• Menu
  • Menu

Malaga: 10+ tipů co vidět, nejlepší pláže a výlety v okolí

Malaga mimo sezónu? Skvělá volba! Teploty přes 20°C, pláže bez davů a ceny možná ještě o trochu nižší, než u nás. Město pulzuje životem a láká na tapas bary, víno a kulturu. Na své si tu přijdou i milovníci přírody, kteří odtud mohou objevovat druhé nejvyšší pohoří v Evropě, Sierra Nevada. Malaga je prostě ideální místo pro ty, co hledají něco víc než jen obvyklou turistiku. A my vám teď ukážeme, co byste měli navštívit v Malaze.

malaga co vidět

Jak se dostat do Malagy

Do Málagy létá přímo z Prahy jak Ryanair, tak Smatwings, za velmi příznivé ceny – když se zadaří, jde to i okolo 2000 Kč za zpáteční letenky. Ještě levněji se dostanete s Wizz Air z Vídně, tam se můžete dostat i pod 1000 Kč. Let trvá okolo 3 hodin.

Malaga: Co navštívit

No a teď už je čas na to konečně něco navštívit!

Catedral de la Encarnación

Nejspíš první, na co v centru narazíte je Catedral de la Encarnación. Na katedrále se pracovalo přes 200 let a ani tak nikdy kvůli nedostatku financí nebyla dostavěna. Chybí jí jedna věž, díky čemuž se jí přezdívá „jednoruká dáma“. Navíc nemá ani původní podobu střechy. Uvnitř je to ale dechberoucí. Vstupné do katedrály je za 10€. Navíc byl nedávno zřízen i přístup na střechu, kam se v letních měsících můžete vydat spolu s noční prohlídkou až za tmy. Za kombinovanou vstupenku pak zaplatíte 15€.

Alcazaba de Málaga

Další neopomenutelnou památkou Malagy je maurský hradAlcazaba de Málaga z 11. století, kdy městu vládli Arabové. Pevnost skrývá mnoho zákoutí, zahrad, fontán a všude jsou kanálky s vodou, která se stará o zavlažování a ochlazování. Z pevnosti je také krásný výhled na město. Vstupné je sem 3.50€, ale doporučuji si rovnou koupit kombinovanou vstupenku spolu s další pevností Castillo de Gibralfaro za 5.50€.

V neděli po 14:00 je vstup na Alcazaba a Castillo de Gibralfaro ZDARMA!

Castillo de Gibralfaro

Jako další se rozhodně vydejte na pevnost Castillo de Gibralfaro, odkud budete mít nejlepší výhled do okolí. Pevnosti nejsou propojené, a tak bude potřeba si kopec vyšlápnout ještě jednou. Doporučujeme si vzít pevnou obuv a lahev vody, cesta nahoru podle map zabere jen 15 minut, ale stoupání je opravdu velké a na konci cesty je dost kluzká cesta. Případně je možné se nahoru nechat vyvézt i autobusem.

malaga co vidět
výhled z Castillo de Gibralfaro

Plaza de toros de La Malagueta

Po cestě na Castillo de Gibralfaro vás čeká i ikonická vyhlídka na arénu na býčí zápasy Plaza de toros de La Malagueta. Aréna byla postavená v roce 1874 pro 9000 diváků a dodnes se tu konají býčí zápasy (březen – říjen), na které se můžete podívat za 20-100€. Mimo sezónu je ale aréna zavřená.

malaga co vidět

Mercado de Atarazanas

Druhý den je ideální začít na trhu Mercado de Atarazanas, který je otevřen každý den kromě neděle od 8:00 do vyprodání zásob. 🙂 Na trhu je dostatek místních surovin – ovoce, zelenina i uzeniny a sýry, a to občas i za nižší ceny než v supermarketech (kde jsou suroviny dost často ještě dovážené z Portugalska).

Jardín botánico La Concepción

Křehčí polovičky pak bude určitě bavit i botanická zahrada Jardín botánico La Concepción, která zde vznikla již okolo roku 1850 a nyní v ní najdeme přes 2000 druhů subtropických a tropických rostlin. Areál je to docela veliký a než jsme všechno prošli, trvalo to okolo 2 hodin. K botanické se dostanete autobusem č. 2 a pak se ještě tam 10 minut projdete. Při vstupu zaplatíte 5.20€.

Pokud se vám nechce utrácet za botanickou, podobně poslouží i park hned u promenády Parque de Malaga, kde navíc v palmách sídlí spousta roztomilých papoušků.

Muzea umění

Malaga je domovem slavného malíře Pabla Picassa, o kterém se můžete něco dozvědět v jeho rodném domě nebo muzeu. Město vám ale se svými více než 30 muzei nabídne i mnohé další ze svého kulturního bohatství.

Muzeum Carmen Thyssen

Muzeum Carmen Thyssen je umělecké muzeum zaměřené převážně na andaluské malířství 19. století. Nachází se v Palacio de Villalón, což je budova z 16. století v historickém centru Malagy. Stálá sbírka muzea zahrnuje více než 250 děl z osobní sbírky Carmen Thyssen a je rozdělena do 4 trasy: dávní mistři, romantická krajina a zvyky, naturalistická malba a konec století. Otevřeno je každý den kromě pondělí. Vstupenka stojí 11 € a pokud přijdete v neděli po 16:00, máte vstup zdarma (jen počítejte s tím, že tu bude fronta).

Muzeum Pabla Picassa

Muzeum nabízí jedinečný pohled na Picassův život a dílo, pokrývající téměř 80 let jeho umělecké kariéry. Můžete zde obdivovat širokou škálu témat a technik, které Picasso ovládl, od jeho počátků až po pozdější léta. Sbírka zahrnuje 285 děl darovaných členy Picassovy rodiny a jsou v ní nejen obrazy, ale také skici, keramika a sochy. Vstupné vyjde na 12 €.

Rodný dům Pabla Picassa

Některé další díla můžete vidět i v Picassově rodném domě. V muzeu je k vidění řada unikátních pokladů Picassa, některá z jeho děl a děl jeho otce, stejně jako knihovna obsahující s rozsáhlým archivem materiálů týkajících se jeho života. Vstupné je pouhá 3 €, příp. 4 € pokud si chcete prohlédnout i dočasnou sbírku.

Centre Pompidou

Možná jste si říkali, proč zmiňuji název pařížského muzea? Centre Pompidou v Malaze, známé také jako „El Cubo“ díky své nápadné krychlové struktuře, je první pobočkou pařížského muzea mimo Francii. Vzájemné partnerství obou měst tak dává Malaze možnost hostovat rotující kolekci uměleckých děl z hlavního muzea v Paříži. Pokud si chcete projít stálou i dočasnou expozici, vyjde vás vstupné na 9 €. Pokud sem chcete zavírat zcela zdarma, zajděte sem v neděli po 16:00.

malaga co vidět

Kam zajít na jídlo a pití?

Už při příjezdu jsme jasně věděli, že ve Španělsku chceme nutně ochutnat vše, co španělská kuchyně nabízí, především tapas. A tady je výběr našich top podniků:

  • Casa Lola – Tapas bar na jednom z hlavních náměstíček v Malaze. Tapas zde pořídíte za cenu okolo 2,5€, což mi přijde ještě vcelku rozumné. V neděli večer tu bylo narváno, že nezbýval skoro žádný stůl volný. Z toho soudíme, že je to tu oblíbené.
  • Casa Aranda – Vyhlášená kavárna na churros. Ceny jsou tu o něco přijatelnější než v Madridu. Otvíračku mají tak akorát na snídaní a pak kávičku po obědě.
  • Mañana Cocktail Bar Malaga – Prý nejlepší koktejl bar v Malaze. Vypadal velmi útulně, ale jak byl malý, tak byl i dosti plný. Nedokážu si představit, jak to tu musí vypadat v sezóně.
  • Na dobré pivko pak můžete zajít do Central Beers, La Madriguera, Birra Deluxe nebo La Botica de la Cerveza.

Malaga: pláže v blízkém okolí

Určitě vás zajímá také to, kde se v Malaze můžete vykoupat. Pojďme se podívat na nejlepší pláže v Malaze a zjistit, která je pro vás ta pravá.

Playa de la Malagueta a Playa de la Caleta

Obojí jsou krásně široké písčité pláže, na které dojdete hned z centra. V okolí tedy máte dostatek restaurací a barů. Obzvláště populární je večer, kdy sem chodí lidi užít si západ slunce. Blízko je i

malaga pláže

Playas del Palo

Pokud chcete pláž se službami v okolí, ale ne až tak rušnou, jako hlavní pláže v centru, navštivte Playas del Palo. Nachází se kousek východněji, ale stále sem dostanete z centra autobusy 3, 8 nebo 11 pouze za 20 minut.

Playa Peñon del Cuervo

Ještě o kousek dál najdete prý nejkrásnější pláž v okolí – Playa Peñon del Cuervo. Je ale menší (pouhý půl kilometr na délku) a hůře dostupná, protože z autobusové zastávky (opět autobusy 3, 8, 11) půjdete ještě 25 minut pěšky. Doporučujeme tedy spíše využít auto, pokud ho máte k dispozici.

malaga pláže

Playa de la Misericordia

Pláž na západní straně od Malagy oblíbená především u místních, protože leží blízko obytných čtvrtí. Vhodná pro ty, kteří holdují vodním sportům jako paddleboardingu.

Doprava v Malaze

Doprava z letiště

Do centra Malagy to trvá už jen nějakých 10 minut vlakem linky C1, za který si zaplatíte 1.80€ (+ 0.5€ za kartičkou, kterou ale můžete dobíjet při jízdách Renfe vlakem po Španělsku). Zaplatit můžete v automatu u vstupu na vlakovou stanici v hotovosti i kartou, ale bohužel ne bezkontaktně. Vlakovou zastávku najdete asi jen 2 minuty pěšky poté, co vyjdete z terminálu 3 a přejdete ulici, kde na vás čekají autobusy a taxíky. Vlaky jezdí zhruba od 7. hodiny ranní do půlnoci.

Nekupujte si zpáteční jízdenku, platí pouze jeden den a stejně jí neušetříte.

Druhou možností je Airport Express Bus, který ale jezdí v delších intervalech (30-45 min) a stojí 4 €. Ani autobus nejezdí v noci, první jede kolem 7. hodiny ranní a poslední o půlnoci. Platit se dá u řidiče, a to v hotovosti i kartou.

Doprava po městě

Město obsluhují především autobusy. Jedna jízda vyjde na 1.40€ a lístek si můžete koupit u řidiče nebo v aplikaci EMT Málaga. V některých autobusech je možné platit i kartou, pokud ale budete platit v hotovosti, řidiči nevrací na větší bankovky než 5€. Všechny zastávky na znamení a tak je vždy potřeba mávnout. Autobusy jsou v provozu od 7:00 do 23:00. V noci se můžete svézt třemi nočními linkami N1, N2 a N4.

V Malaze jsou také dvě linky metra, které jsme ale za celou dobu pobytu nevyužily, protože jezdí do oblastí, ve kterých se běžně turisté moc nepohybují a využívají je především místní. Jedna jízda vás vyjde na 1,35 €. Je možné si koupit i dobíjecí kartičku, se kterou se dostanete na nižší cenu. Jízdenka pak platí jen v metru, nikoli při přestupu do autobusu.

Kde vybírat peníze

Když už jsme u hotovosti, pokud si jí nevezmete dostatek (jako my), dá se kousek od nádraží vybrat v Deutsche Bank bez poplatku s kartou Revolut. Všechny ostatní banky měly poplatek za výběr 2€.

Kam zajet na výlet, když vás Malaga omrzí?

Okolí Malagy je opravdu rozmanité. Můžete se tedy v blízkém okolí podívat jak do mnoha krásných měst, tak do přírody.

Cueva de Nerja

Komplex vápencových jeskyní jen hodinku a půl autobusem od Malagy. Autobusy sem jezdí celý den za 5€. Můžete tu vidět největší stalagnát na světě. Vstupné je 12€ na osobu. Pěkné je prý i městečko Nerja jako takové.

Caminito del Rey

Na tohle jsme neměli odvahu, ale moc bych si přála nemít závratě a zažít to. Jedná se o kaňonem Gaitanes Gorge. Po celou délku se jde po dřevěných lávkách někdy až 100 m nad zemí. Přezdívá se jí také stezka smrti, ale od roku 2015 kdy vyměnili lávky a přidali zábradlí si troufnu tvrdit, že to bude bezpečné. Dostanete se sem za 40 minut vlakem z Malagy za 5€, akorát pozor, jezdí jen párkrát denně. Pak je potřeba se ještě dostat ke vstupu na severní konec, protože stezka je jednosměrná. Samostatná vstupenka přijde na 10 €, s autobusem mezi jednotlivými konci je to 11,50 €. Vstup je pak potřeba si koupit opravdu hodně dopředu, jelikož o ní bývá veliký zájem.

Pokud se vám časy vlaků nehodí, můžete zvolit i organizovaný výlet z Malagy.

Gibraltar

Tahle část území Británie nás hrozně lákala. Jedná se totiž o jediné místo v Evropě, kde žijí přirozeně opice a kde mají silnici vedoucí přes přistávací dráhu. Kvůli covidu byl ale vstup na britské území omezen, a tak si ho budeme muset nechat na příště. Jelikož je to britské území, je zapotřebí mít při vstupu přes hranice cestovní pas!

Cordoba, Sevilla a Granada

Tři největší města Andalusie. Kolem roku 1000 se jednalo o jedny z nejdůležitějších center islámu na světě a nyní patří mezi perly maurské architektury. My jsme bohužel časově stíhali pouze jedno a vybrali jsme Granadu, do které se dá dostat autobusem z Malagy za 2 hodinky a 11.80€.

Pokud se nechcete spoléhat na veřejnou dopravu a chcete se večer zase vrátit zpět do Malagy, udou pro vás ideální tyto zájezdy, kde si sami můžete vybrat, zda chcete pouze odvoz a město si projít sami, nebo jestli raději zvolíte prohlídku s průvodcem.

Ronda

Neuvěřitelně malebné městečko Ronda, kterému dominuje most Puente Nuevo tyčící se 100 metrů nad roklí El Tajo Gorge. Ve městě také najdete jednu z nejstarších arén na býčí zápasy. Vlakem jsme se sem dostali za 2 hodiny a 12.50€. Bohužel jezdí jen asi 2x denně a my dokonce vychytali hodinový přestup kdesi v polích. Pokud nechcete být závislí na vlakovém spojení, je tu ještě možnost organizovaného zájezdu:

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 komentář