• Menu
  • Menu

Ronda, nejstarší býčí aréna a most přes kaňon El Tajo

Pokud se chystáte do Andalusie, určitě byste neměli vynechat dechberoucí výhledy na městečko Ronda. Na mém wishlistu byla už dávno předtím, než se zrodil nápad navštívit Andalusii a tak bylo jasné, že to tu nesmíme vynechat.

Jak se tam dostat?

Z Malagy sem jezdí vlaky vždy ráno a večer zpět. Cesta trvá necelé 2 hodiny. Nás vyšly jízdenky cca na 20 € za jednoho za jednu cestu tam i zpět. U autobusů jsme našli jen samé horší spoje za více peněz.

Pro začátek ještě malé upozornění. Jelikož je Ronda položená na vrcholku skal, dost tu fouká a je tu většinou úplně jiné počasí než u moře. Proto doporučuji se přiobléct. My jsme tu měli asi o 10 °C méně, než v Malaze a tak jsem si musela na hlavní třídě vedoucí od nádraží koupit legíny a Marek čepici.

Puento Neuvo

Ronda je vnitrozemní městečko, které je známé svým kaňonem El Tajo, který jej rozděluje na dvě části. Přes kaňon vede most Puente Nuevo tyčící se ve výšce skoro 100 metrů. Most z 18. století se jednoduše nazývá Puente Nuevo nebo také nový most, což naznačuje, že navzdory tomu, že je 200 let starý, v blízkosti se nachází starší stavba, která pochází z 15. století.

Tipy na výhledy

Na most je překrásný výhled hned z několika míst.

  • Mirador de Ronda – vyhlídka s altánkem kousek od býčí arény
  • Paseo Ernest Hemingway – od vyhlídky přímo po okraji skal až přímo k mostu
  • Mirador de Aldehuela – malinká vyhlídka hned za mostem
  • Mirador De Cuenca – vyhlídka z pohodlí zahrad, o kterých ještě bude řeč
  • Mirador Puente Nuevo de Ronda – první zastávka po cestě dolů od mostu
  • Arco del Cristo – druhá zastávka u brány původního opevnění, kousek od parkoviště

Býčí aréna

Architekt, který navrhl Puente Nuevo, tu postavil také jednu z nejstarších arén ve Španělsku Plaza de Toros s 5000 místy k sezení. Pochází odtud také vynálezce moderní koridy Pedro Romero. Jeho inovace odstranila z býčích zápasů koně a postavil matadory na nohy s červeným pláštěm přímo proti býkovi. V září si zde můžete dojít na pravou španělskou koridu. V ostatních měsících je aréna s muzeem přístupná pro ostatní návštěvníky. Vstupné je 8 €.

Arabské lázně

Další zajímavostí, kterou můžete v Rondě najít jsou arabské lázně ze 14. století. Jde o nejzachovalejší lázně ve Španělsku. My jsme tuto památku vynechali, pokud ale budete mít čas, stojí za návštěvu. Vstupné je 4 €, ale v úterý po 15:00 bývá vstup zdarma.

Tip na procházku

Pokud vám zbyde ještě trochu času, můžete se vydat i na východní stranu města. Projdete branou Puerta de la Cijara, která je součástí původních hradeb postavených za nadvlády Maurů, až k mostu Puente Viejo, o kterém byla řeč už výše. Most spojuje staré město s komplexem zahrad Jardines De Cuenca, do kterých je vstup zdarma a můžete si tu na závěr dne posedět a kochat se výhledem. Na druhé straně kaňonu se nachází ještě jedny zahrady, které jsou již zpoplatněné. V rámci vstupného je prý možnost sejít až k vodě (pozor na dobrou obuv do strmých a kluzkých schodů), což bývala v minulosti jediná cesta ke zdroji pitné vody a v budoucnu se snad budete moci podívat i do paláce maurského krále La Casa Del Rey Moro, který je nyní v rekonstrukci. My jsme raději zvolili zahrady bez poplatku.

Kde se najíst?

Na závěr doporučíme skvělou restauraci, kterou rozhodně v Rondě doporučujeme navštívit – El Lechuguita. Malý bar, ve kterém je na výběr asi 30 druhů tapas. Za každé zaplatíte od 0,90 €. Při vstupu dostanete menu a lísteček, kam si zaškrtnete, kolikrát chcete jaké číslo na menu. My jsme se nechali překvapit výběrem asi 7 z nich a byli jsme oba najezení. Za 10 € jsme tedy měli oba jídlo a pití i s dýškem. Jen pozor na otevírací dobu. Je otevřeno na obědy a potom až večer.

Tipy na výlety autem

Pokud budete v Rondě autem, můžete ještě navštívit některý z těchto tipů:

  • Setenil de las Bodegas – vesnička postavená ve skalních převisech, podle fotek super podívaná
  • Cueva del Gato – jeskyně s koupáním pod vodopádem
  • Cueva de la Pileta – jeskynní komplex s malbami staršími více než 40 000 let

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 komentář