• Menu
 • Menu

7 nejlepších historických památek Soluně + užitečné info

Soluň, též známá jako Thessaloniki, je druhé největší město v Řecku a jedno z nejvýznamnějších historických center Balkánu, protože byla po cestě mezi Římem a Konstantinopolí. Dnes je Soluň rušné, poměrně levné město, kde se setkávají různé kultury. Nabídne vám spoustu autentických zážitků – památky, trhy, restaurace, bary a ještě se odtud lehce dostanete na nejkrásnější pláže Řecka. Celkově lze říci, že Soluň je jedním z nejzajímavějších měst v Řecku a stojí za návštěvu.

Jak se dostat do Soluně?

Soluň je jedno z měst, kam se dá dostat celkem levně a pohodlně. Létá sem Ryanair z Vídně nebo z Bratislavy a letenky seženete za cenu už kolem 1000 Kč.

Z letiště jezdí autobusové linky 01X (denní) a 01N (noční) každých 20-30 minut. Cesta trvá okolo 40-50 minut a zaplatíte za ní 1,80 €. Zaplatit můžete buď v kiosku na větších zastávkách, tuhle jízdenku pak musíte cvaknout v přístroji v autobusu. Nebo si lístek koupíte přímo v automatu v autobusu (jen v hotovosti a pozor, automat nevrací), ten už neoznačujete.

Autobusy najdete hned před letištní halou, na zastávce je i malá bílá budka, ve které se prodávají jízdenky. Konečná zastávka těchto linek je autobusové nádraží Makedonia, ale staví i na vlakovém nádraží. Celou trasu si můžete najít na stránkách dopravce.

TIP: Pokud se vám nechce po městě tahat s kufry, ale do check-inu zbývá dlouhá doba, můžete využít za 2-3 € skříňky na nádraží (pouze hotovost), které jsou přístupné 6:00 – 22:00 nebo CityLockers v centru, které jsou dražší ale nonstop.

Kde se ubytovat

V Soluni se dá sehnat ubytování za celkem rozumné ceny. V listopadu 2022 jsme tu spali za 850 Kč na noc v apartmánu s vlastní kuchyní a koupelnou. Apartmán ale od té doby změnil podmínky, cenu i hodnocení 😁. Tyto možnosti jsou ale ještě lepší:

Hostely pro sólo cestovatele: Jetpak Alternative Eco Hostel, Zeus is Loose Hostel – okolo 600 Kč/noc/osoba

Standardní pokoje pro dva:

Možnosti pro rodiny nebo partu kamarádů: Minimalist apartments w/ view (by Powerbnb) pod 1500 Kč na noc pro 4 osoby nebo Ladadika 5th Floor za 1850 Kč pro 4 osoby – za podobné nebo nižší ceny je samozřejmě možnost si apartmán pronajmout i pro 2 osoby

Pro náročnější: Noa Hotel s krásným loftem od 2500 Kč na noc nebo Mandrino Hotel s možností vířivky na pokoji okolo 2500 Kč na noc

Památky

V Soluni si najdete od každého něco. Historii má za sebou dlouhou přes 2000 let, takže najdeme jak památky po Římanech, tak z dob byzantské říše, ale i z osmanské okupace. Co opravdu stojí za zmínku je:

1. Bílá věž

Bílá věž je největším symbolem města. Najdete ji na všech pohledech, magnetkách, a tak by byla škoda jí nevěnovat trochu pozornosti.

soluň bílá věž

Věž byla postavena v roce 1535 a sloužila jako vězení za dob, kdy nad městem měli nadvládu Osmané. Věži se tak říkalo „Krvavá“ nebo „Rudá“. Poté, co město získali zpět do svých rukou Řekové j nechali přemalovat na bílo a nyní je tedy i symbolem svobody.

Uvnitř věže je muzeum, kde se seznámíte s celou historií Soluně. Co víc, když vylezete až úplně nahoru, můžete obdivovat 360°pohled na město a také nejvyšší horu Řecka – Olymp.

Otevírací doba a cena vstupenek je:

 • 1. listopadu – 31. března: 8:00 – 15:30; 6 €
 • 1. dubna – 31. října: 8:00 – 20:00; 3 €

Když už budete u věže, stojí za to projít se i po pobřeží. Najdete tu sochu Alexandra Velikého, který byl pro město velmi důležitý, krásné zahrady a parky, a pak samozřejmě spoustu „fotospotů“ – nejoblíbenějším jsou deštníky🙂. Zároveň odtud odplouvají turistické lodě na pláže za městem.

Pokud neradi chodíte, můžete si i půjčit kolo. Nejlepší recenze má tento cykloseris, který zároveň kola i půjčuje, má dobré ceny a sídlí v úplném centru Soluně.

2. Vykopávky z doby římské říše

Za druhé světové války většinu historického centra zničil požár. Při plánování nové výstavby ale byli architekti opatrní a v 60. letech začali s výkopovými pracemi, aby nezastavěli něco důležitého. Dnes je tak odhalená velká část budov, které pochází z 2. – 4. století. Pokud jste tedy fandové do vykopávek, pak je tahle část města něco pro vás.

Římská agora

Římské fórum je z těchto památek nejstarší. Sloužilo jako takové společenské centrum, kde se lidé potkávali, obchodovali, chodili sem za kulturou a podobně. Dodnes tu najdete zbytky římským lázní nebo divadla, kde se dokonce občas konají koncerty.

Na vykopávky budete mít pěkný výhled z okolních chodníků zdarma. Pokud ale chcete vše vidět z blízka, je možné si zaplatit vstup do areálu za 4 €. Otevřeno je každý den kromě úterý 8:30 – 16:00.

Pod agorou je i muzeum, které má stejnou otevírací dobu, ale za lístek zaplatíte 8 €. My jsme nevyzkoušeli, ale podle internetu je to spíš jen pro opravdové srdcaře, protože je malé a jinak se za tu cenu nevyplatí.

Galeriův oblouk

Další památka z dob římské říše je Galeriův oblouk (resp. jeho zbytek), který vznikl na oslavu vítězství nad Peršany. Původně se jednalo o mnohem větší stavbu, dodnes se dochoval ale pouze ten jeden oblouk. Je volně přístupný a když se pozorně zadíváte, jsou na něm vytesané právě obrázky z války proti Peršanům.

Galeriův palác

Jelikož by pan císař Galerius šikovným vojevůdcem, mohl si dovolit si nechat postavit celý velký palác. Dnes ho najdete na Navarinou Square a je přístupný pouze v pondělí 8:30 – 15:30 za 4 €. Dostatek toho ale uvidíte zase přes plot. Moc se toho z něj nedochovalo, ale s trochou představivosti v něm uvidíte:

 • hodovní síň
 • baziliku, která sloužila jako přijímací sál
 • lázně i s vodní nádrží
 • osmiboký trůnní sál
 • mozaikové podlahy ve všech místnostech (dnes už si jich všimnete jen na několika málo místech)

Za doby římské říše tu byl ještě ohromný hipodrom (500×100 metrů), ze kterého se ale nedochovalo téměř nic.

Aby se vám to lépe představovalo, můžete sejít do maličkého infocentra pod Apsidal Hall, které by mělo být zdarma přístupné každý den kromě pondělí 10:00 – 17:00. Můžete se tam podívat totiž na krátké video s 3D rekonstrukcí celého komplexu okolo Galeriova paláce. Video najdete i ZDE.

3. Rotunda

Nejzachovalejší stavbou z té doby je Rotunda, která je nejstarší a největší stavbou v Soluni. Zachovala se díky tomu, že z ní později byl kostel, mešita a naposledy muzeum, a tak se o ní pořád měl kdo starat. Původně ale sloužila jako mauzoleum pro výše zmíněného císaře.

Dnes je zapsána na seznam UNESCO a uvnitř uvidíte mnoho původních křesťanských a byzantských svatých obrázků a taky infotabule s celou historií Soluně. Otevřeno je každý den kromě úterý 8:30 – 15:00 a vstup stojí 6 € (přes zimu ale jen 3 €). A podle mě to za to stojí!

4. Kostely

 • Kostel sv. Demetria (Agios Dimitrios) – Nejdůležitější kostel ve městě. Je tu pohřben sv. Demetrius, římský občan, který začal šířit křesťanství, což se v té době ještě nenosilo, a tak ho tu zabili. Vstup by měl být zdarma, zavřeno v úterý. Prý stojí za to jít dolů do suterénu, kde jsou katakomby.
 • Kostel Acheiropoietos – Mělo by se jednat o nejstarší kostel v Soluni, ale také nejzachovalejší. Určitě půjdete kolem, tak pokud bude otevřeno, můžete nakouknout dovnitř.
 • Kostel sv. Pavla – Tohle je za mě nejhezčí kostel v Soluni. A ještě je i na pěkném místě na kopci nad městem, takže si ho užijete s výhledem. Dovnitř se teď bohužel nedostanete, ale i tak stojí za to. Budete to mít po cestě do Ano Poli.
 • Agia Sofia – Chrám postavený po vzoru monumentálního chrámu z Konstantinopole (dnešní Istanbul). Stejně jako on byl v historii přestaven na mešitu, ale dnes je to opět pravoslavný kostel s krásným interiérem, kam se můžete podívat zdarma.
kostel sv. Pavla

5. staré město Ano Poli

Ano Poli, neboli Horní město, je malebná čtvrť na kopci na severu Soluně. Začalo se tu stavět až v 15. století, když město obsadili Osmané a místní si tu začali stavět pěkné, barevné domečky zdobené různou keramikou.

Na rozdíl od zbytku města, který zničil požár v první světové válce, tahle čtvrť postižena nebyla, a tak jí můžete obdivovat v plné své kráse. Dnes je celé okolí zapsáno na seznamu UNESCO a je turisticky dost oblíbené kvůli tavernám, kavárnám a hlavně kvůli těm krásným výhledům na město a moře. Když budete mít štěstí, uvidíte i Olymp.

Nezapomeňte tu navštívit ale i historické památky, jako například:

 • Heptapyrgion – Pevnost, která sloužila nejprve jako věznice, poté jako vojenská základna. Uvnitř toho moc není, můžete si prohlédnout cely, ale nejsou tu žádné infotabule apod.
 • věž Trigonion – Na věž i do pevnosti se můžete podívat, kombinovaná vstupenka stojí 3 € v zimě, 6 € v létě. Musíte sem ale zavítat dopoledne, protože mají dost krátkou otevírací dobu a podle recenzí se to až tak nevyplatí, protože výhledy budete mít i z okolí.
 • opevnění starého města
 • zahrady Pasha – Tohle místo je naopak dost doporučované. Odpočiňte si na lavičkách s krásným výhledem do okolí.
 • klášter Vlatadon – Jediný fungující byzantský klášter v Soluni. Pokud bude možnost, nakoukněte i dovnitř, nic to nestojí a je to tam moc hezké. Součástí areálu je i malá zoo se srnkami, pávy apod.

Pokud se vám sem nechce šplhat po svých, využijte autobus č. 22 nebo č. 23.

6. Muzea

Nedaleko Bílé věže kousek od nábřeží stojí moderní budova Archeologického muzea, kde jsou nálezy až z doby železné, také něco z makedonských hrobek atd. Studenti do 18 mají vstup zdarma, jinak je za 8 EUR v létě a 4 EUR v zimě. Otevřeno je 8:00 – 20:00.

Další důležité muzeum pro Soluň je Muzeum byzantské kultury. Nachází se hned vedle, otevírací dobu a cenu vstupenek mají stejnou.

Do muzeí jsou některé dny vstupy zcela zdarma. Jde o první neděli v měsíci od 1. listopadu do 31. března; poslední víkend v září; 6.3., 18.4., 18.5., 28.10.

TIP: Existuje i kombinovaná vstupenka za 15 €, ve které máte Archeologické muzeum, Muzeum byzantské kultury, Bílou věž a Rotundu. Platnost má 3 dny.

7. Trhy Kapani a Modiano market

Jedním z nejautentičtějších zážitků, které může v Soluni zažít, je návštěva historických trhů Kapani a Modiano.

Otevřený trh Kapani se nachází kousek od Aristotelova náměstí, tedy centra města. Jedná se o nejstarší trh v Soluni. Najdete tu koření, olivy a olivové oleje, různé druhy sýrů, ryby… ale kromě toho i kavárničky a taverny. My jsme tu chtěli vyzkoušet Trigona Elenidi, což je křehké těsto plněné vanilkovým krémem a má to ochrannou známku v Soluni. Našli jsme tedy maličký obchůdek, kde mi dokonce pan majitel půjčil vybavení a mohla jsem si těsto naplnit sama 😍.

Trh Modiano je na rozdíl od Kapani uzavřený v moc hezké, nově opravené tržnici. V sobě naší návštěvy zrovna probíhala rekonstrukce, ale teď by měl být zase otevřený. Je víc fancy, než Kapani. Najdete tu spíš obchůdky s různými pochutinami, než přímo suroviny.

Doprava v Soluni

Po městě se dá celkem pohodlně chodit pěšky. Pokud ale budete chtít, můžete využít autobusových linek. Vyznat se v jízdních řádech, cestách autobusů nebo najít zastávku je ale celkem těžké, protože nejsou v Google mapách a tak musíte jedině složitě hledat na stránkách dopravce.

Nejdůležitější jsou pro vás ale autobusy 01X a 01N z letiště, linky 22 a 23 jedoucí do Ano Poli a případně linka 50, která jede od Bílé věže a objíždí všechny památky. Součástí je i audioprůvodce. Na tuhle linku platí pouze lístek za 1,80 €.

Jízdenku si můžete koupit ve stáncích přímo na větších zastávkách nebo v trafikách. Tyhle lístky je nutné označit v autobuse. Pokud přestupujete, označte si jiný konec jízdenky tak, aby byly k přečtení všechny časy na jízdence uvedené. Možností je i zakoupit si jízdenku (pouze bez přestupu nebo tu na 4 jízdy) v automatu přímo v autobuse. Ten ale bere pouze hotovost a nevrací.

počet přestupůčasové omezenícena
bez přestupu0,90 €
170 min.1,10 €
290 min.1,30 €
3120 min.1,80 €
cena MHD v Soluni

Pozor, na noční linku 01N potřebujete vždy jízdenku za 1,80 € a platí v ní zastávky na znamení.

Co a kde ochutnat

Díky multikulturní historii města tu můžeme ochutnat od každé kuchyně kousek. Nejvíce je podobná asi té turecké (aby ne, když tu Osmané žili několik staletí). A co byste tu měli vyzkoušet?

 • Bouyiourdi – Řecké fondue, rozehřátý sýr feta, který nabíráte chlebem.
 • Bakaliaro – Takové fish and chips česnekovým dipem, v přímořském městě ideální.
 • Soutzoukakia – Masové kuličky v rajčatové omáčce.
 • Koulouria – Tohle je jen taková svačina, něco jako náš preclík a seženete jí třeba v pekárně Mélie, kde jsme ochutnali i musaku.
 • Bougatsa – Něco jako listové těsto plněné vším možným, typický je asi vanilkový krém, ale měli jsme i špenát. Super je, že ho dostanete rovnou rozkrájené. Na bougatsu doporučujeme zajít do Bougatsa Giannis, což je cukrárna otevřená od roku 1996. Otevřeno má 20:00-15:00, takže ideální jako snídaně, ale i půlnoční svačinka po nějakém tom alkoholu.
 • Trigona Elenidi – Tohle je také těsto plněné vanilkovým krémem, ale je takové křehčí a křupavější. Jelikož má ochrannou známku v Soluni, doporučujeme vyzkoušet právě zde, třeba jako my v pekárně Σαράι na Kapani marketu.
 • Frappé – Ledová našlehaná káva vznikla právě tady v Soluni v roce 1957. V kavárnách najdete také jako freddo espresso, což je to samé, jen ze zrnkové kávy, nikoli z instantní.
 • Ouzo či Tsipouri – Pálenky s příchutí lékořice. My jsme vyzkoušeli až jinde v Řecku, ale seženete je určitě v každém baru.
 • Gyros, souvlaki a musaka – Typická řecká jídla, co můžete vyzkoušet kdekoli po Řecku, ale pokud budete pouze v Soluni, tak doporučujeme alespoň jedno ochutnat!

Noční život

Soluň je studentské město, a tak se tu večer dost paří. Neoblíbenější je čtvrť Ladadika, která se táhne centrem kolem moře.

Nejoblíbenější music bary: Taxídi, Malt & Jazz, Kafodeio Elliniko, Dizzy Dolls, Eightball club (v posledních dvou uslyšíte tvrdší hudbu, v prvních třech je to takový mix všeho)

Nejoblíbenější hospody: The Hoppy Pub, Beer O’Clock (v obou mají piva z řeckých minipivovarů), The Pub, La Doze (v těch už točí evropský klasiky) – V hospodách dost často dostanete k pivu nějaký snack jako popcorn, tyčinky nebo oříšky 😍

Fancy bary s výhledem: SKYLINE, Le Coq tail mix bar (trochu levnější varianta, ale za tuhle srandu si prostě připlatíte)

The Hoppy Pub

Výlety ze Soluně

Ze Soluně můžete vyjet na poloostrov Chalkidiki za krásnými plážemi. Jednodenní výlet si můžete udělat i na kláštery Meteora. Z archeologických památek doporučujeme Pella a Vergina, oboje jsou města do jedné hodiny od Soluně. Můžete zvolit ale i přírodu – jezero Kerkini a pozorování zvířat, výlez na nejvyšší horu Řecka Olymp nebo termální lázně Pozar.

Powered by GetYourGuide

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 komentář