• Menu
  • Menu
kotor

Kotor, Černá Hora – 15 tipů na památky, jídlo i ubytování

Chtěli jste někdy vidět norské fjordy, ale dovolenou v Norsku si nemůžete dovolit? Tak to se vám bude líbit v černohorském Kotoru, kterému se přezdívá perla Jadranu. Kotorský záliv je největší přírodní záliv na jihu Jadranského moře a nabízí opravdu dechberoucí výhledy. Technicky se sice nejedná o fjord, ale zatopené ústí řeky, ale i tak si tu budete připadat jako v severské pohádce.

kotor

Jak se dostat do Kotoru?

Kotor leží na pobřeží Jaderského moře uprostřed Černé Hory. Nejlépe se sem dostanete z 90 km vzdáleného Dubrovníku nebo stejně vzdálené Podgorici. Celkem dobře se sem dá dostat i z 200 km vzdálené Tirany, do které doletíte za pár kaček Wizzairem nebo Ryanairem přímo z Prahy či Vídně.

Ze všech výše uvedených měst sem jezdí autobusy, případně můžete zvolit jednodenní organizovaný zájezd. Jízdní řády (a možnost koupení jízdenek dopředu) najdete zde: https://busticket4.me/EN. Počítejte s tím, že pokud budete mít lístek koupený online, mohou po vás požadovat ještě malý poplatek za vstup na nástupiště. Do autobusu si pak většinou můžete vzít jen malý batůžek, za větší zavazadlo si zaplatíte ještě 1-2€ navíc.

Pokud byste raději zvolili organizovaný výlet, tady jsou možnosti z Dubrovníku i z Tirany, případně soukromý transfer z letiště Podgorica.

Ubytování v Kotoru

Mezi sólo cestovateli byl jednoznačně nejoblíbenějším hostelem Old Town Youth Hostel, kde jsme se chtěli ubytovat i my, ale než jsme se rozhoupali, bylo plno. Hotel je přímo v historickém centru a proudilo sem opravdu kvanta batůžkářů, kteří večer posedávali přes hostelem a povídali si. Pokud se vám stane to samé, vhodná alternativa je Hostel Pupa jen kousek za opevněním města.

Nakonec jsme bydleli v Filip Deluxe Rooms a bylo to opravdu perfektní. Hotýlek je hned za hradbami, takže tu večer je celkem klid, ale do centra to máte pořád 2 minuty pěšky. V ceně je i snídaně, kterou si můžete vychutnat s neuvěřitelným pohledem na hory. Pokud si chcete vařit sami, je možností i penzion Anja na témže místě.

Rodiny pak mohou zvolit Apartments Leo, kde budete mít pro sebe celý apartmán v historické budově, ve které si budete připadat jako na zámku.

filip deluxe rooms kotor
výhled z terasy, Filip Deluxe Rooms

Co dělat v Kotoru

Největšími lákadly Kotoru jsou bezpochyby jeho historické centrum zapsané v UNESCO a výhled na záliv. Ten si můžete užít hned z několika tras.

Kotorská tvrz

Jednou z nejoblíbenějších památek, ze které navíc máte dechberoucí pohled na Kotor a jeho okolí, je Kotorská tvrz.

Tvrz byla postavena za účelem ochrany města před vnějšími hrozbami už někdy v 6. století. Během let se pevnost rozšiřovala a modernizovala, aby odolávala různým obléháním a vojenským konfliktům. Dnes z ní je spíš už jen taková zřícenina, ale za ty výhledy to stojí.

Přístup do pevnosti zajišťují asi 3 různé trasy z historického centra. Tam, kde se sbíhají, na vás čeká výběrčí v budce, který si naúčtuje 8 € (možnost platit i kartou). Poté už vás čeká „jen“ několik stovek starobylých schodů nahoru.

Cesta je poměrně náročná a doporučujeme jí absolvovat brzy ráno, kdy je na většině trasy stín. Také si s sebou vezměte dostatek vody. Pití si totiž můžete koupit až na vrcholu a to s pořádnou vysokohorskou přirážkou. Ideální je také pevná obuv.

Pokud se chcete vyvarovat placení vstupného, budete sem muset jít mimo otevírací dobu. Tedy toto celé i se sestupem absolvovat před 7:00 ranní, kdy výběrčí do budky usedá nebo po 20:00 večer.

kotor
výhled po cestě na tvrz

Cesta ke Kotorskému žebříku

Další možností, jak si vychutnat výhledy a to zcela zdarma, je alternativní trasa, která začíná u vodní elektrárny, jen kousek za severní branou města. Trasa je o něco delší, ale jdete přírodou a téměř nikoho po cestě nepotkáte.

Na vrcholu vás pak čeká překvapení v podobě Obchůdku s čerstvými sýry, kde si můžete posedět a vychutnat si místní lahůdky. Při troše štěstí vám k tomu bude asistovat i pár koz nebo koček 🙂. Jen o kousek výš ještě můžete navštívit kostelík sv. Juraje a ruiny starého městečka.

Z této trasy bylo možné dojít i přímo na pevnost přes okénko v hradbách, do kterého vedl žebřík. Když jsme Kotor navštívili my, už v okénku žebřík nebyl, ale i tak do něj zdatnější jedinci dokázali vlézt (opět doporučujeme pevnou obuv). Někdy ale bývá celé okno zavřené, a tak se budete muset spokojit s výhledem zpoza pevnosti. Pokud byste se na hrad dokázali dostat, zvolte dolů stejnou trasu, kterou jste přišli. Pokud byste šli tou oficiální, dole si zaplatíte.

kotor

Lanovka

Pokud je vám výhled z Kotorské tvrzi málo, můžete si vyjet lanovkou na nejvyšší vrchol v okolí, horu Lovcen, odkud uvidíte opravdu celý záliv. Lanovka jezdí pouze v turistickou sezónu od dubna do října, a to od 9:00 do 19:00. Cena za dospělého je 23 €.

Bohužel spodní stanice se nachází na opačné straně hory, než Kotor. Veřejnou dopravou se sem nedostanete. Možnost je sem dojet autem, se kterým pohodlně zaparkujete hned u lanovky, nebo taxíkem. Z taxislužeb jsou nejlépe hodnocené Red Taxi a Djir Taxi.

Historické centrum města

Co rozhodně stojí za to je historické centrum Kotoru uvnitř hradeb. Do centra se můžete dostat třemi branami – Říční bránou na severu, Jižní bránou nebo hlavní Mořskou bránou na západní straně.

Když vstoupíte do starého města, ocitnete se v labyrintu úzkých kamenných uliček a starobylých náměstí. A všude mezi tím uvidíte pobíhat kočky, které sem byly dovezeny kvůli hubení krys a hadů. Dnes jsou pro město symbolem štěstí a mají tu dokonce své vlastní malé muzeum.

Z památek rozhodně doporučujeme navštívit Hodinovou věž, která je na hlavním náměstí hned vedle Mořské brány. Věž byla postavena v 17. století a je směsicí různých architektonických stylů podle toho, kdy se zrovna jali věž renovovat.

kotor

Ještě důležitější památkou je Katedrála svatého Trifona, která pochází z 12. století a je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších památek v celé Černé Hoře. Uvnitř můžete za 4 € navštívit kapli, malé muzeum s různými náboženskými předměty v horním patře katedrály a také se můžete podívat na město z balkónu mezi věžemi.

Nezapomeňte navštívit také Námořní muzeum, které odráží námořní tradici Kotoru. Muzeum je umístěno v barokním paláci šlechtického rodu Grgurinů z počátku 18. století a nabízí modely lodí, navigační přístroje, mapy, vlajky, uniformy, nebo také sbírku zbraní používaných proti pirátům. Vstupné je 5 € na osobu.

V rámci historického centra si můžete projít i maličkou uličku Kotor Bazaar, kde najdete tucty ručních výrobků od náušnic, plátěných tašek a oblečení až po keramiku. Můžete tu tedy nakoupit různé suvenýry svým blízkým nebo se jen tak kochat.

Aquarium Boka

Pokud se projdete z historického centra asi 20 minut na sever, můžete se podívat do malého, ale pěkného akvária se spoustou žraloků, rejnoků a dalších rybiček, hvězdic nebo třeba i chobotnic. Vstupné je 10 €, rodinná vstupenka pak vyjde na 21 €.

Pláže

Pokud si chcete v Kotoru trochu odpočinout a vykoupat se, pak máte možnost zvolit ze dvou pláží. Obě jsou kamínkové, takže doporučujeme boty do vody.

Ta větší, na mapě označení jako „Kotor beach„, je v severní části asi 10 minut pěšky od centra. Je sice větší, ale bylo tu poměrně dost lidí. Hned vedle je volně přístupný bazén, do kterého přitéká mořská voda. Tady bylo lidí už o poznání méně, protože tu byli převážně ti, co si šli vyloženě zaplavat. Na pláži jsou sice sprchy, ale nefunkční. Záchodky jsme nenašli, a tak jsme chodili do blízkého obchodního centra.

Další pláž, která je už o poznání menší, je v jižní části. Na mapě ji najdete jako „Kotor Natural beach“ a je to vyloženě přírodní pláž, takže neočekávejte nějaké sociální zařízení, ale na druhou stranu tu bývá více stín a méně lidí.

Pokud máte raději takové ty hezké široké pláže, doporučujeme z Kotoru vyjet směr městečka Budva nebo Sveti Stefan, které jsou přímo na pobřeží Jaderského moře.

Restaurace a bary v Kotoru

I přesto, jak je Kotor malý, nabízí celkem slušné možnosti, kam se jít najíst.

Ráno můžete skočit na trhy, které se nachází na vnější straně opevnění (na mapách jako „Gradska pijaca“). Najdete tu čerstvé ovoce a zeleninu, pečivo, vejce, sýry i maso a ryby. Největší výběr tu mají v sobotu ráno. Jen si pořádně počítejte, co se vám vyplatí, protože jsme bohužel v recenzích našli dost nespokojených turistů, kterým obchodníci napařili dvojnásobné ceny oproti místním. Ale takový je Balkán…

Naší nejoblíbenější restaurací, nebo spíše rychlým občerstvením, bylo BBQ Tanjga, kousek od jižní brány. Uvnitř si vyberete z několika druhů mas a příloh, a oni vám je čerstvě opečou a pak vás zavolají, abyste si jídlo vyzvedli. V restauraci je i pár míst k sezení, případně je také možnost sedět venku za ní. My můžeme s klidným srdcem a sbíhajícími slinami doporučit místní pljeskavicu v housce spolu s ajvarem a zeleninou za cenu okolo 5-6 € (a to nám půlka zbyla ještě na večeři).

Pokud máte rádi ryby, musíte zajít do Fish Grill Dobrota, který leží asi 10 minut pěšky z centra na sever (je kousek od pláže). Funguje to tu dost podobně, tedy ryby a další mořské plody vám připraví čerstvé na grilu. Ryby a krevety tu budete mít okolo 7 €, pokud sem jdete s někým, kdo ryby nerad, mají i pljeskavicu nebo čevapi za 3 €.

Co se týče večerního drinku, tady už to bylo trochu dražší. My jsme nakonec zašli do Authentic Pub „Bandiera“, kde jsme za pivo zaplatili 4 € a za koktejl 6,5 €. Ale upřímně jsme nic moc lepšího nenašli a tady jsme byli celkem spokojeni. Jen tu bývalo dost plno, a to i mimo sezónu.

Pokud ale nechcete klidné posezení a spíše vyhledáváte nikdy nekončící párty, určitě navštivte Pub „Old Town“. Dvoupatrový bar přímo v srdci starého města celý večer svítil neonovými barvami a ozýval se o několik ulic dál. Venku byly hloučky batůžkářů, kteří si užívali večer u piva nebo rundy panáků. Pro partu kamarádů, kteří se chtějí večer pobavit, je tohle ideální místo.

Výlety z Kotoru

Kotor sám o sobě je opravdu malinký, takže je to spíš jedno až dvoudenní záležitost. Dá se z něj ale navštívit mnoho jiných zajímavých míst.

Modrá jeskyně

Jedním z nejčastějších cílů výletníků z Kotoru je Modrá jeskyně. Jak už název napovídá, oblíbená je hlavně kvůli průzračné modré vodě, která vzniká odrazem slunečního světla od bílého dna jeskyně. Dostanete se sem pouze na lodi, která vás vezme na okraj jeskyně a většinou dostanete nějaký čas na to, si v jeskyni zaplavat.

Perast

Perast je dalším z městeček, které leží v Kotorském zálivu. Je sice o dost menší, než samotný Kotor, ale má poměrně bohatou historii, protože ve středověku bylo důležitým obchodním centrem. nabídne vám také pár historických kamenných domečků v benátském stylu s Kostelem svatého Mikuláše, který mezi nimi vyčnívá. Mně svým vzhledem hrozně připomíná rakouský Hallstatt.

Nejvíce navštěvovaný je ale kvůli dvěma blízkým ostrůvkům, Svatému Jiří a Panně Marii ze skal. Na ostrov Sv. Jiří, kde sídlí františkánský klášter se nedostanete. Na ten druhý ale ano, a můžete tu zdarma navštívit kostel z 15. století. Je tu i malé muzeum se sbírkou námořnických artefaktů, do kterého je vstupné si 2 € (vezměte si hotovost).

panna marie ze skal

Sveti Stefan

Opevněná vesnička Sveti Stefan se nachází asi 30 km od Kotoru. Vznikla jako rybářské městečko plné dřevěných domečků, ale to v 15. století vystřídaly kamenné vilky. Bohužel ostrov byl koupen soukromníkem, který z něj udělal hotelový resort, a tak se na něj už bez ubytování v některém z hotelů nedostanete. Krásný je ale i z pevniny.

sveti stefan

Budva

Ještě o kousek více na jih najdete další opevněné město, které je dokonce větší než Kotor. Kromě procházení uličkami se tu můžete docela pohodlně vykoupat na některé z místních volně přístupných pláží. Do Budvy se navíc dostanete i bez auta, protože sem z Kotoru jezdí autobusy zhruba každou půlhodinku za 5 €.

budva

Kde si v Kotoru vybrat peníze?

Na závěr ještě jedno důležité sdělení. Jelikož je na Balkáně stále více rozšířená hotovost, než platby kartou, je možné, že si budete chtít vybrat. K tomu doporučujeme zvolit Erste Bank na náměstí hned u Mořské brány, protože si jako jediná neúčtovala žádný poplatek. U ostatních bank zaplatíte klidně 5 € za výběr.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *