• Menu
  • Menu

Budapešť – 17 míst, které nevynechat + mapa zdarma

Budapešti se přezdívá Paříž východu. Dle našeho názoru je ale Budapešť ještě hezčím místem, než Paříž. I proto se sem opakovaně vracíme. Je to místo, kam se vždy dá dojet za pár hodin, pokud máte volno a nevíte, kam vyrazit. Pojďme se tedy podívat na místa, která bychom pro návštěvu doporučili.

Parlament

Jde asi o největší dominantu města a také o jednu z nejhezčích parlamentních budov na světě. Architekt, který jej navrhoval se inspiroval Westminsterským palácem v Londýně. Troufám si ale tvrdit, že se mu povedl ještě o něco lépe. V budově je 700 místností a např. v kupolové místnosti jsou vystaveny korunovační klenoty včetně svatoštěpánské koruny. Možná je i prohlídka, která trvá zhruba hodinu a zaplatíte za ní 5000 HUF (výhodné vstupné pro občany EU 😉) Výhled na celý parlament je asi nejlepší z rybářské bašty, nicméně z blízka můžete obdivovat detaily. Za mě vůbec nejhezčí je večer, kdy ho můžete obdivovat z lodi i s welcome drinkem za 270 Kč.

Socha svobody

Nemusíte jet ani do New Yorku, abyste mohli obdivovat sochu svobody. Jednu takovou totiž mají i v Budapešti jako památku na osvobození země od nacistů po druhé světové válce. Socha stojí na hoře Gellért, kam se dostanete od stejnojmenných lázní. Jestliže pojedete na nádraží Kelenföld, doporučuji toto místo jako první zastávku. Po zhruba 20minutovém výšlapu schodů budete mít celou Budapešť jako na dlani. A to za to stojí. 😉

budapešť socha svobody

Budínský hrad

Jedna z lokalit zapsaná na světový seznam UNESCO. Areál je doslova gigantický a projít ho celý vám nějaký ten čas zabere. My jsme před hradem byli okolo 8. hodiny ranní a mohli jsme si užívat výhledy jen sami dva. Schody nahoru mě po prvním kopci už ani tolik nevadily, ale pokud byste chtěli, nahoru se dá dostat i lanovkou nebo autobusem č.16. Vstup do areálu hradu je zdarma, můžete si ale připlatit za muzeum nebo národní galerii, které se nachází uvnitř.

budínský hrad budapešť

Matyášův chrám

Od hradu se dá velmi pohodlně dojít až k Matyášovu chrámu, který zde stojí už přes 700 let. Své jméno nese podle uherského panovníka Matyáše Korvína, který se zasloužil o jeho přestavbu. Korunován zde byl např. i Franz Josef I. Dnešní přestavba je z konce 19. století a zasloužil se o ní architekt Frigyes Schulek. Jeho gotický vzhled byl zachován a navíc mu přibyly tak typické barevné tašky na střeše. Vstupné do chrámu a klenotnice je 2500 HUF a 2900 HUF za vstup do věže.

matyášův chrám budapešť
rybářská bašta budapešť

Rybářská bašta

Okolo Matyášova chrámu se rozpíná rybářská bašta, která byla navržena k oslavám 1000. výročí Maďarska stejným architektem, který přestavoval chrám v 19. století. V té době se již navrhovala s tím, že spíše než obrannou funkci má plnit funkci estetickou a byla postavena především jako vyhlídková terasa. Nyní je v ní ukryto několik restaurací a kaváren. Pokud se chcete podívat do vrchního patra, zaplatíte přes den v sezóně vstupné asi 1000 HUF, které se z našeho pohledu tak uplně nevyplatí. Jde o úsek asi 100 m a uvidíte zde to, co v patře spodním. My jsme zde byli před 9. ranní, kdy se vstupné nevybírá (stejné to je po 7. hodině věčer).

Széchenyiho řetězový most

První most, který překlenul Dunaj a spojil části Buda a Pest v první polovině 19. století (a teprve druhý most, který vedl přes Dunaj). Své jméno nese podle aristokrata, který se zasloužil o jeho výstavbu, protože ho už štvalo, jak těžké je dopravit se na druhou stranu. Nyní je také tzv. nultým kilomentrovníkem v Maďarsku. Tedy všechny silniční vzdálenosti se měří právě od něj. Z mostu je krásný výhled na hrad.

boty na břehu Dunaje

Před parlamentem na břehu Dunaje najdete 60 párů bot ze železa, které připomínají téměř 4000 obětí židovského původu. Ty zde byly zastřeleny německou nacistickou stranou právě na okraji řeky, aby se těla odplavila. Před tím byli donuceni se svléknout a to včetně bot, které nyní tento masakr připomínají. Dnes sem chodí lidé zapalovat svíčky a pokládat květiny.

budapešť boty na břehu dunaje

Národopisné muzeum

POZOR! Toto muzeum bylo v roce 2022 přestěhováno na jinou adresu, viz níže.

Naproti parlamentu jste mohli najít asi největší muzeum svého druhu v Evropě. Až do roku 1945 v budově sídlil soud a národopisné muzeum zde vzniklo až v roce 1973. Nyní se ale muzeum přesouvá do nových prostor. V muzeu jsou umístěny artefakty související s maďarskou kulturou a to od pravěku až po 20. století. Jsou zde dvě stálé expozice „Tradiční kultura maďarského národa“ umístěná v prvním patře a „Od prvních společenství k civilizaci“ a několik dalších, které se mění. Vstupné bylo pouhých 1400 HUF a zabavilo nás na několik hodin, tak snad bude nově otevřené muzeum také tak úspěšné.

V roce 2022 jsme se byli podívat u nové budovy Etnografického muzea a je fascinující. Najdete jej v parku Városliget a vstupenka stojí už 3 500 HUF. Ale i pokud se nechcete podívat dovnitř, doporučujeme si projít jeho střechu, odkud budete mít moc hezký výhled a je zdarma. Pro fanoušky moderní architektury doporučujeme k muzeu připojit ještě nedaleký House of Music. Obojí se vám bude líbit.

Bazilika sv. Štěpána

Výborný výhled na centrum Budapešti budete mít i z baziliky sv. Štěpána. Jedná se o třetí nejvyšší budovu v Maďarsku, projektována stejným architektem, který navrhl katedrálu v Ostřihomi. Pokud se bojíte výšek a lezení po úzkých schodech, doporučím se svézt až nahoru výtahem. Nicméně ve věži je to celkem zážitek! Vstupné je 3200 HUF pouze do věže a 4500 HUF i s bazilikou. Pokud chcete pouze nakouknout dovnitř baziliky, vyjde vás to na 2000 HUF.

Velká synagoga a židovská čtvrť

židovská čtvrť budapešť
  • V Budapešti žije nejvíce občanů s židovským původem v celé východní Evropě. Byli sem pozváni ve 13. století, aby pomohli k růstu populace. Od té doby se museli vyrovnávat se střídající se oblibou a nepřízní jednotlivých panovníků. I tak jich zde před válkou bydlelo asi 200 000. Ve městě najdeme celou židovskou čtvrť Erzsébetváros s nejznámější Velkou synagogou, která se pyšní co do velikosti druhým místem na světě. Vstupné sem je 9000 HUF a v soboty je zavřená. My jsme uvnitř nebyli, ale prý je nádherná.

Dům teroru

Místo, které ve mně opravdu zanechalo stopy. V tomto domě docházelo k mučení a vraždám jak od členů fašistického režimu, tak od komunistické tajné policie. Z domu v roce 2002 udělali muzeum a pomník, díky němuž si můžeme tyto hrůzy připomenout. Ve vrchních patrech najdete interaktivní výstavu různých předmětů, nahrávek a videí s výpověďmi přeživších. Na konci se můžete svézt do sklepení, v němž je vidět například, jak malé cely oběti měli. Některé byly jen na stání a tak se v nich ani nevyspali. Pro slabé žaludky asi nic moc, ale takové věci určitě stojí za připomenutí. Za vstupné zaplatíte 4000 HUF a v případě, že vám ještě nebylo 26 a jste členem EU, tak 200 HUF.

dům teroru budapešť

Náměstí hrdinů

náměstí hrdinů
  • Jde o nejznámější náměstí v Budpešti spojující Andrássyho třídu, která je součástí UNESCA a Városliget sady. Vybudováno bylo jako mnoho předchozího na konci 19. století k oslavám 1000letého výročí Maďarska. Hlavní dominantou je tedy tzv. památník tisíciletí, který se skládá ze sloupu se sochou archanděla Gabriela a kolonádou okolo připomínající panteon.

Termální lázně

Jaký by to byl pobyt v Maďarsku, kdybyste si nezašli do lázní. V Budapešti je jich hned několik, my jsme si ale vybrali ty největší, a to lázně Széchenyi. Celkem je zde 15 bazénů s vodou od 20°C do 40°C. Ve venkovním areálu je pak i plavecký bazén nebo bazén s tryskami. Do bazénu se určitě vybavte pantoflemi a pokud chcete i do plaveckého bazénu, tak i koupací čepicí, která je tu povinná. My jsme si koupili lístky až na místě, jeden pouze se skříňkou (37€) a jeden s kabinkou (39€). V kabince jsme se pak převlíkli oba a nechali si v ní věci.

park Városliget a hrad Vajdahunyad

Celé lázně jsou obklopené městským lesoparkem Városliget, který v sobě ukrývá např. zoologickou zahradu nebo hrad Vajdahunyad, který byl opět postaven k oslavám tisíciletí. Původně byl postaven jen jako kulisa ze dřeva, díky jeho oblíbenosti se ale přestavěl do dnešní podoby. V hradě se skrývá zemědělské muzeum za které se platí vstupné, nicméně nádvoří je volně přístupné.

Vajdahunyad

Budapešťská ZOO

budapešť zoo
  • V Budapešti se s rokem otevření 1866 nachází jedna z nejstarších zoologických zahrad na světě. Kromě téměř 3500 zvířat zde najdete spoustu architektonických skvostů – zajímavá je už např. vstupní brána nebo sloní areál, který je fascinující zvenku i uvnitř. Vstupné sem je za 4500 HUF. Příjemnou zábavu!

linka metra M1

Jedná se o nejstarší metro na celé evropské pevnině, které bylo zprovozněno jak jinak než k oslavám 1000 let Maďarska. Metro se budovalo ručně a to tak, že se vykopal obrovský příkop, který byl později zakryt kamennými deskami. Linka má pouze 5 km a 11 stanic, které jsou ale v nádherném secesním duchu obložené kachličkami. Vlakové soupravy nejsou původní, ale jsou z roku 1973 od maďarské firmy Ganz. Každopádně zaručuji, že jakmile přijede první souprava, zaveze vás tak trochu do minulosti.

Velká tržnice

Když už na množství obyvatel venkovní trhy nestačily, začaly se stavět zastřešené tržnice. Přičemž Központi Vásárcsarnok je z nich největší, nejznámější a rozhodně i nejhezčí. Tržnice má 3 patra – jedno podzemní, kde najdete hlavně ryby a nakládanou zeleninu, v přízemí najdete hlavně zeleninu, uzeniny nebo třeba koření a první nadzemní patro slouží hlavně pro stánky s již připraveným jídlem jako je guláš nebo langoš.

Kde se ubytovat

Budapešť je jedno z těch levnějších míst. Pokud jste sólo cestovatel, můžete se vyspat za cenu okolo 300 Kč za noc v hostelu. My doporučujeme hostely:

  • Flow Spaces: noc už od 260 Kč, hned vedle tržnice
  • Netizen: noc od 320 Kč, snídaně v ceně, blízko nádraží Keleti
  • Das Nest: noc od 420 Kč, nádherné společné prostory
  • Avenue Hostel: noc od 500 Kč, se snídaní a večeře zdarma k drinku za 3 €

V prvních třech mají i dvoulůžkové pokoje za cenu 850 – 1000 Kč na noc.

Pokud hledáte něco trochu méně jako hostel, ještě jsme vyzkoušeli Classy Apartments Deák Square, což je takový velký byt rozdělený na několik soukromých pokojů. Navíc je v úplném centru! My jsme měli společnou koupelnu a kuchyni na patře (za něj zaplatíte okolo 1500 – 2000 Kč za noc). Nabízí i soukromé pokoje se vším všudy, tam si už ale docela připlatíte.

MAPA ZDARMA

Stáhněte si do mobilu mapu se všemi místy v článku a ještě s dalšími tipy navíc. Mapy jsou určené pro My Maps Google, Google Mapy a Mapy.cz

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

A kde ještě stojí za to se najíst a napít? O tom už v dalším článku.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 komentář