• Menu
  • Menu

Dovolená v Thajsku 2024: Co musíte před cestou vědět?

Thajsko je destinace, do které každoročně míří spousty turistů. Je to sice exotická země, ale je velmi civilizovaná, a tak se tu budete cítit skoro jako doma. Je tu ale pár specifik, na které musíte myslet, aby vaše dovolená v Thajsku neměla chybu.

Kdy je nejlepší jet do Thajska?

V Thajsku můžete zažít 3 hlavní období, tj. chladné, horké a deštivé.

Turistická sezóna tu probíhá od listopadu do března, kdy je sucho a není tak horko. To znamená teploty v průměru lehce pod 30°C. Nejchladněji je v prosinci a lednu, to se vám bude hodit i lehký svetřík na večer. Kvůli tomu tu ale také bývá dost plno a draho, takže doporučujeme hledat ubytování dopředu.

Od dubna do května tu mají horké období, kdy se teploty dokáží vyšplhat i lehce přes 40°C. V tomto období doporučujeme jet spíše na ostrovy a ne na sever země, kde se vypalují lesy, aby uvolnili místo zemědělské půdě, takže tu bývá hrozný smog.

Od června do října tu zažijete období dešťů. Nejhorší bývá přelom srpna a září na severu (Chiang Mai), přelom září a října na západním pobřeží a ve středním Thajsku (Krabi, Phuket, Koh Lanta, Hua Hin, Koh Chang, Koh Kood) a přelom října a listopadu na východním pobřeží (Koh Samui, Ko Pha Ngan, Koh Tao). Většinou vám sice neprší celý den, ale kvůli rychlým přívalovým dešťům mohou být zavřené cesty, národní parky nebo třeba několik hodin nejezdí trajekty. Zároveň je to ale ideální období pro ty, co chtějí ušetřit, protože je tu nejlevněji.

dovolená v thajsku

Jaké jsou podmínky vstupu do Thajska?

Thajsko je naštěstí jedou ze zemí, kam mají Češi bezvízový vstup, ale to pouze na 30 dní. Pokud byste chtěli do Thajska na déle, musíte si víza vyřídit.

Pro vstup po vás ale budou vyžadovat cestovní pas, který bude platný ještě 6 měsíců po vstupu do země a na vyžádání byste měli mít HOTOVOST v hodnotě 20 000 THB na jednotlivce, nebo 40 000 THB na rodinu. Z Česka samozřejmě nemusíte brát bathy, naprosto postačí, pokud si dovezete eura nebo dolary. Bohužel to ale musíte mít jako hotovost. Nestačí mít tyto peníze na účtu a před pasovkou není ani žádný bankomat. Samozřejmě je to náhodné, nekontrolují každého, ale důrazně doporučujeme peníze mít, protože byste určitě byli neradi, kdyby vás po tak dlouhé cestě do země vůbec nepustili.

Na požádání byste měli být také schopni ukázat zajištěné ubytování (může vám pomoci rezervace, která se dá zrušit) nebo letenku/jízdenku ze země. Tu může chtít vidět už i aerolinka před odletem. Marka takhle kontrolovali v Koreji, kde musel vyplnit papírek, že jede bez zpáteční letenky na vlastní triko a zříkají se zodpovědnosti (ano, měl štěstí, že ho vůbec do letadla pustili).

Z vlastní zkušenosti také doporučujeme (i když povinné to není) do Thajska přiletět s dobrým cestovním pojištěním.

VÍZA
Pokud byste chtěli přece jen v Thajsku zůstat déle bez tohohle neustálého cestování za hranice, můžete si požádat o vízum na dalších 30 dní, a to přímo v Thajsku (1900 THB) nebo elektronicky (850 Kč) před odletem.  Elektronická víza vyřizujte nejméně měsíc před odletem, většinou to trvá 5-10 dní, ale můžete čekat i déle. Překročení lhůty vás bude stát 500 THB za každý den a může pro vás znamenat vyhoštění ze země.
Jde to obejít i tak, že vycestujete ze země a pak se vrátíte po nějaké době. Pozor ale na to, že musíte opět splňovat všechny podmínky pro vstup - hotovost, ubytka, letenka ven... Takto lze v Thajsku strávit max. 90 dní během 6 měsíců!

Do Thajska nesmíte přivézt e-cigarety, náplně do nich, vodní dýmky a také obscénní předměty, čímž jsou na mysli různé časopisy nebo hračky pro dospělé 😁. Z Thajska pak nesmíte odvézt nic, co má Thajskou vlajku, sošky Buddhy, písek, kamínky, rostlinky nebo různá zvířátka a jejich kusy (slonovina, mořští ježci a mušle…)

Dá se v Thajsku platit kartou?

V Thajsku se platí „thajskými bathy„, které se v Česku špatně shání, takže vás bude čekat výběr z bankomatu nebo směna. Jeden THB je v přepočtu asi 0,6 – 0,7 Kč podle aktuálního kurzu.

Kartou tu zaplatíte, ale nečekejte, že to bude stejné, jako v Evropě. V pohodě zaplatíte v samoobsluhách jako třeba 7Eleven, a to klidně i bezkontaktně. V některých dražších restauracích se vám to povede také. Většinou vám budou akceptovat kartu i v lepších hotelech a apartmánech.

Rozhodně ale nezaplatíte na trzích, často je potřeba platit hotově i aktivity jako školu vaření nebo výlet ke slonům. Kartou nezaplatíte ani dopravu po městě (dálková se dá často zaplatit při nákupu online).

Takže rozhodně doporučujeme nespoléhat na kartu a mít u sebe dostatek hotovosti. Navíc za každý výběr z bankomatu se platí 220 THB poplatek!

Pokud už chcete spoléhat na kartu, mějte jich u sebe více, kdyby vám ji sežral bankomat, ať nezůstanete úplně bez peněz.

Jak a kde si směním peníze?

Podle mě výhodnější možností je mít u sebe dolary nebo eura a peníze měnit ve směnárnách.

Směnárny najdete v podstatě na každém rohu. Jen pozor, že nejsou nonstop, ale většinou cca od 9:00 do 18:00. Nejlepší kurzy mívá SuperRich (oranžové pobočky, ne ty zelené) – seznam poboček najdete zde www.superrich1965.com.

Ale na ty úplně nejlepší kurzy jsme narazili v Bangkoku na letišti. Nikoli v příletové hale, ale o dvě patra níže, tam kde se jde do metra. Nepůjdete turnikety do metra, ale ještě o kousek dál a tam narazíte na 3 stánky – SuperRich, K79 Exchange a Happy Rich. Všechny tři mají dost podobné kurzy. Někdy se liší podle toho, jak velké bankovky chcete směňovat (10 pětieurovek vyměníte dráž, než jednu 50€).

Abyste si mohli peníze vyměnit, je potřeba ukázat pas.

dovolená v thajsku
nejlevnější směnárna SuperRich na letišti v Bangkoku

Jaké očkování do Thajska?

Do Thajska není žádné povinné očkování. Povinné je pouze pro ty, kteří jedou ze zemí s výskytem žluté zimnice – to Česko není. 😉

Pokud se chcete pohybovat v turistických oblastech v sezóně, měla by vaše návštěva proběhnout v klidu i bez očkování. Pro ty, co se chystají do méně civilizovaných oblastí se doporučuje žloutenka typu A (ta jde dát i 7 dní před odjezdem) a břišní tyfus (min. 14 dní před odjezdem).

V deštivé sezóně ideálně dávejte pozor na komáry a stříkejte se repelentem. V 7Eleven koupíte všude repelenty s citronelou. Pokud chcete něco silnějšího, ve větších lékárnách mívají Deet.

Stejně tak dávejte pozor na potulné kočky, psy a opice, kteří mají často vzteklinu. Pokud vás pokouše nějaké zvíře, nebo jen poškrábe, raději navštivte ihned doktora.

Jakou koupit datovou SIM kartu?

V Thajsku seženete SIM kartu velmi jednoduše a velmi levně. Na letišti si můžete koupit turistický balíček a ohromným množstvím dat na 8, 10 nebo 15 dní. Ty však nejsou úplně nejlevnější volbou.

Pokud vám nevadí být chvíli bez dat, doporučujeme spíše dojet do centra a v nejbližším 7eleven si koupit místní SIM kartu za 49 bathů a k ní dobíjecí balíček za 150-350 bathů za neomezená data na 30 dní různých rychlostí. Ke koupi budete potřebovat pas a taky nejspíše obejít více supermarketů. Navíc celá registrace a aktivace zabere tak 20 – 30 minut.

Pokud se vám toto absolvovat nechce, máte ještě jednu možnost, a to objednat si eSIM ještě před odletem. My vyzkoušeli už tři společnosti prodávající eSIM – Airalo, MobiMatter a Nomad. První dvě nabízí pro Thajsko balíčky za velmi dobré ceny a data máte hned po dosednutí na dráhu. Navíc v nich máte i pár minut volání a thajské tel. číslo, což se může hodit. Pozor jen na to, zda váš telefon eSIM podporuje.

Více o eSIM v Thajsku si můžete přečíst na našem webu esim.monster nebo v našem starším článku Data v zahraničí s eSIM od Airalo.

Využijte naši slevu US$3 na první nákup eSIM od Airalo s kódem KATERI4806.

dovolená v thajsku
stánky se SIM kartami na letišti

Jak si půjčit skůtr v Thajsku?

Jedním z nejoblíbenějších dopravních prostředků v Thajsku je skútr. Pokud si ho budete chtít půjčit, je potřeba si dát pozor na pár věcí.

První je to, jestli si vůbec věříte na to, abyste na něm jezdili. V Thajsku se jezdí po levé straně vozovky, což pro Evropany může být docela oříšek. K tomu připočtěte kluzké ulice plné výmolů, všude pobíhající psi a hustotu dopravy. Ve městech bych se na skútr opravdu bála sednout, mimo města to může být už lepší, ale i tak doporučuju jezdit opravdu opatrně.

Půjčení skútrů vás vyjde na přibližně 250 THB na den, cena se ale liší dle sezóny a samozřejmě i dle místa. Před tím než si skútr půjčíte, přečtěte si recenze na danou půjčovnu. V Thajsku je jich opravdu spoustu, takže je z čeho vybírat.

K půjčení budete potřebovat pas a mezinárodní řidičák. Také budete muset mít řidičský průkaz přímo na motorku typu A. Nestačí tu tedy AM, které dostáváme společně s řidičákem na auto, protože ten je platný pouze do 50ccm, ale v Thajsku mají většinou větší objem. Tohle vám sice v půjčovně nejspíš kontrolovat nebudou, ale pokud se stanete účastníkem dopravní nehody, může vám to hodně znepříjemnit život.

V půjčovně si většinou udělají pouze kopii pasu, případně po vás budou chtít zálohu cca 3000 – 5000 THB. Nikdy nedávejte místo zálohy váš pas! V případě nehody nebo poškození motorky byste se taky nemuseli dostat ze země, dokud byste nezaplatili veškeré náklady spojené s opravou.

Doporučujeme také pořádné si přečíst smluvní podmínky, zjistit se, že je součástí ceny i pojištění vozidla a nafotit si nebo natočit detailně stav vozidla, abys po vás při předávání zpět nechtěli zaplatit škody, které už na něm byli.

Jakmile si skútr půjčíte, vždycky jezděte opatrně, s nasazenou helmou, která je tu povinná a s nějakým normálním obutím, ne v žabkách.

Pokud se chcete projet na motorce, ale nemáte odvahu jí řídit, můžete využít aplikaci Grab, která funguje stejně jako u nás Uber, akorát tu je časté i to, že vás někdo místo autem sveze na motorce.

dovolená v thajsku
půjčovna skútrů na Koh Samet – březen 2023

Jaké jsou zásuvky v Thajsku?

Do Thajska nepotřebujete redukci na zásuvky. Využívají tu stejně jako v Evropě napětí 230 V a v naprosté většině hotelů uvidíte zásuvky typu C (kulaté) nebo kombinace zásuvek A a C (zastrčíte sem ploché i kulaté zásuvky).

zásuvky thajsko

Je v Thajsku pitná voda?

Vodu z kohoutku, jak jsme zvyklí z Evropy, v Thajsku pít nedoporučujeme, není totiž pitná. Na každém rohu ale seženete stánky s balenou vodou, případně na hotelech často bývají barely, ze kterých si můžete vodu natočit.

Měli byste také dávat pozor na led. Pokud si dáváte drink s ledem, raději si přečtěte recenze podniku nebo choďte do těch, které jsou plné místních. Pokud budete mít v pití led, měl by to být takový ten ovál s dírou uprostřed. Ty totiž prodávají v samoobsluhách a jsou vyrobené z pitné vody. Hůř se to poznává u míchaných drinků, kde máte led nadrcený.

My jsme tedy pili všude vodu i v restauracích a dávali si drinky s ledem, ale bylo to většinou ve velkých městech a dobře hodnocených podnicích, nikoli uprostřed džungle. A taky mi nakonec bylo pěkně blbě, což ale přisuzuji spálení od sluníčka a poštípání od komárů, protože Markovi nic nebylo 🙂.

Jak bezpečné je Thajsko?

Thajsko je jedna z nejbezpečnějších zemí jihovýchodní Asie. I přesto si ale dejte pozor na pár věcí.

Ozbrojené přepadení a ohrožení vás samotných téměř nehrozí. Může se ale stát, hlavně v turistických oblastech, že vás někdo okrade. Proto doporučujeme nechávat cennosti na hotelu v trezoru a ve městě mít vždy důležité věci jinde, než v batohu na zádech nebo otevřených kapsách. Upřímně si ale myslím, že tahle hrozba je stále pravděpodobnější v Paříži nebo Římě, než zrovna v Thajsku.

Časté jsou různé podvody taxikářů, tuk-tukářů a lidí, co vám na ulici nabízí různé tour. Pokud už se chcete pohybovat taxíkem nebo tuk-tukem, vždy se domluvte na ceně dopředu a trvejte na zapnutí taxametru. My jsme pro všechny cesty ale využívali aplikace jako Grab, Bolt nebo InDrive, kde uvidíte cenu dopředu a lze tu objednat i ten tuk-tuk. Jediné, co po vás mohou požadovat navíc, je pár drobnejch za průjezd přes dálnice (např. pokud cestujete přes celý Bangkok).

Pokud vás někdo osloví na ulici s tím, že je památka, na kterou zrovna míříte zavřena, ale dokáže vás dostat bočním vstupem nebo tak něco, určitě mu nevěřte. Otevírací doby lze ověřit na internetu. Tours si objednávejte v ověřených stáncích (pomohou vám recenze na Google) nebo na internetu.

dovolená v thajsku
v tuk-tuku si dohodněte cenu před nástupem

Další, co vás může čekat, jsou různé podvody při vracení skútrů nebo aut. Proto si dopředu vše nafoťte! I to, kolik peněz předáváte nebo smlouvu, v jakém stavu je vozidlo. Prostě vše.

Neporušujte zákon! To se tu vážně nevyplatí. Žádné překračování doby bezvízového styku, žádné krádeže v obchodech, žádné držení drog, za to bývají ohromné tresty a za drogy dokonce hrozí trest smrti.

Méně známe jsou ale i další věci, které porušují zákon. Tím je hanobení krále a jeho rodiny, tedy žádné pomlouvání ani na sociálních sítích, moc si prostě na nic nestěžujte, dokud jste v Thajsku. Všechny špatné recenze na internetu raději také pište, až když jste doma. Stejně tak se trestá i zneuctění sošek Buddhy. Pozor dejte také na to, abyste nešlápli na bankovky nebo je nějak moc nepoškodili, protože je na nich fotka krále a bralo by se to jako hanobení.

Pro jistotu vždy doporučujeme registraci do systému drozd a dobré cestovní pojištění (to ale doporučujeme vždy pro všechny cesty).

Kde nakupovat v Thajsku?

Ať už potřebujete v Thajsku sehnat cokoli, nejspíše to seženete v 7eleven. Je to síť samoobsluh, které jsou otevřené nonstop a najdete je doslova na každém rohu.

Ať už chcete sehnat repelent proti komárům, nebo naopak mast na již poštípané tělo, kosmetiku, SIM karty, snídani nebo večeři, seženete to zde.

Některé jídla dokonce máte možnost si nechat i ohřát. Naše oblíbené byly toasty, gyoza knedlíčky nebo ledové čaje. K tomu se tam v parných dnech můžete i zchladit, protože jim jede klima na plno 😁.

Pokud si sem půjdete koupit alkohol, dejte pozor na prodejní dobu, která je od 11 dopoledne do 2 a poté od 5 odpoledne do půlnoci. Mimo tyto časy seženete alkohol maximálně v menších soukromých obchodech (samozřejmě nelegálně) nebo restauracích. Na prodej alkoholu vám musí být alespoň 20 let.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *