• Menu
  • Menu
Ostrava Dolní Vítkovice DOV

Co navštívit v Ostravě? 8+ tipů

Tentokrát si nepočtete o žádné exotice, plážích ani horách, ale podíváte se s námi do Ostravy. Tohle město bylo na našem (hlavně mém) bucketlistu už dlouho. Hrozně mě lákal ten jeho industriální vzhled, který jsem znala z fotek z Colours of Ostrava. No a k Vánocům jsme dostali pobyt právě tady od mého bráchy (kterému tímto moc děkujeme 🙂), a tak bylo rozhodnuto. V únoru jedeme na víkend do Ostravy! A tady jsou naše tipy na to co navštívit v Ostravě.

Nejprve bych zmínila, že únor není úplně nejvhodnější měsíc, pokud tady chcete zažít takový ten ruch velkoměsta. Ulice byly dost mrtvé, bary poloprázdné. Ale chápeme, hodně lidí asi opravdu drží suchý únor. 😁 Pokud vám jde ale hlavně o to, si projít zajímavá místa, je tohle období ideální. Sehnat lístky na většinu atrakcí musí být přes léto docela náročné.

Ubytování v Ostravě

My byli ubytovaní hned vedle OC Forum Nová Karolina v Golden Apartments Rezidence Nová Karolina a ubytko bylo fakt perfektní. Krásné prostory s kuchyňkou v novostavbě.

Pokud si ale chcete opravdu dopřát, je možnost se ubytovat třeba v úplném centru v Sting Old Town Ostrava. Vezměte si apartmán s terasou, na které budete mít i vířivku!

Jak se po Ostravě pohybovat?

Ostrava je poměrně rozlehlá, takže se tu v podstatě neobejdete bez MHD. Tramvaje, trolejbusy i autobusy jsou ale moderní. USB porty na nabíjení jsou skoro u každého sedadla a lístek můžete zaplatit přes aplikaci v mobilu nebo kartou přímo uvnitř dopravního prostředku. Cena jednoho lístku je 30 Kč, celodenní pak stojí 100 Kč.

Co je dobré vědět:

  • Pokud platíte kartou ve voze, musíte pípat při každém nástupu (samozřejmě ne vše se vám zaúčtuje jako platba, viz níže).
  • Pokud zaplatíte kartou ve voze a do 10 minut vystoupíte, stojí vás to místo 30 Kč jen 23 Kč. Musíte si pípnout i při vystoupení.
  • Lístek za 30 Kč platí teoreticky neomezeně dlouho. V rámci prvních 60 minut můžete libovolně přestupovat a posledním z těchto spojů, do kterého jste nastoupili ve lhůtě se můžete svézt až na konečnou. Jen si dejte pozor, že pípat kartou musíte při každém přestupu.
  • Pokud koupíte kartou ve voze 4 jízdenky za den, další už neplatíte a máte automaticky celodenní jízdné. To ale platí pouze do 3:00 následujícího dne. Pokud byste chtěli opravdu lístek na 24 hodin, musíte si ho rovnou koupit v aplikaci.

Co navštívit v Ostravě?

K Ostravě se neodmyslitelně váže jeho hornická a hutnická minulost. A jelikož zde po pádu komunismu došlo k útlumu těchto činností, slouží okolí dolů i hutí spíše jako volnočasové areály a atrakce pro turisty.

Hornické muzeum

My jsme se jako první vydali do Landek Parku v Petřkovicích, kde se nachází nejstarší důl Anselm a s ním i největší hornické muzeum v České republice.

Na výběr máte velký okruh (zahrnuje navíc i sfárání do dolu) za 280 Kč nebo malý okruh za 140 Kč. Vstupenky pořídíte zde a doporučujeme to udělat dostatečně dopředu, protože i v únoru byly některé časové sloty už fuč.

My zvolili ten velký. Nejprve jsme si ukázali, jak začalo báňské záchranářství, jak se hasí takový oheň v dole, jak vypadají dýchací přístroje apod. Následovalo sfárání do dolu (horníci jezdili až 622 metrů pod zem, my jsme byli v hloubce 5 metrů) a ukázka, v jakých podmínkách tak horníci pracovali. Na závěr jsme si mohli sami nakouknout do řetízkových šaten, kam je jinak vstup zdarma (nebo aspoň není hlídaný).

co navštívit v ostravě

V areálu najdete kromě muzea a dolu i rozhlednu, akvárium se sladkovodními rybami, minizoo, tenisové kurty, kemp a několik možností občerstvení jako BirstOPEN nebo Harenda u Barborky.

Je nutno počítat s tím, že celý areál se nachází tak půl hodinky MHD nebo hodinu pěšky. Na Landek vede i celkem pěkná cyklostezka, takže v létě si můžete půjčit třeba sdílené kolo od Nextbike a dojet sem na kole. Prvních 15 minut je dokonce jízda zdarma.

Vítkovické železárny

Když už jsme se podívali do hloubky dolu, rozhodli jsme se vyzkoušet i podívat se shora na vysokou pec v areálu Dolních Vítkovic. Na ploše 10 hektarů naleznete vše od černouhelného dolu Hlubina, po koksovnu až po vysoké pece, kde se zpracovávalo surové železo. Dále pak velký a malý svět techniky, kde najdete různé technické vynálezy, laboratoře a dílny pro děti a samozřejmě také spoustu prostoru na volnočasové aktivity jako je lezecká stěna, galerie Gong nebo kavárna v oblacích Bolt Café.

My jsme měli vybráno hned, protože přes zimu byl otevřen pouze vysokopecní okruh za 280 Kč, ale na webovkách Dolní oblasti Vítkovice si můžete vybrat celou škálu aktivit a zarezervovat vstupenky. Což opět doporučujeme udělat dostatečně dopředu, protože i v únoru jsme měli týden předem vyprodanou celou sobotu.

Vysokopecní okruh nám začínal v Galerii Gong, kde jsme si vyzvedli vstupenky (což musíte i při zaplacení online dopředu) a pak jsme se s průvodcem vydali na prohlídku areálem. Ukázal nám, jaký byl proces celé výroby železa. Poté nás vyvezl výtahem na Bolt Tower, kde jsme si prohlédli areál z výšky cca 55 metrů. Pro odvážné byla možnost se projít po lávkách až do výšky přes 70 metrů, ale nám stačila lávka od výtahu do věže (tato část není úplně vhodná pro lidi se závratěmi). Odtud jsme pokračovali do samotného nitra vysoké pece a ukázali jsme si, jaká byla práce obsluhy takové pece. No a na závěr jsme se podívali na velín, odkud se celý proces výroby řídil.

Vítkovice

Pokud budete v areálu železáren, zavítejte i do oblasti Vítkovic, kde na konci 19. století vzniklo městečko proto, aby zde mohli bydlet zaměstnanci železáren a dolu. Většina budov je tu z neomítnutých cihel, takže si tu připadáte trochu jako v Anglii. Vystoupit můžete na Mírovém náměstí, kde uvidíte starou radnici, kostel sv. Pavla, ROTHSCHILD Palace (pojmenovaný po tehdejších majitelích železáren) a přes ulici Tržní nebo Lidická se dostanete až k divadlu Mír, které je v poslední době dosti vyhledávaným.

Nová radnice

V centru Ostravy byste neměli minout budovu nové radnice z první republiky, která je jedním z největších radničních komplexů v ČR. Zajímavostí je na ní ocelová věž, která měla být původně vyzděná. Při stavbě se ale zjistilo, že radnice stojí na nestabilním podloží a musela se ušetřit váha. Proto se zvolila ocel z místních železáren. Na věž je možné se podívat a to konkrétně na vyhlídkovou plošinu ve výšce 73 metrů. Vstupenka stojí 80 Kč a zakoupíte jí v budově radnice v 6. patře. V budově se nachází také dodnes funkční páternoster z roku 1928, který je volně přístupný veřejnosti. Po vstupu do budovy zahněte doprava, výtah je na konci chodby.

Slezskoostravský hrad

Město má i svůj hrad a to téměř v centru, takže se nemusíte šplhat někam na kopec. Hrad je bohužel otevřen pouze v letní sezóně a vstupné je za 80 Kč. V létě se tu také pořádá spousta akcí a koncertů.

Halda Ema

Jestli jste ještě nikdy nebyli na vrcholu aktivní sopky, v Ostravě si to můžete tak trochu vyzkoušet. Halda Ema, nebo také ostravský Vesuv, sice není aktivní sopka, ale teploty uvnitř ní dosahují až 1500°C.

Kopec tu vznikl tak, že se sem navážela hlušina z dolů (materiál, co už se jinak nedal využít) a ta tu dodnes prohořívá. To způsobuje to, že hora neustále sesedá (za 100 let už klesla její výška alespoň o 10 metrů), na kopci panuje subtropické klima, takže v zimě tu nenajdete sníh a naopak tu najdete rostliny a hmyz, co byste jinde v Čechách nenašli. Atmosféru dodávají i obláčky oxidu siřičitého, které z haldy stoupají.

Na haldu se dostanete jak z centra (po žluté turistické trase) tak od zoologické zahrady (to by mělo být o něco rychlejší). Pokud sem polezete také v únoru, vezměte si dobrou obuv. Protože pokud je všude jinde sníh, tady je fakt hodně bláta. Z vrcholu pak za dobrého počasí uvidíte Beskydy, Jeseníky nebo Polsko.

Zoologická zahrada

Z haldy Ema už je to jen kousek do zoologické zahrady. Ta ostravská je druhá největší v ČR a kromě 400 druhů zvířat tu nejdete i spoustu zeleně. V rámci zoologické je i několik botanických okruhů. Vstupné je 110 Kč v zimě a 160 Kč v létě a jde koupit online. Pro rodiny s dětmi ideální, my jsme ale vynechali.

Poruba

Na závěr jsme si nechali tuhle městskou část, která byla postavena v 50. letech, kdy komunisti počítali s tím, že celou Ostravu pohltí doly a bude potřeba někam přestěhovat všechny obyvatele. Už teď si asi dokážete představit, jak velké to tu je. Jen hlavní třída, tzv. ostravské Champs-Élyséesc, kdysi Leninova třída (jak jinak) inspirována Palácovým náměstím v Petrohradě je dlouhá 1,6 km. Dominantou téhle čtvrti je ale budova nazývaná Oblouk, která měla být branou do správného socialistického města. Ze vzduchu připomíná srp a ulice na ní navazující kladivo.

Naše doporučení na restaurace v Ostravě

V zahraničí se snažíme ochutnat vždy jídla dané země. Tady jsme to ale změnili, protože čekou kuchyni si můžeme dát všude a vsadili jsme na Japonsko a Řecko.

Maido

Japonská restaurace v centru Ostravy, která se specializuje na okonomiaki v osackém stylu. Kromě okonomiaki ale můžete vyzkoušet spoustu jiných japonských pochoutek včetně dezertu a nebo čepovaného piva Kirin. Doporučujeme si udělat rezervaci.

Ellas

Řecká restaurace v Porubě. Natrefili jsme na ní náhodou, ale moc jsme si pochutnali. Porce jsou obrovské a opravdu vše chutná, jak kdybyste byli v Řecku. Doplňuje to tu i útulná atmosféra restaurace s akvárkem. Rezervaci jsme neměli, ale štěstí velký. Vám doporučujeme si jí udělat.

Kam na pivo?

Žíznivý dromedár

Jeden z mála pivovarů, které měly otevřeno o víkendu a nebyly několik kilometrů za Ostravou. Nachází se na jižním sídlišti mezi paneláky a dostanete se sem tramvají. Pivo měli dobré, docela i slušný výběr. Rezervace si myslíme, že není potřeba, chodí sem hlavně místní.

Psí kusy

Maličká hospůdka minipivovaru Hoppy Dog, kterou najdete v centru Ostravy láká na výhradně svrchně kvašená piva, kterých mají vždy na čepu alespoň 5. K tomu ještě spolupracují s polským pivovarem PINTA, od kterého mají každý měsíc jiný typ piva. Já si dala višňový sour a byl moc dobrý.

Pivovarský dům Ostrava

Další místo, kde můžete ochutnat piva z minipivovaru, tentokrát Qásek. V rámci tohoto pivovarského domu najdete restauraci U skákavého poníka (tam jsme nebyli) a Hobit Club (takový pajzlík, dokonce se tu může i kouřit). Takže prostředí je poněkud zvláštní, ale pivo dobré a mají velký výběr.

K posledním dvěma se hodí i návštěva neblaze proslulé ulice Stodolní, která v zimě byla celkem mrtvá, ale přes léto je to prý jízda. Na internetu jsou nejčastěji doporučované podniky přímo na Stodolní Desperado, Rio Bar, Modrá myš nebo HELL dance strip club. Určitě v komentářích ale oceníme další doporučení. 🙂

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 komentář