• Menu
  • Menu
rovaniemi santa claus

Co zažít v Rovaniemi? Santa Claus, polární záře i letní aktivity

Rovaniemi je hlavním městem Laponska, nejsevernější provincie Finska. Nachází se přímo na polárním kruhu, je obklopeno jezery a klidnými lesy. V letních měsících nemá Rovaniemi nikdy temnou noční oblohu, v zimě tu naopak sluníčko skoro nevidíte, za to můžete sledovat polární záři. No a co je pro návštěvníky asi nejdůležitější, bydlí tady Santa Claus! Tak se pojďme podívat, co tady můžete navštívit a zažít, ať už v zimě nebo v létě.

Santa Claus Village

Hlavní atrakce v celém Rovaniemi je samozřejmě Santova vesnička. Místo, kde najdete Santu opravdu 365 dní v roce. Vesnička vznikla v roce 1985, aby přilákala turisty do jinak ne moc zajímavého města, a podařilo se.

Vesnička se nachází asi 8 km od centra Rovaniemi, ale jezdí sem i MHD autobus č. 8. Za vstup do areálu se nic neplatí. Pro ty, co chtějí nasát atmosféry co nejvíce je dokonce možné tu přespat. Možnosti ubytování a jak za něj ušetřit zmíním dále v článku.

rovaniemi

Santova kancelář

Centrální budova celého areálu je Santova kancelář a najdete tu samotného Santu, a to 365 dní v roce.

My jsme se sem dostali úplnou náhodou poté, co jsme obhlíželi, co jednotlivých budovách je. Šli jsme dlouhou chodbou, všude byly dopisy od dětí a dárky… až jsme došli do místnosti se Santou. Byli jsme trochu rozpačití, protože jsme nevěděli, co nás čeká a pořád jsme si mysleli, že po nás budou chtít zaplatit nějaký vstup.

Ale se Santou vás vyfotí, natočí a ještě si s vámi trochu popovídá. Tady samozřejmě nemůžete fotit a natáčet vy. Protože vám na konci nabídnou, abyste si koupili ty profi fotky, co vám udělali oni. Jedna taková fotka vás, pokud jí budete chtít, vyjde na 35 €. Video pak na 50 €.

Fotky a videa vám ale nenutí, takže si to můžete projít a užít si to. Než vkročíte k Santovi, tak můžete i fotit a natáčet, jak je libo. A Santa je nakonec celkem sympaťák 😁.

Plus můj tip: Tady v té budově jsou neplacené toalety.

Santova pošta

Rozhodně ale více, než Santovu kancelář, doporučujeme navštívit Santovu poštu. Zaměstnanci jsou oblečeni jako Santovi skřítci a můžete si tady koupit pohledy nebo nějaké suvenýry. Zajímavostí ale je, že uvnitř najdete dvě schránky – pohledy hozené do jedné z nich putují příjemci ihned, ale druhé odesílají tak, aby přišly na Vánoce! Za klasický pohled se známkou zaplatíte okolo 3 €.

rovaniemi

Polární kruh

Jednou z hlavních atrakcí, kvůli kterým sem turisté také jezdí je fakt, že tudy prochází polární kruh. Pro ty z vás, kteří neví, co je na tomto místě tak zajímavé, jde o nejjižnější zeměpisnou šířku, ve které v nejkratší den v roce Slunce celý den nevyjde, a v nejdelší den Slunce nezapadne. Pokud vám přijde zajímavá návštěva Greenwichského nultého poledníku, tak tahle čára na zeměkouli je podle mě ještě zajímavějším místem.

rovaniemi

Husky park

Přímo v Santově vesničce najdete i dva husky parky – Santa’s Husky Rides a Husky park. Vstupné do obou je 10 € za dospělého a 5 € za děti, ale Santa’s Husky Rides nabízí i rodinné vstupné. Uvnitř vám ukáží, jak husky trénují, jak je zapřahují za saně a pokud si připlatíte dalších 10 – 20 €, můžete si s nimi pohrát a pohladit si je. Počítejte ale s tím, že jsou fakt živí a neposedí na jednom místě.

rovaniemi

Oba nabízí kromě klasického vstupu i balíčky s projížďkou na saních, které jsou taženy pejsky z parku. Za tuhle zábavu zaplatíte navíc něco okolo 35 € za půlkilometrovou projížďku, ale nabízí i další vzdálenosti, třeba 5 km vás už vyjde na cca 80 €. Doporučujeme si jí rezervovat dopředu alespoň pár dní, a to hlavně v sezóně. V létě pak záleží na tom, jaké je počasí. Protože pokud je na psi až moc velké teplo, projížďkami je netrápí, za to s nimi můžete na procházku.

Jen pozor, otevřeno mívají jen cca od 11 do 16.

Sobí farma

Kromě huskyů můžete v Santově vesničce navštívit i sobí farmu Elf’s Farm Yard. Za vstup zaplatíte 15 € (za dítě 10 €) a v parku kromě sobů můžete kouknout i na lamy, ovečky a další zvířátka. Pokud byste si soby chtěli nakrmit, u vstupu si můžete koupit mech za 5 € (my jsme teda posbírali ten, co upadl lidem před námi před plotem 😁). Opět nabízí i balíčky s procházkou se soby (třeba 15 min. 35 €).

rovaniemi

Tato farma nenabízí jízdu na saních. Pokud jí ale budete chtít i přesto zažít, objednejte si ji zde dopředu. Za necelé 2000 Kč vás odvezou na vzdálenější farmu, která tuto možnost nabízí.

Zážitek to byl moc hezký a rozhodně doporučujeme sobi nebo husky navštívit. Pokud se vám nechce utrácet, jde koupit pouze vstup za 10-15 €, což mi tak hrozné nepřišlo.

Ubytování v Santově vesničce

Přímo ve vesničce se můžete i ubytovat. Pokud chcete být ubytovaní přímo přes Vánoce musíte rezervovat fakt hodně dopředu a připravte se na ceny od 10 tisíc po klidně 100 tisíc Kč na jednu noc.

My jsme tu ale byli v květnu, a tak jsme měli tuhle chatičku se saunou jen pro sebe za 3000 Kč, a k tomu jsme měli v ceně i perfektní snídani ve formě bufetu s nejpestřejším výběrem, co jsem kdy zažila! Ano, stále to bylo nejdražší ubytování, ve kterém jsme kdy spali, ale máte svojí saunu! To alespoň za jednu noc stojí 🙂.

Pokud chcete ještě více ušetřit, je možné se ubytovat 1,5 km od vesničky v tomto hostelu. Cena se mimo sezónu pohybuje okolo 1700 Kč za noc pro dva lidi, ale přijdete o saunu i o snídani.

Pokud si rádi dopřejete, je tu ještě možnost několika hotelů s obřími okny tak, abyste mohli vidět polární záři přímo z postele. První možnosti je Nova Skyland Hotel, který vás vyjde mimo sezónu na něco přes 5000 Kč na noc za dva, ale máte v něm také saunu, snídani a výhodou je, že sem můžete jet i klidně v 8 lidech, protože mají k pronájmu celou chatu. Nejdražší možností je pak ubytování v Santa’s Igloos, kde sice máte nádherné ubytko s prosklenou střechou, ale 11 000 Kč mimo sezónu mi přijde už trochu moc, navíc pokud chcete saunu, ještě si připlatíte.

Arktikum

Posuneme se směrem do centra Rovaniemi a začneme tímhle super muzeem, ve kterém se dozvíte něco o historii a životě v Laponsku, o zvířatech, o vědě a objevování polárních oblastí. Muzeum je celkem interaktivní, takže se nebudete nudit. A v létě to je jediné místo, kde můžete zažít polární záři, protože tu mají promítací místnost, kam si lehnete a pozorujete tu krásu na stropě 🙂.

Vstupné je 18 €, děti jsou za 5 €. Otevřeno je každý den kromě pondělí (v prosinci otevřeno i v pondělí).

Ušetřit můžete s Culture Pass, která je sice za 25 €, pro děti za 10 €, ale máte v ní další dvě muzea. Platnost kartičky je 7 dní a jde koupit jak online, tak u kasy jednoho z muzeí.

V budově jsou skříňky a šatny a také kavárna, ve které si můžete dát i oběd ve formě bufetu za 15 €. Otevřeno je jen přes týden a oběd si tu dáte od 10:30 do 14:00.

Tiedekeskus Pilke

Další vědecké muzeum, které je hned vedle Arktika bude zajímavější pro ty z vás, kteří sem jedou s dětmi. Dozvíte se tu o finských lesích, proč jsou důležité stromy a jak se zpracovávají a dokonce si tu můžete vlézt do obrovského stroje sloužícího ke zpracování dřeva. Je to jedno z nejvíce interaktivních muzeí, ve kterém jsme kdy byli a děti tu budou nadšené.

Cena vstupného je 7 € za dospělého a 5 € za dítě. Pokud jste si koupili Culture Pass, vstup máte zdarma. Otevřeno bývá každý den kromě pondělí, ale doporučujeme si to zkontrolovat zde. Opět si tu můžete uložit i vaše zavazadla a na závěr si koupit krásné dřevěné výrobky od hraček až po šperky.

rovaniemi pilke

Korundi museum

Posledním muzeem, které máte zdarma v rámci Culture Pass je muzeum moderního umění Korundi. Kromě expozic je zajímavá i historická budova pošty, která byla po válce rekonstruovaná a využita právě pro muzeum a koncertní halu.

Vstupné stojí 11 € pro dospělého a 5 € pro děti. Otevřeno je opět od úterý do neděle.

I tady si před všední dny můžete dát skvělý oběd formou bufetu za 15 € a to od 10:30 do 15:00.

Lordi’s Square

Když už budete v centru, zastavte se i na hlavním náměstí Lodri’s Square. Je pojmenované podle finské rockové kapely Lordi. Najdete tu i jejich otisky dlaní na centrálních hodinách. Přes léto to tu není tolik zajímavé a můžete tak maximálně využít blízké obchodní centrum nebo restaurace v okolních uličkách. V zimě tu jsou ale všude světýlka, stromeček, ledové sochy a farmářské trhy. V březnu tu můžete vidět tradiční sobí závody.

Koivusaari nature trail

V létě se můžete vydat do přírody. Nejblíže k Rovaniemi je tato naučná stezka Koivusaari, která je po cestě do Santovy vesničky. Jde o 2,5 kilometru dlouhý okruh, při kterém můžete pozorovat ptactvo na řece Ounas. V květnu, když jme tu byli my, tak byla v půlce zaplavená lávka a dál jsme tedy jít nemohli, ale přes letní prázdniny by měla být přístupná celá. Začátek stezky je na mostě, kousek od přístaviště Venesatama Ounaspaviljonki.

Pro odvážlivce je možné si řeknu Ounas sjet i na kánoích. My ale při pohledu na plovoucí kry tuhle zábavu vynechali. Rezervace je případně možná zde.

Pokud jste tu autem, můžete se vydat i do okolí, kde najdete třeba Pyhä-Luosto National Park nebo Napapiirin retkeilyalueen.

Vodopády Korouoma

Oblíbeným hikem přes zimu je ten k vodopádům Korouoma. V zimě doporučujeme nesmeky nebo alespoň dobré trekové boty, protože povrch stezky může být zledovatělý. Jo a vezměte si s sebou buřty. Po cestě najdete spoustu chatiček s veřejným grilem, kde si i v zimě můžete ohřát oběd.

Pozorování polární záře

Asi nejhezčím zážitkem, který můžete na severu Finska zažít, je polární záře. Myslete na to, že v létě je tu polární den, takže Slunce vůbec nezapadá a vy tak polární záři rozhodně neuvidíte. Ideální období pro její pozorování je od poloviny listopadu až do poloviny března.

I tak na ní musí být ale ideální podmínky, takže se může stát, že za celý svůj pobyt nic neuvidíte. Pomoci vám může aplikace My Aurora Forecast, která vás vždy upozorní, když bude velká pravděpodobnost jejího výskytu.

rovaniemi

Ranua Wildlife Park

Výlet, který určitě doporučujeme je nejseverněji položená zoologická zahrada ve Finsku – Ranua Wildlife Park. Uvidíte tu spoustu zvířat, které v normální zoo ne. Kromě sobů, vlků, medvědů hnědých tu mají také polární medvědy, sibiřské pižmové jeleny, losy, pižmoně nebo polární lišky.

Vstupné je 23,5 € za dospělého a 19 € za dítě. Pokud si vstupenky koupíte předem online, ušetříte na každé vstupence 2 €.

Z Rovaniemi přímo k zoo jezdí autobus č. 6, který míří do Ranua (ale vystupte už na zastávce Ranua Animal Park). Jste tu za zhruba 1 hodinu a jízda vás jednosměrně vyjde na 16-18 €. První spoj z Rovaniemi (o víkendu jediný) jede v 9:30 a poslední nazpět z Rovaniemi vždy vyjíždí už v 16:18.

Pozor, o víkendu jezdí pouze 2 autobusy denně, takže se v zoo budete muset zabavit asi na 6 hodin. Vzhledem k tomu, že tu je jediný bufet s dost špatným hodnocením a do města je to 3 km po silnici, doporučujeme spíše zvolit prohlídku přes týden nebo sem dojet autem.

Arctic Snowhotel

Od 15. prosince do 1. dubna tu můžete také navštívit hotel, který je celý pouze z ledu! Najdete tu vyřezávané sochy, ledový bar a dokonce i saunu, která je ze sněhu. Prohlídka tímhle zimním královstvím vás vyjde skoro na 2 000 Kč. Pokud tu budete chtít přespat, připravte si 10 000 Kč a teplé oblečení.

Další drahé aktivity, které bych ale jednou hrozně ráda podnikla jsou třeba plavba ledoborcem nebo plavání v ledovém jezeře.

Kde se najíst v Rovaniemi

Jsme v jedné z nejdražších destinací ve Finsku, takže se připravte, že nic moc levného tu neseženete (pokud si tedy nechcete koupit sobí konzervu a udělat si večeři na ubytku).

Oblíbené jsou tu obědy ve formě bufetu. V muzeích Arktikum a Korundi najdete bufet, kde se velmi dobře najíte za 15 € (ale pouze přes všední dny). Za stejnou cenu najdete i bufetový oběd v Santově vesničce, konkrétně v Joulupukin Ravintola.

rovaniemi
snídaňový bufet v Joulupukin Ravintola

Pokud chcete ochutnat sobí maso, doporučujeme burgrárnu Kauppayhtiö, kde seženete sobí burger za 12,50 €. Na lososa doporučujeme zajít do Santa’s Salmon Place přímo v Santově vesničce, kde dostanete čerstvou porci přímo z grilu, k tomu i bramborový salát a to za 25 €. Vegetariani mohou zvolit finský sýr s brusinkami za 6 €.

A pokud nás znáte, tak víte, že všude musíme najít aspoň jeden pivovar. I v Rovaniemi jeden mají a jmenuje se Lapin Panimo. Najdete ho ještě kousek za vlakovým nádražím, ale pokud se vám nebude chtít sem pěšky, dá se svézt autobusem č. 14.

Jo a upozorňujeme, že to tu není na nějaký velký noční život. Restaurace zavírají už okolo 19.-20. hodiny.

Kdy se do Rovaniemi vypravit

Největší turistická sezóna tady panuje samozřejmě kolem Vánoc. Upřímně sem v této době cestovat nedoporučujeme, protože je tu všechno 5x dražší.

Nejlevnější možností bude květen a červen. Období, kdy ještě nejsou jarní prázdniny, ale zase už není tolik sněhu. Na začátku května tu ale stále může být sníh v zimě i teploty lehce pod nulou, počítejte s tím. Ideální je to také, pokud máte hodně pestrý program, protože tu budete mít světlo celý den, a dokonce i celou noc.

Ideální období na turistiku je pak okolo července až září, kdy už většina sněhu roztaje a není tu vše tolik podmáčené, i když tu může být v této době deštivo. Ceny jsou stále v pohodě. Teploty očekávejte okolo 15°C.

Pokud budete chtít vidět polární záři, doporučujeme jet kolem února. Leden bývá pořád drahý po vánocích, ale únor už docela ujde. Šanci vidět polární záři máte zhruba do poloviny března. Teploty očekávejte od -5°C až k -20°C. Nejsou výjimkou i teploty nižší než -20°C. Také tu budete mít dost tmu, sluníčko vychází zhruba v 9 a zapadne už před 15. hodinou.

Jak se dostat do Rovaniemi

Pokud se sem chcete dostat letecky, létá sem Finnair z Helsinek. Případně sem létá i Eurowings z Důusseldorfu. Obě možnosti ale nejsou nejlevnější.

Od letiště v zimě jezdí MHD autobus č. 11 za 3,60 €. Jinak bude nejjednodušší jet Airport Busem za 7 €. Do Santovy vesničky je to případně jen necelé 3 km, takže v létě se to dá i dojít.

rovaniemi

My zvolili druhou možnost, a to jet z Helsinek vlakem. Vyjedete v 19:29 a do Rovaniemi přijedete v 7:20. Doporučujeme rezervaci dopředu (my rezervovali 2 měsíce předem), protože to budete mít levnější. Zastavit se můžete i v Tampere.

Také záleží na tom, zda pojedete o víkendu nebo přes týden. Pokud se chcete dostat na nejlevnější jízdenku, rezervujte jízdu přes týden. Tak vás to vyjde na cenu od 79 € za celé soukromé kupé pro dva nebo 99 € za kupé se sprchou (příp. 46 €, pokud vám stačí 12 hodin sedět). A taky nejezděte na Vánoce.

Jak se dopravovat po Rovaniemi

V Rovaniemi asi využijete jako turisté hlavně autobus č. 8, který jezdí do Santovy vesničky. Přes týden jezdí každých 45 minut v čase od 6 do 19 hodin. O víkendu ale jezdí v intervalu 70 minut, a to pouze od 11 do 17.

rovaniemi

Jízdenku si můžete koupit buď v autobuse (platit se dá i kartou) nebo v aplikaci Waltii, přes kterou jsou jednotlivé jízdenky levnější. Stačit vám bude zóna A. Jedna jízdenka na 60 minut vyjde na 3,60 € (v aplikaci na 3,30 €). Můžete si koupit také 24hodinovou jízdenku, to už pouze v aplikaci a vyjde vás na 9 €. Platit začíná hned po nákupu.

Více informací případně dohledáte zde: https://linkkari.fi/In-English

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 komentář