• Menu
  • Menu
thajsko

Koh Samet, Thajsko: Nejlepší pláže, bary, ubytování + jak se sem dostat

Pokud jste právě v Bangkoku a toužíte po krásných bílých plážích, ale nechce se vám cestovat až na jih Thajska na Koh Samui, Phuket nebo Krabi, můžete zvolit ostrov Koh Samet. Jde o ostrůvek dlouhý asi jen 7 km na východní pobřeží Thajského zálivu, od Bangkoku je vzdálený pouze 220 km. Nejlepší na něm je to, že není příliš turistickou destinací, takže si tu můžete odpočinout od rušných ulic a užívat si krásné dlouhé písčité pláže, které tu budete mít skoro jen pro sebe. Ale i přesto, jak je malý, má co nabídnout.

V článku vám ukážeme, jak se sem dostanete, kde najít to nejlepší ubytování na ostrově i jaké pláže jsou pro vás ty pravé.

koh samet

Jak se dostat na Koh Samet

Cesta je poměrně jednoduchá a bude vás čekat pouze jeden přestup z autobusu či minivanu na trajekt nebo speedboat.

Bangkok – Ban Phe Pier

První částí cesty bude cesta z Bangkoku do přístavu Ban Phe, kde budete přestupovat na loď. Cesta vám zabere asi 3-4 hodiny a máte dvě možnosti, jak se sem dopravit. V obou případech pojedete z autobusového nádraží Ekkamai, který se nachází blízko stejnojmenné BTS stanice.

Autobus

Výhodou autobusu je, že je levnější a mnohem pohodlnější. Máte v něm dostatek místa na nohy i na zavazadla, je klimatizovaný. Nevýhodou může být, že je to autobus spíš pro místní, takže po cestě různé staví a cesta trvá okolo 4 hodin.

Obsluhuje ho společnost Cherdchai. Jezdí každý den od 7 do 17:30, v pátek je ještě jeden spoj v 18:30. Pokud ale chcete stihnout poslední loď na ostrov, musíte vyrazit maximálně ve 12.

Jízdenka vás jednosměrně vyjde na 184 THB bohužel není možné koupit předem, ale my jsme na Koh Samet mířili v sobotu na konci sezóny a v autobuse jelo asi 5 lidí, takže si myslím, že seženete i na místě. Doporučujeme ji rovnou koupit zpáteční, protože v přístavu jsme nenašli jejich stánek, pouze telefonní číslo, a proto jsme museli zvolit minivan.

koh samet bus

Minivan

Minivan je sice rychlejší, cestu stihne za něco málo přes 3 hodiny, každopádně nemá téměř žádné místo na zavazadla (u nás se dávali na jednu ze sedaček, ale my jsme je měli na klíně) a hlavně ani na nohy. Nejsme žádní dlouháni, ale vážně jsme je pod sedačku málem ani nenarvali. Navíc je o něco dražší.

Každopádně je možné si ho rezervovat předem na 12Go Asia, což může být výhodou pro ty, co chtějí mít jistotu, že se dostanou do autobusu v určitý čas. I tak si musíte ale jízdenku před nástupem do minivanu vyzvednout u okénka! Jízdenky jdou ale koupit i na autobusovém nádraží, případně ve stánku v přístavu. Kupujte je s předstihem (my kupovali den předem), protože jak je v nich méně míst, rychleji se plní. Cena jednosměrné jízdenky je 200 THB, při koupi na 12Go Asia 300 THB.

Minivany jezdí z Bangkoku zhruba každou půlhodinu až hodinu od 7:00 do 18:00, opět ale abyste stihli poslední loď, musíte vyrazit nejpozději kolem 14:00.

Ban Phe Pier – Koh Samet

Autobusem i minivanem se dostanete přímo do přístavu Nuan Thip, kde si můžete u okénka koupit lístek na trajekt (u nich je to jako big boat nebo ferry) nebo speedboat.

Nejčastěji jezdí lodě do přístavu Nadan Pier, který je jen kousek do města. Párkrát za den jezdí i lodě do okolních přístavů, které se vám mohou hodit, pokud bydlíte přímo na některé z pláží na jihu ostrova.

koh samet ferry

Trajekt (big boat, ferry)

Trajekt do hlavního Nadan Pier přístavu jezdí od 7:00 do 18:00 každou hodinu. Cesta trvá okolo 50 minut. Jednosměrný lístek vyjde na 70 THB, zpáteční na 120 THB. Doporučujeme koupit i cestu zpět, zvlášť pokud máte už koupenou jízdenku na autobus a víte, v kolik musíte být zpátky z ostrova.

V některé časy jde lístek koupit i dopředu na 12Go Asia, ale zaplatíte dvojnásobek a pokud nebudete spoléhat na poslední loď, myslím si, že stačí kupovat na místě.

Motorový člun (speedboat)

Pokud preferujete rychlejší způsob dopravy, zvolte speedboat, kterým se na ostrov dostanete už za 15 minut. Speeadboaty jezdí od 8:00 do 16:30 cca každou půlhodinu.

Lístek vás vyjde ale na 200 THB, případně 400 THB, pokud si koupíte zpáteční. Tady už klidně můžete kupovat na 12Go Asia, protože cena je stejná. I tak si ale lístek musíte vyzvednout u přepážky, takže nechoďte na poslední chvíli.

Pokud přijedete později, je možné si rezervovat soukromý speedboat za cenu okolo 2000 THB, což se stále vyplatí, pokud cestujete jako skupina. Na speedboat se vejde až 15 pasažérů (podle velikosti lodi). Pozor, tyto speedboaty většinou jezdí z okolních přístavů, nikoli z Nadan Pier.

Jakmile přijedete na ostrov, zaplatíte poplatek 200 THB na osobu za vstup na území národního parku.

Jak se pohybovat po ostrově

Tady už je to o něco jednodušší. Ostrov je tak maličký, že ho dokážete obejít pěšky. Další dvě možnosti jsou svézt se zeleným songthaewem (pickup) nebo si půjčit skůtr.

Cesta songthaewem vás vyjde na 100-500 THB v závislosti na vzdálenosti, ale samozřejmě se to dělí podle počtu lidí, takže pokud pojedete z přístavu na hotel, nejspíš tím směrem pojede mnohem více lidí a rozdělíte se. My jsme ho využili jednou při cestě z Ao Wai na Sai Kaew (což je skoro přes celý ostrov) a zaplatili jsme 300 THB pro oba.

Půjčení skútru vyjde ještě levněji, 300 THB totiž zaplatíte za půjčovné za celý den. Každopádně my jsme si tohle bez povinného řidičáku na motorku typu A netroufli.

Kde se ubytovat na Koh Samet

Pro ty z vás, kteří hledají levné ubytování jsou ideální možnosti Bell House Resort přímo na pláží Wong Duean, nebo Barbados Terrace poblíž hlavní pláže Sai Kaew. Oboje pořídíte pod 1000 Kč na noc s tím, že první je ideální, pokud sháníte klídek u pláže a druhý v případě, že chcete být blízko obchodů, barů, restaurací a taky máte snídani v ceně.

Pokud vám nevadí si maličko připlatit, za cenu okolo 1500 Kč na noc seženete třeba Green Bay Samed Resort, Samed Villa Resort nebo Sandhana Samet Resort, které mají dobrou dostupnost do centra a zároveň snídaně v ceně. Poslední z nich má i bazén.

Velmi oblíbené jsou také resorty Samed Pavilion Resort a Ao Prao Resort, které mají v ceně snídaní, nádherné bazény, ale jedna noc už vás vyjde přes 3000 Kč pro dvě osoby.

Ceny se dost mění, pokud chcete chytit tu nejlepší nabídku, objednávejte ubytování dostatečně dopředu.

Co dělat na Koh Samet

Ostrůvek je maličký, takže nečekejte nic extra, ale i tak je tu pár zajímavostí, na které se můžete jít podívat.

První památka vás čeká hned při doplutí do přístavu. Na konci mola je totiž obří bronzová socha mystické obryně, takzvané Phisuea Samut. Podle legendy se zamilovala do prince, který ji uchvátil hrou na flétnu. Převlékla se tedy za krásnou ženu a vystoupila z moře. On jí ale oklamal a zlomil její srdce.

Další sochy z této legendy najdete ještě i na konci pláže Sai Kaew.

Můžete také navštívit jediný chrám na ostrově Wat Koh Samet. Hned u vstupu vás uvítá obrovská socha bílého Buddhy, uvnitř chrámu pak najdete další nástěnné malby, které se vážou k legendě o ostrovu. No a nejlepší je na něm to ticho a klid.

Večer pak můžete skočit kouknout na fire show, která se každý den koná po 20. hodině v restauraci Ploy Talay na konci Sai Kaew pláže.

Pláže na Koh Samet

Ač je ostrůvek maličký, má okolo sebe 14 krásně bílých písčitých pláží. Zde jsou ty nejlepší z nich:

Sai Kaew

Pláž Sai Kaew, známá také jako Diamond Beach, je hlavní a největší pláží na ostrově. Je to oblíbená pláž pro všechny výletníky, kteří jedou na ostrov pouze na jeden den, protože je blízko hlavnímu přístavu. V sezóně tu tedy může být dost lidí. Nicméně její předností je to, že má všude kolem sebe dostatek restaurací, toalety i 7eleven. Hlavní pláž byste měli určitě navštívit večer, kvůli fire shows, které se tu každý den konají. 

Ao Phai

Pokud hledáte maličko klidnější pláž, ale nechce se vám chodit moc daleko, stačí dojít na pláž Ao Phai. Je od hlavní pláže oddělená malým skalnatým útesem, ale přesto je znatelně klidnější. Na pláži je stále dost barů, restaurací.

Ao Tubtim

Ao Tubtim není moc velká a známá zátoka. Ale za to je už o poznání klidnější, než předchozí dvě pláže. Většinou se tu opalují hlavně lidé z přilehlých resortů, ale dojít sem může kdokoli. Okolo ní jsou dva skalnaté útesy a děti si tu z kamínků rády staví věže. K dispozici jsou stále dva plážové bary.

koh samet

Ao Nuan

Ao Nuan je podle mě jedna z nejklidnějších pláží na ostrově. Je to ale nejspíš proto, že je hůře dostupná. buď vás čeká přelézání skalnatých útesů u moře nebo sem musíte sejít dost krkolomnou cestou z hlavní silnice. Najdete tu jen takovou maličkou restaurací, u ní veřejnou toaletu, ale plážový bar žádný. Navíc je poměrně dost kamenitá.

koh samet

Ao Chor

Ao Chor už je zase trochu větší a lépe dostupnější pláž. Celou pláž lemují krásné vzrostlé stromy. Uprostřed pláže se nachází molo, podél pláže několik barů, z nichž nejznámější jsou Rasta bar a Reggae Bar. Nevýhodou je ale to, že při přílivu téměř celá plave ve vodě. Za mě to ale byla jedna z těch nejhezčích pláží na východním pobřeží.

koh samet

Wong Duean Beach

Druhá největší pláž na ostrově, také označovaná jako Full Moon Beach, je vhodná pro ty, kteří mají rádi dobrou dostupnost restaurací a barů a pěkné prostředí pro fotky na sociální sítě. U pláže je také několik resortů. Kromě toho tu najdete i dvě samoobsluhy a neplacené toalety. Dá se na ní dokonce přímo dostat trajektem z pevniny. Kvůli tomu ale také bývá plnější a trochu dražší.

koh samet

Ao Wai

Směrem na jih ostrova vás čeká ještě několik pláží, z nichž nejznámější je Ao Wai. Je to jedna z nejklidnějších pláží na ostrově, což je logické, když je to k ní takový kus cesty 🙂. Zároveň je ale dobře dostupná, pokud sem pojedete na motorce nebo si vezmete songhtaew. Najdete tu jen jednu restauraci, kde se ale najíte za celkem rozumné ceny.

Ao Prao

Ao Prao je jedinou pláží, která se nachází na západním pobřeží ostrova. Je domovem nejexkluzivnějších letovisek a drahých restaurací, takže pokud hledáte trochu luxusu, pak je tato 200m dlouhá pláž pro vás.

Nedaleko se také nachází několik vyhlídek, kde můžete sledovat západ slunce.

koh samet

Ao Pa Cha

A náš takový hidden gem je pláž Ao Pa Cha. Je to maličká pláž na severní straně ostrova. Cesta k ní rozhodně nevypadala, jako že jdete na pláž, ale nakonec tu bylo moc hezky. Není tu žádná restaurace, bar, takže je tu klid. Ovšem najdete tu veřejné záchody. Je také oblíbená pro ty, co na ostrově chtějí stanovat.

koh samet

Kde se najíst

Věříme, že najdete mnoho možností, kde se najíst, nicméně bychom rádi doporučili dvě možnosti.

První z nich je Banana Bar, což je taková rodinná restaurace. Dát si tu můžete thajské kari na několik způsobů, polévky, smažené nudle nebo závitky – vše za 130 THB. Přijít sem můžete i na snídani.

Ovšem naše nejoblíbenější bylo místo, které se jmenuje เตี๋ยวเจ้แหม่ม – เกาะเสม็ด Noodle. Asi vám to dá práci najít, proto vám to ulehčím – je to naproti Ps Bottle Bar. Můžete si tu pochutnat na spoustě vývarů a polévek s knedlíčky a nudlemi dle vašeho výběru. Je to takové dost variabilní, takže si můžete sestavit jídlo podle sebe. No a cena? Od 60 do 90 THB!

koh samet

Noční život na Koh Samet

Kromě fire show, na kterou tu očividně chodí naprosto každý, jsou tu oblíbené neonově barevné bary, ideálně i s neonovými barvami na tělo a s happy hours na koktejly a celé kbelíky. Naše dva nejoblíbenější byly Gecko Bar a NAGA Bar.

Gecko Bar se nachází u pláže Ao Phai a poznáte ho podle neonových létajících medúz. Moc se mi na něm líbilo, že měl na stolech různé hry, takže se při pití drinku i trochu zabavíte. OD 15:00 do 21:00 tu jsou tu navíc happy hours, takže za koktejl zaplatíte 80 THB a za kyblík 250 THB. A výběr je opravdu veliký!

NAGA Bar je hned na konci hlavní pláže Sai Kaew. Před covidem to byl jeden z nejznámějších barů na ostrově, bohužel nyní to vypadá tak, že jste v baru skoro sami. Nicméně mají tu fakt výborné drinky a skvělého DJe. My jsme se dokonce vraceli i druhý večer, jak jsme byli spokojeni. Happy hours tu mají od 16:00 do 22:00. Koktejly pak máte za 100 THB, kyblíky za 300 THB.

Pokud jedete do Thajska poprvé, mohou se vám hodit tyto tipy na cestu.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *