• Menu
  • Menu

6 tipů co dělat v Tampere

Do Tampere jsme se vydali jen kvůli MS v hokeji. Nenapadlo by mě, že to bude mé zatím nejoblíbenější město ve Finsku. Pojďme se podívat co dělat v Tampere.

Jak se tam dostat

Tampere je třetí největší město, které co do populace je velké asi jako Ostrava. Z Helsinek sem dojedete pohodlně vlakem asi za 2 hodinky a jízdenka vás vyjde při troše plánování i pod 10€. Ještě levněji vyjde autobus (společnost OnniBus), kde pokud zakoupíte jízdenky s předstihem, můžete se dostat na cenu od 1€ do 5€!

Do Tampere se dá i doletět. Na malé letiště za městem létá třeba airBaltic z Mnichova nebo Ryanair z Budapešti. Z letiště se dá pohodlně dostat autobusem 1a za 5,50€.

Doprava po Tampere

Po městě pak jezdí několik tramvajových a autobusových linek. Jízdenky stojí o něco více než v Praze (nejvíce se vám vyplatí za 7€ na 24 hodin) a dají se platit bezkontaktně ve voze nebo přes aplikaci. Více najdete zde. Nicméně na mnoho míst se dá dojít pěšky a nebo se svézt na koloběžkách (což jsme využili my a byla to hrozná sranda). Využili jsme společnost TIER za cca 1,5€ za 10 min díky 50% slevě na prvních 5 jízd (pokud chcete využít taky, registrujte se přes link zde).

tampere koloběžky
jeden z možných dopravních prostředků – koloběžky TIER

Jde sice o vnitrozemské město, ale z obou stran ho obklopují 2 obří jezera. Výškový rozdíl jezer se využíval k získávání energie, a tím se Tampere stalo průmyslovým městem, zejména v oblasti textilu (přezdívá se mu také Manchester severu). Tohle nechalo městu celou jeho tvář a dnes zde narazíte na spoustu cihlových továrních budov.

Pojďme se podívat, co v Tampere můžete navštívit:

Jako první zmíním, že se vyplatí se projít podél řeky, podívat se na peřeje a tovární budovy. V noci je navíc vše krásně osvětlené.

Museum Vapriikki

Jedná se o komplex několika různých muzeí, které jsou všechny v jedné velké tovární hale. Můžete se tak podívat např. na muzeum pošty, panenek, videoher a hlavně hokejovou síň slávy. Mimo stálé expozice je tu vždy i jedna nestálá (když jsme tu byli my, tak tu byly opice). Vstupné je 14€ za dospělého, ale v pátek od 15:00 do 18:00 je vstup zdarma (platí pouze na stálé expozice). Doporučuji si vyhradit dostatek času (hodina je málo) a vzít si u vstupu mapku (jednoduše se tu ztratíte).

Kromě tohoto komplexu muzeí najdete ve městě i muzeum mumínků, muzeum Lenina a nebo takový skanzen, který by vám měl přiblížit, jak se tu dříve bydlelo. Nic z toho jsme bohužel nestihli.

Rozhledna Pyynikki 

Odkud by byl hezčí výhled na jezera než z rozhledny na kopci. Tuhle rozhlednu nám doporučili místní s tím, že super je i procházka kolem ní. Vstup na věž je 2€ a po rozhlédnutí si tu můžete dát výbornou horkou čokoládu v kavárně, která je prý vyhlášená svými koblihami (nevyzkoušeli jsme).

Nasinneula Tower

Pro odvážné je možné se nechat vyvézt i na trochu vyšší věž, kterou je Nasinneula – druhá nejvyšší vyhlídková věž ve Skandinávii. Ve výšce 124m se nachází otočná restaurace. Vstupné na věž je 8€ a svézt se sem můžete až do 23:30, takže odtud musí být moc hezké fotky nočního Tampere.

Sarkanniemi

Vyhlídková věž je součástí zábavního parku, můžete tedy návštěvu sloučit i s ním. V parku najdete kromě různých atrakcí i třeba akvárium nebo pohádkovou farmu Doghill. Vstup se vším všudy (včetně věže) se pohybuje od 25€ až po 50€ (lepší je objednávat mimo sezónu a dostatečně dopředu). Mají tu i různé kombinace (vstup pouze do parku + jedna jízda na vybrané atrakci je za 10€, neomezené jízdy pak 43€, jen akvárium za 13€ atd.)

Nokia Arena

Tampere je hokejové město. Mají tu dva týmy Tapara a Ilves. A proto se zde v roce 2021 otevřela tahle velkolepá aréna s kapacitou 13,5 tisíce diváků. V roce 2022 jsme se tu byli podívat na MS v hokeji, které bude Finsko pořádat zase v roce 2023, takže bude ještě možnost si tuhle událost vychutnat také.

nokia arena tampere

Tržnice

V Tampere se nachází i největší tržnice v severských zemích. Najdete tu uzeniny, pečivo nebo spoustu jídelních koutků. My doporučujeme projít tržnici na úplný konec a tam si dát jídlo v Kotilounas. Vyberete si ze 4 jídel, které jsou po 10€. Jídlo dostanete na tác a s tím si pak ještě můžete jít pro polévku, salát a dezert (vše v ceně). Kromě toho doporučujeme vyzkoušet i specialitu přímo odtud – mustamakkara (černá klobása podobná našim jelitům).

Kam zapadnout večer

Pyynikin Brewhouse – minipivovar s několika pivy na čepu, pěkná historická budova a velká zahrádka, takový lepší standard

Kellariravintola Vanha Monttu – bar který tu je už od 90. let, na čepu měli Švejka za 5,5€ – pivo českého typu a k tomu i různé koktejly a pálenky, očividně oblíbená restaurace

Ale Pupi – naše srdcovka, pajzlík hned u nádraží, pivo za 5€ (nejlevnější ve městě) k tomu i spoustu různých koktejlů nebo gin&tonic, večer se tu zpívá karaoke jako o život a je tu nejvíc místních, rozhodně doporučujeme!

Tampere Ale Pupi

A ještě jeden tip pro architektonické nadšence – kostel Kaleva. Nebyla jsem v něm, ale podle internetu fakt stojí za to.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *