• Menu
  • Menu
Thajsko ceny

Ceny v Thajsku: Kolik nás stála dovolená v exotice? (2023)

Chcete-li navštívit tuto exotickou zemi, určitě vás zajímá otázka na kolik taková dovolená vyjde a jaké jsou ceny v Thajsku. Navzdory tomu, že je Thajsko mírně dražší než jeho sousedé Laos a Kambodža, nabízí možnost strávit dovolenou levněji než v Chorvatsku nebo na Mácháči.

Přesné náklady se budou samozřejmě lišit dle vašich preferencí a stylu cestování. My vám ukážeme, kolik nás vyšla dvoutýdenní poznávací cesta po Thajsku za takovou průměrnou cenu.

Letenky

Určitě nejdražší položkou na vašem seznamu budou letenky. My jsme měli štěstí a sehnali jsme letenky za 6 700 Kč se Saudia Airlines s odletem z Vídně a příletem do Mnichova. Musíme tedy k ceně letenek připočíst ještě náklady na dopravu, ale i tak nás tahle položka vyšla na skvělých 7 700 Kč.

Pokud vás zajímá, jak probíhala cesta se Saudií, už jsme na ní psali recenzi.

Dnes vás standardně takové letenky vyjdou na cca 10 – 15 tisíc (případně může přijít nějaká akce). Vybírat můžete z Qatar Airways, SWISS nebo Austrian nebo EVA Air z Vídně, případně Turkish Airlines, Qatar Airways nebo Emirates z Prahy (to si ale připlatíte dalších cca 5 tisíc). Většinou vás čeká jeden přestup.

Pokud chcete vědět, jak takové levné letenky najít, koukněte se na náš článek Jak hledat levné letenky v Google Flights.

Ubytování

Druhou nejdražší položkou na vašem seznamu nejspíš bude ubytování. Tady už se ale pohybujeme úplně v jiných částkách, než jste zvyklí z Evropy.

My jsme si vybírali ubytování s bazénem, protože jsme věděli, že přes den bude takové horko, že nebudeme chtít chodit po městě, ale rádi se trochu zrelaxujeme a odpočineme na večer, kdy jsme obvykle obživli. Taková ubytko v centru Bangkoku nás vyšlo na necelých 900 Kč na noc (za oba i se snídaní), v Chiang Mai jsme na tom byli ještě lépe a za noc jsme zaplatili necelých 500 Kč. Dvě noci jsme pak strávili i na ostrově Koh Samet, kde nás vlastní bungalov (bez bazénu) vyšel na 850 Kč.

Celkově tedy za 10 nocí vyšlo ubytování pro oba na dalších 7 700 Kč.

Bydlet se dá ale i mnohem levněji, pokud se ubytujete v hostelech nebo mnohem dráž, pokud pro sebe chcete celou vilu 🙂. A ještě takový tip, v Asii se vyplatí koukat kromě Bookingu a AirBnb i na Agodu, kde jsou ceny většinou úplně nejlevnější.

Doprava

Tady už se dostáváme k trochu nižším částkám. Po Thajsku jsme se dopravovali pouze místní dopravou – vlaky a autobusy. Ve městech jsme využili i metro, typický thajský songthaew nebo Bolt/Grab.

Naopak jsme se nesvezli tuk-tukem nebo taxíkem, protože víme, že bychom se mohli dostat na několikanásobek ceny než za ostatní zmíněné možnosti. Pokud už tuto možnost využijete, domluvte se na ceně předem a trvejte na zapnutém taxametru. Taxíkem se ale můžete svézt i pokud využijete výše zmíněný Bolt/Grab, nebo novinku InDrive, což je aplikace přímo dělaná na smlouvání o ceně. U všech těchto možností totiž dopředu víte, za kolik pojedete.

Při cestách na ostrovy pak můžete ještě ušetřit tím, že místo speedboatu pojedete klasickým trajektem. Při naší cestě byl cenový rozdíl asi 100 Kč a půl hodina jízdy navíc.

Také jsme volili noční vlaky místo letadel, což nás sice vyšlo jen o něco málo levněji, ale zároveň jsme ušetřili za 2 noci ubytování, protože jsme se vyspali ve vlaku.

No abychom to shrnuli. Za dva noční vlaky jsme zaplatili 1350 Kč (recenze zde), dalších 330 Kč za dopravu z Bangkoku na ostrov (autobus a loď) a 700 Kč za všechny možné popojížděčky po městě, kde bychom dokázali ještě něco málo ušetřit, pokud bychom více jezdili MHD.

Celkově nás tak doprava po Thajsku vyšla na 2 380 Kč pro jednoho.

Jídlo

Thajsko je snad jediná destinace, kde se vám nevyplatí připlácet za ubytka s vlastní kuchyní. Seženete tu totiž jídlo naprosto všude za směšné ceny. Snídani jsme řešili (pokud nebyla v ceně ubytování) v 7Eleven nebo na trzích a obědy a večeře jsme vždy sehnali buď přímo ve stáncích na ulicích a nebo v menších „restauracích“ (já jim říkám garáže 😁), které jsme hledali dle hodnocení na Google Maps. Chodili jsme tam, kam místní a jídlo nás většinou vyšlo na nějakých 20-50 Kč (s pitím, občas i polévkou).

Celkem jsme tak za jídlo utratili necelých 700 Kč v restauracích a 1700 Kč na trzích a v supermarketech – velkou položkou z toho bylo ale pivo, takže pokud se obejdete bez alkoholu, dokážete se dostat na nějakých 170 Kč na jeden den a přitom si dostatečně užijete místní kuchyně. Nutno také zahrnout to, že v Thajsku není pitná voda, proto jsme dost utratili také za ní. Výhodou může být, pokud máte filtrační lahev.

Drinky

Jelikož jsme jeli na dovolenou, neobešlo se to i bez občasného ochutnání nějakého toho drinku. Využívali jsme hodně happy hours, kdy nás jeden míchaný drink stál okolo 50-70 Kč. Jednou jsme si zašli i do minipivovaru, kde jsme si tedy dali jedno z nejdražších piv v životě, a tak jsme celkově za alkohol v restauracích a barech zaplatili 1400 Kč.

Aktivity

Co by to bylo za poznávací výlet, bez nějakých těch vstupů na památky a jednodenních poznávacích zájezdů. Jednodenní výlet na slony a nejvyšší horu Thajska nás vyšel na 1300 Kč, pak jsme si také zaplatili jeden den školy vaření za 800 Kč. Dále jsme museli platit za vstup do národního parku na ostrově Koh Samet (130 Kč) a vstupy do všech možných památek. Poslední den jsem se odvážila i na thajskou masáž (pouze nohou), za kterou jsem nechala neuvěřitelných 90 Kč! Všehovšudy to vyšlo na necelých 2 300 Kč.

Nemocnice

Necelé 4 000 Kč jsme nechali v nemocnici, kde jsem skončila poté, co jsem už dva dny měla hrozné žaludeční potíže. Marek mi teda vybral tu nejlepší nemocnici v celém Bangkoku, takže jinde byste možná zaplatili méně. Cena zahrnovala vyšetření specialistou, odběry a rozbory krve a léky. Naštěstí se to obešlo bez hospitalizace, kapaček a podobných chuťovek. I tak ale vřele doporučuji si sjednat cestovní pojištění, protože AXA mi celý tento náklad proplatila nazpět, takže jsem zaplatila pouze 500 Kč za cestovní pojištění.

Oblečení

Protože s říká, že je Thajsko hrozně levné, co se týče oblečení, museli jsme ještě poslední den vyrazit na trhy a koupit si nějaké ty hadříky na doma. Za dvoje šaty, jedny volné kalhoty a dvě trička jsme dali 700 Kč.

ceny v thajsku

Dovolená v Thajsku: Celkové náklady

Nějaké malé peníze jsme zaplatili samozřejmě za suvenýry, poplatky za toalety, vyprání prádla nebo repelenty 😁. I tak jsme ale za dva týdny dovolené, kdy jsme se přesouvali z místa na místo, ochutnávali vše, co nám pod nos přišlo, zaplatili si aktivity, na které bychom v Čechách skoro neměli a žili si v hotelech s bazénem, celkem zaplatili 21 000 Kč pro jednoho.

S letenkami za standardní ceny tedy počítejte spíše se 30 000 Kč. Tady už se skoro vyplatí si udělat tu dovolenou delší, když jsou letenky ten největší výdaj 😉.

Ceny v Thajsku: Tipy jak ušetřit

  • Nejezděte tuk-tuky nebo taxíky bez taxametru. Raději použijte MHD nebo aplikace Bolt, Grab nebo InDrive.
  • Pokud pojedete songtaewy, snažte se nejezdit sami, ale rozdělit se o náklady s ostatními cestovateli.
  • Pro přesuny po Thajsku vyberte raději noční vlaky než letadla.
  • Nekupujte si západní jídlo. Thajské jídlo je skvělé a levné, snažte se vybírat restaurace podle koncentrace místních a recenzí na Googlu.
  • Pokud chcete opravdu ušetřit, omezte alkohol na minimum. Je to jedna z nejdražších položek na seznamu.
  • Sjednejte si cestovní pojištění!
  • Spěte v hostelech, zvláště pokud jste sólo cestovatel. Jsou naprosto bezpečné a minimálně v turistických destinacích jsou na dobré úrovni.
  • Pro nákup vstupenek použijte Klook nebo Headout.
  • Smlouvejte. My to tedy neumíme a pokud jsme viděli, že zboží už tak stojí směšnou cenu oproti Evropě, rádi jsme zaplatili. Ale obzvláště na trzích s oblečením nebo za tuk-tuky se smlouvat vyplatí.

A poslední tip sice není úplně šetrný, ale… užijte si to. Zaplaťte si nějaké aktivity, které byste si tady nedovolili. I přesto, že to vyjde na nějaké peníze, rozhodně to stojí za to. Jděte na masáž, zaplaťte si školu vaření, školu thaiboxu, šnorchlování, hike, co vás jen napadne.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 komentářů