• Menu
  • Menu
Athény co vidět

Athény: 10 míst co musíte vidět + užitečné info

Athény jsou jedním z nejstarších měst na světě a nabízejí návštěvníkům nepřeberné množství aktivit od památek, přes krásné výhledy, toulky uličkami, či gastronomické zážitky. Nudit se rozhodně nebudete. Pojďme se podívat, co v hlavním městě Řecka rozhodně nemůžete vynechat.

Jak se do Athén dostat

Ještě před několika lety byly oblíbené autobusové zájezdy. Především kvůli ceně a větší nabídce, než letecky. To se však změnilo. Letecká doprava nyní patří k těm nejideálnějším. Z Prahy zpáteční letenka vyjde na přibližně 4 tisíce korun. Daleko levněji se dostanete do Athén z Vídně, kdy se letenka dá stlačit i pod tisícovku.

Pokud máte rádi dlouhé výlety, tak se dá až do Athén dostat autem. Po cestě si můžete udělat několik zastávek například v Rumunsku, Bulharsku nebo to vzít přes Chorvatsko, Srbsko. Možností je opravdu hodně.

athény

Kde se v Athénách ubytovat

Athény mají čtvrtě, kde je vyšší kriminalita (především drogy a drobné krádeže), a je tak lepší se těmto místům vyhnout, a to především v noci. Jedná se o Omonia, Exarcheia, Vathi a náměstí Kolokotroni.

Ubytování hledejte klasicky přes Booking, či Airbnb. Určitě čtěte recenze (seřaďte si je od nejnovějších), které vám napoví, zda je všechno v pořádku.

Co se týče cen, tak jsou Athény takový evropský průměr a ubytování tam najdete pro 2 lidi už od 700 Kč.

My jsme spali v Evangelli Apartment- An oasis inside the center of Athens za 1 578 Kč na 2 noci za celý byt i s kuchyní, koupelnou. Prostě jako doma. Lokalita přímo u metra a Athény jsme měli jak na dlani.

Co navštívit

1. Akropolis – symbol Athén

Akropole znamená opevněné návrší, které sloužilo k obraně proti nepřátelům a rovněž reprezentaci města. Nejznámější na světě je právě Athénská Akropolis a to především díky chrámu Parthenón, který je zasvěcen bohyni Athéně. Za zmínku stojí i nedaleko stojící chrám Nike, což je jiná forma bohyně Athény.

Na návštěvu doporučujeme vyhradit alespoň dvě hodiny, ale je možné, že se zdržíte déle. Kromě Parthenónu si určitě prohlídněte i starověké divadlo Odeon Herodes Atticus, které bylo postavené pro 5 tisíc návštěvníků. Určitě se také projděte se po po schodech do Propylejí.

Areál je velmi rozsáhlý a pokud vás zajímá řecká historie, tak si to tu určitě užijete. Jelikož se jedná o návrší, tak si vychutnáte i pěkné výhledy na celé Athény.

Vstupné: 10 € 

Ideální je koupit si vstupenky v automatech, abyste se vyhnuli frontě u pokladen. Největší nával je ráno, kdy přijíždějí autobusy plné turistů. My jsme šli odpoledne a to navíc ještě vchodem z města u metra Akropole a bylo to nejlepší rozhodnutí.

Otevírací doba: Ráno v 8:00 se otevírají brány a otevřeno je do 20:00 přes léto (duben až říjen) a do 17:00 v zimních měsících (listopad až březen). Poslední možný vstup je půl hodiny před zavíračkou, ale za tu dobu sotva dostanete nahoru a už vás budou vyhánět. Doporučujeme si vyhradit na návštěvu alespoň 2 – 3 hodiny.

2. Athénská Agora

Srdce starověkých Athén představovalo centrum veřejného života a obchodu. Pověstná je díky řečnickému koutku, kde mohl každý vyjádřit svůj názor, což vedlo ke zrodu demokracie.

Nyní se jedná o rozsáhlý archeologický areál, kde můžete obdivovat Attalovo sloupořadí a prohlédnout si jeden z nejzachovalejších antických chrámů – Hefaistův chrám.

Vstupné: 10 €

Otevírací doba: Od 8:00 do 20:00, při naší návštěvě tu nebylo tak rušno jako v Akropoli, takže se dá i ráno

3. Vrch Lycabettus

Návrší je se svými 277 metry nejvyšším bodem v Athénách a nabízí ohromující výhled na celé město. Pokud se vám do strmého kopce nechce pěšky, můžete využít lanovku.

Vychutnejte si panoramatický výhled na Athény včele s Akropolí, či Egejským mořem. Zvláště při západu slunce je Lycabettus oblíbeným místem pro zachycení těch nejlepších fotek.

Lanovka: K lanovce se dostanete za 10 minut od metra Evangelismos, případně to cca 20 minu to od Helenského parlamentu, který se nachází na náměstí Syntagma. Lanovka stojí 7 EUR za jednu cestu, či 10 EUR za zpáteční. Jezdí od 9 ráno do 2:30 v noci a to v maximálně půlhodinových intervalech (ve špičce jsou intervaly 10 minut).

4. Monastiraki

Co by kamenem dohodil z Akropole i Agory se nachází čtvrť Monastiraki – oblíbený cíl turistů. A to i z důvodů toho, že je zde transitní stanice metra. Mnoho lidí odtud poprvé okouzlí výhled na Akropoli.

Na náměstí hned u metra se často konají různé kulturní akce a uličky kolem jsou takový velký bleší trh, kde můžete nakoupit zajímavé suvenýry.

Tato čtvrť má bohatou historii od Hadriánovy knihovny z roku 132, přes kostelík Pantassa z 10 stolí po mešitu z 18. století. Pokud vás o této čtvrti zajímá více, tak si přečtěte tento podrobný článek.

5. Plaka a Anafiótika 

Plaka je jednou z nejmalebnějších čtvrtí v Athénách. Je to stará část města s úzkými uličkami, tradičními domy a příjemnými kavárnami.

Anafiótika je hned vedle a nabízí stejně malebné uličky. Ideální na procházku z nebo do Akropole.

plaka

6. Muzeum Akropole

Zatímco v Akropoli můžete obdivovat dochované stavby, tak v muzeu najdete veškeré artefakty z vykopávek. Ještě více si budete moci představit, jak se dříve žilo v Athénách. V tom vám pomohou i různé vizualizace.

Pod muzeem si potom nezapomeňte prohlédnou vykopávky starých obydlí, které vám přiblíží běžný život Athén a jejich občanů.

Vstupné: Mimo sezónu v zimě je to 10 € a v letě za 15 €

Otevírací doba: Každý den od 9:00 a zavíračka se liší podle sezony, tak mrkněte na jejich webovky.

7. Panathénský stadion

Historie sportu na vás dýchne na stadionu, který je zcela postavený z mramoru a to jako jediný na světě. Můžete se zasnít a představit si, jak vypadalo sportovní zápolení v dávném starověku.

Stadion hostil první novodobé olympijské hry v roce 1896 a rovněž i soutěž v lukostřelbě na olympiádě v roce 2004.

No mobilu si můžete zdarma pustit průvodce a poslouchat zajímavosti. V útrobách poté naleznete místnost s plakáty ze všech konaných olympijských her.

Vstupné: 10 € 

Otevírací doba: Začíná se v 8:00 a otevřeno je do 19:00 přes léto (březen až říjen) a do 17:00 v zimních měsících (listopad až únor).

Panathénský stadion

8. Tržnice Varvakios

Athény nabízí mnoho možností, jak si užít kulinářské zážitky. Jestli máte rádi jídlo a vše kolem, tak rozhodně musíte zavítat na centrální tržnici. Prodává se tu vše, co si dovedete představit od masa, ryb, zeleniny až po koření a různé orientální pamlsky. Určitě trhy stojí za návštěvu, i když zrovna nechcete nic kupovat.

9. Královský palác

Na náměstí Syntagma se nachází monumentální královský palác. Aktuálně v něm sídlí řecký parlament. Pokud přijdete metrem, tak si rozhlížejte kolem sebe. Prý se jedná o jednu z nejhezčích stanic Athén a navíc se můžete pokochat archeologickými nálezy.

Nejzajímavější atrakcí je střídání stráží u pomníku padlým vojákům. Unikátní je jak uniforma, tak i choreografie. Střídání probíhá zpravidla každou hodinu od pondělí do soboty. V neděli je tu ještě o něco delší střídání včetně ceremonie.

10. Národní zahrady Athény

Zahrady známé také jako Zappeion Park se nacházejí hned vedle Královského paláce. Z druhé strany najdete Panathénský stadion, tudíž může sloužit jako skvělá spojka mezi těmito památkami. Jsou rovněž ideálním místem pro útěk z rušného velkoměsta do oázy klidu. Příroda zde hraje prim a najdete tu opravdu mnoho druhů různých stromů, květin a dalších porostů. K tomu zde najdete i různé ruiny a artefakty z dávných let minulých.

Mají Athény pláže ke koupání?

Athény nejsou známé a ani vyhledávané pro své pláže. I přesto se v okolí města nachází několik písečných pláží. Z centra se tramvají T5, či busem A2 dostanete k plážím Glyfada, Voula nebo Vouliagmeni.

Městská doprava v Athénách

Athény mají kvalitní veřejnou dopravu. Páteřní síť se skládá z linek metra, po krajích města vás na pláže zavezou tramvaje a všude jinde jezdí autobusy.

Do mobilu si můžete stáhnout ATH.ENA Card App, nebo si v automatech koupíte papírovou. Veškeré info najdete na stránkách dopravce.

Jízdenka na 90 minut vás vyjde na 1,20 € a můžete si případně koupit 10 + 1 jízdenku za 12  €, či balíček 5 jízdenek za 5,70 €.

Pokud víte, že budete cestovat hodně MHD, tak se vyplatí 24hodinový lístek za 4,10 € či 5denní za 8,20 €.

metro Athény

Athény – jednodenní výlety

Na jednodenní výlet se dá vyrazit například na Meteory, které jsme představili v tomto článku.

Dále se nabízí výlet do Delfy, ostrov Aigina, či mys Sounion.

Často kladené otázky

Jaký je nejlepší způsob prozkoumání Athén?

Nejjednodušší je projít si Athény především pěšky. Většina památek se od sebe nachází v docházkové vzdálenosti. Když se vám nebude chtít chodit, tak můžete využít dobře fungující městskou dopravu.

Jak se dostanu z a na letiště?

Nejjednodušší možností je modrá linka metra číslo 3. Tou se pohodlně dostanete přímo do centra města. Jsou tu i možnosti autobusu, či auta. Ale většinou se jedná o delší a dražší cestu.

Jaké jsou základní fráze v řečtině, které bych měl/a znát při návštěvě Athén?

Při návštěvě Athén je užitečné znát základní fráze v řečtině. Několik užitečných frází zahrnuje: „Dobrý den“ (Γεια σας – Yassas), „Prosím“ (Παρακαλώ – Parakaló), „Děkuji“ (Ευχαριστώ – Efcharistó) a „Promiňte“ (Συγνώμη – Signómi). Místní obyvatelé ocení, když se budete snažit mluvit jejich jazykem.

Odkud jsou nejhezčí fotky Akropole?

Perfektním místem na foto Akropole je vrch Lycabettus, či Filopappou Viewing Podium. Z města je pak ideální místo Monastiraki či Plaka.

Kde nechat v Athénách zavazadla?

Pokud už nemáte ubytování, kde byste mohli nechat zavazadla v den odjezdu, tak doporučujeme Locker Point Athens – 1st Floor. Nachází se u náměstí Syntagma. Odtud pravděpodobně budete odjíždět na letiště, takže ideální místo. Za malé zavazadlo zaplatíte 4 € a za velké 8 € na víc jak pět hodin.

Naše video z Athén

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 komentář