• Menu
  • Menu

Co dělat v Málaze?

Konec listopadu se zdál být skvělým měsícem pro návštěvu Malagy, přístavního města v jižním Španělsku. I na přelomu podzimu a zimy tu bylo příjemných 20°C. Voda byla už trochu studenější, ale otužilce to neodradilo a aspoň nebyly zaplněné pláže. My jsme si jen smočili nohy a vydali se obhlídnout spíše město jako takové. Pojďte se s námi podívat, co dělat v Málaze.

Do Málagy lítá přímo z Prahy jak Ryanair tak Smatwings za velmi příznivé ceny – když se zadaří, jde to i okolo 500 Kč. V Malaze jste za 3 a půl hodiny a do centra to trvá už jen nějakých 15 minut vlakem linky C1, za který si zaplatíte 2.30€ i se znovupoužitelnou kartičkou (v automatu u vstupu berou i karty). Vlakovou zastávku najdete asi jen 2 minuty pěsky poté, co vyjdete z terminálu 3 a přejdete ulici, kde na vás čekají autobusy a taxíky.

Kartičku na vlak nevyhazujte. Dá se znovu nabít kreditem na další jízdy a platí pro všechny městské vlaky společnosti Renfe. Když jsme odlétali z Madridu, museli jsme si ji za 0.50€ koupit znovu.

Po Malaze už je to s dopravováním těžší. Jezdí zde poměrně dost autobusů, avšak dejte si pozor na to, zda máte dostatečnou hotovost, protože neberou karty. Jedna jízda vyjde na 1.40€ a nevrací na větší bankovky než 5€. Navíc jsou všechny zastávky na znamení a tak je vždy potřeba mávnout. Hotovost upřednostňujte i u vlaků nebo dálkových autobusů, za rezervaci přes internet se tu totiž většinou platí manipulační poplatek (někdy i třeba 2€).

Když už jsme u hotovosti, pokud si jí nevezmete dostatek (jako my), dá se kousek od nádraží vybrat v Deutsche Bank bez poplatku s kartou Revolut. Všechny ostatní banky měly poplatek za výběr 2€.

No a teď už je čas na to konečně něco navstívit!

Nejspíš první, na co v centru narazíte je Catedral de la Encarnación. Na katedrále se pracovalo přes 200 let a ani tak nikdy kvůli nedostatku financí nebyla dostavěna. Chybí jí jedna věž, díky čemuž se jí přezdívá „jednoruká dáma“. Navíc nemá ani původní podobu střechy. Uvnitř je to ale dechberoucí. Vstupné do katedrály je za 6€. Navíc byl nedávno zřízen i přístup na střechu, kam se v letních měsících můžete vydat spolu s noční prohlídkou až za tmy. Za kombinovanou vstupenku pak zaplatíte 10€.

Další neopomenutelnou památkou Malagy je maurský hrad – Alcazaba de Málaga z 11. století, kdy městu vládli Arabové. Pevnost skrývá mnoho zákoutí, zahrad, fontán a všude jsou kanálky s vodou, která se stará o zavlažování a ochlazování. Z pevnosti je také krásný výhled na město. Vstupné je sem 3.50€, ale doporučuji si rovnou koupit kombinovanou vstupenku spolu s další pevností Castillo de Gibralfaro za 5.50€.

V neděli po 14:00 je vstup na Alcazaba a Castillo de Gibralfaro ZDARMA!

Jako další se rozhodně vydejte na pevnost Castillo de Gibralfaro. Pevnosti nejsou propojené, a tak bude potřeba si kopec vyšlápnout ještě jednou. Doporučujeme si vzít pevnou obuv a lahev vody, cesta nahoru podle map zabere jen 15 minut, ale stoupání je opravdu velké a na konci cesty je dost kluzká cesta. Případně je možné se nahoru nechat vyvézt i autobusem.

To byste ale neviděli ikonickou vyhlídku na Plaza de toros de La Malagueta – arénu na býčí zápasy. Aréna byla postavená v roce 1874 pro 9000 diváků a dodnes se tu konají býčí zápasy (březen – říjen), na které se můžete podívat za 20-100€. Mimo sezónu je ale aréna zavřená.

Druhý den je ideální začít na trhu Mercado de Atarazanas, který je otevřen Po-So od 8:00 do vyprodání zásob 🙂 . Na trhu je dostatek místních surovin – ovoce, zelenina i uzeniny a sýry, a to občas i za nižší ceny než v supermarketech (kde jsou suroviny dost často ještě dovážené z Portugalska).

Křehčí polovičky pak bude určitě bavit i botanická zahrada Jardín botánico La Concepción, která zde vznikla již okolo roku 1850 a nyní v ní najdeme přes 2000 druhů subtropických a tropických rostlin. Areál je to docela veliký a než jsme všechno prošli, trvalo to okolo 2 hodin. K botanické se dostanete autobusem č. 2 a pak se ještě tam 10 minut projdete. Při vstupu zaplatíte 5.20€.

Pokud se vám nechce utrácet za botanickou, podobně poslouží i park hned u promenády Parque de Malaga, kde navíc v palmách sídlí spousta roztomilých papoušků.

Pro milovníky umění je možné navštívit Muzeum Carmen Thyssen, Centre Pompidou, Centrum moderního umění nebo muzeum Pabla Picassa, který se v Malaze narodil. Jeho rodný dům se pak nachází jen 200 m od muzea.

Kam zajít na jídlo a pití?

Už při příjezdu jsme jasně věděli, že ve Španělsku chceme nutně ochutnat vše, co španělská kuchyně nabízí, především tapas. I když jsme měli v Malaze vyhlídnuté nějaké podniky, nakonec jsme se do nich nevydali, protože jsme měli pokoj s kuchyní a peníze utráceli za jídlo jen mimo Malagu. Každopádně jsme vše šli alespoň omrknout a vyzkoušet to můžete už na vlastní chuťové buňky.

  • Casa Lola – Tapas bar na jednom z hlavních náměstíček v Malaze. Tapas zde pořídíte za cenu okolo 2,5€, což mi přijde ještě vcelku rozumné. V neděli večer tu bylo narváno, že nezbýval skoro žádný stůl volný. Z toho soudíme, že je to tu oblíbené.
  • Casa Aranda – Vyhlášená kavárna na churros. Ceny jsou tu o něco přijatelnější než v Madridu. Otvíračku mají tak akorát na snídaní a pak kávičku po obědě.
  • Mañana Cocktail Bar Malaga – Prý nejlepší koktejl bar v Malaze. Vypadal velmi útulně, ale jak byl malý, tak byl i dosti plný. Nedokážu si představit, jak to tu musí vypadat v sezóně.

Kam zajet na výlet, když vás Malaga omrzí?

  • Cueva de Nerja – Komplex vápencových jeskyní jen hodinku a půl autobusem od Malagy. Autobusy sem jezdí celý den za 5€. Můžete tu vidět největší stalagnát na světě. Vstupné je 12€ na osobu. Pěkný je pak prý i městečko Nerja jako takové.
  • Caminito del Rey – Na tohle jsme neměli odvahu, ale moc bych si přála nemít závratě a zažít to. Jedná se o kaňonem Gaitanes Gorge. Po celou délku se jde po dřevěných lávkách někdy až 100 m nad zemí. Přezdívá se jí také stezka smrti, ale od roku 2015 kdy vyměnili lávky a přidali zábradlí si troufnu tvrdit, že to bude bezpečné. Dostanete se sem za 40 minut vlakem z Malagy za 5€, akorát pozor, jezdí jen párkrát denně. Pak je potřeba se ještě dostat ke vstupu na severní konec, protože stezka je jednosměrná. Samostatná vstupenka přijde na 10 €, s autobusem mezi jednotlivými konci je to 11,50 €. Vstup je pak potřeba si koupit opravdu hodně dopředu, jelikož o ní bývá veliký zájem.
  • Gibraltar – Tahle část území Británie nás hrozně lákala. Jedná se totiž o jediné místo v Evropě, kde žijí přirozeně opice a kde mají silnici vedoucí přes přistávací dráhu. Kvůli covidu byl ale vstup na britské území omezen, a tak si ho budeme muset nechat na příště. Jelikož je to britské území, je zapotřebí mít při vstupu přes hranice cestovní pas!
  • Cordoba, Sevilla a Granada – Tři největší města Andalusie. Kolem roku 1000 se jednalo o jedny z nejdůležitějších center islámu na světě a nyní patří mezi perly maurské architektury. My jsme bohužel časově stíhali pouze jedno a vybrali jsme Granadu, do které se dá dostat autobusem z Malagy za 2 hodinky a 11.80€.
  • Ronda – Neuvěřitelně malebné městečko, kterému dominuje most Puente Nuevo tyčící se 100 metrů nad roklí El Tajo Gorge. Ve městě také najdete jednu z nejstarších arén na býčí zápasy. Vlakem jsme se sem dostali za 2 hodiny a 12.50€.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *