená březová voda. Dělají z ní šumivá vína, sirupy nebo jen fermentují, čímž vznikne osvěžující, lehce perlivý nápoj s nádechem kyselosti. V Rize jí seženete třeba v centrální tržnici.

Riga Black Balsam

Jedná se o typický lotyšský likér, který je vyroben z vodky a směsí 24 bylinných přísad. Má černou barvu a chuť velmi hořkou. Byl vymyšlen rižským lékárníkem a od toho tedy jeho název. Original má 45 % alkoholu, ale seženete i odlehčené varianty například s 30 % s příchutí černého rybízu, višně, kávy a čokolády s mátou. V barech si dáte i mnoho míchaných koktejlů. Koupit si je můžete i přímo od zdroje v plechovce. Ty mají jen 5 % a tudíž to pro někoho může být dobrou alternativou místo piva.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 komentář