• Menu
 • Menu

Průvodce kláštery Meteora Řecko + praktické tipy

Řecko, to není pouze akropole v Athénách a spousta krásných ostrovů na koupání. Dneska vám ukážeme památku, která by rozhodně neměla chybět na vašem bucket listu.

Kláštery Meteora jsou zapsány v seznamu UNESCO a často jsou označovány jako osmý div světa. Jsou postaveny na obrovských vápencových skalách, od toho také vznikl jejich název, který v překladu znamená „visící v oblacích“.

Nečeká vás tedy jen další nudná památka. Z vrcholu skalních útvarů se vám otevřou nezapomenutelné výhledy na celé okolí. A mimo turistickou sezónu tu zažijete božský klid.

meteora řecko

Trocha historie

První poustevníci do této oblasti přicházeli už v 10. století. Po nich tu jsou ještě vidět jeskyně vytesané do skal. 😳 O dvě stovky let později už s začali sdružovat do nějakých komunit, což vyvrcholilo ve 14. století kdy jim byla přiznána církevní autonomii a začaly vznikat první opravdové kláštery.

První založený klášter byl Metamorfosis, kterému se říká také Velká meteora a dodnes je tím nejnavštěvovanějším. Postupně tu vyrostlo 24 klášterů, ze kterých se dochovalo pouze 6.

V dobách turecké nadvlády se zdejší kláštery staly útočištěm pro řadu Řeků a záchranou byzantské kultury. Tady se učilo, lpělo na zachovávání tradic, opisovaly se knihy a schraňovaly se náboženské relikvie.

Užitečné informace

Vše důležité se dočtete na oficiálních stránkách https://meteora.com/, za nás ale to nejdůležitější:

👉🏻 Vstup do každého z klášterů stojí 3 € (děti do 12 let zdarma).

👉🏻 Pánové musí mít zakrytá kolena a ramena, dámy totéž a povinností je sukně (nebo šátek). Pokud nemáte, u vstupu vám půjčí nebo prodají (cena okolo 3 €).

👉🏻 Každý klášter má alespoň jeden den v týdnu zavřeno a všechny mají omezenou otevírací dobu.

👉🏻 Ve všech klášterech dodnes bydlí mniši a jeptišky, je tedy vyžadováno chovat se s úctou a respektem (neběhat, nekřičet atd.)

👉🏻 V interiérech klášterů se nesmí fotografovat ani filmovat.

👉🏻 Nezapomeňte si s sebou vzít svačinu a pití, nahoře není moc možnost si koupit.

👉🏻 Připravte se na to, že v některých klášterech mají pouze turecké záchody. 😁

meteora mapa

Kláštery

Velká Meteora (Megalo Meteoro)

Jde o nejstarší, největší a nejnavštěvovanější dochovaný klášter. Až do roku 1923 sem vedly pouze provazové žebříky, dnes si vyšlápnete přes 300 schodů.

Co tu určitě nevynechat: Starou kuchyni s původním nádobím, kostel s krásnými freskami, kostnici s lebkami zakladatelů a obyvatelů kláštera, bývalou nemocnici přestavěnou na malé muzeum s ikonami, rouchy nebo původními rukopisy.

Otevírací doba:

 • 1. dubna až 31. října – 9:00 – 15:00, v úterý je klášter uzavřen.
 • 1. listopadu až 31. března – 9:00 – 14:00, v úterý, středu a čtvrtek je klášter uzavřen.

Klášter Varlaam 

Na tento klášter se dostanete po dřevěné lávce následované 195 schody.

Co tu určitě nevynechat: Klášterní kapli Všech svatých s freskami, dubový sud ze 16. století, který se v minulých staletích používal k uchovávání dešťové vody (až 12 000 litrů), lanovka pro přepravu zboží, muzeum s církevními předměty.

Otevírací doba:

 • 1. dubna až 31. října – 9:00 – 16:00, v pátek je klášter uzavřen.
 • 1. listopadu až 31. března – 9:00 – 15:00, ve čtvrtek a pátek je klášter uzavřen.

Klášter Roussanou

Druhý nejmenší klášter potkáte už při cestě k ostatním klášterům. Vede k němu 150 schodů. Uvnitř najdeme menší kapli s freskami a zahrady s výhledem na okolí.

Otevírací doba:

 • 1. dubna až 31. října – 9:00 – 16:00, ve středu je klášter uzavřen.
 • 1. listopadu až 31. března – 9:00 – 14:00, ve středu je klášter uzavřen.

Klášter sv.Mikuláše (Agios Nikolaos)

Nejmenší klášter ze všech postavili na maličké skále, proto museli přistavovat jedině do výšky. A tak má dnes 3 patra. Nejprve je potřeba ujít 143 schodů na skálu a poté vás čeká ještě 85 schodů vytesaných ve skále. Hned u vstupu na vás čeká maličká ale moc hezká kaple a 360° výhled do okolí. Kvůli tomu, že tu není moc co objevovat se jedná o jeden z nejklidnějších klášterů.

Otevírací doba:

 • 1. dubna až 31. října – 9:00 – 17:00, v pátek je klášter uzavřen.
 • 1. listopadu až 31. března – 9:00 – 15:00, v pátek je klášter uzavřen.
meteora

Klášter sv.Trojice (Agia Triada)

Tento klášter se proslavil filmem s Jamesem Bondem Jen pro tvé oči. Abyste se k němu dostali, musíte z hlavní silnice cestu dolů z kopce až k úpatí skály (pokud jdete pěšky z Kalambaky, budete to mít po cestě) a poté vystoupat po 145 vytesaných schodech. Mnichy sveze lanovka, ale vypadala dost děsivě, takže budete ještě rádi za schody. Kvůli tomu, že je těžko přístupný tu nebývá tak plno.

Otevírací doba:

 • 1. dubna až 31. října – 9:00 – 16:00, ve čtvrtek je klášter uzavřen.
 • 1. listopadu až 31. března – 10:00 – 16:00, ve čtvrtek je klášter uzavřen.
meteora

Klášter sv.Štěpána (Agios Stefanos)

Jediný ženský klášter v Meteoře (takže sukni půjčí bez poplatku) je ze všech nejpřístupnější. S pevnou zemí je totiž spojen mostem, původně zvedacím. V samotném klášteře můžete obdivovat krásnou zahradu, muzeum a výhled na Kalambaku.

Otevírací doba:

 • 1. dubna až 31. října – 09:00–13:30 a 15:30–17:30, v pondělí je klášter uzavřen.
 • 1. listopadu až 31. března – 09:30–13:00 a 15:00–17:00, v pondělí je klášter uzavřen.
meteora

Jak se sem dostanete

Nejbližší místo, které slouží jako takový základní tábor pro výstup, je město Kalambaka. Z ní pak každý den vyjíždí pár autobusů až na vrchol. Pokud máte dobrou kondici a chcete zažít třeba nezapomenutelný východ slunce nad skalami, dá se sem vyjít i pěšky.

Nejjednodušší je samozřejmě sem dojet autem, kterým se dostanete i nahoru ke klášterům. U každého jsou parkoviště, která jsou v létě dost plná. Přes zimu tu však nebyl skoro nikdo kromě pár lidí s karavany.

Po vlastní ose

Ze Soluně

Cesta vlakem ze Soluně zahrnuje jeden přestup ve vesnici Paleofarsalos, ve které doporučujeme strávit co nejméně času. Jízdenky stojí okolo 25 € a doporučujeme je koupit předem ZDE.

Jednodušší je cesta autobusem společnosti KTEL jezdí 4x denně (většinou v 9:30, 11:00, 15:15 a 17:00, ale o víkendu to jezdí trochu jinak). Jedna cesta je za 19.70 € (dá se pořídit i rovnou zpáteční) a trvá 2 hodiny 45 minut. Ze Soluně pojedete ze stanice Macedonia Intercity Bus Station. Lístky si můžete pořídit online ZDE.

Z Athén

Cesta vlakem z Athén zahrnuje jeden přestup ve vesnici Paleofarsalos, ve které doporučujeme strávit co nejméně času. Jeden vlak denně jezdí bez přestupu. Jízdenky stojí okolo 30 € a doporučujeme je koupit předem ZDE.

Jednodušší je cesta autobusem společnosti KTEL jezdí 5x denně (většinou v 6:30, 10:00, 13:30, 15:30 a 18:30, v neděli nejezdí první ranní). Jedna cesta je za 29 € (dá se pořídit i rovnou zpáteční) a trvá okolo 4,5 hodin. Z Athén pojedete ze stanice Liosion KTEL Bus Station. Lístky si můžete pořídit online ZDE.

řecko vlak
z Kalambaky ke klášterům

Autobusy nahoru jezdí 4x denně v 9:00, 10:45, 12:15, 14:45 od KTEL Bus Station. Míjí pak několik zastávek po cestě – třeba u infocentra v Kalambace nebo ve vedlejší vesnici Kastraki. Pokud se chcete svézt i nazpátek, jezdí i dolů v 11:25, 13:20 a 16:00 (my jsme šli pěšky). Postupně zastavuje u všech klášterů. K tomu nejzazšímu cesta trvala asi 20 minut. Je možnost ho využít tedy i pro přesun mezi nimi, ale jednodušší nám přišlo se projít. Navíc se můžete všude zastavit a udělat si fotku těch krásných výhledů.

Cena je 1.60€ a platí se v hotovosti u řidiče. Pokud chcete platit kartou, lze to jedině na hlavní autobusové zastávce v Kalambace. Více informací se dozvíte na stránkách dopravce.

❗ Autobus jezdí pouze od 1.dubna do 30. listopadu. ❗

Možností č. 2 je půjčit si motorku nebo kolo! Nejoblíbenější půjčovny v Kalambace jsou tyto:

Organizované výlety

Jednodenní výlety přímo z Kalambaky, ze Soluně či z Athén:

Powered by GetYourGuide

Kde se najíst

Počítejte s tím, že u klášterů si toho moc nekoupíte. Vezměte si tedy svačinu a na večer se zastavte na večeři v Kalambace. Ač jde o poměrně malé městečko, našli jsme tu spoustu výborných restaurací. Až nám bylo líto, že je nestihneme všechny navštívit 😁.

První večer jsme vyzkoušeli restauraci Fortounis Tsipouradiko, kde jsme si dali souvlaki a spetzofai (vypadalo to jako buřty na pivu). Za jídlo tu zaplatíte okolo 7 €. Vyzkoušejte i jejich anýzovou pálenku tsipouro. Přinesou vám 50 ml „panák“ za 3 €. Jen to do sebe hned nenaklopte jako my a počkejte si i na menší jídlo, které dostanete k tomu.

Druhý večer jsme měli chuť na gyros a zašli jsme do Vakis Grill. Už z toho, kolik tam chodilo místní pro jídlo s sebou bylo jasné, že tato fastfoodová restaurace bude oblíbená. A opravdu, za 3 € jsme dostali ten nejlepší gyros, co jsme v Řecku měli.

V merku jsme měli ještě tavernu v Kalambace Skaros Tavern, kterou už jsme nestihli navštívit, stejně jako hospodu Pub 38, kde můžete ochutnat různá piva z místních minipivovarů.

Pokud už jste hladoví a do Kalambaky z Meteor nedojdete, stavte se v Kastraki v Taverně Gardenia.

Kde přespat

Pokud máte čas, rozhodně doporučujeme na Meteory vyhradit dva dny. My jsme se ubytovali v Kalambace, protože jsme přijeli pozdě odpoledne a chtěli jsme jet hned prvním ranním autobusem nahoru, dokud tam není moc lidí a zároveň jsou kláštery otevřené.

Doporučit můžeme hotel Toti Boutique Rooms, kde jsme měli koupelnu s vanou, lednici na pokoji a krásný výhled z balkónku a to za necelých 1000 Kč za noc pro dva lidi.

Pro ty, kteří cestují sami nebo hledají co nejlevnější variantu jsou tu pěkné hostely Meteora Central Hostel nebo The Holy Rock Hostel. Za noc neutratíte ani 500 Kč. V hostelech bylo celkem plno i v listopadu, takže v sezóně doporučujeme včasnou rezervaci.

Jestli hledáte celý apartmán i s kuchyňkou, lehce seženete za cenu okolo 1500 Kč za noc, nejlepší jsou The balcony of Meteora, Terra di Meteora Suites nebo nejkrásnější ubytko Meteora Loft.

Pokud chcete jít na Meteory pěšky, uvítáte bydlení ve vedlejší vesničce Kastraki, třeba v Guesthouse Kastelia.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 komentář