• Menu
  • Menu

Alkohol v Kanadě – Ontario a Quebec

Jestli máte trošku povědomí o tom, že USA jsou roztříštěné na mnoho států a v každém mohou mít trošku jiné zákony, tak vězte, že v Kanadě je to podobné. Alkohol v Kanadě má mnoho úskalí. V následujících řádcích si povíme o tom, jak to funguje v Quebecu a Ontariu.

Alkohol v Kanadě: Ontario vs. Quebec

Prvním zásadním rozdílem je, že v Quebecu si dáte pivo stejně jako u nás od 18 let, ale o kousek vedle v Ontariu si musíte počkat až vám bude 19.

Druhá odlišnost se týká prodeje alkoholu. Zatímco v Quebecu není problém si obstarat pivko v podstatě v každém malém krámku s lednicí, tak v Ontariu na to máte jen specializované obchody a případně velké supermarkety, které si obstarají nákladnou licenci (menším obchůdkům se to nevyplatí).

Tohle jsme nejvíc pociťovali při návštěvě Ottawy, kam jsme dojížděli přes řeku z Qeubeckého Gatineau. Tam jsme bydleli hned vedle malého krámků, který nabízel několik lednic s pivem a cidery, zatímco v hlavním městě Kanady člověk musel složitě hledat obchody LCBO. Prodej je navíc povolen mezi 7 hodinou ranní a 11 večerní, ale tak dlouhou otevírací dobu obchody nemají a tak se může stát, že pozdní odpoledne zůstanete na suchu.

V dnešním světě však existuje aplikace téměř na vše a jak už správně tušíte, tak i v tomto případě to nebude jinak. The Beer Hunter vám ukáže nejbližší otevřený obchod a sdělí, co v něm můžete očekávat.

Třetí bod, pro obě provincie v podstatě totožný, je zákaz pití alkoholu na veřejnosti. Najdou se však lehké výjimky. V Ontariu je to bez debat. V Quebecu to mají nastavené trošku jinak. Pravděpodobně je to dáno tou francouzskou historií, kdy si lidé na piknik rádi vezmou lahev dobrého vína.

Pokud tedy v parku konzumujete prokazatelně jídlo, které by se dalo nazvat hlavním (například oběd, stačí nějaký sendvič a trošku zeleniny), tak si k tomu můžete dát třeba právě víno a pivo. Doporučujeme si to před konzumací na veřejnosti ověřit, protože se to může v různých městech lišit podle aktuální vyhlášky. Co platí v Montrealu už může být jinak v Quebecu (teď myslíme to město).

Jak jste si všimli, tak zákony v Kanadě pití alkoholu dost ovlivňují a týkat se toho bude i čtvrtý bod. Tady to však vidím i celkem pozitivně. Mnoho provincií upřednostňuje lokálnost a tak musí obchody nabízet určité procento zboží (v tomto případě alkoholu) z dané provincie. Někde je to méně a někdy naopak více. Za mě je to super, protože v obchodech je na výběr široký sortiment lokálních piv i z menších pivovarů.

Nakonec ještě počítejte s daňovou přirážkou, kterou zjistíte často až přímo u platby. Daňový systém je v tomto ohledu celkem složitý a ano, každá provincie to zase může mít jinak a záleží i na tom, jestli daný nápoj má bublinky.

Co si dát?

Díky provázanosti s USA tu máme i nabídku amerických piv (především těch megalomanských). Všude si tak dáte (ne)slavný Budweiser, Bud light a další obdoby tohoto podprůměrného piva. Často také narazíte na Busch (především v Quebecu, kde se vyrábí). Ten je sice americký, ale pro Kanadský trh se vaří u nich a na plechovkách mají hrdě napsáno Brewed in Canada. Tyhle piva jsou dobrá na zahnání žízně.

Skutečnou Kanadskou jedničkou je tak Molson. Ten už je o něco chutnější, ale pořád se jedná o velký korporátní pivovar, který například vlastní i Staropramen a Braník.

Výše zmíněná piva můžete zkusit, abyste mohli s láskou vzpomínat na český ležák. 🙂

Chuť si potom můžete spravit velkým výběrem menších pivovarů, které vesměs vaří dobrá piva a na některých jsem si opravdu pochutnal. Především s typy IPA a ALE těžko šlápnete vedle. Určitě doporučuji Great Lake Brewery. Pivovar z Toronta, ale najdete ho i v Quebecu. Mají široký výběr, dobrou chuť a k tomu i nápadité kresby na plechovkách.

Z dalších stojí za to Big Rock, Archibald (při odletu z Montrealu si můžete dát čepované pivo po kontrole v jejich letištní pobočce), Belle Guelle, ale jak jsme psali, tak ten výběr je opravdu široký a uvidíte, co vám padne do oka.

Jak v barech, tak u plechovkových (sklo je tu v menšině) piv očekávejte míru v pintách (přibližně 0,473 l). A protože jsme na kontinentu severní Ameriky, kde je všechno větší, tak se setkáte i s plechovkami, která má objem 740 ml.

Naše barová top 3

S většinou pubů budete jistě spokojeni. V Kanadě jsou bary na dobré úrovni a dobrou zprávou je, že mnoho z nich nabízí větší množství čepovaných piv, než to známe u nás. Googlete a čtěte recenze.

Cenově se to často může hodně lišit. Pivo zpravidla dostanete od cca 5 dolarů do 12 dolarů. Záleží na mnoha faktorech jako lokalitě, značce piva, typ baru atd. Pokud chcete ušetřit, tak sledujte oblíbené happy hour.

Pivovar Taps Brewhouse

A když jsme u happy hour, tak můžeme rovnou doporučit bar The Pint Public House v Torontu, který se nachází těsně vedle Rogers Stadium a dalších atrakcí. Jedná se tedy o příhodné místo na občerstvení. Občas je potřeba chvilku počkat na usazení, ale zabere to pár minut. Šťastná hodinka se netýká jen piva, ale i koktejlů. A navíc se tam zabavíte arkádovými a dovednostními hrami.

Při návštěvě Niagarských vodopádu stojí za návštěvu pivovar Taps Brewhouse. Nachází se už mimo turistickou oblast, takže ceny jsou příznivější. Na pivech jsme si pochutnali a jídlem parádně nadlábli. Navíc je to relativně po cestě k vlakovému nádraží, takže se nejedná o velkou zacházku.

Osobní top tři uzavírá Montrealský pivovar a hudební bar Brutopia. Příjemné místo, které nám doporučila naše AirBnb hostitelka.

Výběr je opravdu velký a věříme, že se vám bude líbit i v tom, který objevíte vy (vítáme tipy v komentářích).

Perličky

Jak už jste zjistili, tak zákony si dokáží pohrát s mnoha věcmi a dopad to má i na Českou republiku. Konkrétně na Budějovický Budvar, který se soudí s tím Americkým Budweiserem. V Kanadě tak nese jméno Czechvar. 🙂 A vtipný byl také překlad Zlatého bažanta.

Chcete vědět další věci o Kanadě, které vás připraví na vaši cestu do této krásné země? Přečtěte si náš článek.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 komentářů