Wroclaw nebo česky Vratislav je čtvrté největší polské město a zároveň patří i těm nejhezčím. Nachází se kousek za českými hranicemi. Z toho důvodu se stává například ideální víkendovou destinací na pěkný výlet. Město toho nabízí mnoho přes krásnou historickou architekturu, pěkné parky, dobré jídlo a pití a nudit se tu rozhodně díky trpaslíkům, muzeu mini vláčků Kolejkovo, či ZOO, nebudou ani rodiny s dětmi.
Kde se ve Wroclawi ubytovat
Wroclaw, stejně jako zbytek Polska, je dost levná a ubytování tu najdete už od 1000 Kč na noc. My jsme vybrali TOP 3, které uspokojí každého cestovatele.
Pro sólové cestovatele, kteří chtějí zůstat v samotném srdci města, je skvělou volbou Chilli Hostel s palandami. Tato možnost nejenže nabízí cenově dostupné ubytování, ale také umožňuje snadný přístup k hlavním památkám a živé atmosféře centra. Ubytujete se tu už od 500 Kč na noc pro jednu osobu.
Pokud cestujete ve dvojici, můžete zvážit ubytování v krásných kolejích Basecamp Wroclaw. V Polsku je tenhle způsob ubytování celkem běžný, navíc koleje opravdu nevypadají jako ty u nás. Jsou moderní, většinou i s vlastní kuchyňkou a koupelnou. Navíc zůstanete ve studentské čtvrti, kde to většinou i žije. Noc vás vyjde na cca 1400 Kč na noc pro dva.
Pro rodiny, které preferují klidnější prostředí, je ideální volbou ubytování City Place Noclegi kousek za městem. Tento útulný baráček s zahradou vám poskytne prostor k odpočinku a relaxaci po celodenním objevování města. Pro rodinu se dvěma dětmi už od 2000 Kč na noc.
10+ možností co vidět a dělat ve Wroclawi
1. Rynek
Rynek ve Wroclawi je třetí největší náměstí v Polsku. Dominantou náměstí je rozhodně Stará radnice, krásná gotická stavba obklopená starými měšťanskými domy. V budově radnice najdete maličké muzeum, kde se dozvíte něco o její historii a také jsou tu často dočasné výstavy všeho možného. Vstup do muzea je 15 PLN, ale nás to tedy moc nenadchlo, takže nemůžeme říct, jaké to bylo uvnitř. Zboku radnice najdete také vstup do nejstarší restaurace v Evropě – Świdnicka pivnice, založené už v roce 1273, ve které obědvali třeba i Chopin nebo Goethe. Uvnitř mají vlastní pivo (které si mimochodem můžete i sami načepovat), ale jak je asi jasné z lokality, je to spíše luxusnější a dražší restaurace. V jídelníčku mají krevety, mořské plody, steaky, ale najdete tu i pár typicky polských jídel.
2. Wroclaw trpaslíci
Na náměstí najdete také minimálně desítku vratislavských trpaslíků – historický symbol odporu proti bývalému režimu. Po celém městě je jich ale přes 300. Pokud máte děti, je to tedy ideální nástroj, jak je zabavit. Pokud se vám hledat nechce, můžete se orientovat i podle mapy, kterou za pár korun koupíte v infocentru nebo si ji můžete stáhnout přímo do mobilu (app pro iOS, app pro Android).
Na rohu náměstí stojí také dva domy spojené branou, kterým se říká Jeníček a Mařenka. Za nimi stával hřbitov, dneska tam najdete ale jen kostel sv. Alžběty, ze kterého je jeden z nejhezčích pohledů na město. Vstup na věž stojí 15 PLN (pozor, berou jen hotovost) a také trochu sil, protože vás čeká přes 300 schodů.
Za návštěvu stojí i vedlejší, poněkud menší Solné náměstí, kde najdete květinový trh (který je mimochodem nonstop, takže ideální pro romantický večer).
3. Katedrála sv. Máří Magdalény
Jen kousíček od náměstí najdete tuhle krásnou gotickou katedrálu dostavěnou v 15. století. Mezi jejími věžemi najdete lávku ve výšce 45 metrů, které se přezdívá Mostek Pokutnic. Z ní se vám naskytne další pěkný výhled na historické centrum.
Když už budete nahoře, všimněte si sošky čarodějnice a dívenky s koštětem. K mostu se totiž váže legenda o slečně, která byla líná a nechtěla pracovat a vdávat se. Proto jí otec proklel, že bude nadosmrti zametat na střeše katedrály. Naštěstí jí ale pomohla mladá čarodějnice, kterou tam potkala, a která ji pomohla zase dolu na svět. Mělo by to prý na vás působit jako ponaučení pro lenochy.
Katedrála je otevřena každý den, ale doporučuje se její návštěvu naplánovat na jindy než neděli, protože při mši vás dovnitř nepustí. Vstupné je 15 PLN a tady berou i karty.
4. Katedrála sv. Jana Křtitele
Předposlední vyhlídka vás čeká z hlavního vratislavského chrámu, který je už kousek dál od centra, konkrétně na Tumském ostrově. Vstup vás vyjde na 15 PLN (a 25 PLN, pokud byste se chtěli podívat do samotné katedrály i na věž). Opět vás sem nepustí v době nedělní mše. No a co určitě oceníte je, že zde jezdí na věž výtah, takže už žádné schody.
5. Hala Targowa
Cestou z centra ke katedrále nejspíše minete tržnici. Stojí tu už od roku 1909 a uvnitř najdete klasicky zeleninu, ovoce, koření, sýry, maso i oblečení. Kromě toho jsou tu i dva menší mléčné bary, kde se můžete naobědvat a hned před tržnicí je pivovar. Otevřená je ve všední dny 8:00 – 18:30, v sobotu pouze do 15:00.
6. Pałac Królewski
Původně palác pruské monarchie, dnes tu sídlí městské muzeum. Vstup do stálé expozice je zdarma. Uvnitř si prohlédnete interiéry královských pokojů, bohatou sbírku různých ocenění, řádů a medailí, starých knih, hudebních nástrojů. Venku na vás čeká malý zámecký park. Na lavičce s výhledem na fontánu můžete pár minut posedět a relaxovat.
Před palácem najdete Plac Wolności. Velké náměstí, kde můžete jezdit na kolech, bruslích nebo skateboardu. Čas od času se zde konají nějaké akce. Vedle náměstí také najdete krásnou novou budovu s koncertním sálem či operu. A jako bonus, je tu hned 19 trpaslíků!
7. Sky Tower
Poslední, trochu netradiční pohled na město se vám může naskytnout z vyhlídkové plošiny ve 49. patře Sky Tower, což je nějakých 200 m vysoko. Pouští na ní každých 30 min a můžete tu strávit max. 20 minut. Nejlepší je tu prý západ slunce. Lístky se dají koupit v obchodním centru uvnitř budovy (vedle Starbucks) nebo online na https://bilety.skytower.pl/. Vstup je 30 PLN za dospělého a otevřeno je každá den až do 20:30 a o víkendech ještě o hodinu déle.
8. Kolejkowo
V budově Sky Tower je ale i něco pro ty, co nemají rádi výšky – největší muzeum miniatur vláčků v Polsku. Muzeum najdete v prvním patře obchodního centra a může se zdát vcelku malé, ale prohlídka zabere klidně i přes 1,5 hodiny. Super je i to, že kromě jezdících vláčků tu město opravdu žije. Prší tu, střídá se tu den a noc. Pro děti (i pro dospělé samozřejmě) je tu i brožurka (i v češtině), kde si můžete zaškrtávat, co jste v muzeu viděli. My jsme třeba nenašli miniatury indiána, orla a krys, tak to můžete doplnit za nás 😉
Otevřeno je každý den 10:00-18:00, vstupné je 43 PLN dospělý, 35 PLN dítě. Lístky se dají koupit na místě nebo na https://bilety.kolejkowo.pl/
9. Panorama Racławicka
Pro milovníky umění tu máme jeden zajímavý kousek. Jde o cykloráma, panoramatický obraz z 19. století, který je 14 metrů široký a 15 metrů vysoký a je na něm vyobrazena bitva u Racławic. Na tohle dílo se můžete podívat za 50 PLN. Otevřeno mají každý den. Vstupenky lze pořídit i online a to na https://mnwr.pl/.
10. ZOO
Ve Vratislavi se nachází také nejstarší zoologická zahrada v Polsku. ZOO bylo financováno z příspěvků obyvatel Vratislavi v roce 1865. Velkým lákadlem je Afrykárium (mořský a tropický svět), které navštivte ideálně ráno a hned po příchodu. Otevřeno každý den 9:00 – 16:00. Vstupné je 70 PLN dospělý, 60 PLN dítě, ale mají i výhodnější rodinné vstupné za 230 PLN (a lze na něj vzít až 3 děti). Vstupenky můžete zakoupit zde: https://bilety.zoo.wroclaw.pl/.
Kam na jídlo
Jako v každém z polských měst doporučujeme, na oběd navštívit nějaký z mléčných barů. Nejen, že tu najdete všechny poklady z polské kuchyně, ale i se tu najíte za velmi příjemné ceny. Samozřejmě ale musíte počítat s trochu retro interiérem a často samoobslužným systémem.
Naším výběrem č. 1 byl Mléčný bar Miś, ve kterém jsme si dali polévku, bramborové noky se spoustou masových kuliček a nějakou houbovou omáčkou a na závěr ještě palačinky s tvarohem a to celé za v přepočtu 167 Kč (pokud si vystačíte s bezmasým jídlem, budete tak na polovině). Tenhle mléčný bar najdete v centru a je dosti známý i mezi turisty, takže se připravte na frontu. Ta ale celkem rychle odsýpá. U pokladny řeknete, co chcete (pozor, názvy jsou jen v polštině, takže doporučujeme překladač a hledat, co jaké jídlo znamená hned, jak se dostanete do dveří), zaplatíte a pak už jdete s tácem na výdej. Na začátku dne tu mají opravdu velký výběr, který se ale tenčí tím, čím později přijdete.
Z mléčných barů ale můžete vyzkoušet i Bar mleczny Mikrus, Bar Mleczny Mewa, Bar Mleczny Produs, Pierwszy dyskontowy Bar nebo Bar Jędruś. Vyhlášené jsou také toasty z Bar Witek. Nevýhoda mléčných barů je v tom, že většinou bývají v neděle a někdy i v soboty zavřené.
Kam za nočním životem, na vodku a na pivo
Beach bary
Pokud jste ve Wroclawi v létě, určitě uvítáte to, že je tu spoustu maličkých pláží kolem řeky. No a na nich jsou beach bary jako třeba Forma Płynna Beach Bar, ZaZoo Beach Bar nebo Raj Bar Beach Bar. Můžete si tu dát nějaký drink či pivko, pohoupat se v hopacích sítích nebo jen posedět v plážových lehátkách. K jídlu toho moc neseženete, většinou je to pizza nebo burger, ale lepší to budete mít v normální restauraci.
Pivovarské hospody
Pokud hledáte spíše něco více centru a méně na pláži, můžete zapadnout do jedné z těchto pivovarských hospod:
- Kontynuacja
- AleBrowar
- Targowa
- Pivovar Złoty Pies
Vodka bary
Klasické pivo jako Warka nebo Żywiec, můžete zajít do naší oblíbené Pijalnie Wódki i Piwa. Tahle legendární hospoda má ve Wroclawi hned 3 pobočky, jednu přímo na náměstí a jednu třeba v pasaż Niepolda, kterou doporučujeme navštívit hlavně večer, protože to v celé ulici pěkně žije! A ještě teda tahle pobočka je o trochu levnější než ta v centru. Kromě piva si tu logicky můžete dát i vodku a to na několik způsobů. Mají tu jak různě ochucené, tak přímo koktejly v panáku (za 6,5 – 7 PLN). Naše nejoblíbenější je třeba monte (lískooříšková vodka s mlékem) nebo chupa chups (citronová vodka se zázvorovým sirupem a pepřem). Zajíst to můžete toasty Bolek, Lolek nebo Rumcajs.
Pokud jste už vystřídali všechny panáky v Pijalnie, pak už nezbývá nic jiného, než se podívat na mnohem větší výběr do baru Czupito. Na výběr tu máte asi z 50 druhů různých panáků, všechny za 7 PLN. Můžete tak vyzkoušet třeba panák „růžový panter“, který je se šlehačkou nebo „apple pie“, který má na sobě sušenku. Ve fantazii se meze nekladou 😉.
Jak se sem dostanete
Bohužel odpověď zní „pěkně na prd“. Z Prahy bude přímý vlak jezdit až od konce roku 2024 (4 spoje denně). Do té doby vás čeká buď 4hodinová cesta Flixbusem nebo cesta vlakem s přestupem v Ústí nad Orlicí a Lichkově.
Od 15.12.2024 jezdí do Wroclawi 4x denně přímý vlak z Prahy (po cestě ještě staví v Kolíně, Pardubicích, Ústí nad Orlicí a Lichkově). Jízdenky si můžete koupit u Českých drah nebo polských PKP (kde jsou o něco levnější).
Pro ty z vás, co bydlí na severu (okolí Liberce a Jablonce) to bude trochu jednodušší, vlakem vás čeká totiž jen jeden přestup v Szklarske Porebě. Pokud jste naopak z východu, může se vám hodit vlak s přestupem v Katowicích. Obecně to ale nejjednodušší budou mít ti z vás, kteří mají s dispozici auto.
Jak se po Wroclawi pohybovat
Tohle je naopak dost jednoduché. Wroclaw není moc velká, takže se po centru dostanete jednoduše pěšky. Pokud budete chtít ke Sky Tower nebo k ZOO, může se vám hodit tramvaj. V každé tramvaji a autobusu jsou strojky, kde přiložíte kartu a tím zaplatíte jízdenku. Nic se netiskne, lístek máte nahraný pro případ kontroly přímo na vaší platební kartě. Pokud chcete platit v hotovosti, můžete si jízdenku koupit v trafice nebo na zastávce tramvaje (nejsou ale na všech), nezapomeňte si ji ale označit při nástupu.
Tarify jsou následující (platné k srpnu 2023):
- Jednotlivá cesta (bez ohledu na to, jak dlouho jedete, ale bez přestupu): 4,60 PLN
- 15 minut: 3,20 PLN
- 30 minut: 4,00 PLN
- 60 minut: 5,20 PLN
- 90 minut: 7,00 PLN
- 24 hodin: 15,00 PLN
- 48 hodin: 26,00 PLN
- 72 hodin: 32,00 PLN
- 7 dní: 54 PLN
A pokud chcete pokračovat v polském dobrodružství z Wroclawi se můžete vydat do Poznani, Krakowa či třeba nočním vlakem do Gdaňsku.
[…] Pokud jede na víkend, mrkněte na náš článek co stihnout ve Wroclawi za 1 den. […]