• Menu
  • Menu

Gdaňsk: Co vidět, kde se najíst a ubytovat

Už jste někde viděli fotku města s úhledně poskládanými barevnými domečky? Já si tenhle pohled zamilovala tak moc, že jsme se do Gdaňsku museli vypravit a prohlédnout si ho na vlastní oči.

Gdaňsk je jedno z nejstarších a zároveň nejvýznamnějších měst v Polsku. Leží na břehu Baltského moře a svůj význam získal kvůli obrovskému námořnímu přístavu, ale také proto, že tu začala 2. světová válka. Nyní je oblíben mezi lidmi, kteří míří na sever Polska za koupačkou u moře.

Kde se v Gdaňsku ubytovat

Gdaňsk je na Polsko asi nejdražší destinace. Ubytování v centru vás vyjde nejméně na 1500 Kč za noc pro dva lidi, ale spíše počítejte větší částku. Pokud ale chcete ubytování u pláže, např. Jelitkowo nebo Sopoty, ještě si připlatíte.

My jsme ještě k tomu hledali ubytování na poslední chvíli, a tak jsme nakonec zvolili Apartamenty Collegia – studentské koleje 3 km od centra. Ale hned před nimi nám stavěl autobus, který mířil přímo k hlavnímu nádraží. Blízko bylo také vlakové nádraží. A na koleje to byl teda fakt luxus. Nic takového, jako si pamatujeme z Čech. My jsme brali ubytování bez snídaně a vyšlo nás na 1400 Kč na noc. K ubytování se dá pořídit i snídaně a VEČEŘE. V ceně máte parkování, přístup do fitka, kuchyňku i koupelnu na pokoji.

apartmenty collegia

Máme pro vás i další super možnosti. Z levnějších:

  • Nejlevnější možností je Hostel Szafarnia 10, kde za palandu ve společném pokoji dáte okolo 500 Kč. Nemusíte se bát, hostel je v úplném centru, je nový, moderní, čistý a máte tu super výhled na řeku.
  • Další relativně levnou možností v centru je Trip & Hostel, který najdete kousek od centra a jedna noc v dvoulůžkovém pokoji vás vyjde na 1600 Kč. Využít můžete i společnou kuchyň.

Pokud si rádi vyhodíte z kopýtka, nabízí se 3 hotely:

  • GRANO APARTMENTS, kde zaplatíte sice 4100 Kč na noc, ale je to hotel se snídaní v ceně, bazénem, saunou. Na pokoji máte vlastní vlastní kuchyni, pračku a balkon. Pro rodinu se dvěma dětmi to vyjde na 5100 Kč na noc.
  • HOTEL NUMBER ONE BY GRANO, což je sesterský hotel. Zaplatíte v něm o něco méně, konkrétně 3200 Kč pro dva, ale zas nemáte ani kuchyni, ani balkon. Samozřejmě je se snídaní, bazénem, saunou i fitkem. Rodina se dvěma dětmi zaplatí 4500 Kč.
  • Třetí možností, kterou jsme pro vás vybrali je ARCHE Dwór Uphagena. Industriální prostředí bývalé nemocnice s fitkem, saunou a perfektní snídaní můžete mít už za 3300 Kč na noc pro dva lidi.

Památky a muzea

Gdaňsk je město s velkou historií, čeká vás tu teda několik pěkných památek. Kromě toho ale můžete navštívit i moderní muzea nebo se vykoupat u moře. Tohle město si tak zamiluje opravdu každý.

ulice Długa

Na rozdíl od ostatních polských měst tu nenajdete žádné hlavní náměstí, ale spíše jednu dlouhou ulici ohraničenou dvěma branami a mezi nimi radnici. Pokud se sem vydáte od nádraží, projdete jako první nejspíše Vysokou branou, která tvořila vnější hranice města a kde nyní najdete infocentrum. Následně vás čeká Zlatá brána, která už vás zavede přímo na „Długi Targ“ neboli dlouhé náměstí. Po cestě potkáte nespočet uzounkých, barevných domečků, každý originál.

Nejzajímavější z baráčků je Artus Court, ktěrý sloužil jako soukromý spolek pro bohaté obchodníky. Uvnitř najdete historické muzeum, které je otevřené každý den. Vstupné je 25 PLN, navíc v pondělí je vstup zcela zdarma. Hned naproti najdete Neptunovu fontánu, kterou je dominantou města a najdete ji snad na každé pohlednici z Gdaňsku.

Místem, které má za mě určitě cenu navštívit, je budova radnice. Jedna z mála budov, která přežila i bombardování za druhé světové války. Sídlí v ní městské muzeum, kde se dozvíte něco málo o historii města, ale nejlepší je výhled z radniční věže. Akorát musíte přežít těch 200 schodů. Vstupné do muzea je 25 PLN a v pondělky opět zdarma. Na věž si musíte koupit samostatnou vstupenku v ceně 18 PLN.

Až se budete chtít posunout dále, stačí projít Zelenou branou, která vás zavede na nábřeží řeky Motławy.

ulice Mariacka

Další zajímavou ulicí ve městě je ulice Mariacka. Ulička vede od nábřeží ke katedrále Panny Marie a lemuje jí spoustu obchůdků, prodávajících vše možné z jantaru. Většina jantaru na světě totiž pochází přímo z této oblasti Baltského moře.

Na konci uličky najdete jeden ze tří největších zděných kostelů na světě – katedrálu Panny Marie. Pokud se nebojíte výšek a nevadí vám vystoupat dalších 400 schodů, můžete se podívat za 16 PLN na další vyhlídku, ze které uvidíte celý Gdaňsk. Jen pozor, platit se dá pouze hotově.

nábřeží Motławy

Jakmile opustíte úplné centrum města, objevíte se na nábřeží řeky Motława, které trochu připomíná německý Hamburg nebo ještě více dánskou Kodaň.

Na nábřeží najdete třeba Starý jeřáb, který dříve sloužil ke vztyčování stožárů lodí nebo přemisťování nákladu a byl to tehdy největší jeřáb na světě. Nyní je v rekonstrukci, a tak se dovnitř nepodíváte.

Na druhé straně řeky můžete navštívit Námořní muzeum, kde uvidíte spoustu modelů lodí, podíváte se i na vybavení, které v nich námořníci měli a na závěr se můžete podívat přímo dovnitř do obrovské lodi Sołbek, která kdysi sloužila jako nákladní loď pro přepravu uhlí a rudy. Jen je potřeba podotknout, že muzeum je vážně obrovské a poměrně málo interaktivní, možná bych ho proto nevolila pro malinké děti. Vstupné je (pokud chcete i dovnitř lodi) za 55 PLN a otevřeno je každý den kromě pondělí.

Muzeum 2. světové války

Posuneme se o něco dál z centra k Muzeu 2. světové války. Za mě to bylo jedno z nejhezčích moderních muzeí. Už samotná budova je architektonický kousek. Uvnitř vás čeká moc dobře zpracovaná expozice, která je takovým chronologickým průřezem od začátku po konec války, ale i událostem, které ji předcházely a následovaly. Muzeum je ohromné, my jsme tu strávili skoro 3 hodiny.

Vstupné stojí 29 PLN a doporučujeme vstupenku pořídit online. V pondělí je zavřeno, v úterý je vstup zdarma, akorát se připravte na to, že tu bývá fakt nával lidí. A ještě jedna technická informace, dovnitř nesmíte s batohem. Jsou tu však skříňky na 2 PLN, pokud nemáte mince, půjčte si v šatně žetonek.

Evropské centrum Solidarity

Dalším muzeem, které můžete v Gdaňsku navštívit, je Evropské centrum Solidarity. Opět si tu přijdou na své i milovníci architektury. Je totiž celé postavené z oceli, která má znázorňovat rovnost a tvrdost odborového hnutí Solidarita, o kterém také muzeum je. Uvidíte tady události od roku 1980, kdy hnutí vzniklo, až po pád komunistického režimu v Polsku.

Vstupné je 35 PLN a opět doporučujeme koupit lístky dopředu online. V sezóně je otevřené každý den, mimo sezónu je zavřené v úterky.

gdaňsk

Westerplatte

Pokud vám nevadí dojet kousek dál, autobusem se asi za 20 minut ocitnete na místě, kde začala 2. světová válka. Najdete tu pozůstatky budov tehdejšího námořního překladiště, na které Němci zaútočili a také obří památník, který má připomínat obránce tohoto poloostrova.

Vstup do areálu je zdarma. Svezou vás sem autobusy 606, 138 nebo 106 ze zastávky Dworzec Główny. Nejezdí sem příliš často, takže doporučujeme se podívat na jízdní řády zde nebo na Google mapách. Jízdné stojí stejně jako po městě.

Je také možné sem zajet lodí za 65 PLN, nebo 85 PLN, když vezmete rovnou zpáteční. Jízdní řády najdete zde.

Kostel sv. Kateřiny

Kostel sv. Kateřiny je nejstarší kostel ve městě, postaven už v 13. století.

i přesto, že byl vážně poškozen požárem v roce 2006 a nyní je takový skromnější, stojí za návštěvu. Vstup do kostela je zdarma. Pokud chcete na věž, zaplatíte 10 PLN a máte to i s muzeem věžových hodin.

Pláže

Pokud si už chcete oddychnout od památek a městského ruchu, můžete vyrazit na některou z pláží. Všechny pláže jsou tu písečné, dosti široké a od ulic často oddělené pásem zeleně. Do vody je vstup velmi pozvolný. Teplota odpovídá tomu, že jste u Baltského moře, ale v létě se tu koupat dá 😉.

Nejblíže k městu najdete pláž Brzeźno. Je to poměrně dobře vybavená pláž, najdete tu spoustu atrakcí pro děti a toitoiky na každém kroku. Nicméně tím, že je nejblíže, tak je v létě taky nejvíce plná lidí. V létě tu také bývá poměrně dost řas ve vodě. Každopádně na pláž vede molo, takže je velmi dobře schůdná i s kočárkem nebo vozíkem. Dostanete se sem tramvají č. 3 za 20 minut. Vystupte na zastávce Brzeźno Dom Zdrojowy.

Velmi oblíbená je také pláž Jelitkowo, která navazuje na předchozí zmíněnou pláž. Najdete tu veškerou vybavenost jako převlékací kabinky nebo nějaké stánky s jídlem. Dostanete se na ní tramvají 2, 6 nebo 8, když pojedete na konečnou.

Na druhé straně Gdaňsku najdete pláž Stogi, která je mimo zástavbu, hned vedle překladiště kontejnerů. Tím, že je odlehlejší, neočekávejte spousty stánků s jídlem a pitím. Vybavení této pláže je skromnější, ale zas na druhou stranu tu budete mít větší klid a čistou vodu. Dokonce se tu nachází v jedné části i neoficiální nudistická pláž, takže pokud se chcete opalovat nahoře bez, je to pláž pro vás. Dojedete sem tramvají č. 9 za 30 min.

Ještě o kousek dál je pláž Sobieszewo. Je to ideální pláž pro milovníky přírody. Kousek odtud je totiž ptačí rezervace a po bouřce tu také můžete najít jantar. Co se týče vybavenosti, zase nemůžete čekat mnoho. Dojedete sem autobusem asi za 50 minut – č. 112 na zastávku Lazurowa zvolte pro nejbližší přístup na pláž, č. 186 na zastávku Górki Wschodnie zvolte, pokud chcete jet pozorovat ptactvo.

Pokud máte naopak rádi ruch, restaurace, bary, a všelijaké vyžití, doporučujeme dojet až na pláž Sopoty. Pláž je podobná té v Jelitkowě, ale okolí je mnohem lépe vybavené. Najdete tu spousta barů a klubů, narazíte tu i na kvalitní restaurace. Na pláži si můžete pronajmout lehátka a slunečníky. V centru sopotské pláže se nachází známé dřevěné molo. Pokud se po něm chcete projít, zaplatíte 10 PLN. Placená je tu většina toalet. Dostanete se sem vlakem za 20 minut.

Kde se najíst, napít a pobavit?

Jak určitě víte, rádi vždy ochutnáme kus místní kuchyně. A ani v Gdašnku to nebylo jiné.

Na snídani rozhodně doporučujeme koupit si pączek. Je to velmi podobné české koblize, ale upřímné mi to chutnalo o něco víc. My jsme si ho koupili v Piekarnia w budce, kousek od Baszta Stągiewna, kde jednu velkou koblihu pořídíte za 6 PLN, což je jedna z nejlepších cen v centru.

gdaňsk

Na oběd můžete vyzkoušet některý z mléčných barů. V centru najdete třeba nejnavštěvovanější Bar Turystyczny, nebo Bar Mleczny v ulici Długie Ogrody a Dominikański Bar přímo v budově tržnice. Pokud byste chtěli zkusit nějaký méně turistický, můžete navštívit Akademicki Bar Mleczny. Oběd v nich seženete často pod 25 PLN. Mezi naše oblíbená jídla patří z polévek krupnik nebo żurek (takové kyselo), jako hlavní chod gołąbki (plněný zelný list) a dezert naleśniki ze śmietaną (palačinky plněné tvarohem).

Pokud vás láká vyzkoušet pierogi, můžete kromě mléčného baru zajít i do Pierogarnia MANDU. Už se nejedná o samoobslužný bar, ale o normální restauraci, která se specializuje na knedlíčky z celého světa. Můžete kromě těch polských vyzkoušet i japonské, korejské nebo třeba gruzínské. Cenově se už pohybujete okolo 35-40 PLN.

Nakonec doporučíme i Stacja Food Hall, na což jsme narazili úplnou náhodou. Je to několik stánků/restaurací v horním patře obchodního centra. Takhle to zní strašně, ale mělo to úplně jinou atmosféru, než na kterou jsme zvyklí z Čech a výběr byl opravdu dobrý. My zvolili tradičně zapiekanki. Na výběr je od řecké, mexické, japonské kuchyně až po burgery.

gdaňsk

Pokud hledáte, kam se vrtnout večer, máme tu pro vás několik tipů. Můj naprosto nejoblíbenější pro teplý letní večer je 100cznia. Obrovský areál bývalých doků, kde najdete spoustu stánků s různým jídlem nebo drinky v lodních kontejnerech. Své jídlo si pak můžete sníst třeba na plážových lehátkách. Otevřeno mají pouze od května do konce září, ale pokud tam budete v tuto dobu, musíte 100czniu navštívit!

Kousek odtud najdete Ulica Elektryków, což je stará budova pro překládku zboží na lodích. Nyní slouží jako prostor pro několik barů a food trucků. Je tu také velký klub, kde se často konají koncerty. Na mě to bylo trochu více alternativní než 100cznia, navíc tu nebyl velký výběr jídla. Ale drinky měli super.

Pokud hledáte něco blíže centru, můžeme doporučit třeba hospody s pivama z polských minipivovarů Labeerynt nebo AleBrowar, naší klasiku ve všech polských městech Pijalnia wodki i piwa (pozor ale, v Gdaňsku je pouze jedna, a proto je dost narvaná a drahá, oproti ostatním polských městům) nebo LUMI SHOT BAR.

Jak se do Gdaňsku dostanete?

S dopravou je to trochu složitější. Do Gdaňsku totiž z Česka nejezdí skoro nic přímého, a tak vás téměř vždy čeká nějaký přestup v Polsku (my jsme ho využili na prohlídku Wroclavi).

vlakem

Jediný přímý spoj je vlak z Vídně, který projíždí Břeclaví a Ostravou. Zabijete jím ale celý den, protože z Ostravy vyjíždí po 9:00 a v Gdaňsku je v 16:32. Jízdenka vás bude stát cca 600 Kč. Pokud chcete jet raději přes noc, můžete využít jeden z lůžkových vlaků, např. z Wroclawi (doba jízdy 5:41) nebo Katowic (doba jízdy 8:26). Za lehátko ve společném kupé dáte v obou případech okolo 700 Kč, za soukromé kupé pro dva 2500 Kč (pro dva lidi). Jízdenky pořídíte na stránkách polských drah www.intercity.pl.

Přes léto dokonce jezdí lůžkový vlak přímo z Česka, konkrétně z Bohumína. Jízdenky opět kupujte na stránkách polského dopravce, vyjdou vás tak o třetinu levněji než u ČD. Rozhodně doporučujeme pořídit lehátka/lůžka, protože druhá třída znamená 8 lidí v jednom kupé a první třída 6 lidí v kupé (což už jsme jednou zažili a bylo to fakt hrozný).

autobusem

Z Ostravy a Brna najdete i lístky na autobus, konkrétně Flixbus. Vyjdou vás sice levně (500 nebo 700 Kč), ale strávíte v autobusu 10 – 12 hodin. Z Prahy autobus podle mě vůbec nemá smysl hledat. Za prvé nejede žádný přímý (nejlepší jsou podle mě přestupy v Poznani nebo Berlíně), za druhé vás čeká minimálně 14 hodin na cestě.

letadlem

Pro ty, co chtějí být na místě co nejrychleji doporučuji letenky z Prahy s Ryanair. Většinou najdete ceny tam i zpátky do 2000 Kč, je potřeba ale počítat s tím, že v ceně máte jen malý batůžek pod nohy. Navíc to lítá pouze pondělky a soboty, v sezóně středy a soboty.

autem

Pokud pojedete autem z Ostravy a okolí, čeká vás příjemná cesta pěti až šestihodinová cesta po dálnici. Poplatek za mýtné se platí až od města Toruń, a to 30 PLN. Platit můžete hotově, kartou nebo přes appku. O víkendu (pá 12:00 – po 12:00) by dokonce i tenhle úsek dálnice měl být zdarma.

Z Prahy vás čeká cesta delší, ale také budete platit pouze za tento úsek.

Jak se dopravovat po Gdaňsku?

V Gdaňsku budete moci využít tramvaje a autobusy. Jízdenky stojí 4,80 PLN za jednu cestu bez přestupu, 6 PLN za 75minutovou jízdenku a 22 PLN za 24hodinovou jízdenku. Jdou zakoupit v některých stáncích (ale z Žabky nás vždy vyhnali), v automatech na zastávkách (nejsou všude) nebo u řidiče (pouze přesně v hotovosti).

Automaty se nám zdály jako nejlepší, protože braly karty. Pak se nám ale několikrát stalo, že automat byl zaseklý, neměl papír apod. Takže doporučujeme spíše koupit spíše více jízdenek naráz. Platnost začíná totiž běžet až po označení v dopravním prostředku. Jízdní řády a další info naleznete zde www.ztm.gda.pl.

Pokud pojedete do Gdynie nebo Sopot, využijte vlak, který jezdí přes den každých 10 minut. Jízdné se počítá dle ujeté vzdálenosti a před každým nástupem si musíte koupit jízdenku u kasy nebo v automatu na nádraží. Pak je potřeba si je označit a to na nástupišti! Ve vlaku už označovače nejsou. Můžete ale využít i aplikace SkyCash, Jakdojade nebo Koleo (to jsme ale nezkoušeli).

Do Sopot se svezete za 20 minut a 5,50 PLN (kupujte jednorazowy strefowy Miejski na Gdańsk i Sopot, nikoli kilometry), do Gdyně za 35 minut a 8PLN (kupujte jednorazowy Trójmiejski). Můžete si také koupit 24hodinovou za 20 PLN. Vše si případně můžete ověřit na stránkách www.skm.pkp.pl.

vlak polsko

Výlety z Gdaňsku

Z Gdaňsku můžete vyrazit ještě na spoustu různých výletů. Nudit se tak určitě nebudete. Za zmínku stojí největší cihlový hrad na světe Malbork, kam se dostanete pohodlně vlakem.

Dále si můžete zpříjemnit den prohlídkou Trojměstí, tedy zajet se podívat do lázeňského města Sopoty nebo Gdynie.

Pokud se chcete natáhnout na pláži u moře, můžete vyrazit na poloostrov Hel, kam se také dostanete vlakem nebo turistickou lodí.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 komentářů