• Menu
 • Menu
noční vlak Thajsko

Noční vlak v Thajsku: Co očekávat, jak si koupit jízdenky a kolik stojí cesta?

Od severní k jižní hranici má Thajsko přes 1800 km, a to znamená, že cestování mezi městy může být časově náročné. Mezi většími městy nebo turistickými destinacemi se dostanete pohodlně letadlem. Nicméně pro ty, kteří preferují levnější variantu a zároveň si chtějí vychutnat krásy thajské krajiny, se nabízí cestování nočním vlakem. Vlaková síť je v zemi poměrně hustá. Spojuje velká i menší města, ale i odlehlé regiony, což se bude hodit, pokud chcete objevovat Thajsko nejen v turistických centrech jako Bangkok nebo Phuket.

Noční vlak v Thajsku

My jsme si vyzkoušeli jednu noc v kupé první třídy a jednu noc ve společném spacím vagónu. Obojí ale ve starších vozech, protože ty novější byly velmi rychle vyprodané. Obě cesty pro nás byly velkým překvapením. Vstřícný personál, čistota, pohodlí, bezpečí. Tato slova byste od thajského spacího vlaku asi nečekali. Jediné mínus pro vás může být to, že vlaky téměř nikdy nejedou včas a často se do cílové destinace dostanete klidně o hodinu až dvě později.

vlak v thajsku

Co ve vlaku (ne)najdete

Pokud vyjíždíte odpoledne a ještě nejsou rozložená lůžka, personál vám je přijde rozložit. Při tom vám povléknou prostěradlo a polštář a ve druhé třídě nasadí záclonky pro větší soukromí. Dostanete i čistou, ještě zabalenou deku. Ráno před příjezdem do cílové destinace pak stejně tak přijdou lůžka složit. Lůžka jsou dosti pohodlná, to spodní je za nás ještě lepší, než leckde v Evropě, takže nemějte obavy, že byste se nevyspali.

Zásuvky najdete ve starších vozech pouze u některých lůžek (mělo by to být 2 a 4 – spodní lůžko, 5 a 7 – horní lůžko, 10 a 12 – dolní lůžko, 13 a 15 – horní lůžko, 17 a 19 – horní lůžko, 22 a 24 – spodní lůžko, 26 a 28 – spodní lůžko, 29 a 31 – horní lůžko, 34 a 36 – dolní lůžko, 37 a 39 – horní lůžko), v soukromém kupé je pak vždy jen jedna. Ne vždy jsou také funkční, takže doporučujeme vzít si powerbanku. V nových vozech najdete klasické evropské zásuvky úplně všude.

V nových vlacích najdete dokonce i vakuové záchody nebo sprchu s teplou vodou. Ve starých vlacích máte na výběr z klasického evropského nebo tureckého záchodu, dvě umyvadla na chodbě, sprchu jsme ve vlaku nenašli. Překvapivě byly záchodky, alespoň na začátku cesty, poměrně čisté. Je tu prkénko, toaletní papír a pokud dojde, je tu bidetová sprška (v Thajsku velmi oblíbená).

Prostoru na zavazadla je až překvapivě docela dost. Ve druhé třídě je můžete dát pod sedačky nebo na hlavová opěrátka, která se dají vyklopit po rozložení na lůžka – to je spíše pro batohy a krosny. Velké kufry si lidé nechávají v uličce. V první třídě je to ještě o maličko veselejší.

Co si vzít s sebou

Ve vlaku chodí paní s jídlem. Pokud jste si nekoupili nic ještě před nástupem, můžete si tedy za 30 – 50 THB koupit rýži, vejce a k tomu občas nějaké maso a omáčky. Každopádně i přesto doporučujeme nějaké jídlo s sebou pořídit. Hodí se vám na snídani a také pokud by se vaše cesta neočekávaně protáhla. Stejně tak si přineste dostatek pitné vody.

Hodit se vám bude teplé oblečení, protože ve vlaku jede klimatizace celou noc. Jelikož se tu celou noc svítí, bude se vám hodit i maska na oči (hlavně na vrchní posteli). A pro ty, co nemají tak tvrdý spánek doporučujeme i špunty do uší. Cestující jsou sice ohleduplní, ale vlak všude staví, vrže, troubí apod.

Co naopak do vlaku nebrat je alkohol. Ten je tu přísně zakázaný.

jídlo vlak thajsko
jídlo ve vlaku za 50 THB

Noční vlak v Thajsku: Spodní vs. vrchní postel

Tady jsme jednoznačně pro SPODNÍ postel. Ne, že by se na vrchní nedalo vyspat, ale je blíž klimatizaci = je na ní víc zima, je blíže stropním světlům = ani přes záclonky tu nebudete mít tmu, je také užší a nemá výhled ven. Na spodní postel jsme se vešli celkem pohodlně i ve dvou, než jsme si každý lehl na svojí.

třetí třída vlak thajsko
třetí třída – pouze vsedě a bez klimatizace

První vs. druhá třída

Noční vlaky nabízejí lůžka v první a druhé třídě. Obě jsou klimatizované a liší se tím, zda máte soukromé kupé pro 1-2 lidi, nebo společný vagón, kde spíte podobně jako v hostelu na palandách s dalšími 20 lidmi na pokoji. V soukromém pokoji máte navíc vlastní umyvadlo a můžete si vypnout světlo nebo ztlumit klimatizaci dle svých preferencí.

Vlaky nabízí také neklimatizované vozy pouze na sezení. Ty jsme na noc nevyzkoušeli a ani bychom nechtěli 😁. Přes den je to ale také alternativa, pokud jedete někam jen kousek, brzy ráno, kdy ještě tolik neprahne sluníčko, protože stojí úplně směšné peníze.

Samozřejmě se jednotlivé třídy také liší cenou. Na cestě Bangkok – Chiang Mai jsme zaplatili za druhou třídu cca 1000 Kč na oba (vrchní postel byla o něco málo levnější), za první třídu už 1700 Kč za jedno celé kupé pro dva lidi. Kupé si můžete koupit i jako jednotlivec za příplatek 1000 THB k vámi vybranému lůžku (to vrchní je levnější).

Novější vs. starší vlaky

Na všech trasách jezdí jednou denně novější vozy. Jedná se o vlaky označené jako CNR, konkrétně

č. 9/10 Bangkok – Chiang Mai a zpět
č. 23/24 Bangkok – Ubon Ratchathani a zpět
č. 25/26 Bangkok – Nong Khai a zpět
č. 31/32 Bangkok – Hat Yai a zpět (jižní cesta)

Tyto vozy vypadají už jako lepší vlaky v Evropě. Vakuové záchodky jako v letadle, zásuvky u každého lůžka, sprcha v každém vagónu s teplou vodou…

Nevýhodou je to, že jsou o něco málo dražší a také jsou jako první vyprodané.

spací vlak thajsko
druhá třída v nových vozech CNR

Kde koupím jízdenky

Jízdenky na noční vlaky je potřeba (hlavně v sezóně) kupovat několik dní dopředu. Pokud chcete jet soukromým kupé, je potřeba si je koupit, jakmile se otevře prodej. U ostatních stačí týden až dva před odjezdem. Mimo turistickou sezónu stačí i 2-3 dny před odjezdem. Můžete si je koupit následujícími způsoby:

 • na přepážce – ke koupi jízdenky je nutný pas, tuhle možnost už většinou nestihnete
 • na stránkách dopravce – rezervaci je možné provést max. 30 dní před odjezdem, ke koupi je nutné thajské tel. číslo (ale lze si ho vymyslet), jízdenky přijdou na email a poté si je musíte vytisknout!
 • přes překupníka 12goasia – tahle možnost je nejdražší (platíte cca 200 Kč navíc za poplatky), nemůžete si vybrat konkrétní místo nebo kupé, jízdenky si musíte vyzvednout na k tomu určených místech (lze si nechat poslat i poštou, ale do Evropy se nedoplatíte), výhodou je to, že si je můžete rezervovat více než 30 dnů dopředu

Pozor, pokud hledáte vlaky přes stránky dopravce, výchozí stranice musí být Krung Thep Aphiwa, nikoli Bangkok.

Vlakové nádraží Krung Thep Aphiwa Bangkok

Od ledna 2023 končí všechny dálkové vlaky na tomto nádraží a nejezdí až na staré nádraží v centru. Oficiální název je Krung Thep Aphiwa, ale také se mu říká Bang Sue Grand Station, protože leží na stanici metra Bang Sue.

Vlakové nádraží je úplně nové, moderní. Mají tu krásně čisté záchodky, nějaké lavičky na posezení a automaty s jídlem a pitím. Pokud chcete i něco čerstvě uvařeného najdete tu Food court s různou nabídkou jídel. Doporučujeme to pořádně projít až na druhou stranu od výstupu z metra. My jsme trošku zmatkovali a až ke stánku s jídly jsme nedošli.

Ve vstupním prostoru jsme nenašli žádnou odjezdovou tabuli s číslem nástupiště. Když bylo možné nastupovat (cca 15 min. před), ohlásil to ale rozhlas. Nejjednodušší to ale budete mít, pokud se zeptáte zaměstnance u stolečku, který sedí hned naproti výstupu z metra.

Vlakové trasy

mapa vlak thajsko

Severní trasa

Severní vlaková linka spojuje Bangkok s druhým největším městem v Thajsku, s Chiang Mai. Jedná se o jednu z nejoblíbenějších tras, a proto bývá v sezóně velmi často vyprodaná (takže doporučujeme shánět jízdenky pár dní dopředu). Ve spacích odděleních najdete převážně batůžkáře, kteří míří na sever Thajska.

Pokud nemíříte až do Chiang Mai, bude se vám tahle trasa hodit i pro jízdu do Ayutthaya nebo Sukhothai (vystoupíte ve stanici Phitsanulok), do opičího města Lopburi nebo pokud chcete vyrazit do hor z Lampangu.

Jízdenka na celou trasu vás vyjde na:

 • 230 – 470 THB, pokud jste masochisti a chcete jet vsedě
 • 670 – 940 THB za vrchní postel ve druhé třídě
 • 760 – 1040 THB za spodní postel ve druhé třídě
 • 1950 – 2450 THB za celé soukromé kupé pro dva

Jízdní řád: Bangkok – Chiang Mai

jizdny rad thajsko

Jízdní řád: Chiang Mai – Bangkok

jizdny rad vlak thajsko

Jižní trasa

Další velmi oblíbenou linkou je ta, co jede na jih. Bangkok spojuje s plážovými letovisky Cha Am, Hua Hin, Pran Buri, Trang, ostrovem Koh Tao (přes zastávku Chumphon) a ostrovy Koh Samui a Koh Phangan, Krabi nebo Phuket přes vlakové nádraží Surat Thani. Touto linkou se můžete také svézt až na hranice s Malajsií (vlaková nádraží Padang Besar a Sungai Kolok).

Jízdenky např. na nejoblíbenější trase Bangkok – Surat Thani jsou o malinko levnější než na sever a vyjdou vás na:

 • 220 – 600 THB, pokud jste masochisti a chcete jet vsedě
 • 650 – 900 THB za vrchní postel ve druhé třídě
 • 720 – 1000 THB za spodní postel ve druhé třídě
 • 1830 – 2370 THB za celé soukromé kupé pro dva

Navíc je tu u pár vlaků možnost vybrat si i lehátko v druhé třídě bez klimatizace, pouze s větrákem, které je ještě o 200 THB levnější, než v té klimatizované. Ale upřímně si myslíme, že za těch pár ušetřených korun se pařit celou noc nestojí😁.

Jízdní řád: Bangkok – Surat Thani

jizdny rad vlak thajsko

Jízdní řád: Surat Thani – Bangkok

jizdny rad vlak thajsko

Severovýchodní trasa

Tuto trasu využijete, pokud se chcete dostat do národního parku Khao Yai (vlaková stanice Pak Chong) nebo na hranice s Laosem. Kousek cesty lemuje severní linku, takže se jím dostanete i do Ayutthaya. Vlaková linka se větví ve stanici Thanon Chira Junction na dvě větve – jedna jede do Nong Khai (na hranicích s Laosem, kousek od jeho hl. města), druhá do Ubon Ratchathani (kousek od jižních hranic s Laosem).

Jízdní řád: Bangkok – Nong Khai

jizdny rad vlak thajsko

Jízdní řád: Ngog Khai – Bangkok

jizdny rad vlak thajsko

Jízdní řád: Bangkok – Ubon Ratchathani

jizdny rad vlak thajsko

Jízdní řád: Ubon Ratchathani – Bangkok

jizdny rad vlak thajsko

Východní trasa

Na této trase nejezdí noční vlaky, protože je dost krátká. Dělí se na vlaky, které jezdí jen do letoviska Pattaya a na vlaky, které jezdí na hranice s Kambodžou (stanice Aranyaprathet). Tyto vlaky odjíždí ze stanice Hua Lamphong (Bangkok Train Station).

Na hranice s Kambodžou jezdí 2 vlaky denně – v 5:55 a 13:05. Cesta trvá okolo 5 hodin. Jízdenky si můžete pořídit jedině na nádraží v den odjezdu a zaplatíte za ně cca 50 THB. Počítejte ale s tím, že v tomto vlaku není klimatizace.

Podobné je to u vlaku do Pattaya. Jízdenky koupíte pouze ve stanici v den cesty. Vlak jezdí denně pouze jeden a to v 6:55 s dobou jízdy minimálně 4 hodiny. O víkendu jezdí i rychlejší v 6:45, který je tam už za 2,5 hodiny.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4 komentářů